Психологічна діагностика та тести для дітей від 7 до 11 років (47)

Для дітей молодшого шкільного віку характерна навчальна діяльність, при виконанні якої у дитини виникають головні психічні новоутворення - аналіз і планування, які визначають істотні якісні зміни в розвитку пізнавальних процесів дитини, так і всієї його потребностно-емоційної та особистісної сфери.

Пропонована тут система психодіагностичних методик призначена для комплексної оцінки рівня психологічного розвитку дітей, учнів початкових класів, включаючи характеристику їх пізнавальних процесів, особистості і міжособистісних відносин, оцінку наявних у них практичних умінь і навичок.
На основі застосування даної системи методик можна оцінювати психологічну готовність дітей до навчання в школі, їх психологічний розвиток під час навчання в початкових класах, з першого по четвертий включно.
Психодіагностичної оцінці в рамках даного комплексу підлягають:

· увага, ·          увага,

· Пам'ять,

· Уяви,

· Мислення.

· Психологічна готовність молодших школярів до навчання в середній школі.

· Соціальна ситуація розвитку.
Проблема, пов'язана з адаптацією дитини до класного колективу, взаємовідносинами з учителем, в сім'ї.

· Провідна діяльність, сформованість компонентів структури навчальної діяльності.

· Вікові психічні новоутворення.

· Передумови формування навчальної діяльності.

· Довільність поведінки і пізнавальних процесів.

Користуючись методиками, включеними в даний комплекс, можна точно визначити, в якому відношенні дитина готова і не готовий до навчання в школі, в чому він більше або менше просунувся вперед у своєму розвитку. Ці методики дозволяють з'ясувати схильності, задатки і здібності дітей, з перших кроків навчання дитини в школі вести з ним цілеспрямовану психодиагностическую роботу, пов'язану з виявленням та розвитком його здібностей.
Проведення комплексної систематичної психодіагностики дозволяє оцінювати ефективність навчально-виховної роботи в школі з точки зору того, якою мірою вона сприяє просуванню дітей вперед у своєму психологічному розвитку. В даний комплекс включені такі методики, які можна застосовувати для вивчення дітей від 6-7 років до 10-11 років і отримувати порівнянні результати.

До моменту надходження дітей в школу істотно зростають їх індивідуальні відмінності за рівнем психологічного розвитку. Ці відмінності, перш за все, проявляються в тому, що діти відрізняються один від одного по інтелектуальному, моральному розвитку. Вони, отже, вже можуть по-різному реагувати на одні і ті ж інструкції і психодіагностичні ситуації. Деяким дітям, що надходять вчитися в школу, практично цілком доступні тести, призначені для психодіагностики дорослих людей, іншим - менш розвиненим - тільки методики, розраховані на дітей 4-6-річного віку, тобто на дошкільнят. Це особливо стосується таких психодіагностичних методик, в яких використовуються вербальні самооцінки, рефлексія і різні свідомі, складні оцінки дитиною навколишнього середовища. Тому перш, ніж застосовувати ту чи іншу психодиагностическую методику до дітей молодшого шкільного віку, необхідно упевнитися в тому, що вона їм інтелектуально доступна і не дуже проста для того, щоб оцінити реальний рівень психологічного розвитку, досягнутий дитиною. Наявні дані психологічної готовності дітей 6-7-річного віку до навчання в школі, показують, що більшість - від 50% до 80% в тому чи іншому відношенні не повністю ще готові до навчання в школі і повноцінному засвоєнню діючих в початкових класах шкільних програм. Багато, будучи за своїм фізичним віком готовими до навчання, за рівнем психологічного розвитку знаходяться на рівні дитини-дошкільника, тобто в межах 5-6-річного віку. Якщо такій дитині запропонувати досить важкий, в принципі доступний, але малоцікавий для нього серйозний психологічний тест, що вимагає розвиненої волі, довільного уваги, пам'яті і такого ж уяви, то може статися, що він не впорається із завданням. І це відбудеться не в силу відсутності інтелектуальних здібностей і задатків, а через недостатній рівень особистісно-психологічного розвитку. Якщо, навпаки, ті ж самі тестові завдання запропонувати дитині в ігровій, зовні і внутрішньо привабливій формі, то, цілком ймовірно, результати тестування виявляться іншими, більш високими.
Ця обставина обов'язково потрібно враховувати в психодіагностики дітей, що у школу, особливо першокласників і другокласників (останні, як показують спеціально проведені дослідження, ще не дуже далеко пішли від дітей дошкільного віку). Що ж стосується дітей третього і четвертого класів, то для їх психодіагностики цілком підходять тести, призначені для дорослих людей, за умови, що самі тестові завдання будуть їм доступні.

Слід мати на увазі, що при наявності сильної мотивації, при зацікавленій, активному настрої на тестування його підсумки завжди будуть вищими. Якщо доросла людина ще якось в стані свідомо, за допомогою відповідних вольових зусиль управляти своєю поведінкою під час тестування, то діти протягом усього молодшого шкільного і аж до підліткового віку в більшості своїй ще не можуть цього робити.
Є певні обмеження, що стосуються застосування тестів для дорослих в психодіагностиці дітей молодшого шкільного віку. Ці обмеження насамперед належать до тестів, які розроблені і застосовуються для вивчення мислення, особистості і міжособистісних відносин.

Якщо Ви хочете продіагностувати свою дитину - то Ви можете це зробити через інтернет (з веб камерою) звернувшись до мене, психолога Габишева Вікторії Анатоліївні

підсторінки:

Дополнительная информация

rss
Карта