Щоденник угод і щоденник емоцій для трейдера

Перед тим, як починати, забувши про все на світі натискати на кнопки Вгору і Вниз торгового терміналу, потрібно подбати про наявність торгового щоденника трейдера. У трейдингу вас чекає неймовірний обсяг інформації, всіляких даних і показників. Емоції, які відчувають при цьому будуть також незрівнянні ні з чим. Так що щоденник вам обов'язково стане в нагоді. До того ж і не один, а цілих два-щоденник угод і щоденник емоцій.

До того ж і не один, а цілих два-щоденник угод і щоденник емоцій

щоденник угод

У цьому випадку все елементарно. Коли ви не збираєтеся відслідковувати результативність своїх угод, не плануєте вести загальну статистику - ви дуже сильно довіряєтеся везінню. Записи всіх угод дозволяють вести контроль не просто торгового процесу, а й своїх емоцій. Вони демонструють повноцінну картину всього бою з ринком. Картину, де ви ж зумієте далі проходити навчання. Вести власний торговий щоденник не так вже й складно. Найкраще це робити в формі таблиці, наприклад, Ексель або google docs. В принципі, від щоденника для бінарних опціонів буде потрібно вам тільки:

- час проведення контракту;

- базовий актив;

- розмір угоди;

- термін виконання;

- примітки (робочий індикатор, вхід за якою схемою);

- і заключна сума.

Дана таблиця відкриє перед вами неймовірні можливості для аналізу проведених угод. І основне - позбавить вас імпульсивних входів, так як ви забули, як робили це раніше. Таблиця не дасть нічого забути.

Чи можна щось ще туди додати. Наприклад, повний опис причин входу або причин втрати. Корисним буде скріншот, перед тим, як ви відкриєте угоду.

Така інформація - це докази. Потім пред'явіть її собі, коли угода виявилася успішною або навпаки. Якщо успішної - помітите, що це був хороший вхід по вашій системі. Якщо немає - вивчіть власні помилки і відзначте їх там же.

щоденник емоцій

До щоденника цього плану, трейдери дуже часто, ставляться вкрай безвідповідально. Його або зовсім не ведуть, або залишають там пару загальних фраз, типу «Десять ранку. Сподіваюся на успіх ».

Такі щоденники не можна вести тільки тому, що вам слід це робити, адже десь так прочитали. Вам необхідно відчувати чітку в цьому потреба, відзначати власні емоції.

Коли і як цим займатися. Вам відомий найпростіший варіант? Чесність. Будьте чесні перед собою. Не можна досягти успіху в трейдингу, коли ви безперервно обманюєте себе. Ваше завдання, всього лише зрозуміти, що ви відчуваєте до початку операції, в процесі її і по закінченню.

Записувати довгі роздуми - також не варіант, цього буде потрібно дуже багато часу, а в процесі роботи з бінарними опціонами, з виконанням до години, воно має значення. Можна розробити власний словничок кодових слів. Часом трейдери навіть користуються ієрогліфами або смайликами з цією метою, оскільки кожен смайлик - це повноцінна смислова ілюстрація.

Вчинивши так, ви станете значно краще в самому собі розбиратися. Щодня ми відчуваємо досить стандартний перелік емоцій. Постійно страх, жадібність, втома, радість (набагато рідше, ніж інші емоції). У торгівлі на фінансовому ринку емоції взагалі йдуть упереміш, тут за думкою йде емоція і навпаки.

Дивишся на графік - відчуваєш азарт - дивишся на індикатор (почуття страху, а якщо не спрацює) - відкриваєш угоду (нервово) - закінчення угоди (радісно, ​​все спрацювало).

Відзначаючи власний емоційний портрет, ви тут же бачите свої вади. Припустимо, страх, якщо угода не спрацює. А звідки цей страх, в чому його причини? Припустимо:

- нестача практики (невпевненість в собі);

- недостатня впевненість в обраній торговельній системі (почуття сумніву);

- ви порушуєте правила мані менеджменту і побоюєтеся втрати грошей (почуття страху);

- працюєте на останні кошти і боїтеся за це (ще сильніше страх);

- немає сил більше терпіти різні технічні штуки (почуття нетерпіння);

- вам потрібні гроші, як довго ще цей час виконання буде йти (почуття нетерпіння);

- угода в мінус (сильне обурення).

Таким чином, підсумуємо ваші емоції в процесі угоди: невпевненість, сумніви, страх, страх, нетерплячість, нетерпіння, обурення.

Як вам? І це ви відчуваєте, в різних варіаціях, весь час! Чи вважаєте, якраз такий перелік у вашій свідомості дасть можливість досягти успіху?

Так що емоційний щоденник виявиться калькою властивого вам сприйняття торговельної дійсності. Допоможе відшукати найболючіші, неприємні місця, з якими внаслідок потрібно працювати.

Як формат можете вибрати що завгодно. Хтось вважає за краще описувати парою слів. Кому-то, хто має схильність, подобається записувати тривалі мемуари за результатами минулого дня і тижня. Важливо - щоб ви любили процес ведення цього щоденника, і щоб це не перетворювалося для вас в рутину.

Такі два щоденника - не дадуть ринку можливість наступити на ті ж граблі знову. Це ваша захист, що закриє вас від ринкових негараздів. Так що користуйтеся цією можливістю, оскільки в трейдингу грають роль всі способи, що дозволяють уберегти себе від жадібних брокерських апетитів.

Головні причини, навіщо вам знадобиться щоденник

Головна причина дуже проста. Коли ми займаємося торгівлею, знаходимося у відкритому полі, звідки в будь-який момент може залетіти куля снайпера. Ну а щоб вижити, варто мати строго розробленою системою, яка дає нам можливість бути готовим до найгіршого і закласти фундамент подальшого успіху.

Коли ви хочете насправді чогось навчитися на даному ринку, вам варто постійно записувати власні досягнення. Повноцінний, улюблений щоденник - це чудовий інструмент, помічник на трейдинговому фронті.

Що відноситься до ведення такого щоденника, як до необов'язковою рутині. Ну да, це зовсім не обов'язково: ризик менеджмент також не обов'язковий, і мані-менеджмент можна упустити, тайм-менеджмент не потрібен, торговий план не обов'язковий ... нічого не треба, просто натискай на дві кнопки "Купити / Продати" собі на втіху. А що не так?

Єдиний варіант вижити на цьому ринку і отримати в якості винагороди прибуток - бути тверезомислячих, холоднокровним і цинічним фахівцем. А якраз такому професіоналу щоденник - основний помічник. Іншим персонам він все-таки не обов'язковий. Адже хтось же повинен поповнювати брокерські запаси.

Що писати в щоденнику

Все, що має відношення до торгівлі: до початку, в процесі і після. Торгівля на фінансовому ринку - це перелік навичок і необхідних умінь, не дивлячись на те, які саме методики або інструменти використовуються. І кінцевий результат залежить від систематичності ваших умінь. Від того, як чітко ви дотримуєтеся поставлений перед собою план, як ви його наповнюєте і відстежуєте це виконання.

Разом з тим, в щоденнику повинні бути присутніми:

- ваша мотивація, для чого ви прийшли на цей ринок;

- ніж для вас є ринок, як ви його бачите і аналізуєте;

- як ви проводите аналіз помилок і втрачених можливостей;

- як ви стежите за своїми операціями.

Прописувати потрібно все. Можна звичайним списком, можна цілою програмою - хто, як хоче. Формалізують свій підхід до торгівлі. Тільки таким чином з любителя можна стати справжнім професіоналом.

У своєму торговому щоденнику ви завжди повинні відшукати:

- ймовірну причину для початку операції;

- характеристику угоди;

- обсяг угоди;

- свої правила ризик-, мані- і тайм менеджменту;

- думки щодо проведеної операції.

І запам'ятайте - щоденник робиться виключно для вас. Чи не для відмашки. Він повинен стати для вас найбільш важливим засобом трейдингу. Спроба вести його для галочки, без натхнення, тільки тому, що хтось там змушує - це дорога в нікуди. Вам потрібно відчувати необхідність у ньому і тверезо це усвідомлювати.

Причини для входу в угоду

Починаючі трейдери, як правило, зливаються з тієї причини, що не до кінця розуміють, чим вони займаються. Захищаючись від запальності ринку індикатором або «чудо» сигналом, вони банально грають в рулетку. Крім того, вам потрібно мати чітку, логічну причину для входу. Ви або фахівець, або любитель, що прийшов сюди, в цей жорстокий ринок, випадково.

Так що, в своєму торговому плані, вам потрібно чітко вказувати безпосередньо то як ви входите. Навіть якщо це перетин ковзних, нехай і так. Згодом ви додасте умови, коли потрібно входити на перетині, коли не потрібно і так, потроху і не поспішаючи, буде з'являтися ваша персональна система.

Наскільки відомо, технічний аналіз - несерйозно наука, а бій з теорією ймовірності, з математичною моделлю. Так що не існує однозначних правил для входу в угоду - проте існують зони збільшеної ймовірності.

Скріншоти проведених угод

Ваше завдання - зробити найбільшу кількість скріншотів для зон, в яких імовірність піде в вашому напрямку. Це сильно допомагає відфільтрувати, де його слід використовувати, де є необхідність, а де однозначно не можна.

характеристика угоди

Ви увійшли в угоду і очікуєте експірації. Чудово - у вас маса вільного часу. Опишіть причину для входу в угоду. Як ви увійшли, що вас наштовхнуло. Прописуйте чіткі критерії для входу, що ви помічаєте для себе, щоб прибрати фактор випадкового, дурного входу.

Потім, коли ви будете переглядати вже проведені операції, вам цей скріншот знадобиться як ніколи. Оскільки ви, через час, забудете про угоду. Про все причини, про фактори, що наштовхнули вас на це. Що це буде означати? Повторення аналогічних помилок. Постійно. Яким же помічником буде ваш щоденник, коли ви не побрезгуете писати там, чому увійшли в конкретну угоду!

обсяг угоди

Напишіть в щоденнику, чому ви увійшли в угоду безпосередньо з таким розміром.

Чи була впевненість в точності входу (чого, причини)?

Потрібні ринкові умови (які саме)?

Чудовий настрій, зібралися всі на зеро?

Гроші потрібні конче, вирішили поставити максимум?

Можна дізнатися багато цікавого про себе, вивчаючи, коли і з якої причини ви увійшли в ту чи іншу угоду з різними обсягами. Знайдіть час і запишіть це.

Переглядайте свій торговий щоденник

Щоденник - це скарб. Це ціла торговельна життя. На вихідних, коли торгівля відсутня, найкращий час для його вивчення. Гортаючи його, спробуйте відповісти на такі питання:

Чи був коректний, з урахуванням ризиків, обсяг угоди?

Чи дійсно вхід був настільки вдалим, як ви вважаєте?

За допомогою якого інструменту можна його поліпшити?

Ви все уважно врахували або входили, тільки тому, що чекати більше не могли?

Відповідало торговому плану відкриття угоди?

Як поводилися рівні підтримки і опору в процесі угоди?

Були присутні серйозні новини?

Весь час ставлячи перед собою такі і аналогічні питання, ви навчитеся контролювати власні емоції і зумієте ставитися до ринку, як до простої, структурованої роботі, в якій ніяких сюрпризів з вами статися просто не може, оскільки ви все обдумали заздалегідь і точно знаєте, як вести при доходах і втратах.

удосконалюйтеся

Щоденник - дивовижне місце, в якому можна розмовляти з самим собою. Поцікавтеся: як вам потрібно поступити, щоб стати успішним трейдером? Це ваш шанс запланувати шлях самовдосконалення, по якому ви буде йти.

Тільки не потрібно вказувати загальні фрази типу «не потрібно тупити» або «я дуже поспішив». Ми постійно поспішаємо, це не про що. Які висновки можна з цього зробити? "Не поспішати". Ну дуже інформативно.

Не забувайте конкретизувати. Які саме дії вам потрібно зробити саме зараз, щоб поліпшити власну торгівлю?

Може, потрібно розібратися в деяких свічкових комбінаціях?

Або зробити аналіз роботи своєї торгової системи в перші години азіатської торгової сесії?

Ймовірно, потрібно фільтрувати фальшиві пробої посредствам ADX? Прийшов час зробити цього аналіз на історії.

Ставте перед собою цілком конкретні цілі і неухильно виконувати їх. Поставтеся до цього дуже серйозно. Щоденник - ваш основний інструмент. Разом з ризик - і мані-менеджментом, він є інструментом контролю і підтримки, якщо ви цього захочете.

розбирайте статистику

Коли щоденник ведете в екселя, ви маєте чудову можливість, користуючись його вбудованими функціями, аналізувати свої угоди в самих різних варіантах. Ось так можна прояснити, коли у вас краще виходять угоди, по тренду або проти нього. Коли вам однозначно не можна працювати, в яку торговельну сесію, а можна в європейську. А пара EUR / USD - не ваша, тоді як AUD / CAD - ідеальна. Багато чого цікавого можна знайти таким чином. Вивчаючи статистику завжди можна знайти причину, по якій у вас так багато мінусів і недостатньо доходу. З цієї причини вивчайте її, підбирайте закономірності. Вивчайте опис негативних угод, знаходите причини, за якими вони зустрічаються.

Досліджуючи угоди через кілька днів після їх проведення, ви можете побачити речі, які вас вразять і здивують. Виявиться, що ви іноді зовсім робили не те, що потрібно. Тому статистика - вірний товариш. А вести її не так уже й важко, адже професійний трейдер рідко робить в день більше 5-6 угод. Чи не буде складним їх описати і розглядати періодично.

Як чинити зі статистикою

Коли в журналі збереться необхідна кількість угод, що з цим усім робити? Нічого важкого. Щоденник вам стане в нагоді, в принципі, для двох цілей:

- пошуку саме того, що дійсно працює;

- і того, що однозначно марно.

Ось так щоденник дасть можливість відшукати відповіді на численні запитання щодо валют, кращих торгових днів тижня, спеціальних технічних засобів і багато чого іншого.

Спробуйте за допомогою щоденника відшукати відповіді на ці та подібні питання:

- які комбінації свічок, патерни прайс стрілялки або індикатори найефективніше для ваших угод;

- що слід поміняти в індикаторах або власної торгової стратегії, щоб не входити дуже рано і не піддаватися пасток типу помилкових пробоїв;

- чому ви не вгадуєте з експірації, перебільшуєте значення тренда, постійно порівнюйте роботу ціни до рівнів підтримки і опору;

- які терміни виконання, статистично, вам знадобляться краще;

- який з використовуваних торгових планів, коли їх було кілька, кращий;

- які успішні входи ви упустили і з якої причини, дана проблема в вашому торговому плані або причини емоційні;

- відсутні проблеми з дуже великою кількістю успішних угод поспіль;

- валютна пара, сама прибуткова для вас, і найзбитковіша;

- які звістки слід пропускати, а які надають необхідну вам волатильність;

- в період якій торговій сесії торгувати краще;

- в які дні тижня результати краще.

Ці та інші питання дають можливість швидко визначити картину того, коли і як варто входити в угоди.

Щоденник трейдера: це того варто

Звичайно, вести щоденник не зовсім легко, незвично і нетипово. Але дуже просто втрачати все гроші. Просто здаватися, вимикати термінал і забувати про гроші, втративши всіх надій. Ось це насправді легше.

Коли ви стежите за своїми операціями в щоденнику, ви рухаєтеся по стежки професійного трейдингу. Так ви відштовхуєтеся на структурної логіці, а не на мінливою пам'яті, яка нас періодично підводить, в тому числі через постійно впливу емоційних чинників. Щоденник - це ілюстрація всієї вашої системи, а не фрагментів угод, які проводилися ввечері після випитого келиха пива.

Так, це цілий працю, часом рутинний. А торгівля і є роботою, ви ж пам'ятаєте про це? Це аналогічно, що план тренувань для справжнього спортсмена. Вони величезна час проводять саме за практикою і тренуваннями, ніж на змаганнях - висновки за вами. Чим довше ви сидите за аналізом своїх угод, тим легше вам буде з угодами в реальній торгівлі.

Отже, вам знадобляться:

- щоденник торгівлі;

- план торгівлі;

- регулярна робота з проведеними угодами.

Щоденник - ваш головний робочий інструмент. Біда багатьох торгових стратегій зовсім не в тому, що вони не працюють. А в тому, що люди їх некоректно застосовують, не відповідають торговому плану. Ось щоденник дає можливість стежити за його виконанням.

Заповнюйте його постійно, робіть це виключно для себе. Будьте чесним перед самим собою - коли будете проводити його для галочки, по обязалівку, результату не буде. Спілкуйтеся з собою, критикуйте, підтримуйте, якщо є, за що. Чи не таїть все думки в собі, вони далі вийдуть боком через неправильних торговельних рішень.

Жодна книга, тренер, вебінар або ресурс не покажуть вам те, що краще саме для вас, як для повноцінного трейдера. Про це можна дізнатися тільки на особистому досвіді, вивчаючи успіхи за допомогою щоденника.

Торгувати починайте з щоденника, на ньому і закінчуйте.

Вносьте всі, що відноситься до справи, лінь геть. Будьте чесними. Коли ви грали на телефоні в процесі угоди і забули внести її результати - так і пишіть в щоденнику.

Записуйте щоденник власних емоцій, стежте за своїм емоційним станом.

Не забудьте в Щоденнику описати НЕ только собі, а й весь ринок. Робіть знімкі графіків, Вивчайте їх. Через деякий час подібного відстеження ви вже машинально будете відзначати переважні ринкові умови. А щоденник - це інструмент, що дасть можливість відточити всі до автоматизму.

Щоденник - не підзвітні документ. Там навряд чи буде щось зайвим. Вказуйте все. Можете в грубій формі.

Дайте можливість щоденника стати вашим справжнім помічником - і він не підведе.

Висновки

Сенс цієї статті був - щоденник дуже важливу справу. Ймовірно, не всі зазначені тут прийоми знайде у вас застосування, і це природно - щоденник налаштовується під себе. Важливо, запам'ятайте: не потрібно примушувати себе його вести «тому що так потрібно». Ви повинні полюбити цей процес - в іншому випадку ви дуже скоро щоденник закине і ніякої користі з нього, в результаті, не отримаєте.

Але, найпростішу статистику все-таки вести необхідно. Яка кількість, які базові активи і т.д. Така інформація залишається у брокера, її всього лише потрібно перенести в основну таблицю, і ви будете мати хорошу картинку власної торгівлі.

Ніколи не беріть кредит для торгівлі на фінансових ринках. А ось кредити для покупки машини, квартири потрібно брати, особливо термінові позики в Москві - «АВС 24» завжди видасть вам кредит на потрібну суму.

Корисні статті

Вам відомий найпростіший варіант?
А звідки цей страх, в чому його причини?
Як вам?
Чи вважаєте, якраз такий перелік у вашій свідомості дасть можливість досягти успіху?
А що не так?
Що це буде означати?
Чи була впевненість в точності входу (чого, причини)?
Потрібні ринкові умови (які саме)?
Чудовий настрій, зібралися всі на зеро?
Гроші потрібні конче, вирішили поставити максимум?

Дополнительная информация

rss
Карта