"Панорама": хто фінансує "Національний фронт" Марін Ле Пен

Image caption Марін Ле Пен каже, що зустрічалася з Володимиром Путіним за все один раз, але чи правда це?

Коли кандидат в президенти від ультраправої французької партії "Національний фронт" Марін Ле Пен з'явилася в Кремлі 24 березня, Володимир Путін сам сказав те, про що міркували багато.

"Знаю, звичайно, що зараз активно розвивається і передвиборна кампанія у Франції. Ми ні в якому разі не хочемо якось впливати на події, що відбуваються, але залишаємо за собою право спілкуватися з усіма представниками всіх політичних сил країни, так само, як роблять наші партнери в Європі, Сполучених Штатах ", сказав Путін.

Могло здатися, що на цих словах російський президент намагався придушити посмішку. Марін Ле Пен виглядала незворушною.

Марін Ле Пен виглядала незворушною

Media playback is unsupported on your device

Путін на зустрічі з Ле Пен

Вона знову підтримала анексію Криму Росією і висловилася проти накладених Європою на Росію санкцій. У разі свого обрання Марін Ле Пен запевнила: "Я передбачаю швидке зняття санкцій".

Зустріч в Кремлі була виграшною для обох сторін. Марін Ле Пен виглядала як майбутній лідер, обрання якого - лише питання часу, а Володимир Путін отримав потрібні запевнення від, можливо, майбутнього президента Франції, яка, як і він сам, є противницею ЄС і НАТО.

Путіна і Марін Ле Пен об'єднують не тільки ідеологічно близькі погляди.

Через расистського і антисемітського минулого "Національного фронту" французькі банки відмовилися давати йому гроші.

Тому Марін Ле Пен змушена була шукати можливості фінансування в інших місцях.

У 2014 році "Національний фронт" отримав кредити від російських банків на суму 11 млн євро (9,4 млн фунтів). Один з кредитів - на 9 млн євро - було виділено невеликим "Першим чесько-російським банком", які мають зв'язки з Кремлем. [У липні минулого року Центробанк відкликав у нього ліцензію - прим. Російської служби Бі-бі-сі].

Угода була укладена за посередництва Жан-Люка Шаффхаузера, депутата Європарламенту, а в минулому консультанта з енергетичних питань, який сам себе називав "Містером" Місія нездійсненна ".

Коли я з ним зустрівся у Страсбурзі, він сказав мені, що спочатку домовився з фінансовою установою в Абу-Дабі, однак угода зірвалася. Тоді він спробував заручитися згодою потенційного кредитора в Ірані, але цю ідею Марін Ле Пен забракувала. Врешті-решт він попрямував до Росії.

Переговори про надання кредитів збіглися з російської анексією Криму. Уряди країн ЄС засудили дії Москви, Марін Ле Пен публічно зайняла протилежну позицію, що змусило багатьох задатися питанням, а чи не були кредити "послугою за послугу".

Шаффхаузер заперечує, що обговорював з Ле Пен питання Криму в зв'язку з наданням грошей.

"І Марін Ле Пен, і Жан-Марі [Ле Пен - батько Марін Ле Пен] завжди були за співпрацю з Росією", - говорить Шаффхаузер.

"Це був не політичний, а комерційний кредит", - додає він.

Image caption У Москві в березні пройшли святкування в ознаменування трирічної річниці анексії Криму

Але Росія дійсно хотіла використовувати Марін Ле Пен для легітимізації своїх дій в Криму. Ми знаємо про це, тому що російська група хакерів "Дурниця" опублікувала СМС-листування, імовірно, між кремлівським чиновником і російським депутатом.

З листування, що мала місце в середині березня 2014 року, випливає, що пара обговорювала можливість поїздки Марін Ле Пен в Крим в якості спостерігача на референдум, який передував анексії півострова.

"Вкрай потрібно, я сказав начальнику, що ти з нею в контакті", - пише кремлівський чиновник.

Марін Ле Пен не поїхала в Крим. Замість цього вона публічно підтримала підсумки референдуму, сильно обрадувавши цим учасників листування.

"Чи не підвела", - йдеться в одному з СМС, після чого йде смайлик.

"Потрібно буде французам від нас який-небудь респект зробити ... Це важливо", - слід відповідь.

Деякі впевнені, що 9-мільйонний кредит, виділений "Національному фронту" пізніше в тому році, якраз і був нагородою Марін Ле Пен за підтримку дій Росії в Криму.

"Для мене немає ніяких сумнівів, що [кредит] був санкціонований Кремлем", - сказав Михайло Касьянов, колишній прем'єр-міністром при президентові Путіні до переходу в опозицію.

"[Це була] спецоперація, спеціальна рекомендація цих бізнесменів, щоб допомогти Марін Ле Пен".

Image caption Сама Марін Ле Пен говорила, що партія була змушена шукати гроші за кордоном, оскільки французькі банки відмовилися давати їй кредити.

У Кремлі мені сказали, що ніякого відношення до кредитів він (Кремль) не має, і що Путін ніколи не зустрічався з Марін Ле Пен до її приїзду в Москву в березні 2017 року. Цьому вторить і Марін Ле Пен.

Однак я чув дещо інше, і від заслужівающео довіри джерела.

У лютому я зустрівся з батьком Марін, Жан-Марі Ле Пеном, засновником "Національного фронту", в його особняку в передмісті Парижа. На його робочому столі красувався глянсовий календар зі знімками Володимира Путіна в різних войовничих позах.

"Ваш друг, зрозуміло", - пожартував я.

"Він не мій друг, - сказав Жан-Марі Ле Пен. - Я з ним ніколи не зустрічався. Але він зустрічався з Марін".

Конкретні деталі зустрічі з тієї розмови залишилися неясними. Однак наш діалог мав місце ще до того, як відбулася березнева зустріч Володимира Путіна з Марін Ле Пен в Кремлі.

Жан-Марі Ле Пен і його дочка не можуть похвалитися хорошими відносинами. Вона вигнала його з "Національного фронту" в 2015 році в спробі дистанціюватися від його расистської і антисемітської репутації.

Але і інші люди, близькі до Марін Ле Пен, говорили мені, що вона, за її власними словами, зустрічалася з Путіним раніше.

Коли я запитав Жан-Люка Шаффхаузера про цю більш ранню зустріч, він відповів просто:

"Це секрет. Бувають маленькі секрети, і це секрет".

Image caption Жан-Марі Ле Пен сказав Бі-бі-сі в лютому, що його дочка зустрічалася з Володимиром Путіним. Це було до їх московської зустрічі в березні, офіційно вважається першою

Марін Ле Пен стверджує, що на її рішення ніколи не впливали російські гроші. Однак минулого тижня стало відомо, що "Національний фронт" звертався ще за одним кредитом до Росії в 2016 році.

На тлі побоювань з приводу можливого російського втручання у вибори - від європейських до американських, - таємниця відносин Марін Ле Пен з Володимиром Путіним кидає тінь на її виборчу кампанію.

Версію цієї статті англійською мовою можна прочитати тут .

Image caption Марін Ле Пен каже, що зустрічалася з Володимиром Путіним за все один раз, але чи правда це?

Дополнительная информация

rss
Карта