- Для чого роблять розгін відеокарт?
- Ризики розгону відеокарти
- Інструкція по розгону відеокарти
- Розгін через RivaTuner
- Як розігнати карту в BIOS?
- Інші програми для розгону відеокарти
Рівень продуктивності відеокарти на комп'ютері грунтується на тактових частотах. На них виконують свою роботу графічний процесор і відеопам'ять. Чим більше тактових частот, тим вище пропускна здатність кадрів в секунду. Достатнім рівнем такого показника вважається 60 fps, але це залежить від самого відеопродукту і власника комп'ютера. Найчастіше вистачає і 24 fps (наприклад, фільм в кінотеатрі). А ось для 3D гри вже цього мало.
Для того щоб збільшити потужність відеокарти до 20%, необхідно її розігнати. Розгін являє собою процес підвищення частоти ядра і пам'яті, налаштування роботи вентилятора. Після того, як вам вдасться розігнати відеокарту nvidia, ви зможете грати в комп'ютерні ігри з комфортом і знизите рівень шуму кулера. Розглянемо кілька способів, як розгону відеокарти nvidia.
Для чого роблять розгін відеокарт?
Немає грошей на придбання нової відеокарти? Дізнайтеся, що потрібно зробити для розгону відеокарти nvidia geforce gt 240, і зробити її подібною до більш нової версії. Таку операцію можна зробити тільки на родинних моделях відеокарт, які засновані на одному ядрі. Тоді можна компенсувати різницю між ними за рахунок розгону. Іншими словами, розгін відеокарти nvidia geforce gt 440, щоб вона відповідала показаннями карти nvidia geforce gt 640, буде недоречним.
Ризики розгону відеокарти
Якщо в комп'ютері стоїть слабенька відеокарта, може пригальмовувати відео HD, «не тягнуть» гри, серйозні програми. Для вирішення такої проблеми можна зробити двома способами - купити нову потужну відеокарту або ж спробувати розігнати свою до необхідних показників.
Але перший варіант підходить не всім, так як це рішення коштує чималих грошей. А ось про розгін думають багато.
Важливо пам'ятати! Якщо в комп'ютері слабка не тільки відеокарта, але і материнка або сам процесор, мало оперативної пам'яті, обмежена потужність блоку живлення, то виконувати подібну процедуру не варто. Адже видимих результатів все одно не досягнете.
Якщо обмежень немає, то можна скористатися таким способом поліпшення роботи комп'ютерних комплектуючих. Але це досить ризикова справа, тому не варто вичавлювати з відеокарти все, що можна. Не те ваші наміри можуть призвести до пошкодження апаратної частини комп'ютера.
Отже, перед тим, як приступити до розгону, потрібно вивчити програмні можливості графічного прискорювача. Іноді заводські настройки можна переплюнути. В основному так буває, коли для розгону використовують рідні офіційні програми. Але якщо застосувати неофіційне програмне забезпечення, то можна домогтися результату. Хоча ризик дуже великий. Карта може просто перегрітися, якщо намагатися підняти всі показники відразу на високий рівень.
Ризик полягає і в тому, що після розгону, відеокарти потрібно забезпечити безпечний режим за рахунок правильно підібраною частоти чіпа і хорошого охолоджуючого устаткування. Розберемося, в самому процесі розгону відеокарти nvidia geforce.
Зробити це можна кількома способами.
- За допомогою драйвера безпосередньо.
- Через утиліти спеціально розробленими від виробника.
- За допомогою програм - одна з популярних RivaTuner.
Інструкція по розгону відеокарти
Всі методи схожі за типом. Спробуємо пояснити, розгін відеокарти nvidia з використанням програми RivaTuner.
Розгін через RivaTuner
Можливості програми:
- допомагає налаштувати параметри драйверів відеокарти;
- розганяє відеокарту через драйвера або безпосередньо;
- справляється з управлінням системи охолодження відеокарти;
- регулює частоту екранного поновлення;
- проводить тестування в реальному часі;
- вимірює кількість кадрів в секунду;
- великий спектр можливостей для створення ігрового профілю;
- можливість працювати з програмою російською мовою.
Перед початком роботи варто звернути увагу на наступні пункти. Це свого роду підготовчий етап.
- Скачайте і встановіть на комп'ютер програму RivaTuner, Everest, за допомогою яких буде здійснюватися моніторинг температури. До того ж потрібно 3Dmark для тестування. RivaTuner після скачування потрапляє на панель біля годинника, там її можна витягти кліком. Встановлюється програма дуже просто, але доведеться трішки почекати, поки пройде генерація. Якщо при першому запуску вийде вікно «Виявлено непідтримуваний драйвер», можна його проігнорувати і продовжити установку, поставивши галочку внизу віконця з проханням приховати до установки свіжого драйвера, який є непідтримуваних. Це все через те, що програма давно оновлювалася. Відкривайте головне вікно біля годинника (в треї). Переходимо на вкладку «Реєстр» і задаємо в гілці RivaTunerFun параметр 3 в AutoFunSpeedControl. Після настройки переконайтеся, що ви вийшли з програми, в треї при цьому не повинно бути значка у вигляді шестерінки. Потім потрібно зайти в програму через Пуск.
- Відкриваємо RivaTuner через миготливий трикутник з правого боку, натискаємо «Системні налаштування».
- Ставимо позначку в списку, де віднаходимо пункт кулер - управління на низькому рівні. Комп'ютер зажадає перезавантаження, при цьому натискаємо пункт визначити. Потрібно змінити автонастройки на режим роботи кулера постійний, пересунути повзунок до показника 95%. Всі настройки необхідно зберегти. У цьому ж розділі можна знизити значення шуму на 10-15%. Не забудьте все зберегти і поставити позначку «Завантажувати настройки з Віндовс».
- Повертаємося до розділу Розгін, шукаємо шкали без галочок, їх повинно бути два. Для активації слід зазначити віконечко «низькорівневе управління розгоном», випливе вікно (див. Пункт 2) - після визначення повзунки стануть активними. Тепер збільшуємо частоту ядра через повзунок з кроком в 5-10 відсотків. Проводимо тестування - натискаємо тест, застосувати, ок. Після запуску програми Everest потрібно відкрити 3Dmark і приступити до тесту відеокарти.
Важливий процес! Ведемо спостереження за артефактами при тестуванні і не забуваємо відстежувати температуру відеокарти. Вона не повинна бути вище, ніж 90 градусів за Цельсієм.
- З'являється перекручена картинка сигналізує про те, що варто зупинити тест і знизити частоту на 15-20 МГц. Після цього продовжує проводити тестування. Така ж маніпуляція потрібна при підвищенні температури. Ну а якщо тест не спотворений - можна робити підвищення частоти ще на 5-10 відсотків і так поки не з'являться перші артефакти. Після їх появи варто знизити частоту до мінімуму, на зразок її і немає взагалі. Але перед цим важливо запам'ятати або записати потрібний показник. Частоту ставимо на номінальний рівень і перемикається до розгону пам'яті.
- Пам'ять розганяється за таким же принципом, що і ядро. При підвищенні частоти на 5-10 відсотків тестується до появи спотворень. Пам'ять зафіксували і повернули показник ядра до розігнаного. Після цього знову запускаємо тест.
Важливий момент! Після подачі максимального навантаження слід дуже уважно відстежувати картинки і температуру. Якщо похибок немає, то значить, розгін відбувається на хорошому рівні.
- Переходимо до тестування на іграх. При цьому продовжуємо спостереження за тим, як збільшується показник fps. При появі артефактів знову зменшуємо частоту пам'яті на 10 або 15 МГц. Знову запускаємо тест. Якщо знизилася при цьому частота пам'яті більш ніж на 70 МГц, то можна зменшити частоту ядра. Тоді можна буде підвищити частоту пам'яті. Далі слід відрегулювати кулер. Для якісного розгону кулера на відеокарті nvidia, спробуємо виконати всі необхідні настройки. Опції виробляємо в тому ж розділі. Натискаємо на вкладці «Кулер». Дозволяємо зміна параметрів. В меню можна вибрати критерії підвищення швидкості вентилятора. Є два варіанти - автоматично або задається певний відсоток, який вам підходить. Як варіант - можна виставити 100% для повної гарантії того, що температура відеокарти залишиться в нормальному стані. Але є один негативний момент - при такому показнику шум буде трохи турбувати. Але зате залишається гарантія нормальної роботи відеокарти.
- Ігрові тести можна виконувати. Після настройки - потрібно поставити галочку в пункті «Запуск разом з Віндовс».
Як розігнати карту в BIOS?
Для розгону відеокарти nvidia geforce gts 250 за допомогою BIOS, необхідно прочитати подальшу інструкцію.
- Потрібно завантажити на сайтах виробника BIOS. Можна перестрахуватися і створити флеш на випадок відновлення BIOS. Для цього в Інтернеті можна знайти спеціальні образи для створення.
- Натисніть клавіші Del і F1 (або інші, залежно від моделі материнки) при включенні комп'ютера.
- Увійшовши в систему, налаштуйте завантаження в режимі флешнакопітеля. Після цього потрібно перезавантажити комп'ютер.
- Після завантаження флешки, потрібно вибрати пункт для збереження нинішньої прошивки BIOS. При виникненні проблем можна буде використовувати цей варіант для відновлення роботи карти.
- Для відеокарти nvidia geforce потрібно використовувати утиліту X-BIOS Editor. Після скачування або для рідного BIOS, потрібно змінити налаштування. У віконці програми в «Ініціалізації» необхідно замінити показник частот. Але для цього попередньо важливо протестувати відеокарту на предмет її функціональних можливостей.
Розгін відеокарти через X-BIOS Editor
- Файл перепрошивки потрібно зберегти на флешці під назвою new.bin .Потім варто завантажити комп'ютер з флешки і вибрати в меню «Update VGABIOS». Поки не закінчиться перепрошивка, комп'ютер вимикати або перезавантажувати не можна. А ось після закінчення процесу - потрібно перезавантажити. Тепер можна перевірити вихідний результат.
Інші програми для розгону відеокарти
Що зробити для розгону відеокарти nvidia geforce gt 440 і іншої моделі без вище перерахованих варіантів? Можна використовувати NVIDIA System Tools, що дозволяє взаємодіяти з комплектуючими комп'ютера, що підтримують технологію ESA (блок живлення, кулер, водяна система охолодження).
Можна використовувати NVIDIA Inspector, через що можна провести моніторинг частот, температур, напруги та ін.
Запам'ятайте, головний принцип розгону відеокарти - під час тестування слід підвищувати показники поступово в межах 10%.
Відео інструкція
Для чого роблять розгін відеокарт?
Для чого роблять розгін відеокарт?
Немає грошей на придбання нової відеокарти?
Як розігнати карту в BIOS?