- Оптимальні показники температури в квартирі
- Початок і закінчення опалювального сезону
- Визначення температури приміщення
- кратність повітрообміну
- Вимірювання температури батареї
- Що робити, якщо нормативи не дотримуються
Скільки градусів має бути в квартирі в залежності від кімнати і розташування описано в ГОСТ Р 51617-2000. Під час опалювального сезону в приміщенні повинна дотримуватися оптимальна температура від 18 до 25о. Контролюється це ЖЕКом і СанПіНом.
Оптимальні показники температури в квартирі
Оптимальна температура в період опалювального сезону в квартирі
Згідно з державними стандартами під час опалювального сезону в квартирі повинна дотримуватися оптимальна температура . З 2005 року діють основні правила з надання послуг комунальним господарством або керуючою компанією. Дані правила, в яких вказані скільки градусів має бути в житловому і нежилому приміщенні, докладно розписані в Гості Р 51617-2000.
- житлова кімната - 20-22о, не нижче 18о або 15о в нічний час;
- кухня - 18-22о, не нижче 18о;
- туалет - 19-20о, не нижче 18о;
- ванна кімната - 24-25о, не нижче 21о;
- коридор - 17-19о, не нижче 16о (для міжквартирного коридору допустимі відхилення на 1-2о);
- комора - 17-20о, не нижче 12о;
- сходова клітка під'їзду - 16-19о, не нижче 12о.
Якщо ви проживаєте в кутовій квартирі, то за нормами мінімальна температура в житловій кімнаті повинна складати 20о. У ліфтових приміщеннях повинна зберігатися температура не нижче 10о. У під'їзних підвалах і горищах при -3 на вулиці - мінімум 4о. В офісних приміщеннях температура не повинна опускатися нижче 18о.
Будь-які відхилення від норми повинні бути враховані, а за кожну годину холодних або ледь теплих батарей оплата за опалення знижується на 0,15%. Тому обов'язково встановіть градусник у себе в квартирі і контролюйте показники.
Початок і закінчення опалювального сезону
Безперебійна подача тепла повинна відбуватися протягом усього періоду опалення при ремонтних роботах не можна відключати подачу тепла більш ніж на 24 години. Період, коли починають опалювати квартиру, визначається в залежності від погодних умов. В середньому він містить півроку: з середини жовтня по середину квітня.
Якщо на вулиці вже більше 5 днів градусник показує менше 8о, починають прогріватися батареї. Опалення відключається при стабільній температурі повітря не менше 9о.
Якщо багатоквартирний будинок опалюється за допомогою автономної системи, терміни подачі тепла визначають мешканці. Якщо будинок підключений до централізованого опалення, початок сезону визначається органами місцевого самоврядування.
Визначення температури приміщення
Якщо у вас в квартирі температурні показники нижче норми, необхідно провести замір. Для цього встановіть градусник на висоті 1,5 метра і відстані 1 метр від стіни, що розділяє квартиру з вулицею. Дотримуйтесь наступні умови:
- виміряти температуру в сонячний день;
- завмер проводиться в двох житлових кімнатах (температурна різниця між ними не повинна перевищувати 2-3о);
- встановлюйте градусник в кімнатах без протягів.
При визначенні порушень нормативів необхідно викликати аварійно-диспетчерську службу. Спеціаліст вимірює температуру і офіційно становить акт, на підставі якого мешканці квартири можуть звертатися до суду.
У документі повинні бути прописані такі показники:
- дата складання акту виміру;
- кількість кімнат в квартирі, особливості розташування;
- температурні показники, які зафіксував прилад диспетчера.
Після складання акту всі члени комісії підписують його. Один примірник віддається власникам, а другий залишається у бригади, яка передає її до місцевого ЖКГ. Якщо протягом 7 днів подача тепла не відкоригована і в кімнатах квартири залишаються показники нижче 16-18о, мешканцям зменшують оплату за послугу.
кратність повітрообміну
Кратність повітрообміну - це показник, який розраховується, як відношення вимірювань подається з приміщення повітря на обсяг приміщення. Для комфортного проживання в квартирі необхідно враховувати не тільки температуру, але і показники рівня свіжого повітря. Дані значення регулюються за допомогою вентиляційної системи. Прописані вони в нормативних документах СанПіН.
Залежно від кімнати, повітрообмін повинен бути наступним: в житловій кімнаті на 1 м2 - 3 м3 на годину, в туалеті і кухні - 9 м3 на годину. Найменші показники вентиляції припадають на гардеробну кімнату і комору: 1-2 м3 на годину на 1 м2. Надлишкова подача тепла також є небезпечною і повинна контролюватися органами ЖКГ і мешканцями квартири.
У приміщеннях багатоквартирних будинків вентиляція встановлена в ванні, туалеті і на кухні, так як дані місця є найбільш забрудненими і містять велику кількість вологи. Також повітрообмін здійснюється за рахунок щілин, вікон, дверей. Встановлені пластикові вікна часто є причиною недостатнього надходження свіжого повітря в квартиру.
Вимірювання температури батареї
Вимірювання показників теплоносія
Щоб заміряти показники теплоносія (батареї), рекомендується використовувати градусник для рідини. Налийте в склянку гарячу воду з-під крана, яка є точним показником рівня опалення і виміряйте її температуру. За нормами вона повинна коливатися від 50 до 70о, допускаються невеликі відхилення в 4-5о.
Для більш достовірних показників рекомендується провести метрологічну повірку лічильника теплової енергії та теплоносія, заздалегідь домовившись з органами, які відповідають за опалення у вашого будинку. Фахівці знімають показники з опалювальних труб і радіаторів за допомогою таких приладів:
- термометр-пирометр;
- спиртової термометр;
- електричний термометр.
Щоб виміри були здійснені правильно і могли служити підставою для написання заяви про порушення надання послуг, прилади повинні бути зареєстрованим і мати сертифікати.
Залежно від температури повітря на вулиці, батареї можуть бути або теплими або гарячими. Якщо на вулиці від плюс 5 до плюс 8о, допускається 50-56о води в теплоносії. Якщо на вулиці близько 0о - температура повинна бути від 60 до 65о. Для більш холодної погоди в труби подається 70о.
Що робити, якщо нормативи не дотримуються
Ваші дії, коли нормативи не дотримуються
Під час опалювального сезону ваше комунальне підприємство, яке надається опалення, має безперебійно подавати гарячу воду в труби. Винятком є аварійні ситуації і термінові ремонтні роботи. Якщо у вас в квартирі постійно холодні батареї або температура в кімнатах менше 18-20о, необхідно звертатися в ЖКГ.
У такому випадку підприємство зобов'язане усунути неполадки або зменшити оплату, зробивши перерахунок. Це відбувається в бухгалтерії тепломережі протягом 3 тижнів. Якщо вам відмовлено і гроші не повернули, можна звернутися в суд.
Щогодини холодних батарей під час опалювального сезону зменшує оплату за комунальні послуги в розмірі 0,15%. Якщо на вулиці вже близько тижня менше 8-10о тепла, а подача гарячої води так і не почалася, ви не платите за цей день, що складає близько 3% від місячного рахунку. Якщо в житлових кімнатах, на кухні та у ванній температура менш 12о, ви не повинні оплачувати опалення.
Для подачі в суд на підприємство, що надає послуги опалення необхідно викликати комісію. Диспетчери бригади діють відповідно до нормативів і знають, яка температура повинна бути в квартирі під час опалювального сезону. Вони проведуть об'єктивні виміри за допомогою сертифікованих приладів і складуть акт, який є підставою для заяви на перерахунок оплати комунальних послуг.
Якщо під час опалювального сезону ваші батареї постійно холодні, ви не повинні оплачувати дану послугу в повному розмірі. Відповідно до державних норм в квартирі не повинно бути менше 18о тепла, незалежно від погодних умов. При недоброякісному виконанні послуг можна домогтися перерахунку і повернути понад 90% коштів.
Температурні норми в квартирі:
Дивіться також Телефони для консультації