Що таке драйвер і як його встановити

  1. Навіщо потрібні драйвера для комп'ютера
  2. Що ж таке драйвер? Типові помилки і помилки
  3. Подальші нюанси і помилки
  4. Що робити в разі збоїв, - безпечний режим
  5. Як оновлювати драйвера правильно
  6. Сумісність з системою і інші хвости
  7. Як зрозуміти чи працює драйвер і що таке драйвер?
  8. Що таке драйвер і конфлікт драйвера
  9. Післямова

Добрий день дорогі читачі. У цій статті мова піде про таку необхідну, але чомусь для багатьох темної, речі як драйвера, а точніше кажучи, ми поговоримо про те, що таке драйвер і як його встановити взагалі.

У цій статті мова піде про таку необхідну, але чомусь для багатьох темної, речі як драйвера, а точніше кажучи, ми поговоримо про те, що таке драйвер і як його встановити взагалі

В останні роки у багатьох користувачів склався стереотип, що майже всі проблеми виникають через драйверів. У частині випадків (особливо в разі синього екрану смерті ) Це дійсно актуально, але частина випадків - це далеко не все, а тому важливо розуміти, що таке драйвера, щоб зайвий раз не грішити на них і грамотно знаходити корінь проблеми для його усунення.

Навіщо потрібні драйвера для комп'ютера

Чим же займаються ці .. штуки? Взагалі кажучи, драйвер - це мікропрограма, написана творцем пристрої, що пояснює операційній системі, як працювати з новим пристосуванням, тобто більш питання, що таке драйвер у Вас, по ідеї бути не повинно.

Точніше кажучи, вона (вбудоване) містить набір даних про пристрої, а так же інструкцій (команд) за допомогою яких система (і, як наслідок, Ви самі) може грамотно і точно користуватися тим чи іншим девайсом (пристроєм) підключеним до комп'ютера.

Приклад простий:

При підключенні нового монітора до моменту установки драйверів система поняття не має якісь дозволи і частоти той підтримує, а значить не може допомогти Вам налаштувати його так, як Вам хотілося б і буде розтягувати \ гальмувати зображення і тд і тп, тобто не використовувати його належним чином.

Майже будь-який пристрій (навіть найменше) потребує встановлення подібних .. мікропрограм (тобто драйверів). Найчастіше їх установка з окремого носія (диска) не потрібно, бо в системі вже "підшиті" драйвера для цього девайса, а значить вона знає як з ним управлятися і автоматично використовує набір відомих їй інструкцій. Простий приклад - комп'ютерна мишка.

Так, системі не обов'язково знати, що таке драйвер і вона може працювати з будь-якої мишкою без додаткової установки, - вона просто знає, що у мишки є стільки то кнопочок основних, що ці кнопочки позначають ось те то й, що вона, мишка, відповідає за рух курсорчіка. Але, якщо у Вас гризун який-небудь наворочений, з купою додаткових кнопок, то доводиться вказувати системі на них, а так само пояснювати, що за функції ці кнопочки мають, тобто, кажучи простими словами, треба встановлювати драйвер.

Як правило, драйвера для пристрою додаються на зовнішньому носії, тобто диску або (о жах) дискеті.

до змісту ↑

Що ж таке драйвер? Типові помилки і помилки

Багато хто вважає, що драйвера потрібні тільки для серйозного обладнання. Деякі вважають, що вони взагалі не потрібні мовляв працює все і працює. Доходило до смішного - один мій знайомий взагалі вважав, що, скажімо, материнської плати драйвера не потрібні взагалі, а диск туди поклали просто так.

Це оману.

Для кожного, нехай навіть невеликого пристосування, таких як flash-пам'яті або мишки, повинні бути певні правила (інструкції, набори команд і тд і тп) роботи. Хибна думка склалося, через те, що, як я вже говорив вище по тексту, Windows, полегшуючи призначену для користувача доля, самостійно налаштовує більшу частину пристроїв бо в ній закладена частина драйверів або, хоча б, стандартні набори інструкція, так би мовити, за шаблоном .

Найчастіше користувачі працюють за схемою "встановив і забув" і не задаються питанням, що таке драйвер. Причому цей принцип актуальний у всьому, від драйверів до ігор. Таку річ як поновлення найчастіше все намагаються обходити стороною, правда відбувається це рівно до того моменту поки їм не нав'яжуть оновитися насильно (так було недавно з ICQ) або поки вони дійсно не впізнають (скажімо, від друзів) про те, що нова версія дійсно краще .

Що до драйверів, то, з огляду на, що більшість взагалі не уявляє що це таке, про оновлення, само собою, взагалі мови не йде. Це ще одна помилка.

до змісту ↑

Подальші нюанси і помилки

Всі відомі компанії, які піклуються про своїх споживачів, не припиняють роботу над поліпшенням драйверів до своїх пристроїв, постійно виправляючи помилки (а таких часом буває дуже багато). Тому фахівці (і я теж;)) рекомендують регулярно оновлювати їх версії для ключових комп'ютерних пристроїв.

Наприклад, якщо ви часто використовуєте свій ПК (персональний комп'ютер) для ігор (особливо це стосується новинок), то постійно стежачи за оновленнями драйверів для відеокарти , Ви зможете підвищити продуктивність або позбутися від глюків на кшталт вильотів з гри (або якихось ще).

Чому розробники відразу не пишуть нормальні, спритні і стабільні драйвера? Все просто, - всі ми люди. Всім нам властиво помилятися. А що до поліпшень і оптимізації так взагалі це завжди було і буде справою часу, знань і технологій (візьміть той же XP, оптимізувати його так як зараз, на момент виходу, було просто неможливо бо ніхто не уявляв що взагалі до чого і чому).

З огляду на, той факт, що диск, який додається до пристроїв, може містити далеко не найсвіжіші версії, я рекомендую відразу після установки цієї версії, відправлятися в інтернет за пошуком нових. Теж саме, до речі, стосується програм. В першу чергу з цією метою, варто звернутися на сайт виробника, а не на якісь сторонні незрозумілі ресурси.

до змісту ↑

Що робити в разі збоїв, - безпечний режим

У нормальному режимі операційна система Windows завантажує багато службових даних для забезпечення працездатності комп'ютера. До них відносяться і системні міні-додатки, які відповідають за роботу ОС і драйвера всіх пристроїв, підключених до ПК, і багато ще всяких різниць. Але, що ж робити в разі збоїв \ конфліктів драйверів? В першу чергу (ну або майже в першу), як багато напевно вже знають, треба бігти в безпечний режим. Що таке драйвер і конфлікт драйвера насправді?

У безпечному режимі комп'ютер завантажує лише служби, необхідні для роботи ОС, залишаючи «за бортом» все додаткове забезпечення. Аварійна (безпечна) версія відрізняється від основної, перш за все відсутністю драйверів, що позначається на роботі всього обладнання. Робочий стіл відображається в меншій кількості квітів і в меншому дозволі.

Це пов'язано з тим, що безпечний режим використовує універсальний графічний драйвер, здатний управляти лише основними функціями зображення. Аналогічна ситуація складається і з іншим обладнанням.

Щоб потрапити в безпечний режим треба натиснути F8 до завантажувального екрану де (у випадку з Windows XP) повзе смужка (см.скріншот).

Після натискання перед Вами з'явиться список різних варіантів завантаження системи. З нього треба буде вибрати Безпечний Режим (Safe Mode).

до змісту ↑

Як оновлювати драйвера правильно

Перед тим, як заходити на сайт виробника, вам потрібно отримати більше інформації про пристрої бо їх безліч, а Вам треба драйвер тільки для Вашого. Для цього, клацніть правою кнопкою миші на значку «Мій комп'ютер» і виберіть пункт «Властивості». Опинившись у вікні «Властивості системи», перейдіть на закладку «Обладнання», в якому клацніть на кнопці «Диспетчер обладнання».

Перед собою Ви побачите список устаткування, де в пару клацань можна буде отримати відомості про драйвер і пристрої. Як варіант, можна скористатися сторонньою програмою видає всі відомості про Ваш комп'ютер, а саме, наприклад, такою штукою як AIDA .

З самого початку, а саме до частини першої статті цього проекту, ми з Вами дружно боремося за чистоту Вашої системи. Ось ще один спосіб не просто зробити її чистіше, але і позбавити Вас від ряду проблем. Як на мене, так перед оновленням драйверів треба б видалити старі.

Іноді програми встановлення задає питання що таке драйвер, який потрібен і тр, тобто робить все самостійно, іноді заміщення версій драйверів відбувається просто відбувається грамотно, але, для надійності, хоча б "великі" драйвера варто було б видалити. Під великими я маю на увазі драйвера від відеокарт - Ati і Nvidia, сформованими незалежно від просто драйвера ставлять досить велике програмне забезпечення.

Теж саме стосується до речі SoundBlaster і ряду інших виробників різних пристроїв. Робиться зазвичай все це просто, а саме за допомогою Панелі установки і видалення програм, а в ідеалі за допомогою Revo Unistaller, про який я вже писав в статті "Як повністю видалити будь-яку програму правильно і начисто " .

до змісту ↑

Сумісність з системою і інші хвости

Щоб гарантувати повну сумісність драйверів з операційною системою Windows, розробники вирішили самостійно перевіряти їх працездатність. Так і з'явилося поняття «підписування драйверів». Для контролю за наявністю підпису в Windows XP була вбудована спеціальна функція. Відкривши меню «Властивості системи», знову перейдіть на закладку «Обладнання», а потім натисніть кнопку «Підписування драйверів». Перед вами з'явиться список, що складається з трьох пунктів.

Вибравши «Блокувати», ви забороните системі приймати драйвера, що не мають цифрового підпису; параметр «Попереджати» вкаже Windows повідомляти вам лише про «неофициальности» запропонованих файлів, а третій пункт - «Пропускати» - змусить вашу ОС повністю ігнорувати статус коректності драйверів.

Ця функція - непогана ідея розробників операційної системи, але вона не набула поширення. Так, 8 з 10-ти драйверів пристроїв не володіють необхідним підтвердженням корпорації, але в 98% випадків вони все одно нормально працюють без всяких підписів та іншої нісенітниці. Тобто фактично, відсутність підпису Microsoft не означає, що драйвер є якимось не таким або може спричинити за собою виникнення проблем з комп'ютером.

Просто багато компаній ігнорують можливість отримати цю підпис з-за тривалої процедури тестування, яка може затягнутися на кілька місяців, а так же, як показує практика, просто не потрібна. Так що не варто панікувати, коли система повідомить вам про установці не підписаного драйвера.

Одним словом, виставивши заборона на прийом не підписав програмного забезпечення, Ви обмежите себе у виборі потрібних драйверів для більшості пристроїв, а натомість отримаєте купу проблем. Я вибираю пункт «Пропускати».

до змісту ↑

Як зрозуміти чи працює драйвер і що таке драйвер?

Перше, що потрібно, - це вміти розуміти працює взагалі драйвер, не конфліктує він з чимось і встановлений він взагалі. Уміння витягувати і аналізувати ці дані багато в чому допоможе при відновленні системи в безпечному (або звичайному) режим в разі збоїв або просто для коректної настройки.

Зайшовши в диспетчер обладнання (як в нього потрапити я вже писав вище) в списку все може бути далеко не ідеально, а саме:

  • навпаки неробочих (у яких некоректно встановлений драйвер або він конфліктує з іншим) пристроїв відображається знак оклику;
  • навпаки невідомих (у яких відсутній драйвер або його версія не .. адекватна) пристроїв відображається знак питання.

У першому випадку, власне, драйвер варто видалити і з'ясувати в чому причина збою \ конфлікту. Швидше за все буде потрібно перевстановити або оновити драйвер, або, в разі конфлікту, позбутися від одного з пристроїв.

У другому випадку потрібно просто встановити драйвер, але спочатку краще видалити і ще раз визначити пристрій. Щоб видалити його правою кнопкою миші по потрібному обладнанню та виберіть «Видалити».

Після того, як віддалений об'єкт зникне зі списку, натисніть кнопку «Оновити конфігурацію устаткування», яку ви знайдете на панелі інструментів вікна «Диспетчер пристроїв», і Windows заново визначить його, автоматично запустивши допоміжну програму-майстер. Тут Вам потрібно або відмовитися від установки, або, що логічно, встановити ще раз драйвер.

Ще одна корисна функція Windows XP - збереження колишніх версій драйверів. Завдяки їй, користувач може не турбуватися, що оновлення програмного забезпечення для пристрою спричинить за собою збої в роботі. У разі виникнення подібних проблем ви завжди зможете повернутися до колишнього стану системи.

Для цього, відкривши «Диспетчер пристроїв» і клацнувши правою кнопкою по назві необхідного обладнання, виберіть пункт «Властивості». У вікні параметрів пристрою, перейдіть на закладку «Драйвер» і скористайтеся кнопкою «Відкат», після чого, Windows, перевіривши твердість вашого рішення, почне процедуру заміни нової версії на більш стару.

Крім функції відкату там же Ви знайдете інструмент «Оновити», що викликає «Майстер установки драйверів», за допомогою якого ви не тільки «підкладіть» системі новішу версію забезпечення, але і запросіть її пошук в Інтернеті. Ніколи не користувався і Вам не раджу. Навіщо зроблено не зрозуміло :)

до змісту ↑

Що таке драйвер і конфлікт драйвера

Як я вже говорив, буває таке, що драйвера пристроїв конфліктують. Наслідки можуть бути дуже сумними - система відмовиться завантажуватися і Ви знову ставите питанням, що таке драйвер, навіщо він потрібен і де ж взяти правильний.

Чому так відбувається? Гадки не маю. Мабуть драйвера десь стикаються в галузі використання ресурсів системи або використовують суперечливі набори команд.

Загалом невідомо і знати як-то не хочеться (менше знаєш - краще спиш). Однак найчастіше прикро, що доводиться відмовлятися від якого пристрою на користь іншого, що, втім, буває жахливо рідко.

до змісту ↑

Післямова

Драйвера невід'ємна частина системи і кожного пристрою, яка необхідна не просто для коректної роботи самих пристроїв, але і для коректної роботи системи в цілому. Ігнорувати таку важливу область не варто.

На сьогодні все. Сподіваюся, що ця інформація стане Вам у пригоді.
Дякую за увагу.

Залишайтеся зі мною;)

PS: Стаття написана завдяки величезним старанням постійного читача - Некраші Сергій - за що йому величезне спасибі. Виконана ним робота гідна поваги.

Ми в соц.сетях: ВК Facebook Twitter Telegram

Ки?
Чому розробники відразу не пишуть нормальні, спритні і стабільні драйвера?
Але, що ж робити в разі збоїв \ конфліктів драйверів?
Що таке драйвер і конфлікт драйвера насправді?
Чому так відбувається?

Дополнительная информация

rss
Карта