Секрети спілкування по електронній пошті

Кожен копірайтер одного разу стикається з необхідністю ведення електронного листування з клієнтами Кожен копірайтер одного разу стикається з необхідністю ведення електронного листування з клієнтами. На самому початку шляху листування за допомогою пошти може носити епізодичний характер, трохи пізніше, коли автор опериться, спілкування з клієнтом стає справою досить частим і не завжди простим.

Здавалося б, написати замовнику невеликий лист по електронній пошті - справа не найскладніше. Особливо для копірайтера, який живе з буквами в мирі та злагоді.

На жаль, але саме на етапі ведення електронного листування ми з вами, шановні друзі, допускаємо недозволено багато помилок. Якісь із них лише охолоджують запал замовника, а деякі здатні і зовсім стати причиною розриву.

Чим вище ціни копірайтера, ніж серйозніше його рівень, тим більшу важливість приймає етап спілкування.

Сьогодні ми спробуємо розповісти вам про тих промахах в спілкуванні по електронній пошті, з якими варто почати боротися вже зараз. Прикро, коли з-за якоїсь дрібниці зривається велике замовлення? Прикро. Тому давайте будемо вчитися викликати прихильність до себе ще на етапі первинного знайомства з потенційним клієнтом

10 секретів листування з клієнтом

Використовуйте «Ви». Ми і самі довгий час писали всім без винятку клієнтам тільки «ви», оскільки, якщо чесно, боялися, що звичка писати з маленької літери завадить нам щоразу ставити велику літеру. А ще - лінувалися, оскільки кожен раз ставити велику літеру складніше.

На щастя, мене навчили самі ж клієнти. Коли тобі сотні людей пишуть гучне «Ви», а ти їм у відповідь - сумне і сухе «ви», це з часом змушує задуматися. Використання «Ви» в особистому листуванні є ознакою поваги і розуміння суті ділового спілкування. Використовуйте обов'язково.

Не переходьте на рівень неформального спілкування завчасно. Повірте секрету старого майстра: починати приколюватися з клієнтом і сипати дотепами можна тільки ПІСЛЯ здачі першого тексту, але ніяк не ДО. Зрозуміло, що вам хочеться показати, що ви такий собі «свій» хлопець, але краще все ж це робити тільки після того, як ви вже довели клієнту свою компетентність.

Немає нічого гіршого клієнта, з яким ти вчора перекидався жартами, а сьогодні - краснеешь через численні правок. Іншими словами, стаєте приятелями тільки після посвідчення в тому, що ваші погляди і інтереси збігаються хоча б мінімально.

Чи не «тикайте» своїм клієнтам. Є така група замовників, які з першого ж електронного листа починають «тикати» і спілкуватися з вами так , Немов разом ви з'їли пуд солі і випили цистерну пива. Не дозволяйте собі переходити на «ти». По крайней мере, на самому початку спілкування. По-перше, це непрофесійно. По-друге, якщо клієнтів багато, ви скоро заплутатися, з ким ви на «ти», а з ким - ні. Багато будуть ображатися. Перевірено.

Намагайтеся відповідати протягом перших 3-8 годин. Як ми давно вже помітили, відповідь поштою клієнту в цей період часу значно продуктивніше, ніж відповідь через добу або двоє. Скажімо, якщо ви відповідаєте впродовж перших восьми годин, то близько 70% клієнтів знову вам напишуть. Якщо ж відповідати пізніше, то відсоток значно знижується. Зрозуміло, що ви унікальні і неповторні, але клієнт не буде вас вічно вичікувати, він просто знайде іншого виконавця. Мотайте на вус.

Пишіть завжди трохи більше потрібного. Хочете привернути до себе клієнта ще під час попереднього обміну першими листами? Покажіть йому, що вам цікавий замовлення. Будьте трохи більш докладні, ніж це необхідно. Наприклад, запропонуйте кілька варіантів написання, підкажіть якісь нескладні дрібниці, дайте поради, якщо бачите, що зумієте грамотно це зробити.

Переходячи на більш довірчий рівень спілкування, ви заробляєте собі дуже потрібні бали, які потім можна відмінно монетизувати.

Не починайте лист з ціни. Ще один важливий секрет спілкування: постарайтеся створювати повідомлення таким чином, щоб ціни були хоча б в середині листа. Починати з ціни ми настійно не рекомендуємо, це, за нашими спостереженнями, тільки шкодить справі.

Зумієте зацікавити клієнта хорошим вступом, він буде готовий проковтнути будь-яку ціну. Але тільки пізніше, в середині або краще навіть наприкінці електронного листа.

Не вказуйте терміни більше тижня. Як ми вже неодноразово спостерігали, термін здачі матеріалу, що виходить за рамки тижні, відлякує багатьох клієнтів. Ідеально, якщо розкид не перевищуватиме пару днів. Взагалі, ми працюємо зазвичай з розкидом максимум в один день. Наприклад, 5-6 днів. Це вже конкретно, такий мінімальний розкид показує, що копірайтер точно знає, коли зможе здати матеріал, а не тикає пальцем в небо.

Не забувайте про оклику знаку. Навіть не буду пояснювати, але звернення типу «Здрастуйте, Максиме!» Має стати для вас аксіомою при спілкуванні з клієнтом. До речі, більше двох пропозицій зі знаками оклику в одному листі робити не варто. Так само як і не варто ставити підряд 2 пропозиції зі знаками оклику.

Занадто багато цукру теж шкідливо. Це навіть не секрет спілкування, а, скоріше, наполеглива рекомендація.

Завжди робіть знижку. Нехай невелику, відсотків 5-10, але робіть обов'язково, якщо просять. Деякі клієнти взагалі не сприймають замовлення без можливості торгу: їм потрібні навіть не самі гроші, а можливість поторгуватися і порадувати себе зекономленої копієчкою. Чи не розчаровуйте замовників, нехай радіють на здоров'я.

Обов'язково вичитуйте текст листа перед відправкою. Граматичні та друкарські помилки пробачать навіть космонавтам і директорам банків, але навряд чи пробачать їх простим копирайтерам. У ж краще витратити зайві пару секунд на вичитку листи, ніж потім червоніти і потіти через те, що ви через хвилину знайшли в тексті дві найдурніших помилки. Помилки - ганьба для копірайтера, клієнт може вам цього не пробачити.

Ось і все, шановні друзі. Якщо у вас є якісь власні напрацювання, що стосуються спілкування з клієнтами по електронній пошті , Обов'язково розкажіть про них в коментарях.

Всім добра!

Прикро, коли з-за якоїсь дрібниці зривається велике замовлення?
Хочете привернути до себе клієнта ще під час попереднього обміну першими листами?

Дополнительная информация

rss
Карта