Про чортиків. «Медуза».
Цей вид з великими труднощами можна ідентифікувати, як чортик. Однак, в силу того, що цю приманку можна з успіхом застосовувати без наживки і основним впливом на рибу у неї є анімація, перед нами - справжнісінький чортик.
Вперше про цю приманки я прочитав більше 10-ти років тому в одному великому російському риболовецькому журналі. Правда, там медуза лише згадувалася в великий оглядовій статті, і замість фотографії було лише її схематичне зображення. За цим малюнком важко було припустити, що на таку конструкцію взагалі щось можна зловити.
Першу медузу я придбав лише через кілька років і то в якості дивини в свою колекцію. Як на неї ловити, ніхто не знав і я сам щось намагався зобразити, звичайно ж, без найменшого натяку на клювання. Так вона б і пролежала в коробочці «Непізнане» ще довго, але, після зустрічі із знавцем і його «лікнепу» з невеликим практичним заняттям на льоду, я зовсім по-іншому глянув на цю екзотичну конструкцію.
Якщо розглядати медузу з точки зору безнасадочних приманки, то це - один з найбільших її зразків. Останнім часом я став помічати в продажу мініатюрні копії медуз і навіть випробував кілька цікавих, на мій погляд зразків, і зрозумів, що великий розмір цієї приманки - її основна перевага. При загальній тенденції до переходу на спортивну риболовлю і, як наслідок, загальну мініатюризацію приманок, якщо мова йде про медуз - не піддавайтеся цим настроям, ловите правильним розміром. Це - в довжину близько 1 см, а товщина - близько 0,5 см. Гачки повинні бути відповідними загальному силуету - не менш 5-й номер по вітчизняній класифікації.
Ця приманка призначена і відмінно працює на великих глибинах, куди вхід її мініатюрним копіям суворо заборонено. Навіть якщо і вдається втопити маленьку медузу на глибину 5-ти метрів, в складі «паровоза», або просто зусиллям волі, гра цієї приманки буде зовсім не тим, як у її більших родичів.
Але про все по порядку. Щодо розміру - це головне і основна умова того, що ви знайдете саме ту рибу, яку адресовано цей виріб. Це - великий подлещик , велика плотва , окунь , щука і навіть судак .
Медуза - найвигідніший з точки зору освоєння безмотильной лову вид чортиків, оскільки для неї не існує якоїсь особливої гри. Навіть при загальному неправильному ладі снасті і, зокрема, кивка, який буде допускати так звану «віддачу», тобто залишковий коливання після підйому приманки і під час гри, сама її конструкція дуже непогано перетворює ці паразитні коливання в правильний елемент анімації. Три або чотири гачки, які рухаються вздовж тіла на шарнірах створюють дуже привабливі руху і магічно впливають саме на найбільших екземплярів, що знаходяться поблизу.
Помічено не раз, що при загальних рівних умовах, саме на медузу ловиться найбільша риба за всю риболовлю. Напевно, це пов'язано, перш за все, з тим, що медуза сприймається великими екземплярами, як повноцінний харчовий конкурент і в той же час, в силу великих розмірів (а при грі, коли розправляються все гачки по колу, цей об'єкт вдвічі додає в обсязі) дрібниця не приваблює, а можливо, і розганяє її.
Але, як ми вже з'ясували, чортик без гри - просто шматочок металу. Його необхідно оживити, і медуза в даному випадку - не виняток. Для того, щоб краще уявити собі як правильно анімувати медузу, звернемося до наступної аналогії.
Уявімо собі трьох всім відомих звірів - зайця, вовка та ведмедя. Це - види чортиків за розмірами. Заєць - невеликий, до 5 мм в довжину, вовк - середній, самий універсальний, 10-12 мм і ведмідь - найбільший з усіх тут присутніх, від 15 мм і до 30.
Відповідно, проводки, характерні для цих видів дуже схожі з характером наших звірів. Для самих маленьких найбільш правильною буде швидка проводка, з дрібної частотою, середні - середній темп, а великі - до пари клишоногому, повільно, поступально, невідворотно. В принципі, медуза - це ведмідь, характер у неї спокійний і впевнений, проводка - широка, плавна сходинка.
Звичайно, ситуації і водойми бувають різні, але те, з чого необхідно починати, перш ніж експериментувати і пробувати - віднесіть свого чортика до того чи іншого виду і пробуйте відповідну його статусу гру. Медуза - досить влучна назва цього виду чортиків, досить просто згадати, як неквапливо погойдується чорноморська медуза в товщі води - і ось вам ваш чортик. Тільки таким його і сприймайте, і точно так же здійснюйте проводку.
Багато мені заперечують, коли слухають цю концепцію, доводячи, що і на інших проводках, більш швидких, медуза показує прекрасні результати. Все це так, сперечатися не буду, але це - виняток з правил, які бувають завжди.
Найефективніша проводка - це повільна і плавна, досить розмашиста. Але цьому присвячена окрема глава цього матеріалу, а ця написана скоріше для того, щоб вибрати правильну приманку, а щоб її вибрати, необхідно уявляти, для чого ми її купуємо.
А купуємо ми її перш за все для лову на серйозних глибинах, від 5-ти метрів і глибше. Ця приманка відмінно ловить і на мілководді, але при цьому потрібно бути готовим до того, що клювання дрібної риби будуть значно частіше і цілком може так статися, що в цій метушні ви так і не дочекаєтеся того самого «контакту» якого чекаєте від цієї приманки.
Медузи бувають різних форм і забарвлень. Вольфрамові і свинцеві конуси, грибки, мурахи і так далі. Є варіанти з чотирма, трьома і двома рухомими гачками. Всі варіанти, які потрапляли мені в руки - робочі та їх ефективність залежить, скоріше, від якості проводки і загального настрою риби. Колір, найбільш вживаний - чорний, хоча, і на свинцево-сірий, зелений і навіть яскраво-червоний той же ловиться. Можливо, колір - це найостанніше, на що варто звертати увагу.
Крім цього, існує маса думок з приводу штучних подсадок на гачки медузи. Якщо говорити про звичайні чортів, то підсадка для них - справа, на мій погляд, не таке важливе, хоч і впливає частково на гру і уловістость. Тут все значно складніше - справа в тому, що при випробуваннях в трилітровій банці можна чітко почути клацали звук удару скляних намистинок, які висять на гачках, про тіло приманки. Періодично риба віддає перевагу медузу всім іншим принад, в тому числі і з натуральними наживками, а отже, це якимось чином все ж впливає на рибу.
Мені, чесно кажучи, не хочеться в даний момент міркувати про колір цих намистин, це вже «знахідки» - будь-який контрастний світлий відтінок буде до місця, наприклад, білий або жовтий. Але ось з приводу матеріалів, з якого вони виготовлені - хочеться висловитися і відзначити три, які відчутно впливають на гру при лові на медузу. Це - як уже згадувалося - скло (скляний бісер), який створює акустичний ефект брязкальця, дерево і пінопласт, які додають позитивної плавучості гачкам-лапок і дуже цікаво анімуйте гачки і приманку в цілому. Тут варто спробувати пошукати цікаву комбінацію і результат на певному водоймі в певний час і справді може залежати саме від цієї дуже маленькою детальки.
Медуза - приманка чітко орієнтована на ловлю великої риби, і тому, потрібно бути готовим до того, що клювання на цю снасть будуть значно рідше, ніж на всі інші види чортиків. Це легко пояснити - адже по-справжньому великої риби свідомо менше в будь-якій водоймі. В принципі, великої риби за один рибальський день можна і зовсім не знайти - це нормальне явище.
Якщо ви не орієнтуєтеся на ловлю тільки трофейних екземплярів, можна зовсім не звертатися до цієї приманки і ловити на звичайних чортиків стандартну зимову рибку. Але, якщо ви відчуваєте, що загальний настрій, наприклад, подлещика, сьогодні позитивне, спробуйте присвятити пару годин медуз. Результат може приголомшити і послужити приводом перейти тільки на цю приманку - ганяти дріб'язок на мілководді стане вже не цікаво.
Всі глави книги "Про чортиків":
© Автор: Іван Ткачов спеціально для порталу Риболовля