Прибутковість державних облігацій є відображенням рівня очікуваної інфляції і покликана забезпечити великим інвесторам безризиковий дохід, мінімально перевищує існуючу інфляцію.
Зростання прибутковості еталонних облігацій США останнім часом означає перегляд інвесторами як очікувань майбутнього рівня інфляції в США, так і рівня майбутніх процентних ставок.
Порівняємо ситуацію на даний момент прибутковість 10 літніх державних облігацій провідних економічних країн:
Нова Зеландія - 3,010
США - 2,917
Австралія - 2,889
Канада - 2,319
Великобританія - 1,621
Німеччина - 0,753
Швейцарія - 0,184
Японія - 0,063
Як ми бачимо, прибутковість еталонних облігацій США вже практично наздогнала прибутковість облігацій Нової Зеландії і перевищила прибутковість Австралійських. Це означає що існував тривалий час carry trade у вигляді кредитування в низькодохідних японської ієни і покупки високоприбуткових валют і облігацій Нової Зеландії і Австралії на даний момент не має сенсу. З огляду на рейтинг облігацій США значно вигідніше купувати саме їх.
Як відзначають експерти, тривідсотковий рівень прибутковості десятирічних облігацій є певним рубіконом, при проходженні якого витрати на корпоративне фінансування починає рости, що в свою чергу негативно позначиться на фондових ринках і може привести до переміщення фінансових активів з фондового ринку в ринок державних облігацій.
У чому причина такого зростання прибутковості облігацій. Як завжди їх кілька. Протягом останнього десятиліття основними покупцями облігацій були найбільші центральні банки, стимулюючи економіки дешевими грошима у вигляді кількісного пом'якшення. Останній рік показав стійке зростання основних економічних показників, таких як валовий внутрішній продукт і зайнятість практично в усьому світі. Це дозволило центральним банкам розпочати фазу кількісного посилення. ФРС закінчила QE і приступила до нормалізації балансу, що означає продаж куплених раніше в рамках QE облігацій та інших цінних паперів на ринку. ЄЦБ скоротив обсяг QE в два рази і інвестори чекають його завершення цієї осені. Таким чином з ринку пішов найбільший покупець в особі центральних банків.
У той же час великі інвестори по всій видимості не готові перекрити пропозицію за поточними ставками, оскільки з урахуванням підвищення ставок ФРС, в праві очікувати більш високої прибутковості по облігаціях в найближчому майбутньому.
Аналітична група Report вважає, що зростання прибутковості облігацій США вплине на весь світовий фондовий ринок і банківську систему. "Якщо раніше країни, що розвиваються могли запозичувати з зовнішніх ринків під низькі відсотки (2-3%), зараз ставки підвищаться до 5-6%. Якщо допустити, що ФРС підвищить ставки 4 рази, тобто як мінімум до 2,5% з поточних 1,5%, тоді прибутковість облігацій США складе 4-4,5%, а на світовому ринку - 6-7%. Оскільки при наявності американських облігацій інвестори не будуть скуповувати облігації країн з фінансовими проблемами, це негативно відіб'ється на фінансуванні багатьох країн з дефіцитом платіжного балансу. В результаті спред між прибутковістю облігацій США і країн, що розвиваються ще більше розшириться ".
Що ми можемо очікувати в майбутньому. Давайте порівняємо динаміку прибутковості 10 річних облігацій США і рівень процентних ставок за останні 30 років.
Як видно з графіка прибутковість облігацій (синя лінія) завжди випереджає динаміку процентних ставок (червона лінія), особливо в періоди зростання. Потім процентні ставки завжди наздоганяють прибутковість облігацій. І це зрозуміло. Ринок працює на випередження за принципом " купуй на чутках, продавай на фактах ". Рівень прибутковості облігацій в 3% означає ще 6 підвищень ставки ФРС (якщо підвищення будуть по 0,25%). На даний момент ринок орієнтується тільки на 3-4 підвищення.
Ще більш цікава картина виходить, якщо ми подивимося на динаміку спреда між прибутковістю облігацій і процентною ставкою в США за той же період.
Ми бачимо чітку структуру економічних циклів США. Зростання спреду означає випереджаюче зростання прибутковості облігацій. Потім стабілізація, коли ставки наздоганяють прибутковість облігацій. І падіння - коли ФРС з випередженням знижує процентні ставки і вони стають нижче прибутковості облігацій. Причому, якщо в динаміці на верхньому графіку ми бачимо спільне історичне зниження рівнів як процентних ставок, так і прибутковості облігацій, то значення спреду практично стабільні.
Це прекрасно видно на наступному графіку спреда за останні 50 років !!
Спред між прибутковістю 10 літніх облігацій і процентною ставкою в США ніколи в новітній історії не перевищував значення 4,04%. Ви бачите якісь чіткі економічні цикли.
Що все це може означати. Економіка США знаходиться тільки на початку економічного циклу і ми можемо очікувати продовження зростання як процентних ставок, так і прибутковості державних облігацій США. З огляду на максимальний історичний спред в 4%, прибутковість облігацій на даному етапі не може вирости вище 5,5% (5,5% - 1,5% = 4,0%). Що само по собі здається фантастичним в даний час.
Вся ця динаміка як прибутковості облігацій, так і зростання процентних ставок повинна відбитися на вартості долара. Просто з причин того, що прибутковість облігацій ставати привабливою для інвесторів і вони в якийсь момент повинні почати перебалансувати свої довгострокові портфелі, включаючи в них велику частку облігацій США. А для цього треба купувати долар США.
Зараз ринки ф'ючерсів на ставки закладають підвищення ставки ФРС в березні з імовірністю 100%, і наступне підвищення на засіданні в червні - з ймовірністю 73%. Ф'ючерси навіть закладають ймовірність 12% підвищення ставки в березні відразу в подвійному розмірі, на 50 базисних пунктів, що вкрай малоймовірно, оскільки представники ФРС наполягають на поступовому процесі підвищення ставки.
Прийнята нещодавно податкова реформа Трампа, на думку експертів, призведе до дефіциту бюджету в 2019 фінансовому році до 1.2 трлн. дол. Фінансування даного дефіциту буде проводитися також за рахунок емісії Мінфіном США облігацій, при цьому зростання їх прибутковості і підвищення процентних ставок повинні допомогти зробити інвестиції в державні облігації США більш привабливими. А для цього знову необхідно купувати долари США.
Цілком можливо, то зміцнення американської валюти, яке ми бачимо з минулого тижня, після падіння індексу долара до мінімумів, і є початок довгострокового тренда на зростання долара.
Але все це буде можливим, якщо інфляція дійсно буде демонструвати зростання до цільових позначок ФРС в 2% і вище. Інакше ми можемо зіткнутися з періодом відносної стабільності коли зростання економіки США стабілізується на класичних макроекономічних трьох двійках - 2% інфляція, 2% зростання ВВП і 2% процентна ставка.
Для розуміння можливих варіантів подальшого розвитку подій, трейдерам на ринку форекс, необхідно вкрай уважно стежити за даними по інфляції як в США, так і в інших провідних країнах. А також за ринком державних облігацій.
(Visited 1 191 times, 5 visits today)