Синій екран смерті

  1. Що таке синій екран смерті
  2. Найбільш поширені коди синього екрану смерті
  3. Синій екран смерті, що робити
  4. Причини появи синього екрану смерті
  5. Неполадки в оперативній пам'яті. діагностика
  6. Діагностика жорсткого диска
  7. дамп пам'яті
  8. Налаштування параметрів відновлення ОС
  9. Загальні рекомендації щодо усунення та запобігання помилок

Доброго времени суток, високоповажні читачі

Доброго времени суток, високоповажні читачі!

Навряд чи хтось із активних користувачів комп'ютера не стикався з такою штукою, як синій екран з купою білих написів, позбутися якого можна тільки перезагрузив комп'ютер.

У цій статті я розповім що це таке, чому це відбувається, і як з цим боротися. Стаття вийшла дуже велика, але в ній розібрані всі моменти від причин появи синього екрану смерті, до їх усунення.

Сині екрани смерті на різних комп'ютерах і операційних системах (ОС) виглядають по-різному. Останнім часом вони стають вже і не зовсім синіми.

Наприклад, ось такий синій екран із зображеним сумним смайликом нам пропонують розробники нової Windows 8, її вихід запланований на 2012 рік. Цей BSoD можна досить часто спостерігати при тестуванні можливостей нової операційної системи. Мабуть, це один з найбільш позитивних, якщо так можна висловитися про BSoD, синіх екранів смерті.

Втім, деяким доводилося зустрічати і червоний екран смерті в ранніх версіях Windows Vista, який виконував функції синього. У давніші часи існування Windows 1.0 і Windows 2.0 екран і зовсім був чорним! Синім екран став називатися, починаючи з 1991 року, коли таку назву запропонував Ерік Ноес (Erik Noyes), службовець однієї з каліфорнійських компаній. З тих пір поняття «синій екран смерті» стало загальноприйнятим.

Що таке синій екран смерті

Синій екран смерті - поняття, яке прийшло з англійської мови та перекладене на наш рідний. Власне, як ви вже зрозуміли, BSoD і «синій екран смерті» - це одне й те саме. Абревіатура BSoD розшифровується як Blue Screen of Death або Blue Screen of Doom. Офіційна назва явища - Stop Error.

Коли ви бачите синій екран на моніторі свого комп'ютера, це свідчить про критичну системну помилку. Такий спосіб інформування користувача про подію збої характерний для ОС Windows.

Отже, що являє собою BSoD? На рис. 1 можна розібрати запис CRITICAL_OBJECT_TERMINATION. Це помилка синього екрану смерті з кодом (технічно правильно - STOP код) 0x000000F4. Також застосовується короткий запис, з відкиданням нулів після 0x - 0xF4. Далі в статті буде застосовуватися саме такий запис, коли немає інших цифр. Коди синього екрану смерті є запис в шістнадцятковій системі числення з префіксом 0x. Такий префікс використовується для розпізнавання системними службами, що використовують мову C.

За допомогою STOP коду BSoD система ідентифікує сталася помилку і вносить запис в системний журнал для подальшого аналізу і запобігання помилки в майбутньому. Помилка синього екрану смерті 0xF4 означає збій, що стався через несподіване припинення роботи критичного для системи процесу або потоку. Детальніше про значення помилок синього екрану смерті ми поговоримо нижче.

Більш детальну для просунутих користувачів інформацію надає BSoD, який використовується в ОС Windows XP / Vista / 7, найбільш поширених на сьогоднішній день, а також Windows Server 2003.

Більш детальну для просунутих користувачів інформацію надає BSoD, який використовується в ОС Windows XP / Vista / 7, найбільш поширених на сьогоднішній день, а також Windows Server 2003

Мал. 2. Синій екран смерті в Windows XP / 2003 / Vista / 7 Використовуючи даний BSoD, просунутому користувачеві набагато легше розібратися, в чому проблема.

По-перше, Microsoft повідомляє користувача про те, що BSoD викликаний припиненням роботи для запобігання виходу комп'ютера з ладу. Далі наведено системний файл SPCMDCON.SYS - винуватець, на думку Windows, екстреного завершення роботи. Нижче представлена ​​сама помилка синього екрану смерті PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA - свідчить про те, що дані, що містилися в пам'яті, не знайдені. Далі слід керівництво для подальших дій користувача з метою запобігання виникненню подібної помилки в майбутньому. Внизу приведена технічна інформація: STOP код 0x50 і знову файл SPCMDCON.SYS, вже з параметрами.

Погодьтеся, даний BSoD здатний привести в куди більше замішання недосвідченого користувача, ніж той, який пропонують розробники Windows 8.

Найбільш поширені коди синього екрану смерті

Перерахуємо найпоширеніші помилки синього екрану смерті. Далі наводиться короткий опис причини, по якій з найбільшою ймовірністю з'являється синій екран смерті. Однак для точної діагностики проблеми необхідно все ж звертатися до параметрів помилок і правильно їх інтерпретувати за допомогою програм налагодження.

0xA - IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL - неправильну адресу при зверненні драйвера пристрою;
0x1E - KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED - процес режиму ядра намагається виконати неприпустиму інструкцію;
0x24 - NTFS_FILE_SYSTEM - збій в файлової системі NTFS;
0x2E - DATA_BUS_ERROR - помилка парності в оперативній пам'яті;
0xB4 - VIDEO_DRIVER_INIT_FAILURE - помилка ініціалізації відеодрайвера;
0xB9 - CHIPSET_DETECTED_ERROR - несправний чіпсет материнської плати;
0xC2 - BAD_POOL_CALLER - помилка операції виділення пам'яті;
0x4E - PFN_LIST_CORRUPT - пошкоджена структура введення / виведення драйвера;
0x50 або 0x8E - PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA - дані, запитувані з пам'яті, відсутні;
0x69 - IO1_INITIALIZATION_FAILED - невдача ініціалізації системи;
0x77 - KERNEL_STACK_INPAGE_ERROR - читання запитаної сторінки ядра неможливо;
0x79 - MISMATCHED_HAL - апаратна несумісність;
0x7A - KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR - помилка читання в фізичну пам'ять;
0x7B - INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE - немає доступу до системного розділу диска;
0x7F - UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP - непередбачена помилкову операцію в ядрі;
0xD1 - DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL - помилка драйвера, адреса пам'яті недоступний;
0xF3 - DISORDERLY_SHUTDOWN - Windows не змогла завершити роботу через брак пам'яті;
0xC0000135 - STATUS_DLL_NOT_FOUND - помилка при завантаженні бібліотеки;
0xC000021A - STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERMINATED - помилка служби, яка працює в режимі користувача;
0xC0000221 - STATUS_IMAGE_CHECKSUM_MISMATCH - файл драйвера не найден або пошкоджений.

Якщо вашої помилки синього екрану смерті в даному списку немає, то ви можете знайти її на сайтах технічної підтримки Microsoft. Там міститися пояснення найбільш ймовірних причин відмови для кожної помилки, а також інтерпретація параметрів BSoD - це необхідно для якісного усунення неполадки, що приводить до появи BSoD.

Синій екран смерті, що робити

Чому ж з'являється синій екран смерті? Причин може бути безліч. У загальному випадку BSoD з'являється, коли виникає критична помилка в ході виконання коду ядра або драйвера в режимі ядра.

Синій екран смерті з'являється, наприклад, коли в апаратної складової комп'ютера були зроблені будь-які зміни: заміна або установка відеокарти, аудиоадаптера, жорсткого диска, контролерів і пристроїв шин PCI і PCI Express. Драйвер цих пристроїв може виявитися погано сумісним або несумісним з існуючою конфігурацією комп'ютера, що призводить до проблем і появи BSoD.

Допомагає при появі BSoD тільки перезавантаження комп'ютера, внаслідок чого всі незбережені дані користувача будуть втрачені.

У користувача є можливість вручну викликати BSoD. Це робиться тільки в тому випадку, якщо немає іншої можливості для виявлення несправності системи. Для виклику BSoD існує можливість призначити певну комбінацію «гарячих» клавіш. Тому при несприятливому збігу обставин, користувач може сам ненароком викликати появу BSoD.

Зловживати процедурою ручного виклику BSoD не слід, щоб уникнути втрати інформації або програмних неполадок. Крім того, синій екран смерті, викликаний штучно, чи не відобразить потрібну користувачу інформацію. Також можна зіткнутися зі складнощами в апаратної залежності цієї процедури: зокрема, існують обмеження на виклик BSoD c клавіатур, що мають роз'єм USB. Більш детальну інформацію про виклик синього екрану смерті можна отримати з документа Microsoft Q244139.

Отже, з'являється синій екран смерті, що робити в цьому випадку? Єдине, що ви можете зробити в даний момент - це виконати перезавантаження. Далі, якщо ви досить досвідчений користувач і не боїтеся роботи з отладчиками (дебаггера), тобто рішення. Для визначення причини появи BSoD корпорація Microsoft розробила комплексне рішення Debugging Tools for Windows c підтримкою 32 і 64-розрядних ОС, яке входить до складу Microsoft SDK for Windows.

Причини появи синього екрану смерті

Зміна налаштувань BIOS, вироблене на швидку руку може також виявитися причиною виникнення BSoD. Якщо ви не пам'ятаєте, які точно зміни провели (особливо в тому випадку, якщо було вироблено кілька змін), то найкращим рішенням для уникнення помилки синього екрану смерті стане приведення налаштувань BIOS в стан за замовчуванням (default).

Є віруси, які створені для ураження головного завантажувального запису (MBR), а також завантажувального сектора. Вони також можуть призвести до несправності і появи помилки синього екрану смерті. Перевірити комп'ютер на наявність вірусів можна, якщо виконати завантаження з відновного диска з встановленим антивірусом. Багато компаній-розробники антивірусів, як, наприклад, ЗАТ «Лабораторія Касперського», пропонують в своїх рішеннях функцію створення CD з наявного дистрибутива. Крім того, можна завантажити вже готовий образ з серверів компанії. Також ви можете перевірити стан MBR антивірусної утилітою AVZ. Детально про роботу з утилітою можна прочитати за посиланням .

Неполадки в оперативній пам'яті. діагностика

Нерідко несправні, а іноді і неоднакові модулі оперативної пам'яті можуть стати причиною виникнення помилки синього екрану смерті. Якщо ви помітили, що після установки, доустановки, заміни модулів оперативної пам'яті у вас не завантажується ОС або з'являється синій екран смерті, ви можете спробувати поставити модулі пам'яті в інші DIMM слоти або поміняти планки DDR місцями - часто це вирішує проблему пам'яті. Однак неполадки можуть критися і в іншому, і виявити причину цього можна, провівши діагностику RAM за допомогою штатного кошти перевірки пам'яті Windows. Утиліта доступна в Windows 7 і Vista (для Windows XP можна використовувати утиліту Windows Memory Diagnostic)

Давайте подивимося, як працює засіб діагностики:

1. Заходимо в «Пуск», далі «Панель управління», знаходимо там значок «Адміністрування» і клікаєм по ньому.

2. У віконечку вибираємо зі списку «Засіб перевірки пам'яті Windows» (зазвичай третій знизу).

3. У новому віконці Windows запропонує вибрати з двох варіантів: «Виконати перезавантаження і перевірку (рекомендується)» і «Виконати перевірку при наступному включенні комп'ютера».

4. Закрийте, всі відкриті програми, щоб не втратити будь-які дані, і натисніть «Виконати перезавантаження і перевірку (рекомендується)».

Починається перезавантаження комп'ютера і виконання тесту пам'яті. Зазвичай тест виконується в два проходи. На екрані представлені як проценти за поточним проходу, так і підсумкові. Після того, як тест завершиться, буде проведена перезавантаження і представлені результати тесту.

Після того, як тест завершиться, буде проведена перезавантаження і представлені результати тесту

Мал. 3. Перевірка комп'ютера на предмет неполадок з пам'яттю Існує й інша можливість - протестувати стан оперативної пам'яті з завантажувального диска (тільки Windows Vista і Windows 7). Для цього:

1. Зайдіть в BIOS і встановіть CD-ROM (DVD-ROM) в якості першого завантажувального пристрою в меню BOOT, після чого вийдіть з BIOS, зберігши настройки.

2. Після перезавантаження завантажувач видасть повідомлення «Press any key to boot from CD», натисніть будь-яку клавішу.

3. Дочекайтеся, поки Windows завантажить файли. У вікні «Установка Windows» натисніть «Далі».

4. Виберіть «Відновлення системи», почекайте.

5. Залиште всі налаштування віконця «Параметри відновлення системи» за замовчуванням ( «Використовуйте засоби відновлення ...») і клацніть «Далі».

6. У представленому списку виберіть «Діагностика пам'яті Windows».

7. У новому вікні виберіть 1 з 2 варіантів. Наприклад, «Виконати перезавантаження і перевірку (рекомендується)», щоб почати перевірку пам'яті негайно.

Комп'ютер перезавантажиться, і почнеться тест пам'яті.

Діагностика жорсткого диска

Неполадки жорсткого диска (HDD) також можуть бути причиною появи помилки синього екрану смерті. Утиліта Windows CHKDSK дозволяє виконувати перевірки жорсткого диска на наявність помилок і пошкоджених секторів. За допомогою цієї утиліти можливе відновлення пошкоджених секторів HDD. Для запуску перевірки, виконайте наступні кроки:

1. Відкрийте Провідник Windows.

2. Клацніть правою кнопкою миші по розділу, який хочете перевірити, і виберіть «Властивості».

3. У новому віконці виберіть вкладку «Сервіс».

4. Нагорі вкладки натисніть на кнопку «Виконати перевірку».

5. Відкриється нове вікно «Перевірити диск« Назва диска »». Користувач може вибрати 1 з 4 варіантів перевірки диска, в залежності від того, навпаки яких пунктів він поставить галочки. Якщо ви хочете просто знати, чи є на вашому диску помилки, зніміть галочку з верхнього пункту. В цьому випадку система Windows не буде виправляти системні помилки. Ви також можете провести комплексне дослідження і відновлення пошкоджених секторів HDD, вибравши обидва пункти. Увага! Windows не зможе автоматично виправляти системні помилки і відновлювати пошкоджені сектора, поки обраний розділ є активним, т. Е. Використовується. Тому для виконання перевірки може знадобитися перезавантаження системи. В цьому випадку в віконці, що з'явилося попередження клікніть по кнопці «Розклад перевірки диска». Після перезавантаження ПК будуть виконані перевірка диска і вибрані користувачем дії. Для отримання більш докладної інформації по роботі утиліти CHKDSK, ознайомтеся з цією сторінкою корпорації Microsoft .

6. Натисніть кнопку «Запуск» і дочекайтеся результатів перевірки.

Після перевірки в новому вікні буде представлена ​​як коротка, так і розгорнута інформація про стан протестированного розділу.


Мал. 4. Перевірка жорсткого диска Якщо утиліта CHKDSK зробила свою роботу, а помилки в роботі диска виникають знову, можна провести більш глибоке тестування. Для цього вам буде потрібно вдатися до допомоги утиліт, розроблених вендорами жорстких дисків.

Крім можливості ззовні продіагностувати стан дискового накопичувача, все сучасні HDD і SSD (solid-state drive) виробляються із закладеною виробником можливістю самоконтролю і самотестування свого стану, а також оцінкою часу можливого виходу пристрою з ладу. Це технологія SMART Щоб отримати доступ до даних діагностики цієї технології потрібно скористатися однією з програм, що мають можливість зчитувати дані, що передаються програмою контролера диска. Є платні і безкоштовні програми з підтримкою такої можливості. Однією з сучасних вільних програм є CrystalDiskInfo


Мал. 5. SMART за допомогою CrystalDiskInfo Як видно на скріншоті, програма надає всі дані по диску, включаючи його поточну температуру, число включень, загальне число годин роботи. Нижче в списку представлені технічні дані, за якими можна судити про фізичний знос диска. Поточне і найгірше значення - реальні показники даного диска в даний момент і коли-небудь відповідно. Поріг являє собою значення, нижче якого виробник даного жорсткого диска не може гарантувати стабільну і безперебійну роботу пристрою.

Незважаючи на гадану бездоганність технології, на практиці багато компаній і фізичні особи скаржаться на те, що відмова жорсткого диска часто відбувається при нормальних показниках SMART Тому довіряти даної технології можна тільки з оглядкою на можливу хибність даних, що тим не менш не благає всіх достоїнств даної технології .

дамп пам'яті

Для якісного сприйняття наведеної нижче інформації, дамо визначення поняттю дамп пам'яті. Дамп пам'яті (memory dump) - вміст робочої пам'яті одного процесу, ядра або всієї ОС. Дамп пам'яті містить технічну інформацію про стан системи або окремої програми.

Слід також зазначити, що дампи пам'яті бувають різні.

За замовчуванням в сучасних ОС, таких як Windows XP / Vista / 7 (далі ми будемо розглядати тільки ці ОС Windows, як найбільш поширені), коли з'являється синій екран смерті і ви перезавантажуєте комп'ютер, створюється запис налагоджувальної інформації в файл дампа пам'яті ядра MEMORY. DMP. У ньому міститиметься вся необхідна інформація, достатня для діагностики причини збою і запобігання його в майбутньому.

Повний дамп пам'яті містить вичерпну інформацію про стан системи і неполадки. ОС за замовчуванням також зберігає цю інформацію в файл MEMORY.DMP.

Для створення файлу дампа може бути використаний малий дамп пам'яті. У ньому міститься тільки загальна системна інформація, якої часто буває недостатньо для коректного діагностування причини появи помилки синього екрану смерті. Файл малого дампа пам'яті доречно створювати тільки в тих випадках, коли дисковий простір вкрай обмежена. Якщо ви не відчуваєте труднощів з дисковим простором, то краще не використовувати малий дамп пам'яті для створення файлу дампа.

Налаштування параметрів відновлення ОС

Отже, за замовчуванням при збої ОС Windows XP / Vista / 7 створює файл дампа пам'яті MEMORY.DMP і записує в нього зневадження, параметри події збою. Після цього файл дампа MEMORY.DMP зберігається в папку% SystemRoot%. Згодом файл дампа може бути відправлений розробникам для з'ясування причини виникнення BSoD.

Також користувач може здійснити самостійне налаштування збереження технічної інформації при відмові системи. Давайте налаштуємо параметри відновлення ОС. Для цього послідовно виконаємо наступні дії:

Якщо ви використовуєте Windows 7 або Windows Vista:

1. Заходимо в «Пуск», «Панель управління» і вибираємо «Система» або натискаємо правою кнопкою миші по значку «Комп'ютер» і вибираємо «Властивості».

2. Внизу лівої колонки натискаємо «Додаткові параметри системи».

3. Переходимо на вкладку «Додатково».

4. У псевдоокошке «Завантаження і відновлення» вибираємо «Параметри».

Якщо у вас Windows XP, то виконайте все те ж, за винятком 2-го кроку.


Мал. 6. Налаштування параметрів відновлення ОС У новому віконці «Завантаження і відновлення» представлені параметри завантаження ОС і дії при її відмові. Тут можна вибрати найбільш підходящі параметри відновлення після BSoD. Зокрема, користувач може вибрати, з якого дампа пам'яті буде зроблено запис файлу дампа. А також змінити ім'я цього файлу і директорію, куди він буде збережений. Зазначу, що не слід змінювати ім'я файлу дампа, якщо ви збираєтеся згодом відправляти його для аналізу в корпорацію Microsoft або іншим розробникам.

Загальні рекомендації щодо усунення та запобігання помилок

1. Проблема сумісності драйверів апаратної начинки комп'ютера, хоча і не єдина, але основна причина, по якій з'являється синій екран смерті. Тому необхідно постійно оновлювати драйвери пристроїв комп'ютера. Причому, що важливо, робити це слід тільки з офіційних сайтів виробників «заліза» або з сайтів їх партнерів. В іншому випадку ви ризикуєте отримати вірус або несправність пристрою, для якого призначений драйвер.

2. Встановлюйте програмні продукти тільки відомих і добре зарекомендували себе компаній, які дорожать репутацією і несуть відповідальність за стабільну і безперебійну роботу свого ПО.

3. Обов'язково завантажуйте всі останні оновлення програм і ОС, щоб усувати несумісності і уразливості. Синій екран смерті з'являється також, коли програма не може коректно взаємодіяти з ядром системи: це може бути некоректно написаний код, що приводить, наприклад, до зациклення, або ж уразливості, через які в код програм можуть проникати віруси, експлойти, руткіти та інша зараза, здатна в тому числі виводити з ладу апаратне забезпечення.

4. Віруси є однією з можливих причин BSoD. Для стабільної роботи ОС і програм використовуйте хороший антивірус з файерволом (мережевим екраном) або комплексне рішення класу Internet Security.

5. При виникненні і частій появі помилки синього екрану смерті, довіряйте вирішення проблеми фахівцям, якщо самі не на 100% впевнені в своїх силах. У цьому немає абсолютно ніякої реклами. Справа в тому, що, якщо ви користуєтеся ліцензійним програмним забезпеченням, ви маєте право на безкоштовну технічну підтримку. До того ж, крім корпорації Microsoft, сьогодні такі послуги надають, наприклад, деякі розробники антивірусів.

6. При появі BSoD і подальшої перезавантаження комп'ютера втрачаються всі незбережені дані. Для забезпечення безпеки вашої інформації створюйте резервну копію ваших даних на зовнішні накопичувачі.

7. Комп'ютери, як і люди, не вічні. Вони теж хворіють, старіють і вмирають. Занадто старі і морально застарілі ЕОМ можуть поставити під удар ефективність вашої роботи. Більш того, комп'ютер повинен доставляти своєму користувачеві задоволення, а якщо він постійно дає збої, що характерно переважно для ПК зі стажем, то про це говорити не доводиться. Сині екрани смерті з'являються частіше саме на морально застарілих комп'ютерах, коли розробники «заліза» припиняють підтримку своїх продуктів.

8. Комп'ютери мають потребу в чищенні. Потрібно не тільки протирати, продувати компоненти комп'ютера, а й виробляти чистку системи від нагромаджених тимчасових файлів ОС і програм, а також іншого інформаційного сміття, який не представляє цінності. Це також здатне запобігти BSoD.

Подивіться ще раз на зображення BSoD на початку статті. Основне завдання синього екрану смерті - попередити користувача про неполадки його комп'ютера і запобігти можливим негативним наслідкам. Тому боятися BSoD не потрібно, а потрібно міркувати в такому ключі: синій екран смерті, що робити? А потім потрібно працювати з цією проблемою до її усунення.

Сподіваюся, дорогі читачі, стаття вам сподобалася і була корисна. Здоров'я Вам і вашому комп'ютеру!

Дивіться також:

Вам сподобався матеріал?
Поделітeсь:



Повернутися в початок статті Синій екран смерти

Отже, що являє собою BSoD?
Тому боятися BSoD не потрібно, а потрібно міркувати в такому ключі: синій екран смерті, що робити?

Дополнительная информация

rss
Карта