Будь-яка телекомунікаційна мережа являє собою систему взаємопов'язаних вузлів. У зв'язку зі стабільно зростаючим рівнем складності зазнають змін супутнє обладнання та системне програмне забезпечення. Зокрема, все більше розвивається сектор інформаційної безпеки.
Питання зберігання та захисту інформації даних користувачів мереж зв'язку (пошта, IP телефонія, месенджери і т.д.) встали особливо гостро на тлі їх масового використання для ведення документообігу, ділових і побутових потреб.
Системне програмне забезпечення безпеки
Безпека будь-якої мережі являє собою поєднання двох факторів:
- Фізичний захист. Пристрій, через яке здійснюється зв'язок або передача даних, не повинно потрапити в руки сторонньої особи. Не може бути можливості злому або несанкціонованого підключення до пристрою.
- Програмне забезпечення безпеки. Будь ласка, вважайте цілий спектр спеціалізованого ПЗ, спрямованого на захист: переданих даних, самого пристрою, іншого програмного забезпечення, що відповідає за функціонування всієї системи.
Методи програмного забезпечення безпеки мережі мають на увазі:
- використання криптографічних протоколів для передачі даних;
- електронні ключі для ідентифікації відправника і підтвердження автентичності повідомлення / файлу;
- захист портів серверів (або пристроїв користувача) від навмисних перевантажень і несанкціонованого підключення;
- регулярне сканування всієї системи на предмет вразливостей.
Криптографічні протоколи застосовуються для захищених сеансів зв'язку / передачі даних. Вони забезпечують конфіденційність і стійкість до методів перехоплення, хоча і ускладнюють процес комунікації.
Електронні ключі є окремим випадком криптографічного методу.
Захист системи (портів), спрямована на усунення вразливостей, знайдених в процесі сканування.
Сканери для оцінки стану безпеки мережі або пристрою є необхідним інструментом, що автоматизує процес збору, аналізу і контролю стану мережі. За рахунок регулярного моніторингу можна вчасно помітити ознаки атак і вжити необхідних заходів.
Найбільш широко поширені методи захисту системи (45%) і сканування (38), так як для переважної більшості підприємств такого рівня безпеки достатньо.
Використання додаткових криптографічних засобів передбачає спеціалізоване системне програмне забезпечення та обладнання для забезпечення його ефективності (додаткові обчислювальні потужності), тому виправдано виключно в установах зі збільшеними вимогами до безпеки (банки, правоохоронні органи і т.д.).
Ринок системного програмного забезпечення
У зв'язку з широким розповсюдженням мережі Інтернет ринок ПЗ для забезпечення безпеки отримав інтенсивний розвиток. Ситуацію добре описує недавня інтегральна оцінка російського ринку інформаційної безпеки.
Більшу частину ринку (41% і 29% відповідно) являють собою системне програмне забезпечення мережевої безпеки (сканери, VPN, фаєрволи) і антивірусні програми. Їх грамотне поєднання знижує ризик порушення цілісності, конфіденційності та безпеки мереж комунікації. Інші сегменти також застосовуються, однак для більш вузько цілей і вимагають додаткових витрат.
Читайте інші наші статті:
Салони стільникового зв'язку
Телематичні послуги зв'язку що це таке