Ринок мобільний реклами в Росії: поточний стан та перспективи

  1. Тренд на мобайл Незважаючи на кризу Росія все більше стає мобільного «державою». За даними Google,...
  2. Драйвери зростання ринку мобільної реклами в Росії
  3. Вартість просування на російському ринку мобільного зв'язку
  4. Електронна комерція в Мобайлі як альтернатива рекламі
  5. Ринок мобільних додатків в Росії
  6. Ігри як драйвер розвитку ринку
  7. Нові мобільні пристрої
  8. Comments

Тренд на мобайл

Незважаючи на кризу Росія все більше стає мобільного «державою». За даними Google, в нинішньому році мобільним інтернетом в Росії користувалися 52 млн чоловік. Основним сегментом користувачів мобільного інтернету є власники смартфонів. У 2015 році їх число в Росії досягло 68,2 млн чоловік (за даними Google).

Згідно з результатами дослідження аудиторії Рунета, проведеного Mail.Ru Group спільно з TNS, в 71% випадків люди виходять в інтернет зі смартфонів, 35% - з планшетів і 21% - з звичайних мобільних. Виключно комп'ютерами для інтернету користується кожен третій росіянин (desktop-only). За прогнозами Cisco, до 2018 року мобільний трафік в світі виросте майже в 11 разів у порівнянні з 2013 роком і складе 15,9 екзабайт на місяць.

За прогнозами Cisco, до 2018 року мобільний трафік в світі виросте майже в 11 разів у порівнянні з 2013 роком і складе 15,9 екзабайт на місяць

Яка частка mobile-only користувачів в Росії? В даний час тільки з мобільних телефонів в мережу виходять 18% користувачів російського інтернету. Таким чином, до 15 мільйонів росіян, які перебувають в мережі, можна «достукатися» тільки через мобайл. Аудиторія ця молода, активна і швидко розвивається. 64% mobile-only користувачів - це люди у віці до 34 років, з них 13% становлять підлітки 12-17 років. Ситуація c desktop-only аудиторією абсолютно інша: 58% з них старше 44 років.

Обсяг ринку мобільної реклами

Експерти J'son & Partners Consulting виділяють три сегменти ринку мобільної реклами: дисплейну (On-Screen) рекламу, рекламу в повідомленнях і контекстну рекламу. Найзначнішим сегментом в структурі є сегмент дисплейної реклами, який залишиться таким і в найближчому майбутньому.

У Росії ринок мобільного медійної реклами в 2015 році виріс, за попередньою оцінкою, більш ніж в 2 рази (115%), а на 2016 року планується зростання на 81%.

Малюнок 3. Витрати на мобільну рекламу в Росії
в 2012 - 2019 (прогноз) рр., млн. доларів
за даними Emarketer, розрахунок Unilead

Однак в умовах нестабільної економічної ситуації в Росії і високої волатильності на міжнародних ринках ці прогнози можуть не збутися. Цьому можуть сприяти ряд чинників.

Драйвери зростання ринку мобільної реклами в Росії

  • Прихід нових рекламодавців. Як показують дані myTarget, істотне зростання йде навіть від кварталу до кварталу.
  • Збільшення інвестицій в мобільні проекти: Багато світові інвестиційні фонди протягом останніх п'яти років активно інвестують в мобільні технології, оскільки даний сегмент буде основним ринком споживання контенту.
  • Залученість. Мобільна реклама дає набагато більший відгук.
  • Нові формати. Багато в чому попередній пункт обумовлений і цим, зростання rich media, нативной і відео реклами формує залученість і цікаве взаємодія з аудиторією.
  • Зростання mobile-only аудиторії. Аудиторія все більше стає мобільного, і зв'язатися з нею по інших каналах вже просто неможливо.
  • Зростання programmatic реклами і збільшення кількості даних. Технології зможуть забезпечити все більш точкове таргетування і миттєве керування рекламою.

Які загрози росту ринку мобільної реклами в Росії можна виділити

  • Уповільнення російської економіки. Очевидно, що економічні проблеми не вирішаться в 2016 році, і вони, м'яко кажучи, можуть позначитися і на мобільній рекламі.
  • Уповільнення китайської економіки. Більше 37% мобільної реклами в Росії розміщують компанії з Китаю. Проблеми в економіці Китаю можуть позначитися і на російському ринку.
  • Fraud. згідно AppLift , До третини мобільного programmatic трафіку в світовому масштабі може бути предметом шахрайства. У Росії цей відсоток може бути ще більше.

Вартість просування на російському ринку мобільного зв'язку

Щоб зрозуміти, якими будуть ціни на користувачів, важливо розуміти якими вони були і як змінювалися. Проаналізувавши нашу внутрішню статистику Unilead, ми прийшли до висновку, що середня ціна установки CPI в Росії в доларах для обох платформ протягом 2013-2015 рр. знижувалася і на кінець грудня 2015 становила $ 1. У рублях вартість установки CPI трохи виросла.

У рублях вартість установки CPI трохи виросла

Джерело: Unilead Network

На нашу думку, CPI в Росії якщо і буде дорожчати в 2016 році, то незначно. Якщо не трапиться локального російського або глобального економічного колапсу, то ціни на установки додатків залишатимуться відносно стабільні весь рік (максимальний середньорічне зростання ми прогнозуємо в 15-20%): з як і раніше вираженим спадом влітку і зростанням взимку. Здається, що зараз встановився правильний баланс між попитом, пропозицією і альтернативними методами просування додатків.

Електронна комерція в Мобайлі як альтернатива рекламі

Разом з проникненням мобільних телефонів з виходом в інтернет, приходить мобільна комерція або mCommerce -торгівля товарами через додатки або мобільні веб-сайти. В даний час в цю сферу здійснюються дуже великі грошові «вливання»: близько $ 19 млрд (за даними Digi-Capital), що ставить її на друге за обсягами інвестицій (перше - мобільні подорожі і транспорт).

Зростання кількості покупок і інших дій користувачів через мобільні пристрої. Разом з тим, останній звіт Developer Economics показав, що продаж товарів - це найприбутковіший напрямок для монетизації мобільних додатків. Частка розробників, успішно монетизує свої програми через mCommerce, більш ніж втричі перевищує частку успішно монетизує додатків за допомогою реклами: 19% проти 6%. Очевидно, що все більше число тих, хто робить додатки, буде звертатися до mCommerce за заробітком на все більш конкурентоспроможному мобільному ринку.

У США частка мобільних покупок зараз становить 30% і постійно зростає, в Росії цей показник - від 10% (по даними Hermes Group) до 20% ( Criteo ). Виходячи з цього обсяг російського mCommerce становить приблизно 100-140 мільярдів рублів.

дослідження PayPal показало , Що мобільні пристрої використовувалися для покупки в середньому 2,6 разів на місяць. Ця цифра дуже схожа на ту, що ми бачимо в Західній Європі з 3 покупками.

Таким чином, Росія в світовому потоці mCommerce займає міцні позиції і, швидше за все, буде рости, як в плані відсотка мобільних покупок, так і в плані асортименту.

Ринок мобільних додатків в Росії

Android випереджає iOS по завантаженнях в два рази, а iOS майже настільки ж обганяє Android за доходами. З 2016 швидше за все ситуація стабілізується на цих показниках або навіть намітиться зворотний трен: Android почне потихеньку наздоганяти iOS в грошах внаслідок домінування на ринках, що розвиваються і поступового проникнення і закріплення в сегменті дорогих і високоякісних телефонів на розвинених.

За Завантаженнями в нашій країні лідирують соціальні мережі і месенджери, за доходами - соціальні мережі, додатки для знайомств і тематичні додатки з музикою і фільмами. Серед ігор - аркади і стратегії відповідно. Провідною компанією за доходами став "ЛітРес", на другому місці Mail.ru Group, на третьому Navitel, на четвертому ivi.ru, на п'ятому Badoo.

Навряд чи ці ТОПи сильно зміняться в році, що наступив, експертиза і набрана швидкість дозволять компаніям зберегти свої позиції на мобільному ринку. Російський ринок додатків хоч і є, що розвиваються, але проривних злетів або падінь від нього в цілому чекати не варто.

Ігри як драйвер розвитку ринку

На гри як і раніше припадає 90% доходів в Google Play і 75% в iOS App Store. Однак на ринку назрівають істотні зміни. Доходи від ігор перестають концентруватися в ТОПі, що дозволяє інді-розробникам отримувати істотний фінансовий приплив від своїх ігор. Але тут виникає інша проблема: довгострокового успіху з однією грою добитися все важче. Життєвий цикл гри (той час, в яке гра домагається 90% своїх завантажень) скоротився з 2014 року майже в три рази: з 50 до 17 тижнів. Розробникам необхідно випускати все нові і нові «тайтли» для підтримки успіху, інакше успіх зійде нанівець.

Те ж саме, безумовно, відбувається і в Росії. Всі ми бачимо, як швидко змінюються гри в топі завантажень, і хоча лідери в топі доходів змінюються з меншою швидкістю, там все частіше з'являються нові імена.

Нові мобільні пристрої

В ході 2015 року Apple запустила відразу дві нові платформи - watchOS і tvOS. Android просував свої рішення: Android Wear і Android TV. Обидві платформи почали активно впроваджувати свої системи в автомобілі, самі "мобільні" пристрою - у Apple Car Play і Android Auto у Google - набувають все більшого поширення і підтримку.

В умовах «страшної» конкуренції на ринку додатків для смартфонів і планшетів ці нові і поки незайняті ніші відкривають нові можливості перед розробниками. І хоча поки користувачів тут не дуже багато, а парадигми спілкування з ними і способи подання контенту тільки намацуються, нові пристрої повинні активно розвиватися в 2016 році. Не варто скидати з рахунків і віртуальну або доповнену реальність, інтернет речей - все разом вони дозволять мобільного екосистемі розвиватися і далі, надавши їй новий поштовх.

Ми впевнені, що російський ринок мобільної реклами, незважаючи на всі перераховані складності, буде стрімко розвиватися. Кількість мобільних користувачів точно буде рости, а значить вони будуть споживати все більше контенту і реклами, технології її «доставки» і показу вдосконалюватися. Уже зараз мобільна реклама є одним з найефективніших каналів маркетингу і «спілкування» з споживачами. І 2016 рік посилить ці позиції.

Post Views: 1,616

Comments

comments

Яка частка mobile-only користувачів в Росії?

Дополнительная информация

rss
Карта