Wi-Fi, скорочене від Wireless Fidelity (перекладається як «бездротова точність»), є одним з найбільш використовуваних стандартів бездротового зв'язку в сучасному світі. Мобільний інтернет поки не отримав широкого розвитку через обмежені технічних можливостей і дорожнечі. Зате різного роду роутери є в кожній квартирі і майже в будь-якому офісі. Більш того, зони Wi-Fi з'являються все в більшій кількості парків, на площах, в громадському транспорті. Швидкісний вільний доступ є одним із способів заманити людей в кафе або супермаркет.
Тож не дивно, що популярність набирають спеціальні додатки, які дозволяють знайти доступні мережі, показують їх характеристики. Подібні програми називають сканерами або аналізаторами. Перш ніж розглядати, що таке сканер Wi-Fi і як ним користуватися, давайте з'ясуємо, якими характеристиками в принципі має мережу і що корисного про неї можна дізнатися.
Параметри мереж Wi-Fi
Нижче наведені основні параметри бездротових мереж, які характеризують їх якість і доступність:
- Стандарт - впливає на швидкість, якість і шифрування. Існують такі нормативні документи:
- 11b - найперший і практично не використовується зараз, з низьким рівнем безпеки, ненадійним типом шифрування WEP, низькою швидкістю до 11 Мбіт / сек.
- 11g - більш просунутий, швидкість досягає 54 Мбіт / сек., Підтримує протокол безпеки WPA2.
- 11i - ще більш сучасний, що підтримує шифрування WPA2, швидкість 125 Мбіт / сек.
- 11n - актуальний на сьогоднішній день, забезпечує більш високу пропускну здатність, зону охоплення, швидкість 300 Мбіт / сек.
- Різні види безпеки:
- WEP - мало надійний варіант, оскільки частина ключа динамічна і періодично змінюється, причому повторюється через деякі проміжки часу, що робить її доступною для злому.
- WPA - працює на тому ж алгоритмі, але з більш часто мінливих ключем і протоколом перевірки цілісності пакетів.
- WPA2 - удосконалення WPA з більш стійким алгоритмом шифрування.
- 1X - стандарт безпеки, що включає кілька протоколів і використовуваний в корпоративних мережах.
- VPN - віртуальна приватна мережа, забезпечує майже 100% безпеку, використовується також для корпоративних мереж.
- Канал - діапазон частот, на якому працює роутер . У Росії існує 13 каналів частотності 2,4 ГГц, з них 3 не перетинаються (1, 6 і 11). Деякі дорожчі роутери працюють на частотності 5 ГГц, там більшу кількість непересічних каналів.
Інформацію по вищезгаданим показниками і покликаний збирати сканер Wi-Fi, а також дані про ім'я мережі (SSID), MAC-адресу, рівень сигналу.
Сканування мереж в Windows
Розроблені для мереж Windows аналізатори є найбільш функціональними і дають детальну інформацію. Крім того, вони іноді дозволяють змінювати налаштування там, де є можливість.
Де може стати в нагоді така програма-сканер? Якщо вам потрібен доступ в мережу, то за допомогою неї можна швидко проаналізувати знаходяться в зоні доступу та не захищені паролем. Ще додаток використовується для підвищення швидкості з'єднання, оскільки дозволяє проаналізувати завантаженість каналів і перемкнути роутер на менш завантажений, де менше перешкод.
популярними для ОС Windows програмами є:
- Скачайте програму з сайту виробника (він надає безкоштовне пробне використання) і встановіть на свій комп'ютер .
- У верхній частині вікна програми відображається список мереж і їх параметрів.
- Нижче розташовані чотири вкладки: привітальна з рекламою, TimeGraph - показує графік сигналу, далі 2 вкладки з частотою 2,4 ГГц і 5 ГГц. Вони показують графіки використання каналів на цих частотах.
- Подивіться найбільш завантажені канали: ті, на яких перетинається велика кількість роутерів - і перебудуйте свій на більш вільний. Причому якщо є канали однаково завантажені, але на одному з них у роутерів слабкий сигнал, то краще вибрати його. Там буде менше перешкод і краще швидкість роботи.
Таким чином, за допомогою спеціально створеного програмного забезпечення можливо знайти вільні мережі Wi-Fi і поліпшити швидкість свого роутера шляхом переходу на менш завантажений канал. Стандартна утиліта Windows такими можливостями не володіє. В налаштуваннях роутера часто стоїть автовибір, але він не завжди добре працює. Такі сканери існують і для мобільних пристроїв Android і iOS, їх можна скачати з PlayMarket і AppStore. Вони мають менші можливості, але тим не менш дозволяють отримати необхідну інформацію.
Де може стати в нагоді така програма-сканер?