Собаче діло. Чому не працює гуманний відлов бродячих тварин в Воронежі

  1. Навіщо потрібна «гуманна програма»?
  2. Як це має працювати?
  3. Хто займається виловом собак?
  4. Як відбувається вилов?
  5. Євген Крисанов
  6. Юлія Барт
  7. Людмила Грибанова
  8. Куди відвозять спійманих собак?
  9. Скільки коштує вилов і утримання собак?
  10. контекст

Влада Воронежа почали впроваджувати гуманний підхід в боротьбі бродячими тваринами. До 2016 року вуличних собак знищували без розбору, тепер евтаназії повинні піддавати старих, хворих і агресивних тварин. Решту - відловлювати і стерилізувати. Однак на ділі ловити собак нікому: тарифи на вилов такі низькі, що бажаючих працювати в цій сфері - три людини на місто-мільйонник. І головне: спійманих тварин ніде розміщувати. На публічних слуханнях про місце під будівництво притулку городяни вдруге «забракували» запропонований мерією варіант .

Чи працює в таких умовах гуманна програма по боротьбі з бродячими тваринами, з'ясували кореспонденти РІА «Воронеж».

Навіщо потрібна «гуманна програма»?

У 2015 році, за оцінкою зоозахисників, на вулицях Воронежа було до 15 тис. Бродячих тварин, за підрахунками управ - 8 тис. У жовтні 2016- го представники управ повідомили кореспонденту РІА «Воронеж» про 3,4 тис. Бродячих тварин.

Хворі або збилися в зграї тварини представляють небезпеку для життя і здоров'я людей. За даними Росспоживнагляду, за дев'ять місяців 2016 роки за медичною допомогою після укусів тварин - домашніх і бродячих - звернулися 2,26 тис. Чоловік (за той же період 2015 го - 2188). Найбільше укушених - в Радянському, Комінтернівському та Лівобережному районах.

Влада Воронежа почали впроваджувати гуманний підхід в боротьбі бродячими тваринами

Фото - Віталій Грасс

За словами керівника міського управління екології Наталі Вітер, відстріл бродячих собак, що проводився раніше, на їх чисельність не впливав.

- Два рази на рік собака приносить потомство, і в посліді може бути до 12 цуценят. До того ж відстріл викликає великий суспільний резонанс, це безвідповідальне і жорстоке ставлення до тварин. Після того, як в квітні 2016 року собак стали стерилізувати по муніципальної програми, їх чисельність, за оцінками управ і зоозахисників, скоротилася до 3,5 тисяч. Якщо будемо рухатися тими ж темпами, то істотного зниження кількості безпритульних тварин на вулицях міста зможемо домогтися за три роки, - пояснила Вітер.

Як це має працювати?

«Програма щодо гуманного вилову» - назва умовна. Як такої комплексної програми немає - є кілька нормативних документів, що регулюють цю сферу діяльності.

Повноваження по вилову і утриманню бездоглядних тварин закріплені за органами місцевого самоврядування, які отримують на ці цілі кошти з обласного бюджету.

Відділи з благоустрою в управах районів приймають заявки від громадян на вилов тварин і передають підрядникам. Спійманих собак повинні доставляти до ветклініки Воронезького агроуніверситету (ВДАУ) і після огляду стерилізувати, робити щеплення від сказу і позначати биркою на вусі. Після операції і перетримки тварин повинні повертати на попереднє місце проживання або визначати в муніципальний притулок, якого в Воронежі поки немає. На думку влади, притулок на 250 тварин частково вирішив би проблему бродячих собак в Воронежі.

- Якщо буде побудований притулок, ми зможемо стерилізувати на порядок більше тварин. Десять днів собака перебуватиме в притулку до операції і ще 10-20 - після. У рік ми зможемо стерилізувати не менше 750 тварин, - розповіла Наталя Вітер.

Хто займається виловом собак?

За даними отловщіка Юлії Барт, в Воронежі виловом собак, крім неї, займаються ще дві людини. Для мільйонного міста це критично мало. На думку фахівців, потрібно як мінімум шість виконавців.

Індивідуальний підприємець, який має необхідну ліцензію, за підсумками організованого управою конкурсу отримує замовлення на вилов. Потім, як правило, наймає субпідрядника. Виконавців знайти важко: черги з бажаючих займатися виловом немає.

Фото - Віталій Грасс

Як розповів кореспонденту РІА «Воронеж» один з отловщіков, в 2017 році він не планує брати участь в програмі по вилову і стерилізації собак.

- Програма сира, механізм її реалізації не налагоджений. Все це взяли тому, що, з одного боку, на владі давило населення, яке вимагало прибрати собак з вулиць, з іншого - «зелені», які протестують проти знищення тварин. Але грошей на ці цілі виділено недостатньо, тому програма пробуксовує, - пояснив молодий чоловік.

Як відбувається вилов?

Разом з отловщіком Юлією Барт і інженером відділу з благоустрою Залізничного району Євгеном Крисанова кореспонденти РІА «Воронеж» вирушили в район лікарні «Електроніка», звідки надійшла заявка жителів на відлов бродячих тварин. За правилами співробітник управи повинен зафіксувати, що отловщік виконав роботу.

У дворі будинку 69а на вулиці Мінська і в сусідньому переліску мешкають близько 20 собак. Деякі - уже з биркою на вусі: це означає, що собаки стерилізовані.

Євген Крисанов

Фото - Віталій Грасс

- Частина собак вже стерилізували по муніципальної програми. Деяких тварин мешканці прооперували в приватних клініках за власною ініціативою. У Воронежі такі випадки не рідкість, - зазначив Крисанов.

Юлія Барт

Фото - Віталій Грасс

Юлія попросила жінку, за якою бігла зграя собак, заманити одну з них в під'їзд і закрити дверь.Когда тварина відокремлено від зграї, впоратися з ним легше - один укол, і собака на годину впадає в напівсонний стан.

Фото - Віталій Грасс

Юлія зв'язала пащу собаки мотузкою, винесла з під'їзду і поклала на заднє сидіння машини. Так само швидко вона впоралася з другої собакою.

Якби тварини не зайшли до під'їзду, ганятися за ними довелося б довго: до чужих собаки вважають за краще не наближатися.

Якби тварини не зайшли до під'їзду, ганятися за ними довелося б довго: до чужих собаки вважають за краще не наближатися

Фото - Віталій Грасс

За словами Юлії Барт, на додаток до биркам вона надягає на стерилізованих собак яскраві нашийники, які робить сама.

- Жалісливі бабусі знімають нашийники і бирки - їм здається, що все це собаці заважає. Переконливо прошу жителів не знімати ці мітки, інакше є ризик зловити собаку вдруге, - пояснила Юлія.

Мешканці будинку 69а на Мінській Анатолій і Людмила Грибанова, в чиєму подвір'ї зловили двох собак, попросили не повертати їх після стерилізації.

Людмила Грибанова

Фото - Віталій Грасс

- Ми дітей боїмося випускати на вулицю. Собаки розтягують по всьому двору сміття з контейнерів. Навесні вони жили за лісом, у залізниці, а за літо розплодилися і перебралися ближче до будинків. Деякі люди їх підгодовують, - поскаржилися мешканці.

Куди відвозять спійманих собак?

Відловлених бродячих собак повинні стерилізувати в ветклініці ВДАУ. У журналістів РІА «Воронеж» рейд по вилову собак відкладався два тижні - розміщувати спійманих тварин було ніде. Тварин у ветклініці не приймали, посилаючись на відсутність опалення через комунальної аварії. Двох спійманих тварин Юлія повезла на пересмикування до себе додому, де вже живуть шість бродячих псів. Як довго триватиме така ситуація, невідомо.

На думку отловщіков, стерилізувати собак можна було б і в приватних клініках, але в ветлікарнях немає обладнаних стаціонарів, необхідних за умовами програми. Якщо клініка ВДАУ не приймає собак, їх вилов повністю зупиняється.

Співробітники ветеринарної клініки ВДАУ зустрітися з журналістами і показати, в яких умовах утримують тварин, не вважали за можливе.

Скільки коштує вилов і утримання собак?

За вилов однієї собаки виконавцям покладається 33 рубля. Витрати на транспортування тварини від місця проживання в клініку і назад оцінили в 97 рублів. Це офіційні тарифи. За підрахунками співробітників ІП, собівартість вилову однієї собаки - близько 500 рублів. Сюди входять витрати на заспокійливий препарат, дротики зі снодійним, які іноді доводиться застосовувати, мотузку, нашийник, транспорт. Велику частину «спорядження» Юлія Барт набуває на власні гроші, по суті, працює на добровільних засадах. За словами Юлії, в 2016 році з муніципального замовлення вона зловила більше сотні собак.

Умертвіння і подальша утилізація собаки обходиться майже в 2 тис. Рублів, стерилізація - близько 3 тис.

За словами Наталії Вітер, витрати на вилов і доставку собак дійсно мінімізовані.

- Субвенції муніципалітетам надходять від області, і ми сподіваємося, що розцінки в 2017 році змінять, - зазначила Вітер.

контекст

У Воронежі бродячих собак відстрілювали з 70-х років, але їх кількість тільки зростала. У 2013року через скарги зоозахисників відстріл тварин заборонила прокуратура . У грудні 2014 го облдума прийняла закон «Про бездоглядних тварин Воронезької області» , Що проголосив гуманний підхід до бродячим собакам: створення притулків і стерилізацію. Повноваження щодо регулювання чисельності бродячих тварин передали органам місцевого самоврядування.

×

Додати видання «РІА" Воронеж "» в ваші джерела?

Новини з таких джерел показуються на сайті Яндекс.Новостей вище інших

Додати

Помітили помилку? Виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter

Навіщо потрібна «гуманна програма»?
Як це має працювати?
Хто займається виловом собак?
Як відбувається вилов?
Скільки коштує вилов і утримання собак?
Навіщо потрібна «гуманна програма»?
Як це має працювати?
Хто займається виловом собак?
Як відбувається вилов?
Куди відвозять спійманих собак?

Дополнительная информация

rss
Карта