Спам - розсилка листів рекламного характеру політичної або комерційної спрямованості тим людям, які не підписувалися на неї. Спам відноситься до електронних листів, що отримуються на мейл користувача, телефон, в соціальних програмах типу whats app, скайп і багатьох інших. Основна тематика листів може бути різна: від відвідування курорту до пропозиції заробити великі гроші або отримати приз за яку-небудь дію, яке користувач ніколи не робив.
Перший епізод спамірованія мав місце в дев'ятнадцятому столітті. У 1864 році політики Британії по телеграфу отримали телеграми, що рекламують стоматологічні послуги. У двадцятому столітті подібним терміном позначався товарний знак фірми Hormel Foods Corporation. Це була абревіатура SPAM і розшифровувалась, як SPiced hAM, що в перекладі означало «гостра шинка». Після війни реклама про залишилося не використаними консервами транслювалася на кожному кроці - з радіо, газетних кіосків, на трамваях і автобусах. На телевізійному шоу в Британії виходив скетч під назвою «СПАМ». Звідси і пішла сучасна назва.
Часом спам з нешкідливих листів перетворюється на справжній чорний піар. Наприклад, з його допомогою одна компанія може очорнити іншу, розіславши користувачам інтернету, телефонів, якісь порочать репутацію останньої повідомлення. За допомогою таких розсилок рекламується порнографія, наркотики і багато іншого, що заборонено законодавством.
Під спамом маскується виманювання грошей. Наприклад, жінці приходить повідомлення на пошту, що її син потрапив в аварію і просить вислати грошей на складну операцію і номер, куди треба висилати заощадження. Ті жінки, які жодного разу не стикалися з такими діями, вірять і висилають гроші. А потім виявляється, що син здоровий і нічого з ним не траплялося. Більш докладно про видах буде розглянуто нижче.
З розсилкою реклами борються законодавчі влади. Але під час інтернету і вседозволеності в мережі, повністю побороти спам дуже важко.
види спаму
Найпоширенішим видом є реклама. За допомогою реклами, компанії продають послуги, пропонують товар. Така реклама дозволяється на законодавчому рівні. Але у багатьох одержувачів все-таки викликає настороженість.
Антиреклама - або реклама, яка ганьбить інші компанії або людей, теж може розсилати за допомогою спаму. Але такий вид заборонений законом країни.
Ще одним видом є «Нігерійські листи». Назва утворилося через те, що велика кількість подібних повідомлень було отримано в Нігерії. Одержувачу такого листа обіцяють велику суму грошей, але треба оформити відкриття рахунку, пересильні витрати, які шахрай нібито оплатить тільки, коли одержувач перешле гроші йому.
Майже таким же по виду є «фішинг». Нібито адміністрація банку заблокує рахунок одержувача, якщо він не вишле свої реквізити і не підтвердить дані на сайті, під яким ховається посилання сайту спамерів. Таким чином шахраї отримають всі необхідні дані для того, щоб перевести гроші, що лежать на рахунку в одержувача собі.
Листи щастя, поширені серед школярів і дорослого населення, в нашій країні також є однією з різновидів. В основі їх лежить вимога переслати повідомлення, як можна більшій кількості друзів. А натомість станеться диво в житті одержувача через кілька днів. Іноді вони можуть містити негативний характер. Наприклад, погрожувати карою небесною, якщо людина не перешле певну кількість листів друзям.
Розсилка, що містить віруси для комп'ютерів користувачів, поштові черв'яки. Останні приходять на пошту одержувачу і сканують адреси, потім самі себе розсилають за цими адресами.
Всі ці правомірні і неправомірні дії вчиняють люди, яких називають спамерами. Ними можуть бути і розсильні служби, збирачі баз даних, виробники програмного забезпечення і навіть звичайний користувач. Якщо людина хоче повідомити про щось багатьом людям без їхнього прохання або згоди, він автоматично стає спамером.
Такий вид розсилок приносить вигоду замовникам листів. Боротися з цим видом важко, але можна.
Як боротися зі спамом
З розсилками можна боротися самому. Якщо вам часто приходять повідомлення від тієї чи іншої групи або користувача, ви завжди можете занести людини в чорний список і зробити так, щоб повідомлення потрапляли в спеціально відведений блок. На сайті mail.ru, або Яндекс.Пошті він так і називається «Спам».
Для користувача, який хоче захиститися від спамерів, не рекомендується публікувати свою поштову адресу на загальнодоступних сайтах. Або створити спеціальний ящик, якщо вам доводиться реєструватися в неблагонадійних групах і спільнотах. Не рекомендується відповідати на подібні повідомлення або переходити за посиланнями в них. Можливо на засланні уже захований скрипт, який заблокує ваш комп'ютер або телефон в кращому випадку. У гіршому - отримає доступ до ваших картках і рахунках в банку.
Існують спеціальне програмне забезпечення, яке захищає від настирливих розсилок. Зазвичай подібні модулі антиспаму вбудовані в антивірус або встановлюються окремо. Лабораторія Касперського, Антіспамус, Контрспам - кращі з таких програм.
У телефонах таких відправників рекомендується заносити в чорні списки. Листи будуть приходить в окремий блок під назвою «Антиспам» в телефоні. А одержувач вже якщо захоче, може подивитися, якщо немає то може поставити на автоматичне видалення через певну кількість днів.
приклади спаму
Приклади ви зможете знайти внизу на малюнках. Такі ось нешкідливі розсилки теж називаються спамом в інтернеті.
Це приклади розсилок від звичайних користувачів. Є ж цілі компанії, наприклад, по ремонту комп'ютерів, встановлення вікон, які займаються подібною розсилкою, вставляючи посилання на свої сторінки в імена користувачів або в слова. Нижче наведено приклад:
Що робити зі спам-листами
Ті, що прийшли до вас подібні листи рекомендується видаляти. Зазвичай вони автоматично потрапляють в спеціальний кошик на поштовика. Ні в якому разі не переходьте по ним і не залишайте свої дані на прохання спамерів.
Чим небезпечний спам
В першу чергу він небезпечний тим, що в купі різних розсилок вам доведеться довго шукати дійсно корисне лист від товариша або по робоче. Відкриваючи спам-лист і проходячи по посиланню, ви піддаєте себе і корпоративну мережу зараження різними вірусами. По-третє, додаткове навантаження на мережу.