Рівень фінансової грамотності: Росія, Україна, Білорусь

У всіх трьох наших країнах можна спостерігати однакову тенденцію: рівень фінансової грамотності поступово зростає з досить низькою планки.

«Як пропадеш без уміння читати і рахувати, так пропадеш і без умінь правильно поводитися в складному світі електронних і звичайних грошей», - каже професор столичної Фінансової академії Інна Кирилова.

За даними Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) за липень 2017 року Росія зайняла 9-е місце в рейтингу фінансової грамотності населення країн «Великої двадцятки». Це дуже хороший результат. Всього за пару років росіяни зробили величезний стрибок у фінансовій обізнаності. Деякі експерти стверджують, що цього чимало посприяв криза.

На Україні справи гірше, за даними на кінець 2015 року країна займала лише 48 місце, поступаючись навіть ряду країн Латинської Америки і Азії. Близько двох років тому тільки 40% дорослого населення України були фінансово грамотними.

Що стосується Білорусі, то за даними давності рейтингового агентства Standard & Poor's, країна навряд чи сягала 25 місця серед країн "третього світу". Частка населення, яке можна віднести до категорії фінансово грамотних, тут становила лише 38%.

У переважній же більшості у школярів з розумінням фінансів справи йдуть краще, ніж у дорослого населення від 35 років. Багато в чому тут зіграли свою роль державні програми підвищення рівня фінансової грамотності, які впроваджуються не тільки в школах і вузах, але навіть в дитячих садах.

Молоде покоління здебільшого не бентежать слова «овердрафт», «біткоіни», «факторинг», «краудфандінг» або «венчурні інвестиції». Школярі та студенти краще дорослого покоління розпізнають фальшиві листи з банків, визначають шахраїв і розуміють, як правильно вести себе в разі фінансових махінацій. Молоде покоління здебільшого не бентежать слова «овердрафт», «біткоіни», «факторинг», «краудфандінг» або «венчурні інвестиції»

У будь-який з розглянутих нами країн у споживачів фінансових послуг можна виділити 4 головні помилки в побуті:

  1. Невміння вести облік доходів і витрат.
    Якщо ви відчуваєте, що це ваша слабка сторона, спробуйте скачати Lite-версію Домашньої Бухгалтерії - безкоштовний інструмент, який допоможе вам взяти під контроль свої витрати.
  2. Відсутність навичок довгострокового планування.
    У вас є фінансовий план на 10 років? Ви знаєте, будь матеріальних цілей хочете досягти через 5 років? Або хоча б через рік? Якщо немає - відкривайте блокнот (а краще excel) і пропишіть всі свої цілі з термінами і цифрами.
  3. Нерозуміння важливості диверсифікації своїх вкладень.
    Якщо у вас є якісь заощадження, згадайте притчу про кошик і яйця і забезпечте себе від ризику втратити відразу все. Розділіть ваші накопичення і вкладіть в різні фінансові інструменти.
  4. Невміння «жити за коштами» - уникати боргів і кредитів.
    Мабуть, це одна з головних проблем працюючого населення трьох країн. До слова, в нашій програмі " Домашня бухгалтерія " ви зможете розрахувати найбільш оптимальний графік погашення кредитів і максимально швидко віддати всі свої борги. Домашня бухгалтерія - програма для ведення сімейного бюджету .

Підвищуйте свій рівень фінансової грамотності, працюйте над слабкими місцями, економте і заробляйте. Будьте в тренді!

А якщо у вас є питання про особисті фінанси та сімейному бюджеті, пишіть на пошту [email protected]. Найцікавіші теми ми обов'язково розкриємо в блозі.

У вас є фінансовий план на 10 років?
Ви знаєте, будь матеріальних цілей хочете досягти через 5 років?
Або хоча б через рік?

Дополнительная информация

rss
Карта