Національний репозиторій академічних текстів буде складатися з наукових праць, написаних і виданих в Україні. В електронну базу даних увійдуть репозиторії вищих навчальних закладів та інших наукових установ. Детальніше про проект Положення про національний репозиторії академічних текстів Андрій Шевцов - директор департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації і ліцензування Міносвіти.
Одна з основних функцій сховища - боротьба з плагіатом у наукових працях. У базу вноситимуть академічні тексти наукового, науково-технічного та освітнього характеру, кваліфікаційні роботи здобувачів вищої освіти, дисертації. «Останні два види робіт як раз дозволять сформувати ту базу даних, яка найбільше необхідна для перевірки на плагіат. Однак в Положенні чітко прописано, що ресурси Національного сховища стануть допоміжним засобом для експертизи академічних текстів на запозичення. Остаточний висновок все одно буде за експертами », - пояснює Андрій Шевцов.
Мова про те, що наявність в роботі цитати з іншого джерела ще не доводить плагіат. Це може бути цитата з вказаною посиланням на автора, а також - цитата самого автора роботи з його досліджень попередніх років. Але саме репозиторій дасть експертам ту фактичну базу, з якою можна працювати при аналізі творів на наявність плагіату.
Створення сховища почнеться з систематизації текстів дисертацій, оскільки саме до цих робіт зараз найбільше запитань. У підсумку на ресурсі будуть зібрані освітні та наукові тексти в тому вигляді, в якому вони піддаються обробці, перегляду і порівнянню.
«Буде кілька режимів доступу, щонайменше два: відкритий і обмежений, який буде встановлюватися відповідно до чинного законодавства, адже репозиторій буде містити наукові роботи для службового користування, з грифом« секретно », обмежені авторськими правами і подібні, - розповідає Андрій Шевцов . - Однак ми сподіваємося на можливість відстежувати плагіат у всіх академічних текстах. Це стане ще одним важливим кроком МОН на підтримку академічної доброчесності в Україні ».
Самі автори текстів теж отримають доступ до сховища. Вони зможуть розміщувати там свої роботи після проходження відповідної авторизації. Порядок функціонування ресурсу детально регламентовано: протоколи обміну інформацією, питання авторських прав, доступу учасників та інших осіб і т. Д.
Другим етапом розробки ресурсу, в 2018-2019 роках, планується створення національної наукометричної системи. Як зазначає Андрій Шевцов, в електронну базу будуть потрапляти не всі тексти в повному обсязі. Частина залишаться на локальних серверах, частина буде виходити в друкованому вигляді. Тому в репозиторії передбачено ведення реєстру академічних текстів з описами наукових видань та статей. Цей реєстр і повинен лягти в основу наукометричної бази і визначення індексу цитування.
Директор департаменту пояснює: «Створення власної наукометричної бази даних є надзвичайно актуальним для нас і ми хочемо, щоб її рівень був не нижче, ніж у Web of Science або Scopus. Слід відразу взяти високу планку і створити систему, яка буде валидной. І тоді ми зможемо перейти до того, щоб переглянути наявну систему переліку професійних журналів ».
Створення зараз в пріоритетних завданнях благодійного фонду Марка Цукерберга і Прісцилли Чан. Він придбав пошуковик Meta, який працює на базі штучного інтелекту. Фонд повинен розробити на його базі ресурс, який дозволить систематизувати, шукати, аналізувати понад 26 млн наукових робіт. В електронну базу вноситимуть статті з наукових журналів і збірників, дисертації і монографії.
Таким чином засновники фонду прагнуть зробити наукові дані доступними для всіх, хто в них потребує. Система дозволить дослідникам моніторити останні публікації в своїй області, знаходити партнерів для проектів по загальним темам публікацій. Організації, що інвестують в наукові дослідження, будуть вибирати в базі потрібні їм напрямки розробок. А викладачі та студенти зможуть нарешті припинити примітивні пошуки в Google з SEO-ключам і отримувати необхідну наукову літературу в електронному форматі з усього світу.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на сторінку www.eduget.com - обов'язкова. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попередньою письмовою згодою правовласника. Дякуємо за співпрацю!