Шахраї в інтернеті і способи боротьби з ними

  1. Шахрайство через інтернет - форми прояву
  2. Куди звертатися на інтернет шахраїв
  3. Стаття за шахрайство в інтернеті
  4. Захист прав в мережі інтернет - куди звертатися
  5. Шахрайство в інтернет-магазинах. Як покарати шахрая

Інтернет через його анонімності - небезпечне місце. Задуманий як місце безкоштовного обміну інформацією, доступне для всіх, інтернет в руках нечистих на руку і дуже активних підприємців сумнівного штибу швидко став ефективним інструментом обману і шахрайства.

Це серйозна проблема, і як вести себе, щоб не стати жертвою шахраїв в інтернеті і як з ними боротися, ми розповімо в даній статті.

Шахрайство через інтернет - форми прояву

Розберемо поняття шахрайства з самих основ, тобто з законодавчих актів. З юридичної точки зору шахрайство - це заволодіння чужим майном, виконане за допомогою зловживання отриманим довірою або за допомогою прямого обману.

Шахрайство - це кримінальний злочин, і неважливо, скоєно воно на найближчому ринку або в мережі інтернет. Розкрадання грошей з вашої кишені, гаманця, рахунки або з вашої банківської картки за допомогою обману - це злочин.

Чого потрібно побоюватися в інтернеті, щоб не потрапити на вудку інтернет-шахраїв? Основні форми шахрайства, поширені в інтернеті, ми перерахуємо нижче.

  • Злом акаунтів з соціальних мережах, таких як вконтакте і однокласники, з подальшою блокуванням і надходять від шахраїв проханнями для розблокування аккаунта відправити SMS-повідомлення на короткий номер. СМС, як правило, коштує серйозних грошей, але розблокування аккаунта при цьому частіше за все не трапляється.
  • Вступники на email, повідомленнями в соціальних мережах або на телефон пропозиції взяти участь в проектах, які передбачають плату за вхід.
  • Численні «нігерійські листи» на email, в яких вас просять перерахувати невелику суму з подальшим обіцянкою повернути багато більше зважаючи на швидке отримання спадщини, для отримання якого треба нібито заплатити «відкат».
  • Вірусна атака на ваш комп'ютер, що викликає блокування операційної системи. Для розблокування шахраї просять відправити СМС, знову ж без гарантії результату, але з гарантією списання чималої суми.
  • Прохання допомогти грошима на лікування, на добродійність або ж на покупку гуманітарки для допомоги населенню в локальних конфліктах. Не всі з цих пропозицій є шахрайськими, але 99,9% - точно.
  • Організація різноманітних фінансових пірамід, загальне у яких тільки одне - вступний внесок і побудову своєї мережі взносчіков з обіцянкою миттєвого заробітку.
  • Повідомлення на телефон або електронну пошту з повідомленням про нібито сталася блокування вашої банківської карти або електронного гаманця, наприклад, Яндекс-грошей і з проханням перейти за вказаним URL і введення персональних даних для входу в банківський обліковий запис. Таким чином шахрай не тільки отримує доступ до вашої банківської карти, але і заражає ваш комп'ютер вірусом, який непомітно збирає всі ваші логіни і паролі.
  • Продаж фізичних або електронних товарів за передоплатою, при цьому товар може взагалі не прийти, або прийти його дешева копія.

Куди звертатися на інтернет шахраїв

Оскільки інтернет-шахрайство - таке ж кримінальний злочин, як і шахрайство на вулиці, то і скарги на шахраїв в інтернеті приймаються там же, тобто в правоохоронних органах. Інтернет-шахраї існують вже майже 17 років, і за цей час поліція придбала певні навички в розслідуванні таких злочинів.

Багато шахраї розраховують на те, що втративши на СМС пару сотень рублів, ніхто не піде в поліцію скаржитися - ну і даремно. Якраз в таких випадках численні скарги від усіх постраждалих можуть допомогти поліції розслідувати злочин максимально швидко. Адже цілком можливо, що ваші подробиці будуть тієї самої відсутньої краплею інформації, щоб зловити злочинців.

Хто конкретно в поліції займається інтернет-злочинами? Відповідь проста і багатьом вже давно відомий - всі справи, пов'язані з комп'ютерною безпекою і злочинами в мережі веде відділ МВС під назвою «К».

Ви можете подати скаргу або безпосередньо до місцевого управління «К», або ж віднести її просто в відділення за місцем проживання, в будь-якому випадку співробітники МВС направлять ваше звернення за потрібною адресою.

Що конкретно треба писати в заяві про шахрайство , Те, що трапилося в відношенні вас? Найкраще подавати максимально повну інформацію, а саме:

  • Адреса сайту, через який ви постраждали.
  • Або нік шахрая в соц. мережі або на форумі.
  • Номер банківського рахунку, дані карти або електронного гаманця, куди ви перевели свої гроші.
  • Або номер телефону, на який ви відправили смс.
  • Якщо є - адреса електронної пошти шахрая, скани листування, якщо він видалив свої повідомлення з форуму, вобщем, все, що у вас є на нього.

У загальному випадку допускаються анонімні скарги, наприклад по телефону гарячої лінії, проте анонімні скарги не можуть бути приводом порушення кримінальної справи, відповідно до Кримінально-Процесуального кодексу РФ, тому краще до такого способу не вдаватись.

Є можливість подати заяву через інтернет прямо на сайті МВС. Це робиться в розділі сайту «Прийом звернень» за допомогою заповнення спеціальної форми. При надсиланні вашого звернення його можна адресувати прямо управління «К».

Стаття за шахрайство в інтернеті

Для оцінки шахрайства в інтернеті і рівня відповідальності злочинця оцінюється розмір завданих збитків, тобто вартість викраденого, а також обставини скоєння злочину. Від цих умов і залежить, яка стаття буде застосована.

Так, при шахрайстві на суму не більше 1000р. відповідальність адміністративна, за статтею 7.27 КоАП РФ. За цією статтею передбачається покарання у вигляді арешту до 15 діб або штрафу.

Якщо сума збитку перевищила 1000р., Шахрайство переходить в розряд кримінальних злочинів і відповідальність, що встановлюється Кримінальним Кодексом для таких видів шахрайства, оцінюється по ст. 159.6 КК РФ - «Шахрайські дії в сфері комп'ютерної інформації».

По цій статті максимальна передбачена міра відповідальності - це арешт на строк до 4 місяців. При наявності ж обтяжуючих обставин, до яких відноситься вчинення злочину в змові з групою осіб або розкрадання в особливо великих розмірах, максимальна міра відповідальності збільшується до 10 років ув'язнення.

Зустрічається в інтернеті, і досить часто, чи інший злочин - як вимога передачі грошей під загрозою поширення ганебних конфіденційних фотографій і відеозаписів. В цьому випадку злочин класифікується як вимагання і оцінюється за статтею 163 КК.

Оскільки злочини розглядаються в комп'ютерній сфері, то, в залежності від обставин злочину, відповідальність злочинця може бути не тільки за незаконне заволодіння коштами потерпілої сторони, але і за поширення вірусів, за неправомірний доступ до інформації, а також за порушення правил експлуатації інформаційних мереж. Це статті 272-274 КК РФ.

Захист прав в мережі інтернет - куди звертатися

Треба знати, що у платіжних систем і банків також є власні служби безпеки. Так, якщо ваші кошти шахраєві пішли через гаманець WebMoney , Ви повинні звернутися в підтримку даної платіжної системи - вони заблокують по вашій скарзі гаманець шахрая і зможуть з'ясувати дані паспорта людини, на якого був оформлений даний гаманець. З цими даними домогтися захисту своїх прав в суді набагато легше.

Ви можете також відправити скаргу на сам сайт, за допомогою якого було скоєно шахрайство або через який розсилається спам. Ці скарги приймаються за наступними адресами:

  • На сайті Safebrowsing.google.com приймаються скарги на фішинг, коли сайт видає себе за інший сайт і збирає ваші логіни і паролі.
  • У розділі для вебмайстрів пошукової системи Google приймаються скарги на спам.
  • На сайті лабораторії Касперського приймають скарги на віруси.
  • Одягнув аналітики антивірусної компанії Aira.com також має спеціальну форми для прийому скарг на віруси.

Також можна поскаржитися на шахрайський сайт безпосередньо в органі з нагляду в сфері інформаційних технологій - на сайті Роскомнадзоре.

Шахрайство в інтернет-магазинах. Як покарати шахрая

Інтернет-магазинів стає все більше, і багато інтернет-шахраї займають цю нішу для реалізації шахрайських схем обману покупців. Що робити, якщо вас обдурив інтернет-магазин?

Перше, що необхідно зробити в цьому випадку - це претензія на адресу продавця. З цього в будь-якому випадку треба починати. Куди писати? На сайті магазина є телефон для прийому дзвінків і електронна пошта. Созвонившись для уточнення, чи правильні дані дані, відправляйте претензію на електронну скриньку магазину.

Якщо на сайті магазина вказано і поштову адресу, ви повинні продублювати вашу претензію рекомендованим листом з повідомленням Поштою Росії. Про що писати в претензії? Про суть вашої претензії: коли, за яких обставин, ким були допущені порушення, оголосити свої вимоги для вирішення конфлікту, наприклад, повернути гроші або замінити товар.

Якщо відповіді на ваше вимога не отримано, подальші дії повинні бути наступними: при явному шахрайстві з боку магазину, коли гроші магазином отримані, а товар не відправлений, необхідно написати заяву в органи охорони правопорядку. Якщо ж ви отримали товар неналежної якості, наприклад, з дефектом або дешеву копію замість оригіналу, звертайтеся в прокуратуру або з скаргою в Росспоживнагляд.

Немає ніякої можливості бути абсолютно закритим від органів МВС, ведучи злочинну діяльність в інтернеті. Сайти шахраїв розташовані на хостингу, а для оформлення хостингу і доменного імені потрібно вказати паспортні дані власника.

У надісланих разом з товаром документах також повинні бути вказані контакти продавця. Якщо продавець веде свою діяльність як юридична особа, на сайті повинен бути вказаний юридична адреса, знаючи який, ви можете подати в суд позовну заяву про захист ваших прав як потребітеля.Как висновок зазначимо актуальну необхідність на сьогоднішній день вести справи через інтернет з великою часткою обережності , і купувати товари або послуги тільки через перевірені сайти. Для перевірки продавця існує безліч сервісів, які акумулюють відгуки покупців про результати покупки. Вивчайте їх перед тим, як зробити покупку, щоб не потрапити в халепу.

Чого потрібно побоюватися в інтернеті, щоб не потрапити на вудку інтернет-шахраїв?
Хто конкретно в поліції займається інтернет-злочинами?
Що робити, якщо вас обдурив інтернет-магазин?
Куди писати?
Про що писати в претензії?

Дополнительная информация

rss
Карта