Розбираємося як вибрати зовнішній жорсткий диск і внутрішній: яким він повинен бути і скільки може коштувати?

  1. Зовнішні HDD жорсткі диски: як вибрати
  2. Інші варіанти підключення зовнішніх жорстких накопичувачів:
  3. Форм-фактор зовнішніх дисків
  4. Сумісність з ОС
  5. Інтерфейси для підключення жорстких дисків
  6. SATA II і SATA III
  7. M.2 і Со
  8. обсяг накопичувача
  9. Швидкість обертання шпинделя або RPM
  10. Буфер (кеш-пам'ять)
  11. SSD або HDD
  12. Плюси SSD:
  13. Мінуси SSD:
  14. замість висновку

Якщо сильно спрощувати і не сильно лізти в холівари з приводу покупки жорсткого диска, вибрати гвинт можна всього за такими пунктами:

  • принципом установки;
  • форм-фактору;
  • інтерфейсу;
  • обсягом накопичувача;
  • швидкості обертання шпинделя;
  • обсягом буфера.

Зовнішні HDD жорсткі диски: як вибрати

зовнішні диски зручні своєю транспортабельністю. На відміну від внутрішніх жорстких дисків, для підключення яких необхідні спеціальні порти на материнській платі, з цими все просто - підключаються вони по USB, а тому використовуватися можуть і з ПК, і з ноутбуками, і з будь-якими іншими пристроями, що мають USB.

Важливо, звичайно, вміти правильно поводитися з таким гвинтом, а то "транспортабельність" з плюсів може швидко перейти в головний недолік. Такі диски мають захисний корпус, проте по факту "захист" механічним складовим вінчестера вони забезпечують тільки від пилу. Упускати такі пристрої зберігання інформації категорично забороняється.

Упускати такі пристрої зберігання інформації категорично забороняється

Для установки системи зовнішні диски використовуються хіба що у виняткових випадках. Річ у тім, швидкість читання / запису інформації - одна з ключових характеристик HDD і SSD - через USB може бути нижче, ніж при підключеннях по SATA або за допомогою іншого інтерфейсу. Особливо, якщо мова про USB 2.0 (вже поустаревшем, але все ще дуже поширеному).

Наприклад, для USB 2.0 межа швидкості передачі даних становить 480 Мбіт / с, а для USB 3.0 - вже 5 Гбіт / с. Для порівняння: за SATA II швидкість передачі даних становить 3 Гбіт / с, а по SATA III - 6 Гбіт / с.

Якщо у вас на ПК варто USB 2.0, сенс купувати зовнішній диск з високою швидкістю обробки даних є, тому що поміняти материнку на ПК ви завжди встигнете, а зовнішні гвинти з USB 3.0 до того моменту будуть працювати і на "двійці" (нехай і не при фантастичних показниках).

Якщо зовнішній жорсткий диск з USB 3.0 працює на меншій швидкості, ніж було заявлено, то:

  • упевніться, що користуєтеся хорошим шнуром (китайські аксесуари нерідко стають причиною "гальм");
  • перевірте, чи дійсно до USB 3.0 порту підключений диск (іноді ПК і ноутбуки комплектуються і тими, і іншими інтерфейсами);
  • швидкість також може залежати від розміру файлів, переміщенням яких зайняті диски (великі копіюються швидше, на обробку передачі дрібних файлів йде більше часу).

Інші варіанти підключення зовнішніх жорстких накопичувачів:

  1. У деяких зовнішніх жорстких дисках є не один, а кілька портів (наприклад, поєднання звичайного USB 2.0 з FireWire або e SATA). В такому випадку диск буде працювати куди спритніше.
  2. Є моделі з вбудованим Wi-Fi - для обміну даними в такому випадку проводки взагалі не знадобляться. Але використання Wi-Fi, самі розумієте, обмежує швидкість роботи диска (можна купити SanDisk Connect Wireless Media Drive - крихітку на 32 або 64 Гб, і використовувати, скажімо, з планшетом або фаблет).
  3. Деякі моделі мають Ethernet-портом - одним зовнішнім диском можуть управлятися відразу кілька ПК (по мережі).
  4. Для Mac пристроїв є свої зовнішні диски, оснащені роз'ємом Thunderbolt. Коштують такі, зрозуміло, дорожче своїх USB 3.0 аналогів, зате обіцяють високу швидкість роботи - 10-40 Гбіт / с (наприклад, Elgato Thunderbolt Drive + при запису дає 284 Мб / с і 308 Мб / с при читанні інформації, коштує такий близько 480 доларів за модель на 256 Гб).

0 аналогів, зате обіцяють високу швидкість роботи - 10-40 Гбіт / с (наприклад, Elgato Thunderbolt Drive + при запису дає 284 Мб / с і 308 Мб / с при читанні інформації, коштує такий близько 480 доларів за модель на 256 Гб)

Форм-фактор зовнішніх дисків

Зовнішні жорсткі диски випускаються в форматі 2.5 і 3.5 дюймів. Випуск менших був спеціально орієнтований для використання з ноутбуками: крім того, що вони займають менше місця, 2.5 диски менше шумлять і не вимагають підключення додаткового живлення - тільки USB.

Диски форматом 3.5 часто комплектуються адаптером, тому з них добути інформацію можна буде тільки у розетки.

5 часто комплектуються адаптером, тому з них добути інформацію можна буде тільки у розетки

Сумісність з ОС

Зверніть увагу на те, для якої файлової системи призначений даний зовнішній жорсткий диск. Файлових систем дві - FAT 32 і NTFS. Суть в тому, що FAT 32 обмежує максимальний розмір записуваних файлів до 4 Гб. З іншого боку, жорсткі диски з FAT 32 однаково добре працюють і зі старими Windows-комп'ютерами, і з новими ПК на винде, і з Mac OS вони взаємодіють без проблем.

Жорсткі диски з FAT 32 - найбільш поширений тип.

Що до NTFS, то обмежень за обсягами записуваної інформації немає, зате є баги в роботі з Mac OS.

Як визначити тип файлової системи? При підключенні диска натисніть правою кнопкою на його іконці, перейдіть в Властивості, і там знайдете відповідь.

При підключенні диска натисніть правою кнопкою на його іконці, перейдіть в Властивості, і там знайдете відповідь

В іншому, керівництво як вибрати зовнішній диск для комп'ютера далі виглядає так само, як і для інших типів накопичувачів.

Крім зовнішніх, диски бувають і внутрішніми, тобто встановлюються в корпус ПК або ноутбука.

Читайте також: Кращий ноутбук 2016 року: рейтинг моделей і поради щодо вибору.

Інтерфейси для підключення жорстких дисків

Вище ми вже говорили про те, що є кілька варіантів підключення жорстких дисків. Зовнішні - по USB 2.0 / 3.0, FireWire, eSATA і Thunderbolt, внутрішні - по SATA II / III, PCI-E, M.2 і SATA Express.

SATA II і SATA III

Нехай і не найшвидші інтерфейси, зате одні з найпоширеніших і адаптивних, тобто жорсткий диск з SATA III можна підключити до SATA II - працювати він буде повільніше, але все ж буде. Замінити материнську плату на новішу ви завжди встигнете, а тут раз - до обновці і швидкий диск!

Швидкість через SATA III складає до 6 Гбіт / с, SATA II працює на максимальних 3 Гбіт / с.

PCI-E

Жорсткі диски з таким інтерфейсом підключення працюють швидше "третьої" SATA, але встановлюватися можуть тільки SSD або гібридні моделі (SSD + HDD). Пропускна здатність PCI Express 2.0 (32x) - 128 Гбіт / с, а PCI Express 3.0 (32x) - 204 Гбіт / с.

Стоять моделі, що підтримують PCI-E, зрозуміло, в рази дорожче. Тут, напевно, саме час згадати співвідношення вартості одного гігабайта на жорсткому диску до одиниці вартості товару. PCI-E моделі в такому випадку будуть коштувати дорожче інших накопичувачів. Наприклад, швидкість читання у Samsung SM951 досягає 2.2 ГБ / с і при цьому жорсткий диск виглядає як планка оперативки, а не блок, що вимагає кріплень для установки в ПК.

2 ГБ / с і при цьому жорсткий диск виглядає як планка оперативки, а не блок, що вимагає кріплень для установки в ПК

Вартість Samsung SM951 становить 160 доларів за диск ємністю 128 Гб. Для порівняння: HDD-накопичувач об'ємом 1 Тб коштувати буде всього 60 доларів.

M.2 і Со

M.2 є одним з варіантів SATA Express з підтримкою шин PCI Express 3.0 і SATA 3.0 з внутрішнім інтерфейсом USB 3.0 . До нього також можуть підключатися тільки SSD накопичувачі .

Разом з PCI Express інтерфейс M.2 є найсучаснішим і багатообіцяючим. У його новизні криється і головний недолік: материнських плат з M.2 поки небагато, а вартість SSD з підтримкою M.2 висока, хоч і виправдана новими швидкісними можливостями. Поки що купувати перший-ліпший M.2 не має сенсу - потрібно глибоко копатися в тестах і технічних характеристиках, тому що більшості М.2 є більш-менш адекватні замінники. Мабуть, єдиний виняток - Plextor M6e , Та й цей SSD не позбавлений недоліків.

Мабуть, єдиний виняток -   Plextor M6e   , Та й цей SSD не позбавлений недоліків

На зображенні нижче SanDisk X110 SATA M.2 (можна купити окремо, а можна і зустріти в ноутбуках - наприклад, а Asus Zenbook UX301LA ). Max швидкість читання SanDisk X110 - 515 МБ / с, max для запису - 465 МБ / с (для SSD на 256 ГБ).

Max швидкість читання SanDisk X110 - 515 МБ / с, max для запису - 465 МБ / с (для SSD на 256 ГБ)

обсяг накопичувача

Найбільш ходові моделі - до 500 Гб (120, 240, 320 Гб), хоча в залежності від того, про який саме жорсткому диску мова, граничний обсяг може доходити і до декількох терабайт (придбати можна і дискові масиви обсягом понад 10 Тб). SSD диски ємністю більше 1 Тб знайти складно.

Скільки простору потрібно вам? Розраховуйте з власних потреб: для домашнього використання підійдуть варіанти до 320 Гб (якщо новий жорсткий диск НЕ буде єдиним), для робочих ПК рекомендують купувати SSD на 128 Гб для установки ОС і програм (значно прискорює роботу ОС), а HDD більшого обсягу використовувати для зберігання інформації.

І знову повторимося: розраховуйте тільки на свої потреби, а не на рекомендації в гідах, тому як на наше "купуйте SSD на 128 Гб для системи" хтось вже може заперечити: "Мало! Треба мінімум 500! ". І по-своєму теж буде прав.

Швидкість обертання шпинделя або RPM

Від швидкості обертання шпинделя залежить швидкість запису / зчитування даних. Чим вище швидкість, тим краще, але в той же час і дорожче. Внутрішній жорсткий диск краще вибирати з 7200 оборотами в секунду, моделі з 5400 оборотами "галасливі" і повільні.

7200 RPM - універсальний вибір для будь-яких завдань, але якщо ви працюєте у важких програмах або любите грати в "ненажерливі" ігри, можна дивитися в бік 10 000 RPM моделей.

У лінійці корпоративних жорстких дисків Toshiba , Наприклад, є 2.5-дюймові накопичувачі зі швидкістю обертання шпинделя 15 000 оборотів в хвилину - модель Toshiba AL13SX . Обсяг таких накопичувачів становить 300, 450 і 600 Гб (буфер 128 Мб).

Буфер (кеш-пам'ять)

Кеш-пам'ять - тимчасове сховище даних, що використовуються жорстким диском при роботі. Тут теж діє правило: чим більше, тим краще - ніж більший за кеш, там швидше буде відбуватися обробка інформації. Жорсткі диски випускають з буфером об'ємом 16, 32 і 64 МБ.

SSD або HDD

SSD відрізняються більш високою швидкістю роботи, і в той же час максимальний обсяг жорсткого диска буде менше, ніж у HDD.

Плюси SSD:

  1. Працюють майже безшумно і не так схильні до механічних пошкоджень, тому що в них відсутні рухомі елементи (отже, довше робота на знос).
  2. Споживають менше енергії.
  3. Виділяють менше тепла.
  4. Більш високі показники читання / запису, ніж у HDD, при підключенні до тих же інтерфейсів, що і хард-диск.
  5. Менші габарити і вага.

Мінуси SSD:

  1. Відчутна вартість за 1 Гб (в середньому, в 2-2.5 рази вище HDD аналогів)
  2. Порівняно мала ємність (до 1 Тб, хоча частіше в продажу можна зустріти моделі з стелею обсягу в 512 Гб).
  3. Чутливі до перепадів напруги в мережі (неполадки з електрикою можуть привести до часткової втрати даних, що зберігаються на диску). До речі, подейкують, що відновити втрачену інформацію з HDD більш ймовірно, ніж з SSD.

Правила експлуатації

  1. Купуйте жорсткі диски тільки в магазинах, що надають заводську гарантію.
  2. Купуйте моделі, що знаходяться на ринку більше 3-4 місяців. Це вбереже вас від ризику купити добре розрекламовану, але на практиці не доведену до розуму модель. А кількох місяців вистачить для того, щоб за відгуками і прес-релізів на офіційному сайті виробника зрозуміти, чи варто вестися на заявлені в рекламі обіцянки.
  3. При покупці диска або тривалому транспортуванні в холодну пору року обов'язково потрібно витримати диск до включення при кімнатній температурі кілька годин (далі при використанні також не рекомендується відразу ж з морозу в офісі включати гвинт).
  4. Важливо, щоб при використанні диска він не нагрівався вище 40 градусів - забезпечте своєму гвинта гідне охолодження. Але при цьому не перестарайтеся: не всі моделі прослужать довше, якщо робоча температура складе нижче 25 градусів.
  5. Бережіть диск від механічних пошкоджень і вібрацій. Якщо з ударами все ясно, то джерелами вібрації можуть бути неякісні вентилятори і дешеві / поустаревшіе CD / DVD приводи .
  6. Проводьте контроль диска. Будь-яка техніка у часом ламається і виходить з ладу. Так, приміром, у всякого жорсткого диска є свої обмеження по кількості перезапису інформації. Диск буде поступово деградувати - це неминуче, а ось від раптового виходу з ладу можна хоч якось підстрахуватися, час від часу проводячи діагностику. Відповідні програми, між іншим, є в комплекті поставки майже кожного жорсткого диска, так що шерсть сайти виробників.

замість висновку

Зрозуміло, це ще далеко не все, що можна сказати про жорстких дисках. Швидше, це тільки поверхнева інформація, тому на статус "Гіда всіх гідів" це керівництво не претендує. Якщо у вас є зауваження або доповнення до викладеного вище, пишіть в коментарях - ми завжди раді "поговорити" з читачами!

The following two tabs change content below. The following two tabs change content below

Без докорів сумління питаю «телефончик» у малознайомих хлопців і дівчат. За тим, щоб перевірити чи зручно кнопка блокування лягає під палець і швидко чи спрацьовує автофокус :) Хотіла б побувати на MWC і вести лайв-блог з гущі подій.

Як визначити тип файлової системи?
Скільки простору потрібно вам?

Дополнительная информация

rss
Карта