Путівник по альтернативним оболонок для Windows


Зміст Введення

Велика кількість початківців користувачів Windows щиро вважають стандартний інтерфейс операційної системи - її невід'ємною частиною. Насправді, це помилка. Панель завдань, головне меню, системний лоток, значки на робочому столі і інші елементи інтерфейсу створюються і обробляються окремим класом програм - оболонками. За замовчуванням для подібних цілей в Windows використовується програма explorer.exe.

Ви можете встановити програмний продукт, який замінює функції стандартного інструменту обробки інтерфейсу. При цьому нова програма може пропонувати принципово інші методи організації взаємодії з користувачем.

У цій статті ви не знайдете програм, що працюють в системі тільки в якості додатків. Стаття - не путівник по прикрасам і поліпшень стандартного інтерфейсу. Це путівник по альтернативним оболонок для Windows, що працює замість модуля explorer.exe.

До змісту Aston 1.9.2

Офіційний сайт: www.astonshell.ru
Розмір: 3649 КБ
Ціна: 220 руб

Aston

Більшість розробників альтернативних оболонок намагаються пропонувати щось екстраординарне, феєричне, щоб у користувача завмирало серце від захвату, від перших хвилин спілкування з продуктом. Розчарування настає дещо пізніше, коли одна за одною починають ламатися звички, вироблені роками. Тим часом, досвідчені користувачі комп'ютерів - одні з найбільш ледачих створінь на земній кулі. І справа тут не у відсутності прагнення до творення. Просто, з досвідом приходить розуміння - якщо щось справно працює, краще це не чіпати (основний постулат системного адміністратора).

Aston створений для тих, хто цінує вільний час і не бажає розлучатися з перевіреними часом навичками роботи з інтерфейсом операційної системи Windows. Робочий стіл Aston не сильно відрізняється від стандарту, створюваного за допомогою Explorer. Ви бачите таку саму панель завдань, системний лоток, Головне меню та значки на робочому столі.

Aston дозволяє організовувати триярусні бічні панелі, в які можна помістити більшість використовуваних вами додатків, щоб робочий стіл не був величезний список одноманітних ярликів. Значки можуть мати довільний розмір, містити анімацію.

Ви можете чітко відслідковувати статус додатків, що відображаються на панелі завдань. Якщо вікно завдання мінімізовано, то праворуч від її значка загориться чорна стрілка. Наведення миші на будь-яке завдання всередині панелі відобразить мініатюру, на якій буде показано вміст робочого вікна програми.

У верхній частині робочого вікна відображається додаткова панель, на якій зібрані основні сервісні функції. Ви можете викликати настройки Aston, його додаткові модулі, а також відкривати Панель управління, запускати програми і викликати Властивості дисплея. Крім того, ви можете здійснювати пошук в Web, використовуючи спеціальну рядок пошукових запитів. Базовий дистрибутив має лише пошуковий движок Google, але ви можете встановлювати додаткові модулі. Кнопка автоматичного поновлення доповнила список ще чотирма елементами. У лівій частині панелі відображаються аналоговий годинник, а справа знаходяться кнопки вимикання і перезавантаження робочої станції.

Головне меню Aston сильно відрізняється від звичного вигляду Explorer. Ви не бачите списку найбільш популярних програм, ярлики додатків Web за замовчуванням також відсутні. Налаштування елементів Головного меню здійснюється із загальної панелі конфігурації продукту. Працювати з Головним меню Aston вкрай незручно через відсутність наочних механізмів drag & drop.

Дистрибутив Aston включає в себе чотири теми оформлення, що відрізняються один від одного лише дизайном. Функціональні можливості всіх робочих столів (тим) практично ідентичні.

Перехід з Aston в Explorer і назад вимагає закриття поточного сеансу користувача. Якщо ви вирішите видалити альтернативну оболонку, то перед початком процедури обов'язково поверніться в Explorer.

Щоб дізнатися більш детальну інформацію про продукт, ознайомтеся зі статтею «Aston 1.9.2 - альтернативний робочий стіл для Windows» .

До змісту Blackbox 0.0.92

Офіційний сайт: www.bb4win.org
Розмір: 321 КБ
Ціна: безкоштовний

Blackbox

Blackbox - швидка, компактна робоче середовище, відома багатьом користувачам Linux. Її варіант для Windows має набагато меншу популярність. Більшість користувачів, які звикли до стандартного інтерфейсу операційної системи, з великим небажанням освоюють навіть найбільш розкручені продукти даного сектора ринку. Що вже говорити про маленьку скромною програмою, створеною групою ентузіастів, які вирішили свого часу перенести код оболонки з відкритою ОС в середу Win32.

На офіційній сторінці пропонується кілька варіантів дистрибутива оболонки. Вони відрізняються настройками за замовчуванням, списком включених до складу продукту тим оформлення, набором модулів.

Установка оболонки гранично проста - ви запускаєте BAT-файл, який викликає виконуваний модуль з ключем -install. При цьому зберігаються в реєстрі нове значення змінної shell. Ви завершуєте поточний сеанс користувача і знову заходите в систему вже з новою оболонкою.

На робочому столі відображається нова панель завдань і кілька ярликів. Налаштування оболонки здійснюється за допомогою редагування текстових конфігураційних файлів. Запуск додатків може здійснюватися за допомогою стандартного інструменту системи, що викликається в Explorer за допомогою поєднання клавіш Win + R. Крім того, натискання лівої кнопки миші в довільному місці робочого столу викликає аналог Головного меню Windows. Його налаштування багато в чому залежать від вибору дистрибутива Blackbox. Сортування і зміна елементів списків здійснюється тільки за допомогою редагування конфігураційного файлу. Панель завдань з честю виконує покладені на неї обов'язки. Всі запущені програми відображаються всередині панелі, а в правій її частині знаходиться всім відомий системний лоток. Ви можете приховувати його за допомогою спеціальних стрілок.

Перемикання між завданнями може здійснюватися не тільки за допомогою клавіатурного поєднання Alt + Tab і вибору потрібного елемента на панелі завдань. Ви можете послідовно переміщатися по додаткам, клацаючи мишею по стрілках навігації, розташованим по краях панелі.

У лівій її частині розташовується інструмент перемикання між робочими столами, що є нормою для робочих середовищ Linux. Робочі столи іменуються грецькими буквами алфавіту - alpha, beta, gamma.

Поведінка вікон і їх дизайн також змінюються після установки Blackbox. Подвійне клацання мишею по заголовку робочого вікна не мінімізує його, а виробляє згортання. При цьому ховається весь вміст вікна, залишається лише його заголовок.

Оболонка показала стабільну роботу без будь-яких серйозних помилок. Можна лише відзначити не зовсім коректну роботу Total Commander, який не завжди сворачивался в системний лоток.

Працювати в Blackbox не зовсім зручно через відсутність більшості звичних елементів інтерфейсу Windows. Ви не можете викликати за допомогою правої кнопки миші традиційне контекстне меню, щоб, наприклад, викликати властивості дисплея. Налаштування Головного меню - досить заплутана завдання для непідготовленого користувача.

З іншого боку, на робочих станціях з малою кількістю оперативної пам'яті, використання Blackbox дозволяє помітно прискорити роботу системи завдяки більш рідкісним зверненнями до жорсткого диска. Оболонка займає близько п'яти мегабайт в оперативній пам'яті.

До змісту LiteStep 0.24.7

Офіційний сайт: www.lsdev.org
Розмір: 3576 КБ (OTS Installer)
Ціна: безкоштовний

LiteStep

LiteStep - компактна оболонка, що має модульну структуру. На офіційному сайті можна завантажити лише ядро ​​оболонки, що забезпечує необхідний функціональний мінімум. Крім того, розробники не створюють інсталяційний пакет для свого продукту, пропонуючи лише завантажити архів з програмою.

Якщо ви вирішите взяти приклад автора і встановити на свою робочу станцію Litestep, то можете скористатися будь-яким з пропонованих в Мережі дистрибутивів оболонки, що включає в себе зрозумілий установник, деякий набір модулів, а також прості попередні установки, розраховані на непідготовленого користувача.

Після установки оболонки задається питання про розташування користувача інформації, а також про список ваших програмних пріоритетів. Оболонка визначає велику кількість встановлених в системі продуктів, але якщо раптом якась із категорій залишилася непізнаною, ви можете самостійно вказати програму. Наприклад, на тестованої робочої станції довелося вручну призначати IRC-клієнт за замовчуванням.

Після завершення всіх приготувань, вам пропонується перезапустити систему, хоча досить лише почати новий сеанс. Тема, встановлена ​​за замовчуванням, включає в себе панель задач, системний лоток, Головне меню, а також менеджер віртуальних столів. Всередині його панелі ви можете бачити мініатюри робочих вікон, на яких відображаються значки додатків. Якщо ви всередині менеджера перенесете мініатюру з одного столу на інший, то робоче вікно програми здійснить аналогічний перехід.

Робочий стіл може містити ярлики додатків, однак управління ними здійснюється тільки за допомогою текстових конфігураційних файлів. Головне меню Litestep викликається за допомогою правої кнопки миші. Деякі теми оформлення включають в себе окрему кнопку на панелі завдань, через яку можна здійснювати доступ до основоположного елементу інтерфейсу.

Litestep володіє дивно гнучкою системою підтримки зміни тим оформлення і підключення додаткових модулів. Все гранично просто. Знаходьте в Мережі вподобану вам тему. Завантажуєте її, запускаєте на виконання. Програма виводить список відсутніх модулів в системі і пропонує вам їх додатково завантажити. Ви погоджуєтеся, відбувається процедура завантаження, після чого нова тема готова до застосування. Вся процедура забирає лічені секунди при наявності широкосмугового підключення і, в кожному разі, не більше хвилини при коммутируемом з'єднанні з Мережею. Користувачеві не потрібно самостійно шукати модулі, встановлювати їх - всі ці процедури бере на себе оболонка.

В результаті ми маємо ситуацію, коли нова тема приносить в систему не тільки нове оформлення, але і унікальний набір інструментів, повністю перетворює оболонку буквально на очах. Зрозуміло, ви можете змінювати налаштування тим вручну, самостійно додаючи і видаляючи будь-які її елементи.

C допомогою модулів, Litestep може відображати на робочому столі вільне місце на жорстких дисках, показувати ступінь завантаження процесора, управляти з будь-якої панелі програвачами Winamp і Windows Media Player (за замовчуванням система налаштовується саме на них). Інші приклади - це навігація по локальній файловій системі прямо з панелі завдань, прогноз погоди в формі окремого меню, зручна і компактна панель запуску додатків, а також різноманітні розважальні, ігрові модулі (наприклад, мініатюрний арканоид).

Налаштування оболонки здійснюється виключно за допомогою редагування текстових конфігураційних файлів. Правда, варто відзначити, що існують окремі модулі, що дозволяють перекласти на себе частину навантаження по конфігурації основного продукту. Ви можете призначати гарячі клавіші не тільки на виклик будь-яких додатків, але і на величезну кількість системних операцій.

Litestep, звичайно, не позбавлений недоліків. Під час завантаження додаткових модулів оболонка блокується. Протягом всієї процедури інсталяції, ви будете спостерігати робоче вікно, яке відображає її процес. Панель завдань не зовсім коректно оновлюється. Якщо ви перемістіть робоче вікно поверх панелі, то іноді не відбувається її перерисовка, що залишає хаотичний слід. Кілька разів під час тестування відриті програми, що працюють у фоновому режимі в системному лотку, безслідно зникали, зникаючи також з поля зору стандартного менеджера завдань. Установка нових тем оформлення теж не здалася стабільною. Деякі теми відмовилися працювати, через несумісність деяких додаткових модулів. При запуску будь-якого вікна Explorer, оболонка тимчасово блокується, не реагуючи ні на які маніпуляції. Вивантаження з пам'яті модуля explorer.exe повертає Litestep до життя.

Незважаючи на дрібні недоліки, Litestep - в першу чергу, гнучка, масштабується оболонка, що дозволяє створювати унікальні за функціональними можливостями інтерфейси.

До змісту SharpE cvs6

Офіційний сайт: sharpe-shell.org
Розмір: 21232 КБ
Ціна: безкоштовний

SharpE

SharpE - потужна альтернативна оболонка, яка поширюється з відкритими вихідними текстами. Спочатку, розробкою продукту займалася команда LDI , Але, починаючи з літа 2005 року, проект знайшов повну незалежність.

Програма має зручний інсталятор, за допомогою якого відбувається установка і первісна настройка оболонки. Після завершення установки продукту і початку нового призначеного для користувача сеансу, відбувається завантаження нового інтерфейсу.

Більшість розробників оболонок намагаються скопіювати концепцію стандартної панелі завдань Windows. Це означає, що єдина панель являє весь ідейний потенціал оболонки - список запущених процесів, кнопка виклику головного меню, системний лоток, швидкий виклик додатків і багато іншого. SharpE пропонує інший механізм. Панелей може бути багато. На кожній з них за замовчуванням видається лише невеликий набір інструментів. При бажанні ви можете змінювати, комбінувати елементи панелей, досягаючи максимальної зручності в роботі.

Отже, при першому старті оболонки ви бачите три панелі в нижній частині екрана і одну нагорі. Системний лоток виділений в окрему структуру і може переміщатися незалежно від основного набору інструментів. Список запущених додатків - незалежна панель, на якій в окремому рядку відображається заголовок активної задачі. Це дуже зручно, якщо ви запустили понад десятка додатків. На панелі завдань вже давно не вистачає місці, ви не бачите заголовків елементів. Швидко перемикаючись між ними, ви можете оперативно знайомитися з заголовками вікон. Поруч з запущеними додатками розташовується список програм для швидкого запуску.

Менеджер віртуальних робочих столів - окрема панель. За замовчуванням ви можете працювати на чотирьох столах. Всі вікна програм, Ви бачите на панелі у вигляді мініатюр.

У верхній частині робочого вікна розташовується панель, на якій розміщуються невеликі модулі. Базовий дистрибутив включає величезний список програм, які потребують як плагінів. Розробники відразу пропонують відстежувати завантаження процесора в реальному часі, ступінь заповнення оперативної пам'яті і файлу підкачки, поміщають кнопку виклику головного меню і рядок запуску додатків.

За допомогою правої кнопки миші ви можете викликати повний список модулів, доступних для приміщення на панель. Наприклад, можна запустити примітивний блокнот для ведення нотаток, екранну лупу, рівень гучності звуку.

Ви користуєтеся програмою для обміну файлами eMule? Замість стандартного, малоінформативними значка в системному лотку, SharpE пропонує окремий модуль, який показує поточний статус роботи клієнта p2p-мережі. На двох графіках відображається швидкість прийому і віддачі даних, статус (LowID або HighID) інструменти обмеження ширини каналу, кількість активних джерел.

Ви можете розміщувати на панелі кнопки, що відкривають певні папки на жорсткому диску. При цьому викликається власне компактне вікно оболонки, а не стандартний додаток explorer.exe. Якщо ви часто переписуєте дані в будь-яку папку, то можете створити окрему «мішень». Перенесення мишею будь-яких даних тут же активує процедуру копіювання інформації.

Робочий стіл також може бути місцем запуску різноманітних модулів. По-перше, варто відзначити, що стандартні ярлики запуску додатків мають місце і в SharpE, причому розмір їх не обмежений. На робочому столі можна розміщувати аналоговий годинник, що мають дизайн відповідно до обраної теми оформлення. Також можна включити прогноз погоди, створити ярлики у вигляді посилань на web-сторінки (викликається браузер, встановлений в системі за замовчуванням), писати довільний текст. Текст, написаний прямо на шпалерах, може мати заданий користувачем розмір, колір, кегль і тінь. Також допускається приміщення його в окрему рамку.

Зміна тем оформлення може відбуватися за допомогою окремого інструменту, на якому відображається мініатюра попереднього перегляду. У базовий дистрибутив включено вісім тем. Управління деякими параметрами оболонки також здійснюється візуальним методом. Вікно налаштувань досить примітивно, розробники не стали змушувати користувачів вивчати десятки, сотні різноманітних пунктів меню.

SharpE відрізняє хороша продуманість логічної Структури інтерфейсу, Відчуття его завершеності. Великий набір модулів может задовольніті много спеціфічні спожи користувача. Оболонка працює на подивуватися дуже стабільно, слухняно реагуючі на зміну настройок. Єдине нарікання викликано пропажею eMule з системного лотка після запуску спеціального модуля, що відображає докладну інформацію про роботу клієнта. Після вивантаження плагіна з пам'яті, значок не повернувся на законне місце і eMule став недосяжним.

В даний момент наближається до кінця повна переробка програмного продукту, яка торкнеться не тільки формальна зміна коду, але і деякі призначені для користувача аспекти. Наприклад, вирішено відмовитися від запису налаштувань кожного користувача в реєстр Windows, замість чого будуть створюватися окремі XML-файли. Втім, для багатьох не дуже великих вільних проектів, терміни - поняття досить умовне. Коли над душею не стоїть начальник, і розробка не є єдиним джерелом доходу в життя, вихід нових версій може затягуватися на невизначений час.

до змісту Talisman 2.98

Офіційний сайт: www.lighttek.com
Розмір: 7150 КБ
Ціна: 399 руб

SharpE

При розробці альтернативної оболонки важливу роль відіграє її дизайн. Користувач встановлює програмний продукт, який змінює вигляд і поведінку операційної системи. Непоказний зовнішній вигляд програми може відразу прокласти їй дорогу в сміттєву корзину. Щоб залишитися на жорсткому диску більш ніж на випробувальний термін, відведений ліцензією, необхідно, як мінімум, справити на користувача сильне позитивне враження, Talisman відноситься саме до цієї категорії програм, чарівність яких криється в зовнішньому вигляді.

Програма може функціонувати як у вигляді додаткового інструментарію стандартного робочого столу, так і в якості повноцінної альтернативної оболонки. Після процедури установки вам пропонується широкий вибір робочих столів.

За замовчуванням встановлюється видозмінений робочий стіл, на якому відсутні стандартні ярлики Explorer, і з'являється безліч нових елементів. Ви можете запускати додатки за допомогою видозміненого Головного меню і з додатковою панелі, розташованої у верхній частині екрану. Клацання правою кнопкою миші на будь-якому з елементів інтерфейсу Talisman відкриває додаткове меню, в якому зосереджена велика кількість призначених для користувача і службових елементів. Крім того, дане меню є універсальним засобом зміни тим оформлення.

Talisman пропонує дві захищені від необережного зміни теми. Особливу увагу варто приділити «Мультимедіа центру» - вельми корисною знахідку для тих, хто любить влаштовувати вдома вечірки. Примітивний робочий стіл з доступом лише до мультимедійних функцій робочої станції, можливо, стане для комп'ютера порятунком. Адже після неабиякої прийняття спиртних напоїв, робота за стандартним робочим столом Windows більше нагадує російську рулетку.

Talisman може використовувати в якості шпалер інтерактивну карту світу. Ви можете переглядати у реальному часі в будь-якій точці земної кулі і навіть бачити області поширення релігій. Хоча, в даній карті є відверті безглуздості і помилки.

Ви можете запускати Talisman також як додаток, поверх стандартної оболонки. Особливість програми в тому, що зміна режимів і тим оформлення може відбуватися без повторної авторизації користувача. Дана можливість буває незамінна, якщо ви, наприклад, завантажуєте величезний файл через комутоване з'єднання, а сервер не підтримує докачку. Повторна авторизація розриває мережеві з'єднання.

Працюючи як додаток, Talisman дозволяє завантажувати на стандартний робочий стіл різні об'єкти. Наприклад, ви можете організувати в правій частині екрана велику панель з гігантськими значками. Людям з ослабленим зором буде неважко розгледіти обриси ярликів улюблених програм.

Інший приклад. Ви можете заповнити робочий стіл аналоговим годинником, що показують час у різних містах світу. Якщо ви часто подорожуєте з ноутбуком, то подібна оперативна інформація може стати нагальною потребою.

З точки зору структури, робочий стіл Talisman являє собою сукупність об'єктів. Як об'єкт може виступати ярлик для запуску програми, невелика утиліта (віджет), довільні панелі (в тому числі панель задач і системний лоток) і інше. Налаштування всіх елементів проводиться за допомогою єдиного, максимально уніфікованого інтерфейсу.

Talisman змінює не тільки графічну складову інтерфейсу, але і дозволяє привласнювати об'єктам і подіям свої звуки, а також гарячі клавіші.

Незліченні багатства можливостей продукту мають і зворотний бік - велика кількість серйозних помилок і дрібних недоліків. У режимі прикладної програми ні в одній темі, що пропонує власну панель задач, не відображається системний лоток Windows. Якщо ви перейдете в режим оболонки, то проблема вирішується частково - лоток з'являється, але працює з численними порушеннями. Стандартний індикатор клавіатури прибрати з лотка можна, а значить, при використанні утиліт, типу Punto Switcher, ви завжди милуєтеся двома індикаторами. Зайва русифікація програми породжує безглузді казуси: один індикатор показує «En», а другий, «фірмовий» - «Ан». Ваші мережеві з'єднання, навпаки, не бажають відображатися ні за яких умов. Якщо в треї багато значків, то вони починають «видавлюватиметься» на область робочого столу, подібно соку з міцно стисненого лимона. Деякі утиліти, згортаються в системний лоток, породжують артефакт - заголовок вікна відображається на робочому столі. Іноді кнопка «Пуск» зникає. Іноді при зміні тем оформлення з панелі завдань пропадають всі запущені програми. Допомагає тільки повне перезавантаження оболонки.

Досить часто значки додатків в панелі завдань не відповідають програмам. Буває так, що додатки просто «змінюються» значками. Під час тестування робоче вікно файлового менеджера Total Commander (молодець, половину оболонок змусив показати свої недоліки) кілька разів безслідно зникало з робочого столу і таємничим чином поверталося назад після повернення в Explorer.

Спірне рішення - призначити на праву кнопку миші виклик фірмового меню «Пуск». Звична операція - виклик властивостей об'єкта за допомогою правої кнопки миші виявляється недоступною. Щоб достукатися до властивостей об'єкта, вам доведеться відкрити властивості всієї теми і вже звідти редагувати необхідний елемент.

Безперечно, Talisman володіє шикарним дизайном. Величезна кількість тем оформлення, що пропонують робочі столи на будь-який смак, змушують говорити про продукт, як про віртуоза мистецтва перевтілення. Але численні недоробки програмної частини дуже сильно шкодять його репутації.

до змісту Трохи про запобіжні заходи

Повна заміна стандартного інтерфейсу новою оболонкою - це не просто звичайна операція по установці який-небудь утиліти. Не знаючи суті процесів, що відбуваються при зміні інтерфейсу, можна елементарно заплутатися і нашкодити своїй системі.

Трохи теорії. Як вже було сказано у вступі, за все елементи стандартного інтерфейсу відповідає програма explorer.exe. Під час завантаження операційної системи, після того, як пройшла авторизація користувача, з реєстру береться значення, що відповідає за вибір оболонки. Запустіть regedit.exe і відкрийте гілку реєстру

[HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon]

За вибір оболонки відповідає строковий параметр «shell». За замовчуванням він має значення «explorer.exe».

Коли ви встановлюєте нову оболонку, даної змінної присвоюється нове значення, яке складається з шляху і імені файлу альтернативного продукту. Більшість з учасників даного огляду володіють утилітами, що дозволяють самостійно змінювати оболонки. Але якщо раптом у вас виникли труднощі з програмою, вона погано працює, і ви не можете ніяк її видалити з комп'ютера - відкрийте реєстр і поверніть початкове значення змінної «shell».

до змісту зведена таблиця


до змісту

Ви користуєтеся програмою для обміну файлами eMule?

Дополнительная информация

rss
Карта