Росія кинула Білорусь на $ 10 млрд

  1. Що таке нафтової маневр Росії?
  2. Чому Білорусь проти?
  3. Що пообіцяла і не виконала Росія?
  4. Чи торкнеться нововведення України?

Росія відмовилася виконувати свої обіцянки перед Білоруссю. Між країнами назрів скандал. Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив: йому обіцяли, що країні компенсують втрати від податкового маневру в нафтовій галузі.

В результаті РФ не тільки відмовилася від своїх обіцянок, але до сих пір не погодила ціну на газ для "братнього народу". В результаті таких дій Білорусь може втратити $ 10 млрд.

OBOZREVATEL розібрався, чому назрів конфлікт між "союзними державами" і як це може торкнутися України.

Що таке нафтової маневр Росії?

Нафтовий маневр - перерозподіл податкових надходжень. РФ протягом наступних п'яти років буде поступово знижувати до нуля експортне мито (зараз 30%) і пропорційно підвищувати податок на видобуток корисних копалин.

Грубо кажучи, якщо раніше гроші отримували з експортерів, після нововведення більше в бюджет заплатять видобувні компанії. Це, в тому числі, призведе до подорожчання самої нафти. На своєму брифінг російський віце-прем'єр Дмитро Козак заявив: від такого рішення РФ додатково отримає 1,3-1,6 трлн руб. ($ 18-23 млрд за діючим курсом).

Чому Білорусь проти?

Білорусь, будучи країною без газу і нафти, фактично знаходиться на "сировинний голці", на яку її посадила "братська Росія". Особливі умови дозволили білорусам створити непогану бізнес-модель. Вони отримують дешеву російську нафту, переробляють її і продають вже за ринковими цінами. Наприклад, як підрахував OBOZREVATEL , Приблизно 65% всього бензину в Україні - імпорт з Білорусі.

Нафтовий маневр стане ударом під дих білорускою економіці. Вагоміша податкове навантаження на видобувні компанії призведе до того, що ціни "для союзної держави" виростуть. Ним стане складніше конкурувати на зовнішніх ринках, пропаде перевага серед конкурентів.

Ним стане складніше конкурувати на зовнішніх ринках, пропаде перевага серед конкурентів

Володимир Путін і Олександр Лукашенко

Міністерства Білорусі підрахували: якщо Росія не компенсує втрати, сукупні втрати можуть за п'ять років скласти $ 10,8 млрд. І це при тому, що ВВП всієї Білорусі в минулому році склав близько $ 54 млрд.

Що пообіцяла і не виконала Росія?

Версія Білорусі: ключовий зовнішній партнер і "братська держава" (вона ж Росія) пообіцяла компенсувати втрати. "І мені особисто, і уряд це не заперечувало, було жорстко обіцяно:" Ми (Росія) ніколи не підемо на погіршення економічної ситуації в Білорусі, і ми компенсуємо втрати від податкового маневру ". Це були обіцянки. Ми розуміли і готові були вести переговори ", - заявив президент Білорусі Олександр Лукашенко на засіданні уряду.

Російські чиновники нібито запевняли партнерів, що "втрати для Білорусі дійсно високі і готові компенсувати з бюджету". В результаті ті переговори, які повинні були закінчиться в цьому році, зірвані. Чи будуть компенсовані втрати - невідомо.

"Росія на всі наші пропозиції не пішла і терміни фактично зірвані", - заявив Лукашенко

Також не прийняли рішення, що буде з тарифом на газ. За словами Лукашенка, на 2019 рік угода є, а з 2020-го ціна на газ може бути "в два рази дорожче, ніж для Росії".

"Ми повинні були почати в середині і закінчити до кінця року питання щодо ціни на газ, вирішити питання нафтові у зв'язку з податковим маневром, але Росія на всі наші пропозиції не пішла і терміни фактично зірвані", - заявив Лукашенко.

Звинувачення лунають і з боку Росії. Там кажуть, що їх "довіру втрачено". Перший віце-прем'єр, міністр фінансів РФ Антон Силуанов заявив, що білоруси і так отримують багато прихований субсидій. "Ми говоримо: не можна бути одностороннім, вигоди односторонні мати. Ви - наш сусід, наш союзник по союзному договору, але останнім часом довіра втрачено", - заявив чиновник на своєму брифінгу.

Чи торкнеться нововведення України?

Білорусь виключно сильно залежить від поставок нафти і газу з боку Росії, і вся білоруська економічна модель заснована на російських енергодотаціях (знижки до світової ціни), впевнений старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб. При поступовому зростанні цін в бік світових, білоруська промисловість різко знизить свою і без того не надто високу конкурентоспроможність на зовнішніх ринках.

Ціни на бензин в Україні

pixabay

А враховуючи, що Білорусь - головний постачальник бензину в Україну, ситуація може вплинути і на ціни на українських автозаправках. "Останні роки збільшилися поставки бензинів і ДТ з білоруських НПЗ в Україні. За рахунок зменшення знижки на нафту це може привести поступового, розтягнутого на 6 років збільшення ціни на білоруські поставки в Україну, але в той же час, цей потенційний ріст цін може бути знівельовано зниженням світових цін на саму нафту ", - пояснює експерт.

Підпишись на наш Telegram . Надсилаємо лише "гарячі" новини!

Що таке нафтової маневр Росії?
Чому Білорусь проти?
Що пообіцяла і не виконала Росія?
Чи торкнеться нововведення України?
Що таке нафтової маневр Росії?
Чому Білорусь проти?
Що пообіцяла і не виконала Росія?
Чи торкнеться нововведення України?

Дополнительная информация

rss
Карта