Сервер колективної роботи Zimbra

  1. Що являє собою Zimbra?
  2. Установка Zimbra в Ubuntu
  3. локалізація Zimbra
  4. Використання веб-інтерфейсу
  5. ***

Стаття надрукована в журналі

Організація спільної роботи декількох співробітників справа дуже непроста, сьогодні існує безліч рішень альтернативних таким відомим продуктам як Microsoft Exchange, IBM Lotus Notes і SUSE Linux Openexchange Server. Я вже писав про свої враження про одну з систем для групової роботи eGroupware http://www.tux.in.ua/articles/17 , Там же дано його невеличке порівняння з наявними рішеннями. Проект Zimbra Collaboration Suite (ZCS) (http://www.zimbra.com/) хоча за своїми функціональними можливостями і поступається названим вище рішенням, але зате має ряд цікавих властивостей дозволяють в деяких випадках скласти їм вельми серйозну конкуренцію.

Що являє собою Zimbra?

До складу Zimbra входить вообщем то стандартний набір для систем колективної роботи. Це поштовий сервер дозволяє працювати з поштою як через веб-інтерфейс, так і за допомогою клієнтських програм по протоколам POP / POPS і IMAP / IMAPS. Причому з коробки підтримується фільтрація спаму і антивірусна перевірка. Простота настройки цієї поштової системи не залишилася непоміченою, тому деякі адміністратори використовують Zimbra просто в якості поштового сервера. Але це не все. Крім цього до складу Zimbra входить система управління контактами, календар з можливістю планування подій і он-лайн редактор документів Zimbra Document.

Якщо календар стандартний, то про Document потрібно сказати пару слів. У його склад входить текстовий редактор дозволяє створювати документи в WYSIWYG режимі в форматі Rich Text або HTML. Підтримується робота з буфером обміну, що поки ще рідкість для подібних рішень, і що особливо важливо редактор розуміє кириличні шрифти. Тому проблем з набором документів не буде. Є можливість вставки таблиць і зображень. Цікавий пункт Insert Spreadsheet, який дозволяє вставити в документ електронну таблицю (для її роботи потрібно включити в браузері JavaScript). До документа інші користувачі можуть отримати доступ через веб-браузер, але необхідно точно знати його URL. Щоб інші користувачі могли дізнатися про новий документ, посилання на нього можна публікувати у вигляді RSS / Atom.

Чи не заблукати у великих обсягах інформації, дозволяє потужна система контекстного пошуку. Використовуючи Advanced Search можна шукати потрібне слово по будь-якому полю електронного листа, включаючи тексти повідомлень, вкладення і документи. А щоб не втратити повідомлення, що містять певну тематику, але отримані від різних користувачів можна задіяти систему тегів (Tags). При отриманні такого листа просто вибираємо в меню пункт "Tag Conversation" і вказуємо, до якого тегу відноситься це повідомлення. Якщо тега з даної теми ще немає, то вибираємо "New Tag" і створюємо новий тег. Все просто і одночасно зручно.

Серверна і клієнтська частини розділені. В останній застосована технологія AJAX, можливості якої розробниками використовували по максимуму. Так наприклад при наведенні мишки на ім'я контакту, поштову адресу в заголовку листа або в тексті документа, з'явиться підказка з повною інформацією про дану людину або сервісі.

Якщо це дата, то з'явиться вікно календаря показує заплановані події на цей день, при чому розуміються деякі англійські слова на кшталт tomorrow, today. Аналогічно при наведенні мишки на малюнок у вкладенні у спливаючому вікні буде показано його зображення. Якщо це ім'я документа, то показується його створив ім'я користувача, URL за яким можна його прочитати іншим користувачам.

В якості браузера можна використовувати будь-який популярний сьогодні рішення -Internet Explorer, Mozilla Firefox або Safari. Тому при використанні Zimbra немає необхідності дотримувати однаковості програмного середовища в організації.

Але це ще не всі сюрпризи. Розробники надали спеціальне API, що дозволяє створювати додаткові плагіни розширюють можливості Zimbra, звані zimlets. Зімлети призначені для інтеграції c ZCS продуктів і сервісів розроблених третіми особами. Все що сказано вище якраз і реалізується за допомогою zimlets, але це далеко не все. Наприклад якщо навести мишку на адресу в повідомленні, зімлет підключившись до Yahoo Maps покаже карту з місцезнаходженням цієї точки. Або клацання на телефонний номер запустить Skype, Cisco VoIP або GnomeMeeting дозволяючи відразу поговорити з цією людиною. Відвідавши демо-сторінку проекту (http://zimbra.com/demo/) або скачавши ролик можна познайомитися з основними можливостями zimlets.

Додатково компанія розробляє Zimbra Desktop, який поки знаходиться в стані альфи. Zimbra Desktop дозволяє працювати з поштою, документами як при наявності з'єднання з сервером, так і автономно. В останньому випадку при появі з'єднання вся інформація буде автоматично синхронізовано з сервером.

Інтерфейс Zimbra локалізована, хоча й не повністю, але на цілком достатньому рівні, щоб користувачі могли працювати без проблем. Деяку інформацію про процес локалізації можна отримати на сторінці http://wiki.zimbra.com/index.php?title=Translations.

Серверна частина написана на Java, при цьому використані сторонні відкриті розробки, серед яких Apache, MySQL, Sleepycat, OpenLDAP, Postfix, POP3 / IMAP4 проксі Perdition, Cyrus-SASL і деякі інші. На даний момент бінарні версії доступні для різних дистрибутивів Linux (RedHat / Fedora 4 і 5, SUSE 9/10, Debian 3.1, Ubuntu 6. *, Mandriva 2006) і Mac OS X. В принципі якби була версія поштового сервера Postfix для Windows , можливо був би і варіант і під цю систему, так як всі інші компоненти Кросплатформені. Можна завантажити і CVS версію.

Є два варіанти розповсюдження Zimbra. Платні версії Network Standard Edition, Network Professional Edition ісвободная Open Source Edition, яка надається безкоштовно. Якщо подивитися документ "Zimbra Collaboration Suite Feature List" то можна помітити, що особливих функціональних обмежень, які б заважали його використовувати в організаціях середнього розміру в Open Source Edition немає. Кілька скорочені інструменти адміністратора (наприклад, немає інструменту міграції з Microsoft Exchange), відсутня можливість синхронізації з Apple iSync і Outlook, немає системи резервного копіювання та відновлення документів, можливості пошуку в поштових вкладеннях, створення листів в форматі HTML і роботи в кластері. Також слід звернути увагу, що деякі функції не доступні в Mac OS X і SUSE Linux. Zimbra Desktop вільний для користувачів обох ліцензій.

Установка Zimbra в Ubuntu

Використання Java наклало свій відбиток на системні вимоги. Так розробниками для тестування рекомендується комп'ютер з 32 або 64-бітовим процесором з частотою 1,5 Гц, 1 Гб оперативної пам'яті і 5 Гб вільного місця на жорсткому диску, без урахування місця необхідного при оновленні продукту і поштових скриньок користувачів. При спробі використовувати більш слабке обладнання, ви зіткнетеся з моторошною повільністю Zimbra. А для робочої системи ці вимоги вище.

У списку підтримуваних дистрибутивів Ubuntu є, але намагатися встановити Zimbra на "Feisty Fawn" 7.04 навіть не варто пробувати, слід використовувати версії 6.06 LTS "Dapper Drake" або Ubuntu 6.10 "Edgy Eft". Причому у варіанті Server. Якщо метою установки є знайомство, то можна спробувати встановити Zimbra і на десктопний (K) Ubuntu, але в цьому випадку слід обов'язково видалити все пов'язане з Apache, поштовими серверами, LDAP та інше, що може викликати конфлікт портів. Також слід в файл / etc / hosts записати FQHN ім'я свого сервера, а запис для localhost повинна виглядати так:

127.0.0.1 localhost.localdomain localhost

Будь-яке непорозуміння відразу ж приведе до помилки при установці. Далі все просто. Завантажуємо архів під свій дистрибутив (трохи більше 200 Мб), розпаковуємо його і запускаємо інсталяційний скрипт.

$ Tar xzvf zcs-4.5.6_GA_1044.UBUNTU6.tgz $ cd zcs $ sudo ./install.sh

Спочатку скрипт перевірить наявність всіх необхідних пакетів.

Checking for prerequisites ... NPTL ... FOUND sudo ... FOUND sudo-1.6.8p12-1ubuntu6 libidn11 ... FOUND libidn11-0.5.18-1 curl ... FOUND curl-7.15.1-1ubuntu2 fetchmail .. .MISSING libpcre3 ... FOUND libpcre3-6.4-1.1ubuntu4 libgmp3c2 ... FOUND libgmp3c2-4.1.4-11ubuntu2 libexpat1 ... FOUND libexpat1-1.95.8-3 libxml2 ... FOUND libxml2-2.6.24.dfsg- 1ubuntu1 libstdc ++ 6 ... FOUND libstdc ++ 6-4.0.3-1ubuntu5 libstdc ++ 5 ... FOUND libstdc ++ 5-1: 3.3.6-10 openssl ... FOUND openssl-0.9.8a- 7ubuntu0.3

Якщо якогось пакета не буде знайдено, навпаки його імені виводиться MISSING, а скрипт після закінчення аналізу закінчує свою роботу. Встановлюємо відсутню і повторюємо спробу. Якщо цей крок пройдений нормально, скрипт перевіряє наявність пакетів і запитує дозвіл на установку кожного. Останнє дещо незрозуміло, так як до складу Zimbra входить 8 пакетів і тільки один zimbra-snmp відзначений в документації як опціональний, без інших вся система працювати просто не буде. Ймовірно це спадщина версії Network. Далі видається запит на дозвіл модифікації системи.

The system will be modified. Continue? [N]

Погоджуємося і починається процес установки. Якщо скрипту щось буде незрозуміло з дійсним ім'ям домену, то можливо піде питання про його зміну.

Change domain name? [Yes] Create Domain: [server.com] Далі перевірка конфлікту портів і виводиться меню установки. Checking for port conflicts Main menu 1) Hostname: server.com 2) Ldap master host: server.com 3) Ldap port: 389 4) Ldap password: set 5) zimbra-ldap: Enabled 6) zimbra-store: Enabled + Create Admin User: yes + Admin user to create: [email protected] ******* + Admin Password UNSET + Enable automated spam training: yes + Spam training user: [email protected] + Non-spam ( Ham) training user: [email protected] + Global Documents Account: [email protected] + SMTP host: server.com + Web server HTTP port: 80 + Web server HTTPS port: 443 + Web server mode: http + Enable POP / IMAP proxy: no + IMAP server port: 143 + IMAP server SSL port: 993 + POP server port: 110 + POP server SSL port: 995 + Use spell check server: yes + Spell server URL: http: // server .com: 7780 / aspell.php 7) zimbra-mta: Enabled 8) zimbra-snmp: Enabled 9) zimbra-logger: Enabled 10) zimbra-spell: Enabled r) Start servers after configuration yes s) Save config to file x ) Expand menu q) Quit Address unconfigured (**) items (? - help)

Будь-яке значення вказане вище, зараз можна відкоригувати. Особливу увагу слід звернути на пункти позначені зірочками, означає не налаштований параметр. У нашому випадку це "Admin Password" показує на відсутність пароля адміністратора. Для виклику потрібного пункту натискаємо відповідну йому цифру, в нашому випадку це 6, з'являється ще одне меню в якому "Admin Password" стоїть четвертим за списком. Натискаємо 4 і вводимо пароль.

Password for [email protected] (min 6 characters): [4HkOvKOtNw] p @ ssw () rd

Щоб перейти в старше меню, натискаємо "r", клавішею "s" зберігаємо налаштування і для виходу з меню використовуємо "q". Деякий час ще знадобиться для створення всіх налаштувань, після закінчення скрипт запропонує інформувати компанію-розробника про новий сервер.

Notify Zimbra of your installation? [Yes]

Можна відмовитися від цього кроку. Ось власне і весь процес установки.

У деяких випадках скрипт іноді і без з'ясовних причин завершує роботу з помилкою. Перш ніж встановлювати слід деінсталювати всі пакети.

$ ./Install.sh -u

Або ввівши "sudo dpkg -r Имя_Пакета", і обов'язково видалити каталог / opt / zimbra.

$ Sudo rm -Rf / opt / zimbra. Після цього повторюємо процес установки.

локалізація Zimbra

Російська локалізація на відміну від деяких інших мов в поставку за замовчуванням не входить. Ймовірно це пов'язано з тим, що робота ще далека від завершення так з 8 файлів на сьогоднішній день частково переведені тільки 4. Потрібні файли можна знайти на сторінці http://zimbra-xtras.svn.sourceforge.net/viewvc/zimbra-xtras/ trunk / ZimbraTranslations / data / Russian_ru / messages /. Копіюємо їх в каталог сервера.

$ Sudo cp * .properties / opt / zimbra / tomcat / webapps / zimbra / WEB-INF / classes / msgs / $ sudo cp * .properties / opt / zimbra / tomcat / webapps / zimbraAdmin / WEB-INF / classes / msgs /

Наступного файлу для російської мови поки немає, але можливо він скоро з'явиться.

$ Sudo cp ZsMsg * .properties / opt / zimbra / conf / msgs /

Після цього перезапускаємо Zimbra.

$ Sudo /etc/init.d/zimbra restart

Або скористаємося утилітою zmcontrol.

$ Su - zimbra $ zmcontrol restart

Параметр status повинен показати список сервісів.

$ Zmcontrol status Host server.com antispam Running antivirus Running ldap Running logger Running mailbox Running mta Running snmp Running spell Running

Виставляємо в браузері мову, бажаний для відображення сторінок (в Firefox Налаштування - Додатково - Загальні) і можна реєструватися.

Використання веб-інтерфейсу

Для реєстрації в системі використовуємо логін виду [email protected] і пароль введений під час установки. Доступно два інтерфейсу. Звичайні користувачі для роботи з поштою, документами і календарем повинні набирати в браузері URL сервера без вказівки номера порту. Слід також зазначити, що тут можна працювати в одному з двох варіантів веб-клієнта: розширеному та базовому. Перехід між якими здійснюється за посиланням на сторінці реєстрації користувача. У базовому варіанті відсутня все, що пов'язано з AJAX, тобто робота з документами, спливаючі підказки та інше. Доступні тільки календар і робота з поштою, інтерфейс в базовому варіанті в даний час не перекладено. Розібратися, як працювати з поштою в будь-якому варіанті дуже просто.

Щоб отримати доступ до адміністративної консолі слід набрати посилання

https://server.com:7071/. Приймаємо сертифікат сервера і реєструємося. Адміністратору доступні чотири вкладки:

  • Адреси - управління акаунтами користувачів, створення алиасов, листами поширення і ресурсами, перегляду пошти користувачів і зміна пароля (см.ріс.2);
  • Конфігурація - глобальні настройки доступних можливостей сервера, тим, параметрів за замовчуванням (квоти, довжина і час життя пароля), серверного пулу, включення і установка zemlets, настройки домену, віртуальних вузлів та інше;
  • Моніторинг - висновок статусу і статистики сервера;
  • Tools - управління поштовими чергами.

Система дуже проста в адмініструванні, все знаходиться на своїх місцях, без «сюрпризів», тому розібратися з усіма параметрами людині, що розуміє процес дуже просто. Так щоб завести новий обліковий запис достатньо натиснути "Облікові записи - Новий - Рахунок" і заповнити поля. Аналогічно створюються і будь-які інші об'єкти.

Слід зазначити зручність при адмініструванні великої кількості серверів і доменів. Так спочатку для всіх серверів діють установки зазначені в "Конфігурація - Глобальні налаштування". Якщо необхідно створити кілька груп серверів з різними параметрами, слід створити новий клас сервера, в якому їх і вказати. Потім при створенні нового домену вибираємо потрібний клас, і всі налаштування будуть успадковані. Потім вже у вкладці сервери ці настройки можна буде перевизначити персонально для кожного. Таким чином, параметри будуть застосовані в такому порядку - Глобальні налаштування - Клас сервера і персональні налаштування. В налаштуваннях сервера є кнопки дозволяють скинути параметр до глобального значення.

За замовчуванням встановлюється тільки 5 zimlets. Всі інші знаходяться в каталогах / opt / zimbra / zimlets і zimlets-extra. Щоб додати будь-який з них слід вибрати посилання Zimlets, натиснути кнопку "Deploy New" і вказати на обраний архів. При наступній реєстрації користувача нового zimlets (не всі, робота деяких прихована) з'явиться в поле Зімлети. Надалі користувач самостійно налаштовує параметри зімлета, викликавши контекстне меню.

Крім веб-інтерфейсу настройками Zimbra можна управляти і за допомогою великого команд, запускати які необхідно від імені користувача zimbra. Детально команди розписані в додатку A "Zimbra OS Admin Guide".

***

Отже Zimbra вельми цікавий функціонально і головне простий в установці і адмініструванні сервер колективної роботи з настройками якого впорається і адміністратор з невеликим досвідом. Використовуючи додаткові модулі розширення можна ще більше наростити його можливості.

Посилання: 1. Яремчук С. Встановлюємо eGroupware - Журнал "Системний адміністратор", № 3, 2007 - 36 - 41 с.

2. Сайт проекту Zimbra - http://www.zimbra.com/

3. Демо-версія Zimbra - http://zimbra.com/demo/

4. Локалізація Zimbra - http://wiki.zimbra.com/index.php?title=Translations

5. Пакети для локалізації Zimbra - http://zimbra-xtras.svn.sourceforge.net/viewvc/zimbra-xtras/trunk/ZimbraTranslations/data/Russian_ru/messages/

Що являє собою Zimbra?
Що являє собою Zimbra?
Php?
Continue?
Change domain name?
Notify Zimbra of your installation?
Php?

Дополнительная информация

rss
Карта