Розділ 8 Завдання виділення / Photoshop. мультимедійний курс


  • Інструменти виділення
  • Загальні методи виділення
  • глава 8

    операції виділення

    При здійсненні різних операцій над фрагментами зображення ці фрагменти потрібно виділяти. Так, наприклад, якщо ви хочете застосувати ефект або змінити яскравість тільки для окремого фрагмента картинки, цей фрагмент необхідно виділити. Інакше ефект буде застосований до всього зображення або до всього активного шару.

    Інструменти виділення

    Програма Photoshop пропонує кілька інструментів для виділення зображення.

    Почнемо з самого простого, тобто з інструменту Прямокутна область. При виборі цього інструменту курсор миші набуває вигляду перехрестя. В першу чергу необхідно вибрати шар, область якого ви будете виділяти. Це можна зробити на палітрі Шари.

    Далі покажчик миші поміщається в лівий верхній кут області, яку потрібно виділити. Натиснувши і утримуючи кнопку миші, проведіть покажчик по діагоналі вниз і вправо, поки він не опиниться в нижньому правому куті виділеної області, після чого відпустіть кнопку миші. З'явиться рамка виділення, розмір якої визначається діагоналлю, яку ви позначили мишею (рис. 8.1).

    Рис. 8.1. Виділення прямокутної області


    МУЛЬТИМЕДІЙНИЙ КУРС

    Інструментам і методам виділення присвячені Відеолекція «Виділення фрагментів зображення» і відеолекції, що містяться в розділах «Параметри інструментів виділення», «Команди виділення і модифікації виділення» і «Інструменти виділення».

    Тепер при застосуванні будь-якого ефекту або перетворення зміни будуть застосовуватися тільки до виділеної частини зображення.

    Рамку виділення можна перемістити на інше місце. Для цього слід перемістити курсор миші до контуру рамки виділення так, щоб він прийняв вигляд стрілки з прямокутником, а потім, натиснувши і утримуючи кнопку миші, перемістити рамку на нове місце.

    Ви можете також збільшити або зменшити розміри рамки виділення. Щоб збільшити розмір рамки виділення, потрібно виконати наступні дії.

    1. Виконайте команду меню Виділення> Модифікація> Розширити. З'явиться діалогове вікно Розширити область (рис. 8.2).

    Рис. 8.2. Діалогове вікно Розширити область


    2. У поле Розширити на вкажіть кількість пікселів, на яке буде збільшена рамка виділення.

    3. Натисніть кнопку Так. Після цього рамка виділення буде збільшена на вказане вами кількість пікселів на всі боки.

    Аналогічним способом можна зменшити розміри рамки виділення. Тільки для цього потрібно виконати команду меню Виділення> Модифікація> Стиснути.

    Після того як ви виділили фрагмент зображення, не виділяйте кнопкою миші у вікні документа, інакше виділення буде скинуто, і вам доведеться виділяти область знову. Можна, звичайно, скористатися операцією скасування останньої дії, і виділення буде відновлено.

    Зняти виділення можна, як ми вже говорили, клацнувши кнопкою миші на будь-якій ділянці вікна документа або виконавши команду меню Виділення> Зняти виділення. А команда Виділення> Інверсія інвертує виділення, тобто все, що не було виділеним, стає виділеним, а виділена область, навпаки, стає невиділеної. За допомогою інверсії зручно виділяти великі ділянки зображення. Спочатку ви виділяєте ділянку, який не повинен бути виділений, а потім інвертіруете виділення.

    Тепер розглянемо інструмент Овальна область. Даний інструмент діє подібно інструменту Прямокутна область, але виділяти не прямокутний, а овальний фрагмент. Методи виділення при цьому такі ж, тобто ви переміщаєте покажчик миші по діагоналі (при натиснутій лівій кнопці). При цьому вертикальне переміщення миші визначає вертикальний діаметр еліпса, а горизонтальне - горизонтальний. Якщо під час виділення утримувати клавішу Shift, ви будете виділяти круглу область. Це ж стосується і виділення за допомогою інструмента Прямокутна область: з використанням клавіші Shift виділяється не прямокутна, а квадратна область.

    Якщо ж при виділенні утримувати клавішу Alt, зміна розміру виділення при переміщенні миші буде відбуватися щодо центру рамки, а не щодо протилежного від покажчика кута.

    Тепер розглянемо інструмент Прямолінійне ласо. За допомогою даного інструменту можна виділити будь-яку багатокутну область.

    Алгоритм виділення за допомогою інструмента Прямолінійне ласо наступний. Спочатку помістіть покажчик в початок виділеної області і клацніть кнопкою миші. Потім наведіть курсор в інше місце і знову клацніть кнопкою миші. Це буде другий кут рамки виділення. Таким чином, переміщаючи покажчик мишею і клацаючи кнопкою, ви «малюєте» сторони рамки виділення і позначаєте кути цієї рамки. Як тільки ви клацнете кнопкою миші у вихідній точці, рамка замкнеться. Область виділена (рис. 8.3). Рамку виділення можна перемістити, розширити або стиснути способами, які ми раніше описували.

    Рис. 8.3. Діалогове вікно Прямолінійне ласо


    При використанні інструменту Ласо потрібна деяка вправність. За допомогою даного інструменту можна виділити довільну область неправильної форми. На перший погляд, у використанні інструменту Ласо немає нічого складного. Все, що вам потрібно зробити, - це обвести покажчиком виділяється область (при цьому ліва кнопка миші повинна бути натиснута) (рис. 8.4). Складність полягає в тому, що непросто точно обвести область, використовуючи мишу. Набагато зручніше скористатися графічним планшетом, але і тут не все так легко. Справа в тому, що малюєте ви на планшеті, а зміни з'являються на екрані. До цього теж потрібно пристосуватися.

    Рис. 8.4. Виділення інструментом Ласо


    Зовсім інакше діє інструмент Магнітне ласо. Цей інструмент зручний при виділенні фрагментів, колір і яскравість яких відрізняються від фону картинки. Ви підводите покажчик до контрастної кордоні, клацаєте кнопкою миші і акуратно ведете покажчиком уздовж цієї контрастної кордону (рис. 8.5).

    Рис. 8.5. Виділення інструментом Магнітне ласо


    Рамка виділення ніби прилипає до цієї межі. Таким чином, ви обводите фрагмент і у вихідній точці (в точці, з якої почали виділення) клацаєте кнопкою миші. Область виділена. Параметри інструменту Магнітне ласо можна налаштувати на панелі під рядком меню (рис. 8.6).

    Рис. 8.6. Налаштування інструменту Магнітне ласо


    В поле Контраст задають значення контрастності, яке розпізнає інструмент при «прилипании» до кордону фрагмента. Швидше за все, вам доведеться поекспериментувати з цим параметром, перш ніж ви досягнете бажаного результату. В поле Частота вказують частоту створення вузлів. Справа в тому, що рамка виділення складається з прямолінійних сегментів, що закінчуються вузлами, і, як тільки сегмент змінює напрямок, створюється новий вузол. Чим більше вузлів, тим точніше буде виділення. В поле Ширина вказують відстань, на якому лінія виділення «шукає» контрастну кордон, тобто, навіть якщо ви зміщуєте покажчик миші від контрастної кордону, лінія виділення все одно притягується до кордону в межах зазначеного вами відстані.

    Не намагайтеся виділити за допомогою інструменту Магнітне ласо довільний фрагмент, який не має контрастною кордону. Лінія виділення буде непередбачувано «прилипати» куди їй заманеться, тобто буде «жити своїм життям».

    Інструмент Чарівна паличка виділяє пікселі, пофарбовані в той колір, на якому ви клацнули кнопкою миші, або схожі кольори. При цьому ви можете налаштовувати даний інструмент на панелі, розташованій під рядком меню.

    В поле Допуск встановлюють схожість квітів. За замовчуванням значення допуску дорівнює 32. Якщо задати мінімальний допуск (0), то виділятися будуть тільки пікселі, колір яких точно відповідає кольору пікселя, на якому ви клацнули кнопкою миші. У міру збільшення значення допуску в виділяється діапазон потрапляють і пікселі зі схожими квітами. Максимальний допуск (255) призводить до того, що виділяється все зображення, незалежно від того, з яких кольорів воно складається. У більшості випадків допуск 32 є оптимальним, хоча при виділенні складних фрагментів, можливо, доведеться поекспериментувати, змінюючи це значення.

    Встановлений прапорець Згладжування призводить до згладжування контуру виділення, тобто по краях контура виділення в область, що виділяється можуть потрапити і пікселі, що мають близький до зазначеного колір.

    Окремо слід акцентувати увагу на прапорці Суміжні пікселі. Якщо цей прапорець встановлений, то в область виділення потраплять пікселі, які межують один з одним (природно, якщо кольори цих пікселів знаходяться в діапазоні доступу). Іншими словами, якщо в зображенні є ділянка такого ж кольору, але він відділений областю іншого кольору від того місця, в якому ви клацнули кнопкою миші, то ця ділянка виділена не буде. Якщо ж є хоч найменший «струмочок» пікселів, що з'єднують два одноколірних ділянки, а сам «струмочок» містить пікселі того ж кольору, то будуть виділені обидві ділянки.

    Якщо прапорець Суміжні пікселі не встановлено, то незалежно від того, з'єднуються одноколірні ділянки в зображенні чи ні, вони все будуть виділені при натисканні кнопкою миші на будь-якій точці такого ж кольору.

    Якщо встановлений прапорець Зразок всіх верств, то інструмент Чарівна паличка буде діяти так, як ніби ви працюєте з одношаровим зображенням, тобто, незалежно від того, який шар виділений, виділятися будуть видимі пікселі обраного кольору. В іншому випадку колір пікселів неактивних верств буде ігноруватися.

    Загальні методи виділення

    Щоб виділити всі зображення (або весь активний шар), потрібно виконати команду меню Виділення> Все або натиснути клавіші Ctrl + A. Щоб скасувати виділення, виконайте команду меню Виділення> Зняти виділення або натисніть клавіші Ctrl + D. Про інверсії виділення ми говорили в попередньому розділі.

    Якщо ви хочете виділити вміст всіх верств, потрібно виконати команду меню Виділення> Все шари або скористатися комбінацією клавіш Ctrl + Alt + A.

    Щоб змінити розміри виділення, потрібно виконати команду меню Виділення> Трансформувати виділену область, при цьому навколо виділеної області з'являється рамка з маркерами. Переміщаючи маркери, ви змінюєте область виділення, після чого, щоб зміни вступили в силу, слід натиснути клавішу Enter.

    Виділену область можна збільшити і іншим способом. Для цього слід скористатися одним з інструментів виділення, утримуючи клавішу Shift. При цьому поряд з покажчиком з'явиться значок «плюс». Таким чином, попереднє виділення не буде скинуто і до нього буде додана область, яку ви виділили, утримуючи клавішу Shift. Припустимо, ви виділили прямокутну область, а потім за допомогою інструменту Овальний область і клавіші Shift виділили овальну область. В результаті цієї операції у вас з'являться дві виділені області: прямокутна або овальна. Якщо виділяються області перетинаються, ви отримаєте сумарну виділену область (рис. 8.7).

    Рис. 8.7. Прямокутна і овальна області виділення об'єднані


    Відняти область з виділення можна за допомогою клавіші Alt. Наприклад, виділіть прямокутну область, а потім, вибравши інструмент Овальна область і утримуючи клавішу Alt, виділіть на це прямокутнику (прямо всередині) овальну або круглу область. Ця овальна область буде вирахувана з прямокутної області, тобто у вас вийде виділений прямокутник, але в самому прямокутнику НЕ буде виділена овальна область.

    Якщо помістити покажчик всередину виділеної області і, натиснувши і утримуючи клавішу Ctrl і ліву кнопку миші, переміщати покажчик, ви пересунеться виділену область разом з усім вмістом. При цьому новий шар створений не буде, а значить, як тільки ви знімете виділення, не зможете перемістити зрушений фрагмент на місце або в нову позицію. На місці, де раніше був переміщений фрагмент, з'явиться «діра», залита кольором фону або прозора (в залежності від установок шару і документа). Якщо під цим шаром розташований інший шар, в цій «дірі» ви побачите зображення нижчого шару (рис. 8.8).

    Рис. 8.8. Виділена область переміщена


    Є ще один зручний спосіб виділення фрагментів зображення. Він називається Швидка маска. Це не інструмент, а скоріше режим використання інших інструментів. Наприклад, в режимі Швидка маска можна використовувати інструмент Кисть і просто «зафарбовувати» пензлем фрагмент зображення. Після відключення режиму Швидка маска від мазків пензля не залишиться і сліду, але з'явиться область виділення. Буде виділено всі зображення, крім фрагмента, який ви зафарбовували. Отже, послідовність дій при роботі в режимі Швидка маска наступна.

    1. Натисніть кнопку Швидка маска (друга кнопка знизу на панелі інструментів, тобто відразу під зразками кольору). Кнопка зафіксується в натиснутому положенні.

    2. Виберіть інструмент малювання, наприклад Кисть або Олівець.

    3. Зафарбуйте області, які хочете виділити або, навпаки, які хочете залишити невиділеними.

    4. Повторно натисніть кнопку Швидка маска, повернувши її в віджате положення. Лінії зафарбовування при цьому зникнуть, але на кордонах цих ліній з'явиться рамка виділення.

    5. При необхідності застосувати інверсію виділення.



    Дополнительная информация

    rss
    Карта