Софт та інтернет - Керівництво по вибору маршрутизатора

  1. Wi-Fi
  2. Про дальності Wi-Fi
  3. Провід - наше все
  4. USB - розширюємо функціонал
  5. Працюємо з мобільними мережами
  6. Технічні нетрі - апаратна начинка і прошивка
  7. висновок

Привіт, шановні читачі

Привіт, шановні читачі!

Сьогодні ми розглянемо, як вибрати таке важливе в наш час пристрій, як маршрутизатор. На сьогоднішній день Інтернет є вже не розкішшю, а життєвою необхідністю: ми використовуємо його для роботи, навчання, спілкування, і просто для розваг. І що не менш важливо, для роботи в глобальній мережі все частіше використовуються мобільні пристрої з Wi-Fi, і все рідше - звичайні ПК, які підключаються кручений парою. Завдання маршрутизатора (також його називають роутером) - забезпечити одночасний доступ всіх цих пристроїв в глобальну мережу, а також об'єднання їх з метою обміну даними між собою. Давайте розглянемо критерії, за якими можна вибрати відповідний для себе продукт.

Wi-Fi

Більшість покупців купують роутери для бездротового доступу в інтернет з планшетів, смартфонів, ноутбуків, і іншої мобільної техніки. З технічної точки зору, Wi-Fi - це звичайне радіо, яке працює в двох діапазонах: 2.4 ГГц (який підтримують всі пристрої Wi-Fi), і 5 ГГц . Чому б не обійтися одним?

Справа в тому, що діапазон 2.4 ГГц спочатку виділявся для масового використання в споживчих пристроях, і крім Wi-Fi, його використовують також Bluetooth, і різна периферія, така як мишки, клавіатури, бездротові гарнітури, та інші пристрої, що підключаються за допомогою радіоканалу. Оскільки кількість таких пристроїв навіть в межах однієї квартири може бути досить великим, всі вони заважають один одному, створюючи радіоперешкоди, і таким чином, зменшують стабільність, швидкість і дальність поширення сигналу.

Для вирішення проблем, пов'язаних з масовим використанням бездротових пристроїв, був виділений окремий діапазон - 5 ГГц, що надає наступні можливості:

1. Більш чистий радіоканал - оскільки пристроїв з його підтримкою менше, при роботі в цьому діапазоні зв'язок тримається стабільніша, що проявляється в більш стабільних Пінг, і більш високою максимально досяжної швидкості з'єднання.

2. Підтримка більш високих швидкостей - пристрої з підтримкою 2.4 ГГц обмежуються цифрою в 300 Мбіт / сек , Рідше - 450 Мбіт / сек [/ b] . При необхідності більш високих швидкостей, потрібно брати маршрутизатор з підтримкою 5 ГГц , Дорогі моделі яких можуть надавати швидкість, яку можна порівняти з провідними гігабітними мережевими картами . Природно, потрібно також не забувати, що бездротової адаптер також повинен підтримувати необхідні діапазон і швидкість. В цілому, пристрої з підтримкою 5ГГц досить доступні, і їх вартість починається приблизно з 3 тисяч рублів [/ b] .

Варто відразу зробити застереження, що максимальна практична швидкість приблизно в 2 рази нижче заявленої. Тобто якщо, наприклад, на коробці або в стандарті вказана швидкість "300 Мбіт / сек" - це означає, що на практиці, перебуваючи в безпосередній близькості від роутера, більше ніж приблизно 150 Мбіт / сек вичавити не вийде, оскільки передача даних відбувається в обидві сторони , а антена одночасно може або тільки приймати, або тільки відправляти дані. Надалі, для зручності, будемо оперувати саме заявленими швидкостями.

Для того, щоб підібрати під саме свої пристрої необхідний їм роутер, можна орієнтуватися на стандарти Wi-Fi. Нижче наведено список стандартів, від повільних до більш швидкісним. Пристрої з більш швидкісним стандартом також включають в себе підтримку менш швидкісних, гарантуючи таким чином сумісність.

802.11g - застарілий стандарт, підтримку якого можна зустріти в перших смартфонах, старих ноутбуках і іншої подібної техніки. У наш час на нього годі й орієнтуватися, досить просто знати, що його підтримка є в будь-якому маршрутизаторі. Максимальна швидкість - 54 Мбіт / сек.
802.11n - найбільш часто використовуваний стандарт, швидкість - до 150 Мбіт / сек на кожну антену (тобто з двома антенами - до 300 Мбіт / сек). Використовується у всіх сучасних бездротових пристроях.
- стандарт для пристроїв з підтримкою 5ГГц зі швидкістю до 433 Мбіт / сек на кожну антену. Втім, при використанні технології MU-MIMO, використовуваної в топових моделях, ефективна канальна швидкість одночасної роботи з великою кількістю пристроїв може бути і вище.

Таким чином, чим більше антен має маршрутизатор - тим більшу максимальну швидкість він здатний розвинути. наприклад, 3 антени здатні видати до 1300 Мбіт / сек в діапазоні 5 ГГц, або до 450 Мбіт / сек в діапазоні 2.4 ГГц. З іншого боку, гарантовано сказати, що якщо пристрій має певну кількість антен, значить воно здатне розвинути певну швидкість - не можна, оскільки частина антен можуть використовуватися для більш впевненого прийому, або бути виділеними під 3G / 4G (які працюють на інших частотах, і мають окремий радіомодуль).

З іншого боку, гарантовано сказати, що якщо пристрій має певну кількість антен, значить воно здатне розвинути певну швидкість - не можна, оскільки частина антен можуть використовуватися для більш впевненого прийому, або бути виділеними під 3G / 4G (які працюють на інших частотах, і мають окремий радіомодуль)

Знання стандартів Wi-Fi має особливу важливість при виборі пристроїв, що працюють в діапазоні 5ГГц, а особливо - тих, що працюють в стандарті AC. Справа в тому, що виробники, з метою привернути увагу до продукту, вказують сумарну швидкість 2.4 ГГц + 5 ГГц, і часто забувають вказати швидкість кожного діапазону окремо. У підсумку, може виникнути ситуація, коли купивши пристрій з гордим написом "733 Мбіт / сек" (а насправді - 300 на 2.4 ГГц + 433 на 5 ГГц) покупець з здивованими очима виявляє, що більше реальних 200 Мбіт / сек не виходить вичавити ні за яких умов.

4 ГГц + 433 на 5 ГГц) покупець з здивованими очима виявляє, що більше реальних 200 Мбіт / сек не виходить вичавити ні за яких умов

Для того, щоб не брати до уваги швидкості, і витрачати менше часу на пошук фактичних швидкостей, можна скористатися наступній шпаргалкою:

- 300 (2.4 ГГц) + 433 (5 ГГц)
- 450 Мбіт / сек, стандарт 802.11n (обидва діапазону)
- 300 (2.4 ГГц) + 867 (5 Ггц)
- 300 (2.4 ГГц) + 1300 (5 Ггц)
- 450 (2.4 ГГц) + 1300 (5 Ггц)
- 600 (2.4 ГГц) + 1300 (5 Ггц)
- 600 (2.4 ГГц) + 1733 (5 Ггц)
AC2600 - 800 (2.4 ГГц) + 1733 (5 Ггц)
- 1000 (2.4 ГГц) + 2167 (5 Ггц)
- 600 (2.4 ГГц) + 1300 (5 Ггц) + 1300 (5 Ггц) для тридіапазонний, або 600 (2.4 ГГц) + 2600 (5 Ггц) для дводіапазонних
- 1000 (2.4 ГГц) + 2167 (5 Ггц) + 2167 (5 Ггц)

Про дальності Wi-Fi

Оскільки у багатьох покупців часто виникають питання в стилі "а який роутер вибрати, щоб сигнал діставав якнайдалі", то цей пункт варто винести окремо. Оскільки Wi-Fi - це радіо, то у нього також є такі характеристики, як "потужність передавача" і "коефіцієнт посилення антени". І здавалося б, чого простіше - вибирай передавач потужніший, антену з коефіцієнтом вище, і насолоджуйся хорошим радіусом покриття. Але, на жаль, це не працює.

Справа в тому, що закон обмежує потужність передавача цифрою 100МВт, що становить 20dBm, при перевищенні цієї цифри обладнання необхідно реєструвати, і отримувати дозвіл на використання частоти. З цієї причини, практично всі маршрутизатори мають передавач, потужність якого становить саме 20dBm , А в деяких низькобюджетних моделях він і того менше .

Що стосується тих рідкісних моделей, що мають більш високу потужність передавача, то в їх відношенні є наступні "підводні камені":
1. Оскільки Wi-Fi - зв'язок двостороння, то мало передати сигнал - потрібно ще отримувати відповідь в зворотну сторону. Відповідно, потужності передавача роутера повинна також відповідати потужність передавача клієнтського пристрою (бездротового адаптера, планшета, смартфона, і т.д.). І якщо серед комп'ютерних (PCI-E, USB) адаптерів ще можна знайти підходящі моделі, то в мобільній електроніці передавач, як правило, слабкий - щоб менше витрачати енергію батареї.
2. Роутери з потужним передавачем - це в більшості своїй, напівпрофесійні моделі, розраховані на використання на підприємствах. Специфіка їх використання має на увазі, що по-перше, ви знаєте, як налаштовувати пристрої даного класу (а це не так просто, як може здатися на перший погляд), і по-друге, їх характеристики, як правило набагато нижче, ніж в домашніх пристроях , що мають аналогічну вартість.
3. При певному збігу обставин від вас можуть зажадати знизити потужність передавача до стандартної, і навіть пред'явити штраф, якщо пристрій незареєстрована, і не отримано дозволу на його використання з необхідною потужністю передавача.

З антенами справа дещо складніша. Спрощено кажучи, антена не посилює сигнал, а концентрує його в певному напрямку. Чим вище коефіцієнт посилення - тим більше спрямованість антени. Чим вище спрямованість антени - тим більше ризик виникнення мертвих зон (де сигнал майже не ловить). Таким чином, в гонитві за дальністю можна домогтися того, що сигнал буде розподілятися нерівномірно (хоча частково, проблему нерівномірного розподілу сигналу можна вирішити додаванням додаткових антен). Оптимальне розташування маршрутизатора (або навіть покупка двох маршрутизаторів, і підключення їх кручений парою) дасть набагато більше користі (причому різниця буде реально відчутною), ніж безглузда трата грошей на дорогі антени з високим коефіцієнтом посилення. Втім, для любителів експериментів, а також тих, кому це реально потрібно (наприклад, ви будуєте бездротовий міст) є моделі зі знімними антенами

Провід - наше все

Крім Wi-Fi, не забуватимемо також про класичний дротове підключення за допомогою кручений пари, оскільки такий метод підключення забезпечує надійність, стабільність, і високу швидкість передачі даних. За дротове підключення відповідають дві характеристики: базова швидкість передачі даних і кількість портів.

Якщо говорити про кількість портів, то у 90% домашніх роутерів воно стандартне - 4 LAN порту і 1 WAN-порт. Є, втім, і виключення - в основному, це напівпрофесійні роутери (наприклад, фірми Mikrotik), компактні моделі, заточені на роботу з мобільними мережами, а також деякі топові роутери, у яких кількість портів збільшено до 7 і вище .

Характеристика "Базова швидкість" відповідає за швидкість самих портів. За цим параметром майже всі маршрутизатори можна розділити на дві групи: з портами на 100 Мбіт / сек , і з гігабітними портами. . Хоча і у цього правила є винятки - наприклад, деякі роутери мають і ті, і інші порти одночасно.

Але якщо з кількістю портів все зрозуміло, то як вибрати необхідну їх швидкість? На що взагалі вона впливає, і коли тих же 100 Мбіт / сек досить, а коли потрібен гігабіт? Насправді все просто:

По-перше, якщо ваш провайдер надає вам інтернет на швидкості вище 100 Мбіт / сек, і ви хочете використовувати її повністю, то вам однозначно потрібен роутер з гігабітними портами.

По-друге, визначтеся з тим, якими обсягами даних ви будете обмінюватися в вашої внутрішньої локальної мережі. Якщо все, що у вас є - це інтернет зі швидкістю не більше 100 Мбіт / сек, кілька смартфонів / планшетів, і ноутбук, з якого ви виходите в глобальну мережу - спокійно можна обійтися і стандартними 100 Мбіт / сек.
Якщо ж у вас мережа з декількох комп'ютерів з гігабітними мережевими картами, а в мережі є NAS (мережеве пристрій для зберігання файлів), і між ними потрібно обмінюватися великими обсягами даних зі швидкістю, порівнянної зі швидкістю жорсткого диска - тоді будьте впевнені, без гигабитного роутера вам не обійтися.

USB - розширюємо функціонал

Крім WiFi і портів Ethernet, у багатьох маршрутизаторів присутній USB-порт . Специфіка його використання у кожного виробника може відрізнятися, але в цілому, він виконує такі функції (наявність яких залежить від моделі роутера):

Підтримка 4G [/ b] - дає можливість підключити до маршрутизатора USB-модем, і використовувати його для виходу в Інтернет через мобільну мережу. Може бути корисно, коли інші варіанти підключення недоступні - наприклад, на дачі або в селі.
- дозволяє підключити до маршрутизатора принтер, і друкувати на нього з декількох комп'ютерів одночасно. Однак, потрібно пам'ятати, що список підтримуваних принтерів обмежений, а GDI-принтери і зовсім не підтримуються, в силу своєї специфіки.
Файловий сервер [/ b] - може бути реалізований у вигляді FTP, SMB (загальний доступ Windows) або навіть DLNA-сервера. Дозволяє підключити до маршрутизатора флешку або зовнішній жорсткий диск, надаючи мережевий доступ до файлів, і навіть дає можливість завантажувати файли за допомогою протоколу BitTorrent. Потрібно, втім, враховувати, що у маршрутизаторів апаратна начинка досить слабка, і тому не здатна в повній мірі замінити собою повноцінний NAS. Чим дешевше роутер - тим з меншою швидкістю він буде обмінюватися файлами, що зберігаються на диску.

Чим дешевше роутер - тим з меншою швидкістю він буде обмінюватися файлами, що зберігаються на диску

Працюємо з мобільними мережами

Як ми вже побачили вище, при необхідності підключення за допомогою 4G можна взяти роутер з USB-портом, і підключити до нього модем. Є й інший, більш зручний варіант: купити маршрутизатор з роз'ємом для SIM-карти . Головним недоліком подібних пристроїв є їх вельми скромні (для своєї ціни) технічні характеристики, які є наслідком наявності вбудованого 4G-модема (який сам по собі є досить дорогим). Таким чином, єдина ситуація, в якій виправдана покупка подібного пристрою - якщо воно береться саме для роботи в мобільних мережах. Як варіант "все в одному", коли функціонал береться з запасом, і заздалегідь невідомо, чи буде ця можливість взагалі використовуватися - це не найвдаліший вибір.

Технічні нетрі - апаратна начинка і прошивка

Як і з будь-якою іншою категорією товару, у маршрутизаторів також є те, що не вписується в таблиці технічних характеристик, однак істотно впливає на роботу пристрою, і відповідно, на його вибір. Цим "чимось" є апаратна начинка, а також програмне забезпечення (прошивка). В цілому, будь-який маршрутизатор архітектурно являє собою комп'ютер - має процесор, оперативну пам'ять, мікросхему постійної пам'яті, якими управляє операційна система.

З практичної точки зору, продуктивність процесора впливає, як мінімум, на наступні чинники:
1. Максимальна швидкість інтернет-з'єднання - якщо з PPPoE в наш час вже особливих проблем не виникає, то протоколи L2TP / PPTP вимагають значних ресурсів, особливо на великих швидкостях.
2. Вбудований VPN-сервер - чим потужніший процесор, тим з більшою швидкістю можна отримувати доступ із зовнішньої мережі до внутрішньої локальної мережі роутера.
3. Фотографії сервер - від продуктивності процесора безпосередньо залежить швидкість роботи з жорстким диском. Наприклад, в бюджетних моделях ця цифра не перевищує 10 мегабайт в секунду.
4. BitTorrent - тут процесор впливає на кількість потоків і швидкість скачування файлів. Якщо виробник спеціально не встановив обмеження на ці параметри, то при їх перевищенні роутер може запросто "зависнути", і вирішити проблему можна буде лише його перезавантаженням.

Грамотний читач запитає: а як же дізнатися, що за начинка знаходиться всередині конкретної моделі роутера? У деяких випадках (особливо, якщо роутер досить дорогий), виробник пише про це сам. Якщо цієї інформації на сайті виробника немає - на жаль, доведеться озброїтися пошукачем.

Ну і, як ми вже сказали вище, крім апаратної частини є ще програмна. Її якість безпосередньо впливає на те, як часто маршрутизатор доведеться перезавантажувати, які налаштування і функціонал може надати вам конкретна модель роутера, і наскільки зручною буде його налаштування. Тут, на жаль, різницю може підказати лише досвід використання.

висновок

У наш час маршрутизатор може мати різний набір функцій, від сукупності яких буде залежати його вартість. Якщо, наприклад, свого часу моделей з 802.11ac було не так багато, а їх вартість починалася від 7 тисяч і вище, то сьогодні запросто можна знайти модель за 3 тисячі рублів з непоганою швидкістю бездротового з'єднання. Тому, вибір конкретної моделі роутера цілком і повністю залежить від потреб кінцевого користувача, і специфіки його використання.

Ми сподіваємося, що дана стаття допомогла вам у виборі зручного для вас продукту.

Дякуємо за увагу!

42050

41

Чому б не обійтися одним?
Але якщо з кількістю портів все зрозуміло, то як вибрати необхідну їх швидкість?
На що взагалі вона впливає, і коли тих же 100 Мбіт / сек досить, а коли потрібен гігабіт?
Грамотний читач запитає: а як же дізнатися, що за начинка знаходиться всередині конкретної моделі роутера?

Дополнительная информация

rss
Карта