"Фондова біржа і позабіржовий ринок цінних паперів, відмінності в угодах. Поняття біржового та позабіржового ринку цінних паперів"

  1. позабіржовий ринок
  2. біржовий ринок
  3. висновок

позабіржовий ринок

біржовий ринок

Матеріали по темі

Інвестори здійснюють вкладення в інструменти фондового ринку (акції, облігації, паї інвестиційних фондів, депозитарні розписки та ін.), Так як при грамотному управлінні вони дозволяють зберігати гроші від інфляції і примножувати їх. На фондовому ринку проходять за один день величезні грошові потоки (понад трлн руб.) І, природно, такі обороти підлягають суворому регулювання з боку законодавства. Причому варто відзначити, що закон «Про ринок цінних паперів» (39 ФЗ) регламентує як біржовий, так і позабіржовий ринки цінних паперів. У цій статті ми розглянемо, в чому полягають основні відмінності між цими ринками і що привертає інвесторів в кожному з них.

позабіржовий ринок

Варто відзначити, що спочатку фондовий ринок був позабіржовим , В рамках якого операції здійснювалися між охочими придбати і продати на застерігаються в кожному конкретному випадку умовах. Але з появою фондових бірж (перша європейська фондова біржа - Амстердамська - з'явилася в 1608 році, до цього біржі, починаючи з утвореної в м Брюгге в 1406 році, були виключно товарними) позабіржовий ринок також продовжив своє існування і, більш того, розвивався, так як членство на біржі було дорогим, а перелік торгованих компаній - обмеженим.

В наші дні виділяють організований позабіржовий ринок (OTC - Over The Counter) і неорганізований. Кульмінацією організованого позабіржового ринку в США стала NASDAQ - Система автоматичного котирування Національної асоціації дилерів з цінних паперів. Вона була утворена в 1971 році для проведення двох видів угод: по паперах компаній, які не мають лістингу на біржі, і на менш дорогих умовах торговцями, які не були членами біржі.

На організованому позабіржовому ринку, як правило, відбувається торгівля цінними паперами, які не мають лістингу на біржі. Простіше кажучи, паперами менш великих компаній, часто не завжди публікують свою звітність, але, цілком можливо, здатних показати досить значні темпи зростання. Ліквідність подібних паперів, як правило, невисока. І продати більш-менш серйозний обсяг може бути досить складно. Правила здійснення операцій на подібному ринку жорстко формалізовані. На організованому позабіржовому ринку більшою мірою відрізняються правила, що пред'являються до емітентів. Вони менш жорсткі, що, в свою чергу, містить певний ризик для інвесторів.

Самі біржі часом створюють додаткові напрямки по позабіржовій торгівлі. Так, на Московської біржі присутній позабіржовий ринок MOEX Board, на якому торгуються акції компаній, що не мають лістингу на Московській біржі. Причому кількість подібних акцій (близько 1200) в рази більше кількості акцій, що мають лістинг на Московській біржі (близько 300).

Причому кількість подібних акцій (близько 1200) в рази більше кількості акцій, що мають лістинг на Московській біржі (близько 300)

Мал. 1. MOEX Board

Неорганізований позабіржовий ринок відрізняється відсутністю правил здійснення операцій (крім норм 39 ФЗ). Це - вільний переговорний ринок, на якому покупець і продавець домовляються на індивідуальних умовах, не маючи при цьому додаткових гарантій ні платоспроможності покупця, ні наявності товару у продавця, в зв'язку з чим можуть здійснюватися шахрайські схеми. Природно, перелік компаній, які не мають лістинг на біржі, набагато ширше, але угоди більшою мірою носять разовий характер. Часто на неорганізованому ринку цінних паперів відбувається купівля / продаж великих часток компаній між акціонерами і тими, хто бажає ними стати. Але найголовніша риса цього ринку - відсутність чітких правил і підвищений ризик.

біржовий ринок

На біржовому ринку, на відміну від позабіржового, торгуються цінні папери компаній, які пройшли процедуру лістингу, тобто відповідають певним вимогам, що сильно підвищує їх надійність в порівнянні з позабіржовими активами. Торги відбуваються по строго певним правилам, за визначеним розкладом, за умовами, однаковим для всіх торговців. Папери на біржовому ринку, як правило, мають набагато більшою ліквідністю і угоди з ними можна здійснювати з упевненістю в контрагентів, так як здійснення поставок паперів гарантовано самою біржею.

Причому на біржовому ринку торгівля відбувається через брокерські компанії - члени біржі, які транслюють заявки своїх клієнтів на біржові торги. На біржовому ринку присутній цілий ряд учасників: брокери, клірингові організації (здійснюють взаєморозрахунки) і депозитарії (зберігають цінні папери ). Всі ці учасники є додатковим гарантом здійснення угод. Також біржовий ринок можна охарактеризувати набагато більшою ліквідністю і можливістю купити / продати бажану кількість акцій практично в будь-який робочий момент часу. Угоди на біржовому ринку відбуваються в максимально зручному форматі через торговий термінал - спеціальну комп'ютерну програму, що дозволяє заробляти на біржових торгах з будь-якої точки планети, де є комп'ютер та інтернет.

Угоди на біржовому ринку відбуваються в максимально зручному форматі через торговий термінал - спеціальну комп'ютерну програму, що дозволяє заробляти на біржових торгах з будь-якої точки планети, де є комп'ютер та інтернет

Мал. 2. Лідируючі за обсягом клієнтських операцій на фондовому ринку брокери за лютий 2017р.

висновок

В наші дні паралельно існують позабіржовий ринок цінних паперів і фондова біржа. Але в зв'язку з зручністю останньої багато торговців вважають за краще укладати угоди саме на біржовому ринку.

Матеріали по темі:

Безкоштовний відеокурс « Секрети прибуткового інвестування »

Докладний відеокурс « Академія успішного трейдингу 2.0 »

15.09.2017

Дополнительная информация

rss
Карта