Pro Tools 11 - нова версія флагмана звукової індустрії | ProSound

  1. Микола Орса Трохи про історію та ідеології
  2. Еволюція систем Pro Tools
  3. Основні відмінні риси Pro Tools 11
  4. Pro Tools 11 і реальне враження від знайомства
  5. трохи критики
  6. Висновок

Микола Орса

Трохи про історію та ідеології

Сімейство програм і програмно-апаратних комплексів Pro Tools хоча б з чуток відомо кожному, хто має якийсь стосунок до сучасної індустрії звуку. З 1991 року, а саме тоді компанією Digidesign була випущена в світ перша версія програмно-апаратного комплексу Pro Tools, ця платформа професійної цифрової обробки звукової інформації зазнала чимало трансформацій, залишаючись при цьому практично безальтернативною за сумою параметрів і можливостей, і ставши де-факто стандартом у всіх областях роботи зі звуком. Поділюся своїми міркуваннями та спостереженнями, чому склалося саме так, а так само запропоную свій суб'єктивний професійний погляд на тільки що з'явився Pro Tools 11.

Отже, незважаючи на минулі 22 роки, основна концептуальна основа Pro Tools залишилася тією ж: це якийсь гібрид монтажного столу та многодорожечной магнітофона, до якого "прикрутили" мікшерний пульт-трансформер і важкий набір звукових обробок, а потім ще секвенсор і віртуальні інструменти до нього . Тобто основне завдання Pro Tools - грамотно і усвідомлено записати те, що вже придумано і, бажано, відрепетировано, потім ретельно і вдумливо відредагувати і, в кінцевому підсумку, чітко усвідомлюючи кожен крок, звести відображений в Многодорожечной вигляді матеріал в стереотрек. Ця особливість визначає, власне, менталітет "протулзістов" і неприйняття цієї ідеології деякими музикантами і звукооператорами.

Ідеологія роботи в середовищі інших "монстрів" цифрового звуку передбачає інший підхід: Logic, Ableton Live! і Cubase, наприклад, "заточені під креатив", тобто сівши за комп'ютер, музикант повинен швидко отримати простий шлях до якомога більш просунутому, але інтуїтивно зрозумілому інструменту для композиції та аранжування. Завдання не продумувати кожен крок, а "схопити ідею за хвіст", не замислюючись над тим, яким шляхом піде всередині цієї "залізяки" звуковий сигнал. Тому більшість продюсерів і звукорежисерів, що вийшли з середовища музикантів і, як правило, не мають глибокого технічної освіти та технологічного мислення, відчувають себе в середовищі цих програм звичніше і впевненіше, ніж в Pro Tools і йому подібних.

З концептуальною основою Pro Tools пов'язаний і катастрофічний консерватизм її розробників, що приводить до "довгобуду" з впровадженням очевидних нововведень в програмну основу системи. Справа в тому, що в розробці і доведенні комплексу Pro Tools бере участь ціла армія бета-тестерів з різних країн світу, яку координує з офісу аудіодепартамента AVID в США.

Результат роботи цих "самоістязателей" - набір вимог, сертифікованих компанією AVID для сталої роботи систем Pro Tools відповідно до різними виробничими завданнями. Тобто якщо даний набір "залозок" відповідає описаному в списку - значить, даний комплекс гарантовано буде працювати. І це дорогого коштує, адже від надійності всього комплексу записи або озвучення залежить, чи відбудеться заплановане в принципі! Зрозуміло, що на доскональне вивчення всіх дірок і несумісності в програмі йде мінімум рік-півтора (в найкращому випадку), і за це конкуренти встигають впровадити масу нового, зате - надійність! І саме ця залізобетонна надійність неодноразово виручала мене за ті 20 років, що я працюю з цією системою.

Ясно, що сама по собі надійність не може бути настільки визначальним фактором, щоб зробити будь-яку систему домінуючою на ринку. Тому варто сказати про найголовніше технологічному рішенні, закладеному в Pro Tools: це (в базовому вирішенні) не просто програма, а програмно-апаратний комплекс. Поясню. Часи, коли створювався перший Pro Tools, були для комп'ютерів ще дуже важкими. Процесори були слабкими і повільними. З огляду на, що обробка потоку даних (а саме так виглядає звук "в цифрі") у великому обсязі з гарантованим часом отримання результату в кожен момент часу була складним завданням на той момент, розробники взяли геніальне рішення: обрахунку звуку займався комплекс з декількох процесорів, спеціалізованих тільки для цих завдань (так звані DSP або Digital Signal Processors, тобто процесори цифрової обробки сигналів). Цей комплекс працював настільки швидко, що затримка між увійшов в апарат сигналом і його обробленим варіантом на виході системи становила не більше кількох десятків семплів, nо є, по суті, була майже непомітна. Крім того, оскільки всі обчислення брала на себе "команда DSP", то центральний процесор залишався вільним для обслуговування всіх інших завдань, і працював, відповідно, легко, швидко і надійно. Ця схема роботи зробила переворот в звукової індустрії і отримала назву за методом обробки даних - TDM (Time Division Multiplexing, система обробки з поділом сигналів в часі).

До цього варто додати, що в якості базової (а на перше десятиліття і єдиною) платформи був обраний Apple Macintosh, також прославився своєю пристосованістю під мультимедійні завдання, надійністю і швидкодією завдяки стійкій і грамотно написаної операційній системі і скрупульозного підходу до якості комплектуючих і збірки.

Жодна з інших цифрових звукових робочих станцій в той час не мала такого набору позитивних якостей за прийнятне співвідношення якість / ціна, що, власне, і визначило нинішній стан Pro Tools на законній першому місці. До останнього часу, повторюся, що не була впроваджена в скільки-небудь помітних масштабах жодна конкуруюча з TDM система потокової обробки цифрових звукових даних.

Як завжди в житті і буває, спочатку успішність системи працювала на популяризацію її імені, а потім розкручене ім'я працювало на популярність системи. Тому для подальшого захоплення ринку, коли розвиток швидкісних і потужних якостей центральних процесорів персональних комп'ютерів досягла прийнятних величин для задач обробки потокового аудіо, були випущені "полегшені" і сильно урізані за можливостями версії Pro Tools без використання технології TDM, але які існують паралельно з нею.

Еволюція систем Pro Tools

Отже, прогрес не стояв на місці, і поява все нових і нових конкурентів і технологій підхльостувати менеджерів і розробників Digidesign вносити все нові і нові рішення в Pro Tools. Так ми дожили до Pro Tools 4 з 24-бітної записом, Pro Tools 5.1.3 з неймовірно гнучким віртуальним мікшером; Pro Tools 6.4, стійко працює під ще недосконалою Mac OS Х 10.3.2; Pro Tools M-Powered, що став доступним домашнім студіям; Pro Tools 8.0.4, що працює навіть на «кривий» Windows XP (і отримав, нарешті, функцію Strip Silence з нормальними настройками, чомусь викинутими при переході від 4 версії до 5-й); Pro Tools 9.0.5, що дозволив працювати на штатній звукової карти комп'ютера (що можна було б реалізувати ще з 4-ї версії); і, нарешті, до Pro Tools 10, в якому нарешті з'явилася функція зміни Gain окремого регіону (як в Samplitude і Nuendo 7-річної давності) і підтримка Interlieved Stereo Files і 32 bit Floating Point (якої весь світ користувався вже років 10 до цього моменту).

Але всі згадані раніше версії Pro Tools спиралися на все ту ж внутрішню математику, відрізняючись, мабуть, лише надбудовами, що поліпшують призначений для користувача інтерфейс і гнучкість внутрішньої комутації. Тобто звучання (забарвлення цифрового звукового сигналу в результаті математичних операцій всередині системи) важливо не відрізнялося від ранніх версій Pro Tools. Швидкодію всього комплексу в цілому зростало також екстенсивним шляхом, тобто тільки за рахунок посилення процесорної потужності та масштабування системи. Природно, що ці можливості рано чи пізно вичерпуються ...

... І ось ми маємо Pro Tools 11, в якому, нарешті, з'явилася маса функцій, яких чекали вже понад 10 років, який надзвичайно гнучкий в усіх областях, демонструючи, що команда розробників стала, нарешті, більше уваги приділяти все більше розширюється армії користувачів, і що фінансові апетити менеджменту теж дещо знизилися через конкуренцію з тим же Logic і Cubase ...

Але, якщо серйозно, то робота дійсно проведена величезна! Адже, наприклад, щоб зробити Bouncing не в реальному часі, довелося докорінно переписати не тільки всю математику "движка", але і розробити принципово нову архітектуру plug-in (модулів), дозволивши процесору вважати в зручному для нього 64-бітному режимі, раціональніше звертатися з оперативною пам'яттю і більш гнучко використовувати можливості DSP.

Очікування дійсно великі, бо при порівнянні звучання Pro Tools ранніх версій з, наприклад, системою Pyramix перевагу однозначно віддається другий. І, якби не неясність і заплутаність для розуміння нормальної людини інтерфейсу і принципів поводження з інформацією системи Pyramix, то все його, хто чув, неодмінно б "перескочили" на цю платформу. На жаль для Pyramix і на щастя для Pro Tools перша поки залишається платформою, створеною програмістами для програмістів, а ніяк не для звичайних людей.

Основні відмінні риси Pro Tools 11

Розглянемо докладніше, що ж такого класного нам дає Pro Tools 11? Список нововведень досить об'ємний і стосується не тільки візуального відображення. Як окреме досягнення, вказується можливість установки на один комп'ютер відразу і нової версії Pro Tools 11, і Pro Tools 10, що в умовах сучасної повсюдної практики поспішного впровадження не до кінця доопрацьованих програмних продуктів є дуже хитрим рішенням. Наприклад, при імпортуванні в сесію файлів формату * .wma прямо рекомендується робити це в 10-й версії, так як, мабуть, прописати модуль імпортування файлів в новій версії ще не встигли.

Хто працював в Pro Tools, знає, що поняття Undo в цьому середовищі досить специфічно. По-перше, не всяка дія під нього підпадає (це пов'язано з багаторазово виправдала себе ідеологією неруйнівного редагування), а по-друге глибина скасування не нескінченна. У новій версії глибина Undo - 64 дії. Для Pro Tools це дуже багато.

Також для допомоги користувачам організована online-підтримка безпосередньо з меню допомоги (Help menu) (рис. 1).

1)

Мал. 1 Help menu

Досить згадати, як раніше користувачів вводила в ступор напис, що "у Вас помилка номер ХХХ" - і ніяких пояснень. Тепер можна звернутися в службу підтримки прямо з сесії!

Інсталюється система теж просто, в режимі Drag-and-Drop, правда, уточнюється, що тільки користувачам Apple Mac. Решті доведеться покорячіться, щоб змусити непокірну Windows працювати коректно. До речі, Windows 8 поки не підтримується ...

Повністю переписаний вбудований в програму браузер файлів, що вибирає файли в режимі пошуку (рис 2 і 3).

Мал. 2 Workspace Browser

Це дуже важливо, бо в попередніх версіях він був вельми сируватий по інтерфейсу і міг намертво "повісити" систему під час роботи.

Мал. 3 Workspace Browser

Нова програма повністю написана для роботи в 64-бітної середовищі, тобто всі переваги нового покоління процесорів Intel тепер розкриваються в повній мірі. Це я сильно відчув під час тестування.

Зросла кількість одночасно що запускаються віртуальних синтезаторів, їх тепер може бути 64. Збільшився межа кількості треків в сесії і кількість віртуальних шин. Тут треба особливо зазначити, що лаяти багатьма технологічно які дуже грамотними користувачами обмеження кількості треків в Pro Tools пов'язано з тим, що надійна система повинна гарантовано відпрацьовувати заявлені параметри, а не повисати на смерть при спробі відтворити або записати 384 треки одночасно! Тому знаючі люди завжди мирилися з цими обмеженнями, маючи в своєму розпорядженні апріорі стійкий комплекс. До речі, не можу не згадати тут знову про етап бета-тестування. На сайті компанії завжди висить інформація про сумісність різних систем і версій і рекомендовані (сертифіковані виробником) набори "комп'ютер + залізо + ПО". Особисто мені це неодноразово допомагало при комплектації різних студій і комплексів.

Повністю переписаний "движок" програми, тобто її внутрішня математична машина. Всі версії до цього, як я розумію, не сильно відрізнялися один від одного, спираючись на все ту ж DAE - Digidesign Audio Engine. Тепер кардинально змінилося все, і двигуном є AAE - AVID Audio Engine - єдиний движок для Pro Tools і Media Composer (широко поширена професійна відеомонтажна програма від AVID). Ідеологія, мабуть, запозичена у компанії Apple, яка створила єдиний аудіоформат AU (Audio Unit), вбудований в операційну систему Mac OS X і використовуваний в Logic Pro і Final Cut. AAE використовує 64-розрядну адресацію і несумісна з багатьма раніше випущеними залізяччям типу Accel, які використовують 32 біт.

Тому багатьом студіям доведеться поміняти і апаратне оснащення для роботи з новітнім і найпотужнішим Pro Tools 11. У той же час багато залізяки молодших класів (раніше LE, M-Powered і SE) коректно працюють під AAE. Завдяки AAE збільшилася кількість віртуальних синтезаторів і скоротилася затримка (Latency) при обробці сигналу під час запису, що дозволяє робити моніторинг безпосередньо під час запису, по відчуттях можна порівняти з системами TDM.

Ще одна функція, сильно збільшує продуктивність, називається dynamic plugin processing (рис. 4).

Рис 4.Dynamic Plug-in Processing

Для працювали в Samplitude це не новина, а ось в Pro Tools ця функція з'явилася тільки зараз. Що ж це таке? Справа в тому, що стара ідеологія програмно-апаратного комплексу Pro Tools прив'язувала процесорні потужності до кожного треку, і вони були жорстко закріплені за доріжкою. Навіть якщо на доріжці нічого не відтворювалося, обсяг задіяних процесорних ресурсів не вивільнявся. Уявіть, наскільки швидко в цьому випадку вичерпаються хоча і великі, але все-таки не нескінченні можливості системи. Тепер задіяна потужність плавно змінюється в залежності від відтвореного фрагмента: якщо відтворюваних одночасно регіонів на треках багато - завантаження велика, якщо немає - процесори майже вільні. Хто працював з кіносессіямі по 128 треків у вертикалі, де одномоментно задіяні (тобто реально відтворюють розташовані на них регіони аудіофайлів) зазвичай, не більше 20-30, гідно оцінить цю можливість. (Рис. 5 і 6)

Мал. 5 CPU Power

5 CPU Power

Мал. 6 CPU Indicator

Нарешті вдалося зробити можливість виробляти bounce (зведення сесії в файл в потрібному форматі) не в режимі реального часу (як в Logic). Більш того, тепер можна, як я зрозумів, "зливати" матеріал в кілька потоків, тобто з декількох фізичних або віртуальних шин одночасно. Це дуже важливо буває, наприклад, при роботі в Surround-форматі, коли матеріал віддається на кіностудію так званими "Стем" (stems), тобто в декількох подміксах (Drums, Brass, Strings, Bass, Vocals і т.п.) для зручності подальшої роботи з усією звуковий тканиною фільму. Також відзначимо, що bounce тепер можна відразу робити в декількох звукових форматах, наприклад MP3 (рис. 7а і 7в) і WAV (BWF) (рис. 7б).

рис 7а Bounce Set Parameters Window

рис 7а Bounce Set Parameters Window

Рис 7б Bounce Parameters Рис 7б Bounce Parameters

Рис 7в MP3 Bounce parameters

(Bounce з декількох шин мені спробувати не вдалося, мабуть в демо-версії її просто немає).

(Bounce з декількох шин мені спробувати не вдалося, мабуть в демо-версії її просто немає)

Мал. 7 Offline Bounce

Готовий зведений матеріал можна відразу ж з сесії опублікувати в SoundCloud і т.п. (Рис 8)

Мал. 8 Підключення до SoundCloud

Окремих похвал заслуговує нова дуже гнучка система візуального моніторингу, що дозволяє вибирати різні алгоритми відображення індикаторів сигналу (пам'ятаю, скільки баталій було з колегами "кіношниками" з приводу покупки "градусника" на студію ціною близько 400 доларів) ( "Градусник" на професійному жаргоні звукорежисерів кінокартин - багатосегментний індикатор рівня стандарту DIN і подібних - Прим. авт.). Невеликий індикатор тепер можна бачити в верхньому рядку інструментів сесії і навіть включити його в панелі транспорту. (Рис. 8а)

Мал. 8а Out Indicator

При включенні в ланцюг компресора або іншого приладу динамічної обробки з'являється додатковий індикатор відпрацювання рівня праворуч від основного. (Рис 9)

Мал. 9 Gain Red in Trax

(З цією опцією були проблеми, бо при першій пробі вона з'явилася, але після декількох запусків програми зникла! Чого тільки я не робив, але все марно. Тільки почитавши форуми користувачів, з'ясував: ця опція заявлена тільки в Pro Tools HD, а в звичайній версії її немає! Ніщо не заважає їй там бути, але треба ж витрусити гроші з потенційних покупців! - Прим. авт.). Маленький індикатор рівня з'явився навіть на посиланнях (send), що дуже допомагає при зведенні, сильно збільшуючи наочність міксу і полегшуючи проміжний контроль. (Рис. 10)

Ріс10. Gain Red Frame

Відома проблема затримки оброблюваного сигналу під час обробки модулями вже досить давно вирішується в Pro Tools задіянням додаткових системних обчислювальних ресурсів для компенсації в режимі випередження відтворення необхідного треку. Тепер в Pro Tools 11 обраховуються ще й затримки для плагінів, які працюють в режимі side-chain. (Рис. 11).

Рис 11. Delay Compensation

Всі модулі мають тепер один загальний формат AAX. І це дуже радує, адже раніше доводилося купувати плагіни двічі - для різних форматів, а деякі виходили в форматі тільки RTAS або тільки TDM.

Продовжуючи тему модулів, не можу не відзначити особливо нову версію віртуального інструменту під назвою Click (рис 12).

Продовжуючи тему модулів, не можу не відзначити особливо нову версію віртуального інструменту під назвою Click (рис 12)

Мал. 12 New Click

Я пам'ятаю ще ті часи, коли метрономом міг бути тільки який-небудь зовнішній модуль, керований по MIDI. Тепер Click дозволяє вибрати звуки з досить великої бібліотеки. Ті, хто працював з музикантами на записи живих інструментів "під клік", знають, як важко буває вгадати побажання музиканта, щоб клік не дратував і при цьому читався в потрібній фактурі і не прослуховувався потім в трекінг. Тепер ця можливість є і в самому розвиненому вигляді. Можна зробити будь-який розмір, будь-яку акцентування сильних і слабких долей і будь-якими наборами перкусійних інструментів, наявних "на борту".

Бували нерідко в моїй практиці ситуації, коли мені дуже не вистачало можливості прописувати криву автоматизації прямо під час запису треку. Так ось, тепер ця можливість є! І вона зовсім незайва. Охочих посперечатися можу відправити на роботу в якомусь телесеріалі на пост-продакшн. Я обов'язково скористаюся цією можливістю в студії - і самому економія часу і сил, і на клієнта враження справляє незабутнє.

На додачу до особливостей автоматизації додам можливості затикати "гарячими клавішами", наприклад все однойменні посили, або все посили взагалі, включати bypass на групі обробок або на всіх відразу!

Наступна дуже необхідна функція - можливість включати хоч відразу все посили в режим розширеного перегляду, коли ви їх бачите все відразу з усіма регуляторами рівня і панорами, як на справжніх великих пультах. (Рис. 13)

13)

Мал. 13 1Sends Full Size

Отрісовка лінії автоматизації вхідний гучності регіону (gain) додає недосяжною раніше гнучкості редагування записаної звукової інформації, при цьому обрахування картинки Overview прив'язаний до цієї кривої (як в Samplitude).

Дуже порадувало наявність повної версії ритмічного редактора Beat Detective в полегшеної версії програми. Він працює дуже коректно, і я його із задоволенням використовував на редакції барабанного трекінгу - результат вийшов дуже переконливий. (Рис. 14)

14)

Рис 14 Beat Detective

З'явилися нові можливості при роботі з відео, наприклад, можна створювати його в різних якостях і т.п., але говорити про це докладно не можу, так як під час тестування не мав можливості приділити цьому достатньо уваги і часу. (Рис 15 і 15а )

Рис 15 Video Full Quality

Рис 15 Video Full Quality

Рис 15а. Video Responce

А спроба порізати відео, хоча б як у 9-й та 10-й версіях, не увінчалася успіхом - 11-я версія просто ігнорувала всі спроби торкнутися відеоматеріалу моїми недосвідченими руками. (До того ж багато відеоопціі припускають наявність спеціального апаратного забезпечення для обробки відеоданих (обладнання фірми AVID - Прим. Авт.).

Pro Tools 11 і реальне враження від знайомства

Безумовно заманливо отримати "прямо з печі" свіжий продукт на тест протягом місяця за "абсолютно безкоштовно" (необхідно мати iLock за 50-70 дол., Безлімітний швидкий інтернет і півтори-дві години вільного часу на метушню по установці - Прим. Авт .). Подивимося, що ж реально дається на тест середньостатистичному користувачеві музичного софта. Отже, я зайшов на сайт, не забувши приготувати вільний iLock2, вибрав в меню Free trials, і пригода почалося!

Перше моє засмучення при спробі встановити "тріал" (обмежену в часі використання безкоштовну пробну версію), - це неможливість (по крайней мере, для мене) реально протестувати все і в повному обсязі. Також здивувало відсутність чітких і зрозумілих інструкцій, прочитавши які, можна було б швидко зрозуміти: що це, навіщо це, як це взяти і куди поставити? А також - як це грамотно інсталювати в залежності від системи і чи буде це працювати на тому і з тим, що є в студії?

Втім, це, як і завжди, не особливо здивувало. Мабуть, це фірмовий стиль - ти повинен розуміти, що робиш, а не знаєш - нічого сунутися, бо це для "профі", а "профі" завжди платять. (Рис 16)

(Рис 16)

Рис 16. Virtual Synths

Я допускаю, що розробники могли не сильно турбуватися зручностями для "чайників", тому що не на них розраховане, але особисто я постарався б зробити продукт зручним у всьому, особливо під час тестування ... Загалом, я не зміг "в лоб" скачати і поставити розширений пакет модулів (plug-in) і віртуальних синтезаторів. Мабуть, це не передбачено пробною версією ...

Друге і дуже неприємне засмучення чекало мене під час порівняння різних версій Pro Tools на одному і тому ж музичному матеріалі. Я маю на увазі зовсім невідпрацьовану систему конвертації сесій для забезпечення сумісності версій. Тобто спроба зберегти сесію в форматі Pro Tools 7-9, на перший погляд, вдалася - сесія скопіювати з потрібним розширенням і всіма супутніми аудіофайлами. Але коли я відкрив її в Pro Tools 8, то деякі з підключених модулів (еквалайзери, компресори та ревербератор) виявилися неактивними. При цьому з'явилася вказівка, що недостатньо ресурсів (хоча їх було навалом), і при спробі примусової активації вискочило віконце, що це TDM версія plug-in і її відкрити в Pro Tools LE неможливо. І при цьому на всіх інших треках все відкрилося з тими ж самими плагінами і коректно! Зауважу, що користувався я звичайні штатні модулі, однакові для всіх систем, починаючи з 8 версії. Вдалося обійти ці проблеми тільки завдяки наявності декількох версій Pro Tools в моїй студії. Я переніс матеріал в студійний комп'ютер з Pro Tools TDM HD2 версії 9.0.5, відкрив там цю збиткову версію (їх було, до речі, три варіанти і все з однаковими помилками), вручну відкрив покалічені плагіни через меню вибору модуля на треку (кожен!) , перевірив, чи всі параметри відновилися правильно, чи вірний формат (RTAS), і після цього зберіг сесію і відкрив її на іншому комп'ютері в 8-й версії ...

Що ж стосується роботи з реальним матеріалом, то враження дуже приємне, оскільки можливості машини виростають по відчуттях мінімум удвічі. Я вже не кажу про скидання міксу "в глуху" (опція offline bounce), якого стільки років (після Pro Tools на Audiomedia III) чекали "протулзісти". Можу ще сюди додати, що при спробі "злити" той же матеріал в версії 8.0.4 комп'ютер завис на середині міксу, сказавши, що "диск повільний або сильно фрагментований" (Your drive may be too slow or fragmented), і довелося відправляти bounce на інший диск, не на те, з якого відтворювався мультитрек. А ось Pro Tools 11, "не моргнувши оком", відправив все туди, куди було призначено, і на швидкості в вісім разів більшою, ніж нормальна. (Матеріал був записаний через інтерфейс I / O 192 на частоті дискретизації 96 кГц і з розрядністю 24 біт, а в сесії Pro Tools 11, для ускладнення завдання був обраний формат 32 біт з плаваючою комою - Прим. Авт). (Рис 17)

Рис 17. New Session Set Window

Треба сказати, що у цього плюса є один мінус, так як це пов'язано з принципово іншою роботою з дисковою підсистемою в 10 і 11 версіях програми в порівнянні з попередніми версіями. Ці версії Pro Tools вимагають в рази більшої кількості оперативної пам'яті, так як вся (!) Сесія вантажиться в пам'ять і потім пишеться і відтворюється виключно в неї і з неї. Але професіоналам не можна економити на пам'яті! Тому при достатньому забезпеченні пам'яттю Pro Tools 11 вас дуже обрадує.

трохи критики

Прикро, що AVID не турбувався розширенням штатних обробок, що поставляються з програмним пакетом Pro Tools. Набір "бортових" обробок, звичайно, непоганий, але все-таки, щоб звести матеріал відповідно до сучасних стандартів звукової індустрії, необхідно багато більш цього. А так звукорежисер знадобиться специфічний досвід роботи в сильно обмежених обставин, щоб зробити щось гідне.

При цьому сама програма коштує зовсім не дитячих грошей! Для порівняння можу привести Logic X, який при ціні близько 200 дол. Дозволяє поставити пару десятків крутих віртуальних синтезаторів з величезним набором пресетів, дає можливість використовувати багатющий арсенал власних обробок вищого класу, причому є навіть вбудований tune і мастеринговий обробки, яких цілком вистачає для більшості штатних випадків мастерингу (а ще там є величезна бібліотека шумів, звукових ефектів, лупів і т.п.). І якби не 20-річний досвід роботи в Pro Tools і не переконаність в тому, що він необхідний на будь-який поважає себе студії, то за співвідношенням якість / ціна і ціна / можливості я б неодмінно купив Logic X і працював би в ньому, що не відчуваючи ніякого жалю про вбухали в студійне обладнання величезних ресурсах (я вже мовчу про внутрішню інтеграцію Logic X в операційну систему Mac OS X і в сімейство інших продуктів Apple).

Щоб не виникало пересудів, уточню описане вище детальніше. Pro Tools нині існує в двох варіантах - Pro Tools 11 і Pro Tools 11 HD. Pro Tools 11 HD є повною версією програмно-апаратного комплексу та, природно, передбачає роботу з апаратним забезпеченням AVID, яке бере на себе частину обчислювальних функцій при роботі зі звуком, тим більшу, чим більше "заліза" поставлено. Якщо ж такого забезпечення немає, то з аудіокарта сторонніх виробників Pro Tools 11 працює, як будь-який інший програмний секвенсор-мультітрекер. Тобто якщо вийняти "залізяки" AVID, то Pro Tools HD перетворюється в просто Pro Tools. Ось цей самий "просто Pro Tools" коштує близько 20-25 тисяч рублів на сайтах, які торгують музичними товарами. Погодьтеся - ціна чимала.

Висновок

В цілому хочу відзначити, що Pro Tools 11 - це, безумовно, флагманський продукт, тепер більш, ніж коли-небудь в своїй історії наближений до користувача. Якщо ви ще не знаєте, що це таке - скачайте і протестуйте 30-денну версію. Думаю, кожен знайде там багато корисного і цікавого! Ну і не варто забувати, що Pro Tools - стандарт професійної цифрової звукової індустрії в будь-якій країні світу.

Що ж це таке?
Також здивувало відсутність чітких і зрозумілих інструкцій, прочитавши які, можна було б швидко зрозуміти: що це, навіщо це, як це взяти і куди поставити?
А також - як це грамотно інсталювати в залежності від системи і чи буде це працювати на тому і з тим, що є в студії?

Дополнительная информация

rss
Карта