Ви вже бачили відеоогляд від Wylsacom Google Glass. Думаю, що будь-якій людині, яка цікавиться технологією, представляти Google Glass не треба. Після м'яко кажучи вражаючою презентації цього пристрою на конференції Google I / O в минулому році (з парашутистами, велосипедистами і особисто Сергієм Бріном, на якій автору пощастило бути присутнім) Гугл доклав чимала кількість зусиль по його популяризації. Допомогла і незвичність самого пристрою, і загальне очікування наступної революції в області мобільних пристроїв (на яке Glass відразу став претендентом), і премія "Одне з кращих винаходів 2012 року" від престижного журналу Time. Навіть не цікавиться технологією людям Glass преставляет не треба - багато хто бачив його по телебаченню, хтось читав про нього в газеті / журналі / інтернеті, хтось просто щось від когось про них чув, а багатьом стає просто цікаво, що за штука у вас на голові, і вони підходять і запитують.
Для розвитку екосистеми Glass Google створила програму для розробників Glass Explorers. Для програми була випущена спеціальна партія прототипів пристрою, які можна було придбати за ціною $ 1500.. У програму могли потрапити тільки розробники, які живуть і працюють на території США і не планують використання прототипів Glass в комерційних цілях. Для участі в програмі потрібно було подати заявку на I / O 2012 (що зробив автор) або раніше в цьому році написати ідею додатки або фичи, яку розробник планував втілити на Glass. Гугл розглядав заявки і повідомляв розробника, якщо його приймали в програму, після чого можна було заплатити і забрати пристрій з одного з офісів Гугла (що зробив автор) або попросити надіслати поштою.
При покупці потрібно вибрати колір. Варіантів п'ять - білий (Cotton), блакитний (Sky), помаранчевий (tangerine), сірий (shale) і чорний (coal).
Отже, з нетерпінням відкриваємо коробку і знаходимо в ній ... Glass:
Акуратно дістаємо його з коробки і починаємо крутити в руках і розглядати. Пристрій являє собою міцну і легку титанову дугу, до якої прикріплені дужки-опори для носа і обчислювальний модуль з правого боку.
Першим в очі кидається сама незвичайна деталь - призматичний екран в передній частині пристрою. Поруч з ним розташувалася камера.
З внутрішньої сторони, за камерою, варто датчик близькості (proximity) і камера, що відслідковує рух повік і очного яблука.
А зверху - спускова кнопка камери.
Витягнутий пластоковий модуль, що тягнеться від скроні до вуха містить в собі основну обчислювальну частина - материнську плату, процесор, пам'ять, коммукаціонние модулі, і т.п. Зовнішня його поверхня являє собою тачпад. А на внутрішній стороні, у вуха, розташована кнопка включення.
На нижній поверхні, під кнопкою - стандартне micro USB гніздо для живлення і з'єднання з комп'ютером.
Задня частина пристрою, яка розташовується за вухом, коли пристрій надіто на голову - це акумулятор і особливий гучномовець, який "проектує" звук прямо у внутрішнє вухо, шляхом вібрацій черепної кістки.
Відкладаємо Glass в сторонку і дивимося, що ще є в коробці. Піднімаємо картонку, на якій лежав Glass, і під нею виявляємо зарядний пристрій на 1000 MAh, двоколірний microUSB кабель і запасні подушечки для носа.
MicroUSB штекер зігнутий на кінці на 90 градусів і може використовуватися в якості своєрідної "підставки" для Glass.
Також до коробки з Glass вам видадуть дві коробки з пристібаються "стеклами" - "захисним" прозорим і "сонцезахисним" темним.
Темні скла (до речі, вони поляризовані) перетворюють Glass в досить стильні сонцезахисні окуляри.
У кожній коробці ви знайдете чохол - для Glass і для стекол. Чохол для Glass досить цікавий - він представляє собою подвійний мішечок з твердим дном і затягується мотузкою горловиною: Glass зручно лежить в м'якому внутрішньому мішечку, а призма надійно захищена твердим дном. В чохлі Glass можна спокійно носити в сумці або рюкзаку, не боячись його пошкодити.
MyGlass
Як би нам не хотілося, ми не можемо відразу надіти Glass на голову і почати з ним гратися. До цього Glass треба "прив'язати" до облікового запису гмайл і зробити попередні налаштування, а для цього нам знадобиться смартфон (або планшет), і додаток MyGlass. Викачуємо програму з Google Play і запускаємо його.
Вміє MyGlass трохи, але багато нам і не потрібно. За допомогою нього ми можемо:
• "Спар" Glass зі смартфоном по Bluetooth (це ми зробимо відразу)
• Налаштувати обліковий запис gmail на Glass. Якщо їх кілька додаток попросить вибрати одне з них. (Це ми теж відразу зробимо)
• Налаштувати підключення до мережі WiFi на Glass. (Це теж добре б зробити відразу)
• Додати / прибрати Контата на Glass (це нам з ходу не потрібно)
• Включати / вимикати додатки (це теж можна сотавом на потім)
• Визначати місце розташування Glass (сподіваюся, що це знадобиться тільки для демонстрації)
• Бачити те, що показує екран Glass, що називається screencast (а ось це дуже корисна фіча, яка дуже допомагає демостріровать можливості Glass)
Надягаємо Glass на голову
Нарешті, надягаємо Glass на голову і ... І знову не можемо відразу почати з ним гратися, бо треба його трохи "підлаштувати" під себе. Це не смартфон, де "підстроювання під себе" полягає у виборі смартфона в магазині за принципом "лягає в руку", і не годинник, де досить затягнути ремінець. Тут трохи складніше, так як форма голови, відстань між очима, розташування очей по відношенню до скроні і перенісся у всіх різні і зробити так, щоб Glass сидів на голові зручно, і екран його було видно добре - процес трохи більш складний, ніж затягування ремінця . На щастя, це треба робити тільки один раз, і завдання це цілком досяжна. Однією з причин, чому Google дуже рекомендували забирати Glass з їх оффиса була саме "підгонка" під себе, з якою там могли допомогти спеціальні люди. (Автор природно не упустив можливості пожартувати згодом, що довелося погдонять шляхом зміни форми черепа.) Для підгонки потрібно підігнути дужки опор для носа і поповорачівать призму (вона на шарнірі), домагаючись того, щоб були чіткі видно все чертире кута картинки. Після декількох хвилин метушні (в моєму випадку) Glass готовий до вживання.
Підігнаний Glass сидить на голові дуже зручно. Потрібно віддати належне дизайнерам - незважаючи на те, що права сторона Glass важче лівої (там же весь обчислювальний модуль), Glass на голові сидить дуже врівноважено, ніякого "переваги вправо" не відчувається. Також Glass тримається на голові дуже міцно - автор робив і колесо, і удари ногами з розвороту в стрибку, і перекиди, і падав навзнак, і все це з Glass на голові, і Glass не те, що ні відвалився, а навіть не зрушив. І при цьому навіть не тиснув.
Дисплей-призма сидить прямо над правим оком, не закриваючи прямий огляд. Можна абсолютно спокійно розмовляти, дивлячись на співрозмовника, і він буде бачити, що ви дивитеся на нього, а не в екран. Щоб подивитися на екран, досить скинути очі вгору, і буде видно висить в повітрі картинку - приблизно як в дзеркало заднього виду в машині подивитися. На зображенні око фокусується розслаблено, незважаючи на те, що екран Нехода в парі сантиметрів від ока. Любителям фізики нагадаю, що в розслабленому стані око фокусується на видаленні в 25 см. Це означає, що оптика в Glass "упаковує" цей 25 сантиметровий оптичний шлях всередину призми, швидше за все шляхом багаторазового відбиття. Завдання це непросте, в зв'язку з чим варто висловити респект інженерам, які створювали цей дисплей.
Що вміє Glass
Glass дуже любить засинати, з метою економії батарейки - секунди три бездіяльності, і дисплей вимкнеться. Поки ми з ним возилися, припасовували його, він напевно заснув. Торкаємося тачпада, щоб його розбудити. Екран включається і ми бачимо наступну картинку:
Це основний екран Glass. Тут ми можемо поводити вперед-назад по тачпаду і побачити, що інтерфейс Гласс є горизонтальним ряд "екранів", які називаються "картками" (cards), прямо як в Google Now. Ліворуч від основного екрану збудовані "службові" картки - картки Google Now (погода, інформація про місцеві закладах, пробки по дорозі додому) і картки налаштувань параметрів (Settings). Праворуч - результати недавніх операцій в зворотному хронологічному порядку (фотографії, пошук і т.п.).
Список карток підтримує "кінетичний" скролінг - якщо по тачпаду проводити вперед-назад не повільно, а швидко, то можна перескочить за списком нема на наступну картку ...
... а далеко вперед або назад.
Але зараз повернемося на основну картку "ok, glass", яку ми побачили першої, коли включили Glass. Тут можна просто Сказати вже відому багатьом команду "ок, глас" вголос, і Glass покаже екран зі списком голосових команд. Фактично, це і є основна функціональність Glass. Список команд можна перегортати нахилом голови або проводячи пальцем вперед-назад по тачпаду. А можна просто вимовити одну з команд веселих, і Glass її виконає.
Користуючись цими командами, ми можемо:
- "прогугліть" що-небудь
- сфотографувати
- зняти відео
- початку навігації
- Надіслати повідомлення
- зателефонувати
- запустість хенгаут
Якщо після команди йде три крапки, це означає, що після проголошення команди треба буде сказати "вступну інформацію" для неї. Наприклад, щоб прогугліть, треба сказати, що саме гуглити, або якщо треба кудись їхати, треба сказати куди саме треба їхати.
Наприклад, попросимо Glass прогугліть, хто зараз президент Росії. Гласс нам не тільки скаже, хто це, але і розповість нам про нього багато цікавих подробиць.
Фотографування "без рук" - це одна з найбільш вражаючих можливостей Glass, яка мало у кого не викликає ефекту wow.
Зйомка відео "без рук", та ще й в русі, та ще й в стрибку, та ще й в розвороті не залишає байдужим вже нікого. За замовчуванням тривалість відео обмежена 10 секундами, але обмеження можна прибрати в меню в процесі зйомки і знімати поки не скінчиться місце на внутрішній флешці або сяде батарейка. Ось кілька прикладів відео, знятого за допомогою Гласс.
Навігація за допомогою Glass - штука надзвичайно зручна. Сказав Glass куди їхати - він пошукає це місце на карті, і якщо знайде відповідне місце, відразу туди поведе. Якщо результатів пошуку багато (наприклад, багато Старбакс поруч), то покаже список, з якого можна вибрати куди їхати. Якщо знайшли якийсь пункт в телефоні (в додатку Maps, припустимо) і хочемо туди доїхати, то додаток MyGlass реєструється як навігатор, і при його допомоги пункт призначення можна "відправити" на Glass і автоматично почати до нього навігацію.
На картці навгаціі можна викликати меню, в якому можна:
- подивитися маршрут
- змінити спосіб пересування (автомобіль, велосипед, пішки)
- вийти з режиму навігації
Вести машину в Glass зручно. Огляд дороги екран не закриває, між попередженнями про маневрах він спить, та й зрозуміти, що за маневр треба зробити дуже просто - достатньо на секунду скинути очі, як в дзеркало заднього виду подивитися. Дуже ненав'язливо. Якщо треба щось подивитися (наприклад, скільки їхати до наступного маневру), а екран вимкнений, то треба просто доторкнутися до тачпада. Гласс прокинеться, покаже карту навігації з поточним статусом і засне через три секунди.
Посилати повідомлення і робити дзвінки з Glass можна тільки обмеженому списку контактів (10 максимум), щось на зразок "екстрених" контактів в телефоні. Зроблено це таким чином, судячи з усього, щоб обмежити час пошуку контакту в Glass, що може відвернути на якийсь час від ... припустимо, дороги. Список цей незалежний від списку контактів на телефоні - там як і раніше можна користуватися тисячами контактів.
Щоб відправити повідомлення, треба вимовити ім'я людини, якій це повідомлення призначається, а потім надиктувати повідомлення. Причому цілком можна диктувати знаки пунктуації, Glass їх розпізнає і вставить в текст. Паузи робити не можна - при двосекундних мовчанні Glass відправить повідомлення. Якщо контакт має номер мобільного телефону, повідомлення піде як СМС, якщо номера немає - то як емайл.
При телефонному дзвінку Glass перетворюється в bluetooth гарнітуру. Але круту, з екраном, який показує тривалість бесіди. Причому необов'язково робити дзвінок з Glass, можна зателефонувати з телефону або прийняти дзвінок - звук по-преженему буде йти через Glass.
Хенгаут (гугловський аналог відеочату) працюють досить кривовато - виклик не завжди приходить на Glass, навіть якщо він прийшов на телефон. Але сама фіча дуже підходить під Glass - показати друзям вживу те, що бачиш ти. Не дарма саме її використовували під час першої презентації Glass на I / O 2011 року, з дирижаблем, парашутистами, велосипедистами і іншим. Автор на цьому дійстві був присутній і може підтвердити, що до кінця презентації членороздільних (так само як і цензурних) слів у аудиторії не залишилося.
додатки
Поки що для розробки Google пропонує тільки Mirror API, за допомогою якого створюються веб-додатки, звані Glassware. Подібні додатки можуть тільки посилати картки через сервера Google на Glass. Це може підходити для додатків, яким час від часу треба посилати користувачу якісь оповіщення (наприклад, менше в твіттері, або поточні новини), але ніяк не підходить для щось більш серйозного (наприклад, доповненої реальності)
Google самі пропонують кілька Glassware додатків:
• Gmail
• Google+
• Google Now
Крім самих Google, на основі Mirror API вже кілька відомих компаній зробили свої додатки для Glass:
• Evernote
• New York Times
• CNN
• Elle
• Tumblr
Але для більш серйозних речей потрібна можливість створення «рідних» (native) додатків. У Google це теж прекрасно розуміють, в силу чого, хоч поки і не представили офіційний SDK для Glass, але лазівку таки залишили - в настройках Glass можна включити режим налагодження і розробляти програми просто стандартним Android SDK. Але поширювати такі додатки поки складно - на Glass немає підтримки Play Store, та й лаунчер Glass додатки Android не показує, тільки картки. Але знаючи історію розвитку SDK / NDK на різних платформах, а також аудиторію, яка зібралася навколо Glass, в майбутнє можна дивитися з надією. Тим більше, що на останньому I / O хлопці з Google згадали, що збираються видати Glass Development Kit (GDK) - інструментарій розробки андроїд-додатків під Glass, що дає підстави припустити, що раз дають інструмент і просять зробити додатки, то і дадуть спосіб ці програми поширювати.
Але Google не зупинився на режимі налагодження. На Glass встановлений бутлоадер з можливістю разлочки (fastboot oem unlock), а на останньому I | O була сесія по тому, як рутованних Glass, і навіть був викладений рутованних boot.img для любителів погратися на рівні платформи. Були також обіцяні заводські варіанти прошивки, на випадок якщо хтось занадто захопиться моддингом і введе Glass в boot loop або інший подібний режим. (Автор потай сподівається, що коли-небудь з'являться також вихідні прошивки для Glass для любителів робити кастоми.)
Ну а що тепер? За Glass майбутнє?
Це питання мені задають дуже часто. Приблизно так само часто, як "Ух ти, так на тобі Glass. Ну як він тобі?" І відповідь у мене на обидва питання дуже простий - "Не знаю." І якщо на друге запитання відповідь змінюється (звикаю), то з першим питанням по-преж незрозуміло. І не тільки мені, а й Гуглу, і численним аналітикам, і всієї гіковскіе громадськості. Але давайте не будемо намагатися вгадати майбутнє, а просто зважимо аргументи "за" і "проти" і спробуємо зрозуміти, які перешкоди потрібно подолати Glass, щоб мати шанс на комерційний успіх.
Перешкода перше - час роботи від батареї
Стереотіпічная проблема пристроїв на Андроїд, посилена тим, що більшу за розміром (і, відповідно, ємності) акумулятор використовувати на Glass не вийде. На даний момент Glass працює 3-4 години при досить економному використанні. Інтенсивне використання навгаціі і зйомка на відео вбиває повністю розряджає акумулятор менше, ніж за годину. Заряджати надітий на голову Glass, звичайно, можна, але вимагає певної "товстошкірості" від власника. В Гуглі цю проблему розуміють і намагаються її вирішити. Наприклад, останнє оновлення прошивки (ХЕ6) сильно поліпшило час життя батареї. Питання в тому, що буде, коли будуть зроблені всі можливі оптимізації по енергоспоживанню в прошивці і час життя Glass від одного заряду упреться в фізичне обмеження ємності аккуюлятора. Чи буде достатньо досяжного максимуму для комфортної роботи протягом дня?
Перешкода друге - можливості
Очевидно, что без прив'язки до сервісів Гугла Glass БУВ бі просто носитися камерою без голосового управління. І що можлівість навігації, голосового управління, голосового набору, хенгаутов и т.п. превращаются Glass в Щось зовсім інше. Питання в тому, чи достаточно ціх можливости для комерційного успіху? Думаю, відповідь очевидна - ні. Очевидним є ВІН и Гуглу. Смороду як ніхто розуміють важлівість екосистеми и розшірюваного набору можливий в успіху продукту. Звідсі и вибір Андроїда як ОС для Glass (легко перенести існуючі програми зі смартфонів), и плани по віуску GDK, и сама програма для розробніків Glass Explorers, Завдяк Якій написаний цею огляд. За Подолання цієї перешкоду хвілюватіся, судячі з Усього, що не придется - Інтерес до Glass среди розробніків великий. Много компаний, від малого до великого, обявил про ті, что начали розробка Додатків для Glass. Побажаємо їм успіху, так як їх успіх - це радість нам, користувачам.
Перешкода третє - ціна
Ціна Glass на даний момент ($ 1500) доступна тільки для ну дуже відданих ентузіастів або для компаній. В Гуглі це розуміють і обіцяють комерційну версію Glass за ціною "порівнянної з ціною на смартфони". Припустимо, що ця ціна лежить в районі цін на флагмани ($ 550-650), що досить зависоко для несамостійного пристрої (хтось може навіть назвати Glass "навороченной гарнітурою" і буде недалекий від істини), але може цілком виявитися виправданою, якщо до тимчасово релізу Glass обзаведеться достатньою кількістю можливостей і додатків.
Перешкода четверте (несподіване) - мода
Так-так, саме мода. На відміну від інших зразків переносної електроніки (годин, браслетів, і т.п.), Glass - річ дуже помітна і носиться на обличчі. Далеко не кожен погодиться носити на обличчі незрозумілу виглядають штуку, та ще розмовляти з нею. Одна справа, коли приятель-гик тобі її показує, і зовсім інша справа - коли ти сам носиш таке на вулиці і все на тебе витріщаються. І якщо для годин бути напханими електронними фичами - це круто і звично (вже багато років як), то те ж саме для окулярів - поки ще в дивину. І чи варті ці фічі ризику виглядати нерозумно в очах сторонніх людей - питання, яке багато собі поставлять, перш ніж купувати собі Glass. Серед всіх перешкод на шляху Glass до успіху це, мабуть, найважче. Решта за своєю природою більш контрольовані, їх можна вирішити людськими ресурсами та / або грішми. А ось мода і людські нахили - це речі досить неконтрольовані. Законодавцем моди бути дуже складно. Гугл намагається зробити хоч щось для того, щоб вид людей в Glass став звичним (і навіть привабливим) обивательському оці - публікуються красиві "глянцеві" фотографії моделей носять Glass, Glass з'являється в популярних передачах на телебаченні, на вулицях великих міст все частіше зустрічаються люди в Glass. Але успіху це не гарантує, хоч і допомагає. І одна успішна пародія або дурна фотографія може звести нанівець всі успіхи піар кампанії і перетворити сприйняття Glass з "стильно" в "нерозумно".
Судячи з того, як розвиваються події зараз, у Glass є реальні шанси на комерційний успіх. Може, не у всіх, але точно у молодих технічно підкованих. Батькам діти Glass дарувати будуть навряд чи, але ось навпаки - цілком можливо. Тим більше, що за ними стоїть міць Гугл і особиста зацікавленість Сергія Бріна. Але навіть якщо Glass не стане мейнстрімом, він стане іскрою революції в сприйнятті носяться комп'ютерів - після нього ідея носиться на голові комп'ютера вже не буде щось незвичайним.
Про автора: Іззат Багадира (@oshpaz) Кандидат технічних наук, програміст, винахідник. Працюю інженером в ісследовательком відділі Samsung Mobile. Пишу в основному під Андроїд. З собою ношу як мінімум три різних пристрої на мінімум двох мобільних ОС, якими користуюся щодня.
Ну а що тепер?За Glass майбутнє?
Ну як він тобі?
Чи буде достатньо досяжного максимуму для комфортної роботи протягом дня?
Питання в тому, чи достаточно ціх можливости для комерційного успіху?