РЕЦЕНЗІЇ
Холмогоров В. Основи Web-майстерності. Навчальний курс. - СПб .: Питер, 2002.
Добре відомо, що Web-дизайн - сфера докладання зусиль не тільки професійних художників і програмістів. Ось уже скоро десятиліття, як інтерес до розробки Web-сторінок не залишає величезну армію любителів по всьому світу. Повільно, але неухильно зростають і вимоги до "домашнім сторінкам": вже стало хорошим тоном наявність гостьової книги, нерідко використовуються JavaScript і навіть Macromedia Flash.
Саме непрофесіоналам, з тих чи інших причин бажаючим самостійно створити Web-сайт, адресована книга В. Холмогорова. Для знайомства з нею практично не потрібно спеціальних знань: досить базових навичок використання комп'ютера. У перших двох розділах розглядаються принципи роботи Інтернету та WWW: розказано про основні протоколах, які використовуються у всесвітній мережі, видах доступу до неї, про основні Web-технологіях. Основна частина присвячена власне розробці невеликого сайту - висвітлені різні можливості HTML 3.2 і CSS, стандартні для WWW графічні формати, розглянуто HTML-редактор Microsoft FrontPage. Нарешті, в главах 10-12 мова йде про методи підтримки і "розкрутки" Web-сторінки, а також про різні способи заробляння грошей в Мережі.
З введення ми дізнаємося, що ця книга - "спроба об'єднати під однією обкладинкою довідкове видання з основ мережевих технологій з самовчителем по Web-дизайну". Однак є цілий ряд причин, що не дозволяє рекомендувати її як самовчитель по Web-дизайну та - особливо - як довідник з основ мережевих технологій.
Опис помилок і неточностей, допущених автором, могло б скласти окрему книгу немаленького обсягу. Так, на с. 339 автор прямо називає Telnet "механізмом вилученого адміністраторського доступу до серверного комп'ютера". При цьому протокол SSH названий "різновидом Telnet". На с. 27 він мимохідь ховає протокол IMAP ( "протоколи, використовувані при роботі з електронною поштою, називаються SMTP і POP3"). Для розміщення на сервері сценаріїв CGI, на його думку, потрібні права суперкористувача, при цьому root account названий "рахунком адміністратора".
У розділі десятої глави, присвяченому Linux, неточностей особливо багато. Не дуже зрозуміла сама мета увімкнення в книгу цього розділу: серед команд вищої необхідних Web-майстру, який розмістив свій сайт на сервері під керуванням UNIX-подібної системи, йдеться дуже коротко - на двох сторінках (розповідати в розділі, присвяченому "обслуговування Web-сторінки" про UNIX-подібних системах і жодного разу не згадати Apache - вищий пілотаж!). Зате чимале місце відведено пропаганді Linux як операційної системи для домашнього комп'ютера. При цьому про HTML-редакторах для цієї платформи не сказано ні слова, а з браузерів називається тільки текстовий браузер Lynx. Втім, про HTML-редакторах для Windows також написано вкрай мало. Як приклад програм цього класу розглянуто Microsoft FrontPage - в той час як автор сам визнає, що "по написанню непотрібних тегів" цей редактор є абсолютним чемпіоном, "лідируючи з великим відривом". Оптимізацію отриманого документа пропонується проводити вручну "в кращому на сьогодні html-редакторі - програмі Microsoft Notepad".
Стиль і ілюстрації книги також, м'яко кажучи, небездоганні. Окремих недобрих слів заслуговує додається компакт-диск: погано написана оболонка, вкрай дивний вибір програм. Так, в каталозі / utilites / archivators чогось поміщені "програми-архіватори для UNIX: tar і gzip", насправді представляють собою версії tar і gzip для UNIX-подібної середовища під Windows - Cygwin. Чи треба говорити, що сам пакет Cygwin на диску відсутній?
Цікаво, що корисну інформацію, наведену в книзі, практично повністю містить виданий "Пітером" ще в 1997 (!) Році підручник А. Гончарова "HTML в прикладах", який би розглядав, до речі, специфікацію тієї ж версії HTML. Від книги же В. Холмогорова в цілому створюється відчуття роботи, спізнилася як мінімум років на п'ять, або непомірно розрісся студентського реферату на тему "Web-дизайн", написаного не дуже старанним студентом.
Версія для друку
Чи треба говорити, що сам пакет Cygwin на диску відсутній?