Робота з цифровим фото в Linux. Частина 6.

  1. Попередні частини путівника

Огляд менеджерів зображень

Попередні частини путівника

СодержаніеKPhotoAlbum 3.1.1

Офіційний сайт: www.kphotoalbum.org
Відкриті вихідні тексти: так
Рідна робоче середовище: KDE
Російська мова інтерфейсу: є

Досить складно знайти причини відмови від DigiKam на користь іншого менеджера зображень, працюючи в KDE. Ні, DigiKam не ідеальний, і про це говорилося в ув'язненні розповіді про нього. Але ця програма є точним відображенням концепції KDE - міць, краса, розкіш. Розробники не скупляться на різні інструменти, що виражаються в появі безлічі кнопок і меню. Але навіть за цим ховаються часом помітні проломи в функціональності. Досить згадати обмеження редактора зображень. Однак цього було достатньо, щоб покласти на обидві лопатки всі менеджери зображень GNOME з функціональної наповненості. Відсутність стримуючого фактора у вигляді аскетичною робочого середовища дозволяє не тільки DigiKam, а й багатьом іншим додаткам, як мінімум, виглядати багатшим.

Але DigiKam - не єдиний менеджер зображень в KDE. Існує, як мінімум, ще дві програми аналогічного класу. Про одну з них, про Lphoto ми багато говорити не будемо. Цей додаток давно не розвивається і має на сьогоднішній день вкрай слабким функціоналом. Крім того, програма не має російської локалізації.

Другий же конкурент описаного в попередніх частинах огляду менеджера зображень називається KPhotoAlbum. Про це додатку можна також сказати вельми лаконічно - програма з дивацтвами. Дійсно, багато рішень в області інтерфейсу, ергономіки і безпосередньо, систематизації зображень наскільки не схожі на те, що застосовується у конкурентів, що спадає на думку, що автори KPhotoAlbum, з одного боку, дуже сміливі і талановиті люди, але з іншого - знаходяться на межі божевілля. Втім, саме в такій обстановці і народжуються багато шедеврів мистецтва і робляться фундаментальні наукові відкриття. Давайте тепер детально подивимося, що такого неповторного несе в собі KPhotoAlbum.

Практично у всіх менеджерах зображень первинним об'єктом є самі фотографії. Ви відкриваєте програму, імпортуєте зображення, після чого вже починається якась систематизація. KPhotoAlbum несе в собі зворотний підхід. Спочатку, на домашній сторінці, ви бачите набір полів, за допомогою яких відбувається систематизація даних. Самих документів ще немає. Але систематизація вже проведена, немов, оброблена порожнеча. Практично у всіх менеджерах зображень первинним об'єктом є самі фотографії

Головне вікно KPhotoAlbum, його «домашня сторінка»

В цьому і полягає першочергове відміну KPhotoAlbum від конкурентів. Ми йдемо не від зображень, які систематизуються за допомогою програми, а від якоїсь структури, яка заповнюється фотографіями.

Василь Чапаєв говорив, що головне вплутатися в бій, а там видно буде. Хочеться провести аналогію з KPhotoAlbum, де основна проблема - здогадатися, як же тут відкриваються фотографії. Стандартного імпорту не передбачено. Насправді, в домашній директорії користувача після запуску KPhotoAlbum створюється папка Images. У неї-то і треба переписувати фотографії.

Домашня сторінка програми складається з якоїсь кореневої директорії, що складається з декількох каталогів. Кожен з них - це фільтр по якому-небудь елементу систематизація документів. У кожній подібній «директорії» присутній рядок переходу в режим мініатюр. Це означає, що в будь-який момент можна почати безпосередній перегляд фотографій.

Систематизація зображень в KPhotoAlbum проводиться за ключовими словами, географічної прив'язки, по людях, зображеним на портретних знімках. Присутній незвичайний, що не перекладений на російську мову, пункт - Tokens. Він нагадує паперові записники, де кожна буква алфавіту представляла собою закладку. Тут так само - кожному фото можна призначити літеру алфавіту. Сторінка - сам алфавіт, де кожна буква - папка. Повна аналогія з гаманцем. Унікальний, цікавий приклад сортування фотографій. Нарешті, ви можете здійснювати пошук зображень, створювати фільтр на основі даних EXIF.

У нижній частині робочого вікна програми розташовується рядок календаря, така ж по суті, як в F-Spot, що описаний в попередній частині огляду. Вертикальні стовпці - фотографії, створені в заданий період. Втім, у дечому, можливості календаря KPhotoAlbum перевершують конкурента з робітничого середовища GNOME. Тут присутній механізм зміни мінімального інтервалу часу, тобто, масштабу рядки. За замовчуванням використовується значення в 1 місяць. Ви можете збільшити його до 1 року. Зменшення приходить до значень - 1 тиждень, 1 день, 2 години і 10 хвилин. У нижній частині робочого вікна програми розташовується рядок календаря, така ж по суті, як в F-Spot, що описаний в попередній частині огляду

Режим мініатюр KPhotoAlbum

Лише після переходу в режим мініатюр програма приймає більш-менш звичний, адекватний вигляд. Підпис до ескізів містить ім'я файлу, а також набір полів, присвоєних під час систематизації. Розмір мініатюр змінюється в налаштуваннях програми. Не зовсім зручне рішення - у конкурентів зазвичай на рядку статусу присутній регулятор, за допомогою якого плавно змінюється масштаб. Використовуючи KPhotoAlbum, же необхідно заходити в налаштування програми і вводити значення вручну. З ергономічної точки зору, жахливо. З іншого боку, один раз виставивши потрібне значення, можливо, далі вам не доведеться чіпати цю опцію.

Перегляд зображення здійснюється в окремому вікні. У ньому відсутні будь-які панелі інструментів, що економить вільний простір. Управління переглядом можна здійснювати за допомогою гарячих клавіш або з великого контекстного меню. Перегляд зображення здійснюється в окремому вікні

Перегляд фотографій в KPhotoAlbum

Список нетрадиційних рішень на цьому не завершується. Його можна продовжувати ще довго. Слайд шоу. Ви запускаєте його за допомогою певного клавіатурного ярлика, а потім можете прискорювати або сповільнювати зміну кадрів за допомогою утримання Ctrl і натискання «+» або «-». Зручне, ефективне рішення - аналогічно проводиться масштабування тексту в браузерах, зображень в графічних редакторах.

Ви можете використовувати клавіатурні поєднання для зміни масштабу зображень під час їх показу. Управління сильно відрізняється від стандарту ACDSee, хоча присутні ті ж самі операції - наближення, видалення, 100% масштаб, прив'язка до кордонів вікна або екрана.

Швидкий доступ продовжують урочиста хода і під час переходу на наступний або попередній документ. Більшість програма має команди переходу на сусіднє зображення, а також в початок або в кінець папки. Тут же все набагато цікавіше. Крім описаних тільки що команд, присутній перехід на 10, 100 і навіть 1000 фотографій. І все це доступно з клавіатури. Використовуються клавіші Page Up і Page Down в поєднанні з модифікаторами Ctrl і Shift.

Є можливість виклику зовнішніх інструментів обробки зображень. Однак налаштовувати даний список, як це реалізовано в gThumb, не можна. Є можливість виклику зовнішніх інструментів обробки зображень

Систематизація фотографій у KPhotoAlbum

Втім, цінність менеджера зображень визначається не скільки засобами перегляду фотографій, скільки інструментами їх систематизації. І тут KPhotoAlbum виявляється, в цілому, на висоті, хоча знову нестандартність деяких рішень може звести з розуму.

Люди, ключові слова, географічне положення - все це категорії, які піддаються управлінню. Додавання нових полів відбувається в діалоговому вікні налаштувань програми. З одного боку, це дозволяє говорити про великий гнучкості в роботі - користувач сам визначає критерії систематизації. З іншого - згадаємо F-Spot, там це питання вирішене елегантніше. Систематизація прив'язана до мітках, і ви можете вільно додавати їх, використовуючи більш звичні засоби.

Систематизація відбувається всередині кількох примітивних діалогових вікон, які можуть об'єднуватися в єдине батьківське вікно. Цікаво, що і пошук використовує ідентичну систему - для нього застосовуються ті ж самі вікна. Призначені для користувача категорії не можуть мати вкладену структуру.

Пакетна коригування зображень проводиться із застосуванням kipi-plugins. З цієї причини інструменти конвеєрної обробки документів повністю копіюють аналогічні можливості DigiKam. Знайшлося місце навіть для RAW-конвертера. Така ж аналогія простежується і з сервісними функціями - меню ідентичні. Повторюватися про ці опції не має сенсу, всі ці інструменти були описані в рамках розкриття можливостей DigiKam.

Якщо спробувати поглянути на KPhotoAlbum незамутненим звичками і традиціями поглядом, то виходить непоганий менеджер зображень. Присутні просунуті інструменти систематизації і пошуку зображень, забезпечується зручний перегляд. За пакетне редагування фотографій відповідає kipi-plugins, він має високу функціональне наповнення.

Але користуватися KPhotoAlbum для людини, яка звикла до традиційної систематизації фотографій, все одно незручно. Домашня сторінка у вигляді списку критеріїв - це оригінально, сміливо, але не зовсім логічно. І це досить просто пояснюється. Ви сідаєте за комп'ютер, хочете подивитися певні фотографії з колекції, зібраної в менеджері зображень. У KPhotoAlbum, при інших рівних, завжди необхідно здійснювати на одне тілорух більше, а саме - перемикатися в режим перегляду мініатюр. А все це йде від того, що робота в програмі завжди відштовхується від якоїсь структури альбомів, а не від самих фотографій.

До змісту Picasa 3.0 for Linux

Офіційний сайт: http://picasa.google.com/linux
Відкриті вихідні тексти: немає
Рідна робоче середовище: N / A
Російська мова інтерфейсу: немає

Якщо всі попередні менеджери зображень, розглянуті в цьому огляді, мали тільки версії для Linux, поширювалися під відкритою ліцензією GPL, то Picasa - це закрите кроссплатформне додаток. Мало того, дистрибутив для Linux включає в себе компоненти Wine, пакета, призначеного для запуску Windows-додатків в середовищі Linux. Тому Picasa на тлі конкурентів виглядає як біла ворона - програма не просто кардинально відрізняється від усього описаного раніше, але ще і об'єктивно відчуває себе незатишно в Linux, соваючись на прокладці з Wine.

Використання Wine означає особливий дизайн вікон, так як колірна схема і шрифти застосовуються не рідні від робочого середовища, а відповідно до власних налаштувань пакета. Це вносить деяку дисгармонію, а часто і об'єктивно буває незручно. Наприклад, у вас монітор з великим DPI, стандартні шрифти виглядають дрібно. Ви їх збільшуєте у властивостях середовища - тепер все красиво. І тут запускається Windows-додаток. Знову все дрібно і некрасиво. І якщо у випадку використання стандартних програм, що запускаються через Wine, необхідно, як мінімум, правити конфігурацію емулятора (який «не емулятор»), то у випадку з Picasa знайдено більш просте, елегантне рішення.

Після установки програми в стартове меню KDE або GNOME, в розділ додатків для роботи з графікою додається не просто посилання на виконуваний модуль Picasa, а створюється ціла папка. Традиції Windows, де кожен додаток вважає за честь створити власний підрозділ. Мало того, деякі програми спочатку організовують папку з ім'ям розробника, відразу додаючи два рівня ієрархії меню. Мабуть, мається на увазі, що ми так полюбимо поточну програму, що переймемося неземною любов'ю до авторів і на радощах купимо і встановимо всі інші його продукти. Дивовижна скромність. Але у випадку з Picasa це вимушений захід. У створеній папці знаходяться два посилання. Крім старту самої програми, ви можете запустити утиліту конфігурації шрифтів. За допомогою неї можна привласнювати шрифтів, використовуваним в додатку, посилання на їх реальні аналоги в системі. Далі є можливість вказівки DPI монітора. Нарешті, ви можете визначити шрифт, який використовується в головному меню Picasa. Після установки програми в стартове меню KDE або GNOME, в розділ додатків для роботи з графікою додається не просто посилання на виконуваний модуль Picasa, а створюється ціла папка

Головне вікно Picasa

Після першого старту програми автоматично починається пошук всіх зображень в домашній директорії і додаванні їх описів в базу даних. Надалі ви зможете вручну імпортувати фотографії. Вони все поміщаються в спеціальну папку: шлях до неї вказується в налаштуваннях програми.

Ліва бічна панель дозволяє переглядати фотографії як по папках, так за альбомами, які формуються в міру систематизації документів. За замовчуванням всі папки представлені лінійним списком, однак ви можете змінити режим їх показу на класичний, згідно їх ієрархії в файлової системі. Ліва бічна панель дозволяє переглядати фотографії як по папках, так за альбомами, які формуються в міру систематизації документів

Перегляд вмісту папок жорсткого диска в Picasa

Альбоми ж бувають двох категорій - попередньо і створені користувачем. Зовні вони відрізняються значком: в першому випадку використовується зелений колір, у другому - синій.

За замовчуванням перегляд фотографій здійснюється в режимі мініатюр. Кожна папка або альбом мають власну панель інструментів. За замовчуванням під слайдами не виводиться нічого: підписів немає. Однак налаштування програми дозволяють включати показ багатьох властивостей - імені файлу, дозволи зображення і багато чого іншого.

У нижній частині робочого вікна розташовується кошик, куди поміщаються всі виділені документи. Над ними можливі операції в пакетному режимі.

Нарешті, праворуч від кошика знаходиться загальна панель інструментів. У ній зосереджені сервісні інструменти менеджера зображень.

Тепер більш детально зупинимося на перегляді фотографій в Picasa. Подвійне клацання миші викликає поточне фото на перегляд. У верхній частині робочого вікна залишається невелика рядок, на якій показаний список мініатюр зображень поточної папки або альбому. Тепер більш детально зупинимося на перегляді фотографій в Picasa

Перегляд і коригування зображення в Picasa

Є можливість наближення і видалення знімка за допомогою спеціального регулятора. Крім того, допускається швидке переключення на реальний масштаб і прив'язку до кордонів робочого вікна. Можна викликати невелику панель, на якій відображаються дані EXIF. Під час наближення фото з'являється панель навігатора - відразу видно, яку частину фото ви зараз переглядаєте. Тут все зроблено на совість.

Однак в Picasa відсутня класичний повноекранний режим перегляду фотографій, замість нього пропонується запускати слайд-шоу. У ньому, проте, можна робити паузи, де вже присутній інтерактивність. Наприклад, можна наближати і видаляти знімки, працюючи з з'являтимуться вікном навігації. Однак в Picasa відсутня класичний повноекранний режим перегляду фотографій, замість нього пропонується запускати слайд-шоу

Перегляд фотографій в режимі слайд-шоу за допомогою Picasa

Втім, це не останній режим перегляду фотографій. Ви можете перемикатися в режим Timeline. Він полягає в тому, що всі альбоми і папки шикуються в календарному порядку. При цьому всі стандартні елементи інтерфейсу ховаються. Ви можете швидко вибрати будь-який каталог і запустити перегляд в режимі слайд-шоу.

Систематизація фотографій, в першу чергу, здійснюється за допомогою альбомів. Кожному з них може присвоюватися унікальна музична композиція. Це застосовується під час перегляду слайд-шоу. Якщо альбом не містить приєднаної музики, то, відповідно, фотографії будемо дивитися в тиші.

Picasa, розроблена Google, сильно прив'язана до його сервісу публікації фотографій. Під час старту менеджера зображень ви можете проходити автоматичну авторизацію на сервісі. При цьому відкривається можливість швидкої публікації альбомів в Мережі. Крім того, якщо раніше вже фотографії були викладені на сервіс, можна робити синхронізацію даних.

Фотографії можна позначати зірочкою. Так вони відбираються для подальшої пакетної обробки. Ще одна цікава можливість - виявлення осіб на фотографіях. Ця функція дуже популярна в камерах початкового рівня. Нам клянуться, що фотоапарат навіть вміє бачити посмішки на обличчях. Судячи з ефективності роботи детектора осіб Picasa, так не скажеш. Працює він, м'яко кажучи, криво. Програма може помітити знімок із загальним планом, де особа - далеко не головний його композиційний елемент, але здатна пропустити серію великих планів. Дякую за що, що ні рушають пейзажі: тут алгоритму вистачає кмітливості.

Ви можете також привласнювати мітки фотографій. Серед експериментальних функцій Picasa присутній показ міток у вигляді альбомів. Ви можете також привласнювати мітки фотографій

Систематизація фотографій за допомогою міток в Picasa

Коригування фотографій відбувається в головному вікні, в режимі перегляду. Інструменти коригування зображень знаходяться в лівій бічній панелі. Вони переділ на три групи. Перемикання відбувається за допомогою вкладок.

Присутність великої кількості автоматичних режимів не дивує: програма націлена на простого користувача, і велика кількість автоматики - великий плюс. Кадрування відбувається як у вільному режимі, так і з зазначенням жорстких пропорцій. Під час вирівнювання лінії горизонту на фотографії малюється сітка. Відмінно, користуватися подібним інструментом зручно.

Друга група інструментів з автомобільним назвою Tuning містить всього лише кілька регуляторів: відбувається управління балансом білого, а також регулюється деталізація в відблисках і тінях. Скрізь також присутній автоматика, кольором можна керувати за допомогою піпетки.

Останній набір інструментів - художні ефекти. Налаштування зведені до мінімуму - або одна-дві опції, або взагалі фільтр застосовується відразу.

Пошук фотографій в Picasa, як і більшість інших інструментів, виконаний також зручно, максимально доступно для користувача. На панелі інструментів присутня регулятор. Ми рухаєте повзунок, тим самим розширюючи або звужуючи часовий діапазон показу знімків.

Допускається використання текстових запитів. Пошук відбувається під час набору тексту. При цьому відразу ж показуються можливі збіги в спливаючому меню. Чимось подібний механізм нагадує розумні адресні рядки сучасних браузерів. Допускається використання текстових запитів

Пошук фотографій в Picasa

Окремої вікна пошуку програма не має. Втім, за відсутності можливості створення складних запитів в ньому втрачається будь-який сенс.

Picasa володіє великим набором сервісних функцій, багатими можливостями публікації фотографій. Як і слід було очікувати, продукт буквально пронизаний інтеграцією з інтернет-сервісом. У багатьох меню і панелях присутні запрошення викласти знімки в Мережі, синхронізувати альбоми.

Ви можете створювати колажі з фотографій. Вказується набір вихідних зображень, а далі їх можна масштабувати, обертати, додавати рамки. Ви можете створювати колажі з фотографій

Створення колажів в Picasa

Присутній інструмент публікації фотографій в щоденнику Blogger, який також зараз є частиною Google. Для завантаження пропонується зручний інструмент, що дозволяє не заходити зайвий раз на сайт для створення повідомлення з картинками.

Є також можливість створення відео з картинок. Однак на тестованої робочої станції дана функція не запрацювала, пославшись на просто вбивчу причину: Windows 2000 не підтримується. Мабуть, Wine так добре попрацював, що програмою на повному серйозі стало здаватися, що навколо не один з основних систем Linux, а застаріла версія Windows.

Фотографії з кошика можна експортувати в довільну папку, попередньо змінивши розмір зображень. Їх можна також надсилати електронною поштою. Якщо згадати, що програма тісно інтегрована з обліковим записом Google, то подібний інструмент приносить реальну користь, адже від вас тільки потрібно ввести адресу одержувача, а всі інші настройки поштової облікового запису програма знає сама, крім того, вона стисне фотографії, згідно знімальному плані.

Інтеграція з Google Earth дозволяє відразу бачити на карті, де робилися знімки. Програма здатна розпізнавати фотографії з переважанням будь-якого відтінку. Вибір проводиться із спеціального меню. Результат виводиться зі збереженням розбивки на альбоми.

Явна вигода від використання Picasa проглядається тільки в тому випадку, якщо ви маєте обліковий запис Google і активно використовуєте сервіси компанії. Інтеграція c Google - сильна сторона Picasa.

Головний недолік же менеджера зображень криється в його запуску через Wine. Додаток виділяється на тлі колег, причому ця оригінальність не йде на користь. Picasa не має тісної інтеграції з робочими середовищами. Якщо ви користуєтеся KDE або GNOME, то застосування рідних менеджерів зображень виглядає більш логічним рішенням. Вони практично не поступаються Picasa по функціональності, зате не порушують загальних навичок роботи з системою, зливаючись з робочим середовищем.

до змісту

Дополнительная информация

rss
Карта