Навіть самі поверхневі користувачі ПК напевно чули про слово BIOS, про який і піде сьогодні мова. Ми розберемо, що це таке біос і для чого він потрібен в комп'ютері.
Трохи поговоримо про те, як його найчастіше використовують звичайні користувачі та фахівці в сервісних центрах проводячи ремонт або діагностику нашого обладнання.
Що таке BIOS
Почнемо з простого. BIOS (Basic input-output system - Базова система введення-виведення) - це сукупність мікропрограм, які допомагають налаштувати комплектуючі системного блоку, а так само завантаження ОС. На нього навіть можна подивитися, якщо розкрити корпус комп'ютера, то на материнській платі можна знайти невелику мікросхему на якій зберігається биос, не озброєним оком зрозуміти про яку схемою йдеться досить складно, але для наочності дивіться картинку нижче.
Часто мікросхему BIOS плутають з батарейкою, яка відповідає за збереження даних при виключення комп'ютера. Тобто, коли ми вимикаємо комп'ютер, він же якось повинен запам'ятовувати котра зараз година, яка картинка стоїть біля Вас на робочому столі, в якому порядку розташовані ярлики і багато інших деколи незначні налаштування.
Власне, побачити елемент, який відповідає за збереження налаштувань набагато легше, ніж знайти мікросхему BIOS. Досить ще раз подивитися на материнську плату, на ній Ви побачите подобу батарейки в формі таблетки. Саме ця батарейка забезпечує харчуванням деякі елементи материнської плати після повного відключення комп'ютера від електромережі в тому числі і биос.
Іноді, користувачі потрапляють в ситуацію, коли просто необхідно скинути налаштування BIOS на стандартні параметри і зробити це з системи не виходить. У такій ситуації спритні користувачі просто виймають батарейку з материнської плати на кілька хвилин і настройки повністю скидаються на заводські (якщо ви теж так робите, то не забувайте акуратно встановлювати батарейку на місце).
BIOS буває різним. Його зовнішній вигляд і функціонал залежить від виробника. Так, наприклад, можна виділити кілька типів:
Як зайти в BIOS
Для того, щоб зайти в нього на різних комп'ютерах використовуються різні клавіші і їх поєднання. Перерахуємо найпоширеніші:
- Del;
- F2;
- Esc;
- Ctrl + Alt + Esc.
Дізнатися яке поєднання підходить саме Вам не складно. Як тільки Ви запустите комп'ютер в одному з кутів екрану буде вказано необхідне поєднання з позначкою BIOS або Press for setup.
Тепер, коли питання як зайти в BIOS більше не виникає, варто розібратися що ж в ньому можна робити і як ним користуватися. Базовими елементами управління є наступні клавіші:
- (←), (→) - вліво, вправо;
- (↓), (↑) - вгору, вниз;
- Enter - вибрати;
- Esc - назад, вийти.
На даний момент існую версії BIOS з гарним графічним інтерфейсом, русифікацією і можливістю управління мишкою, проте, на даний момент залишилося ще дуже багато ПК з версіями BIOS, де управління здійснюється лише за допомогою клавіатури. У будь-якому випадку ні в першій, ні в другому випадку управління не викличе у Вас труднощів.
Можливості BIOS.
Перейдемо до те, що ж можна зробити в BIOS. Найчастіше користувачі зустрічаються з BIOS в момент переустановки Windows, коли необхідно поміняти завантажувальний диск, однак, це не єдина його функція. Перелічимо основні з них:
- Вмикати і вимикати деякі пристрої;
- Виставити системне час;
- Виставити завантажувальний диск (можна поставити жорсткий диск, флешку, привід);
- Виставити параметри живлення пристроїв;
Управління BIOS інтуїтивно зрозуміло і просто для будь-якого користувача, тому проблем виникнути не повинно. Варто лише пам'ятати, що, якщо Ви не впевнені в тому, чи варто міняти будь-яку настройку, то краще залиште все на своїх місцях. Однак, якщо все ж настройки збилися, то Ви завжди зможете натиснути клавішу «F9», щоб відновити настройки за замовчуванням.
Приємної роботи.