Психіатр Скотт Вецлер: «У Росії люди розчаровані тим, наскільки вони безсилі по життю»

  1. Що таке пасивна агресія і звідки вона взялася?
  2. Які культури більш схильні до пасивної агресії?

Фото: Justin Hsieh / EyeEm / Getty Images

Чи відчуваєте себе жертвою, але ніколи не йдете на відкритий конфлікт, завдаючи ударів кривдникам нишком? Вітаємо! Ви страждаєте пасивної агресією. Цей феномен був вивчений доктором Скоттом Вецлер, американським практикуючим психіатром, автором бестселера «Living With the Passive-Aggressive Man» (книга вийшла в дев'яності роки і була переведена на російський під назвою «Як жити з цим нестерпним чоловіком»).

Після її виходу, визнається вчений, до нього потягнулося безліч пацієнтів, мучаться від пасивної агресії у відносинах. Завдяки їм за останні 20 років Вецлер ще глибше досліджував проблему на практиці. Зараз Вецлер курирує досить успішну, за його словами, державну програму, яка покликана допомогти подружнім парам, які живуть за межею бідності, подолати труднощі у відносинах (про це він писав в своїй нещодавній статті на Atlantic). Вецлер наполягає, що в світі Фейсбук і інстаграма люди вчаться маскувати агресію і висловлювати її все більш вигадливими способами. Але що в цьому хорошого? Republic поговорив з ним про те, яку роль пасивна агресія грає в звичайному житті і чи можна зустріти її прояви у великій політиці.

Що таке пасивна агресія і звідки вона взялася?

Це те, як саме ви справляєтеся з власної агресією. Пасивна агресія - це свого роду «неприязнь в цукровому сиропі» (sugar-coated hostility). Це означає, що ви одночасно і ведете себе агресивно, і йдіть від відповідальності за свою агресію.

Сам термін «пасивна агресія» був придуманий ще в роки Другої світової війни психологом, які працювали в американській армії (мається на увазі Вільям Меннінгер. - Republic). Він зауважив, що військові часом переставали підкорятися наказам, що, звичайно, позначалося на загальній дисципліні у військах. Але відкрито непокору вони, як правило, не виявляли, натомість кожен раз знаходячи собі різні виправдання - наприклад, солдат міг сказати, що неправильно зрозумів формулювання наказу, і тим самим знімав з себе відповідальність. Така поведінка, як зауважив психолог, було притаманне саме солдатам, тобто тим, хто в найменшій мірі контролює ситуацію в силу великої диспропорції в розподілі повноважень в армії.

Зараз ми можемо спостерігати схожу поведінку в бюрократичних структурах, в різних державних організаціях, де багато в кар'єрі людини часто залежить від протекції (Вецлер вважає, що людям властиво проявляти пасивну агресію в ситуації, коли від них мало що залежить. - Republic). Держслужбовців, наприклад, не часто залучають до відповідальності за неефективність, але навіть якщо вони будуть добре працювати, не факт, що це буде винагороджено підвищенням. А якщо їм все одно нічого не світить, то й мотивації працювати краще у них немає. Те ж саме, втім, можна зустріти і в приватних компаніях. Наприклад, я часто телефоную в величезну фірму - моєму інтернет-провайдеру. І там я постійно натикаюся на співробітника, який явно не хоче нічим мені допомагати. Його поведінка свідчить про те, що, навіть якщо я поскаржуся, навряд чи його звільнять або уріжуть йому зарплату.

Скотт Вецлер. Фото з особистого архіву

Які культури більш схильні до пасивної агресії?

Я, звичайно, не історик культури, але британці дійсно менше проявляють емоції відкрито, тому серед них можна зустріти пасивну агресію частіше. Правда, я не впевнений, що для них це проблема. Сама британська культура має на увазі таку поведінку, а значить, люди його друг від друга чекають. Вони поводяться тактовніше - іноді це можна назвати пасивною агресією, але в цілому проблеми тут немає, це може бути просто більш витонченим способом спілкування з метою уникнути конфлікту.

Коли 24 роки тому моя книга була опублікована, я зацікавився тим, які країни захотіли її у себе продавати, а які ні. В результаті її вирішили видати Німеччина, Росія, Японія і Китай. Якщо розглянути, наприклад, Росію, то видно, що там люди розчаровані тим, наскільки вони безсилі по життю, незалежно від того, чим вони займаються. Там переважає бюрократія. Тому за допомогою пасивної агресії росіяни виливають своє обурення.

Що таке пасивна агресія і звідки вона взялася?
Які культури більш схильні до пасивної агресії?
Але що в цьому хорошого?
Що таке пасивна агресія і звідки вона взялася?

Дополнительная информация

rss
Карта