Що за штуки ці хромбукі?

Операційна система Chrome OS стала, мабуть, одним з найбільш очікуваних програмних продуктів останнього часу. Причин тому багато.

По-перше, задовго до появи системи було відомо, що вона буде включати ряд принципових нововведень, таких, як орієнтованість на роботу виключно в інтернеті, "заточенность" під портативні пристрої. По-друге, розробкою нової платформи займався ні хто інший, як сам Google. Ну і, нарешті, не кожен день з'являються нові операційні системи, тому багато айтішники чекали на цю подію з інтересом.

У травні 2011 року Google представила на суд громадськості перші ноутбуки під управлінням своєї операційки, які сама ж охрестила "хромбук". Відразу відзначимо, що у будь-якого охочого є можливість випробувати гугловських ОС, встановивши її на свій комп'ютер. Але хромбукі спеціально орієнтовані на роботу під керуванням Chrome OS: адже для функціонування браузера (яким, по суті, і є ця операційка) не потрібні великий вінчестер або Надпродуктивність процесор. Попросту кажучи, комп'ютери, представлені Google, не володіють видатними апаратними характеристиками.

Тому, встановлюючи на звичайний нетбук нову операційну систему від Google, користувач самостійно обмежує можливості свого комп'ютера. Навряд чи хто-небудь, перебуваючи в тверезому розумі, стане це робити, якщо мова не йде про встановлення в ознайомлювальних цілях з подальшим видаленням системи. Тому ми не будемо загострювати увагу на самій Chrome OS, а поговоримо про хромбук як про цілісний програмно-апаратному рішенні. Розглянемо переваги і недоліки цієї новинки в порівнянні з традиційними рішеннями.

Встановлюючи на звичайний нетбук нову операційну систему від Google, користувач самостійно обмежує можливості свого комп'ютера.


Ідеологія хромбука

Сама концепція того пристрою, який тепер ми називаємо хромбук, народилася в надрах компанії Google кілька років тому. Інтернет-технології на той час уже вийшли на новий рівень, і в веб-браузері стало можливим практично все те, що прийнято робити на комп'ютері взагалі. Адже переважна більшість сучасних комп'ютерів використовуються для роботи з документами, електронною поштою, інтернетом, а також для розважальних цілей. У той же час давно існують веб-додатки, здатні взяти на себе перераховані завдання. І для їх вирішення не потрібно установки безлічі програм на комп'ютер користувача. Досить одного лише браузера.

Ось так і виникла ідея звести всю операційну систему до оглядача інтернету. А втіленням цієї ідеї став хромбук. Вигоди такого підходу очевидні: не потрібно потужної апаратної частини комп'ютера, не потрібно постійно оновлювати ПО і т.д. Втім, є у цього рішення і недоліки, але про плюси і мінуси ми поговоримо трохи нижче.

Побудована на ядрі Linux операційна система Google Chrome OS з'явилася революційним рішенням, що ламає традиції і засади. Що й казати, ми не звикли до того, щоб вся наша інформація зберігалася не в самому комп'ютері, а на веб-сайті.


апаратна частина

Отже, в даний час Google випускає хромбукі у співпраці з двома виробниками, Samsung і Acer. Рішення Samsung випускаються в білому і сріблястому корпусах, комплектуються модулем WiFi або (і) 3G. Мають 2 Гб оперативної пам'яті , 16 Гб SSD-накопичувач , А також 12,1-дюймовий дисплей. Оснащені двома портами USB 2.0, кард-рідером, портом mini-VGA, HD-відеокамерою і повнорозмірною клавіатурою з тачпадом. Коштує це задоволення, в залежності від наявності модуля 3G, від 429 до 499 доларів США. Комплектація моделей Acer схожа, але діагональ дисплея складає 11,9 ", а ціна - 349 американських доларів.

Комплектація моделей Acer схожа, але діагональ дисплея складає 11,9 , а ціна - 349 американських доларів

Зазначені ціни включають в себе витрати на доставку. Замовити хромбукі можна на офіційному сайті . Однак доставка ні в Росію, ні в Білорусь поки не передбачена. До речі, пошук по вітчизняним торговим майданчикам також ні до чого не привів: купити ні новий, ні старий хромбук на просторах синьооку поки не представляється можливим.

Купити ні новий, ні старий хромбук на просторах синьооку поки не представляється можливим.

Як бачимо, при досить скромною апаратною комплектації описувані вироби схожі за ціною з просунутими нетбуками. Тепер поговоримо про можливості хромбуков.


можливості

А перелік цих можливостей практично збігається з тим набором функцій, який надає зв'язка браузер + інтернет на будь-якому комп'ютері. Зупинимося на деяких докладніше.

Як заміну офісних пакетів Google позиціонує власне рішення "Документи Google" . Про даному продукті написано вже досить багато, тому подробиці залишимо за рамками даної статті. Відзначимо лише, що "Документи Google" дають можливість відкривати текстові файли, таблиці, презентації та бази даних, створені в деяких поширених пакетах: OpenOffice, LibreOffice, MS Office (Куди ж без нього). Правда, при імпортуванні документів з чужих форматів, як правило, страждає форматування. Все редаговані документи зберігаються на сервері. В цілому, набору функцій "Документів Google" цілком достатньо для рядового користувача і рішення більшості офісних завдань.

Для мультимедійних завдань багато користувачів традиційних комп'ютерів давно вже звикли використовувати Всесвітню Павутину: слухати музику і дивитися відео можна на безлічі спеціалізованих сайтів і в соціальних мережах. Так що хромбук з цими завданнями впорається на ура, багатьом навіть не доведеться відчувати дискомфорт, пов'язаний зі звиканням до нового способу перегляду і прослуховування .

Для вирішення інших прикладних задач Google пропонує користувачам хромбуков застосовувати систему Citrix, яка дозволяє виконувати спеціалізовані додатки на віддаленому сервері, при цьому комп'ютер кінцевого користувача здійснює доступ до такого додатку за допомогою браузера. Зрозуміло, організована таким способом робота з потужними графічними пакетами або відеоредакторами не відрізнятиметься особливим комфортом, по крайней мере, якщо у вас немає дуже широкого каналу доступу в інтернет. Але ж випускаючи хромбук, Google і не ставив завдання охопити всі можливості сучасних комп'ютерів. Як було сказано, більшість користувачів задовольняються невеликим набором програмних засобів персонального комп'ютера. Торкнувшись питання про неможливість вирішення за допомогою хромбука всіх завдань, вирішення яких можливе за допомогою "традиційного" комп'ютера, ми впритул підійшли до перерахування недоліків і переваг нового продукту від Google.


недоліки хромбуков

Крім того, що можливості лептопів на базі Google Chrome OS дещо обмежені, до недоліків хромбуков можна віднести ціну. Точніше, співвідношення ціна / якість. Адже при такому обмеженому функціонал хотілося б бачити і обмежену ціну.

Ще одним недоліком можна назвати зберігання всіх даних користувача в "хмарі". Адже за відсутності підключення до інтернету банальна роздруківка документа перетворюється в нездійсненне завдання. Та й взагалі, без доступу в Мережу хромбук перетворюється на непотріб штуковину - так само, як звичайний комп'ютер без електрики в мережі.

У числі недоліків назвемо також нову ідеологію хромбука, до якої не готові ще дуже багато користувачів. Втім, з часом ця картина, швидше за все, буде змінюватися.


переваги

Незважаючи на скепсис, який багато виявляють з приводу хромбуков, посилаючись на те, що це, по суті, лептоп з урізаними можливостями, не так все погано. У хромбуков є свої переваги, часом неочевидні. Про них варто згадати.

У хромбуков є свої переваги, часом неочевидні.

Хмарне зберігання інформації, яке ми вище віднесли до недоліків, відноситься і до переваг хромбука: втрата фізичного пристрою не вказують тепер втрату всіх даних.

Чи не найкраще співвідношення ціна / якість, яке ми також віднесли до недоліків, в деякому роді компенсується спеціальною програмою "підписки" на хромбукі. За $ 30 в місяць ви отримуєте в користування цей виріб. Причому кожні три роки Google обіцяє оновлювати ваш лептоп. Підкреслимо, мова йде про оновлення саме апаратної частини, операційна система буде в будь-якому випадку підлягати періодичному оновленню сама.

Черговим гідністю є простота використання. Кінцевому користувачеві не потрібно тепер піклуватися про встановлення операційної системи, програмного забезпечення, оновлення, віруси і т.д. До речі, відсутність великої кількості вірусів під платформу Linux також не можна не назвати в числі плюсів новинки від Google.


висновки

Трохи більше трьох років тому, коли з'явився браузер Google Chrome, автор цих рядків, описуючи особливості нового продукту, звернув увагу на те, що новому браузеру для повноцінної роботи потрібне постійне нелімітоване підключення до інтернету. Тоді це теж було революційним рішенням: довідкова система , Що знаходиться в інтернеті, і відсутність можливості відключити автоматичне оновлення говорили про те, що браузер повинен просто-таки жити в Мережі, а про всяких там dial-up'ах пора забути.

Тоді було висловлене припущення, що новий браузер, незважаючи на радикальні нововведення, знайде своє місце на ринку. Зараз Chrome, за різними даними, використовують від 15 до 23 відсотків користувачів інтернету, причому зі стійкою тенденцією зростання цієї цифри. Але Google пішов далі: тепер в Мережі повинна жити не лише браузер, а вся система. Наскільки це рішення виявиться життєздатним - побачимо в майбутньому. Можна висловити припущення, що в найближчі 3-5 років хромбук витіснить з ринку традиційні лептопи, але свою нішу він знайде і впевнено її займе.

Дмитро МАКАРСЬКИЙ

Дополнительная информация

rss
Карта