- Служба вилову, офіційно звана "Центр ветеринарії", - це, по суті своїй, все та ж служба очищення, яка існувала ще в радянські часи, - розповідає в інтерв'ю кореспонденту нашого медіа-порталу Caravan.kz - Алла Ноеренчук . Вона є активістом захисту тварин уже 12 років: очолює громадський фонд «Казахстан за етичне поводження з тваринами» і вже півроку є членом робочої групи «Проект_Добрий_Город». - Методи роботи у "служби очищення" залишилися ще з тих часів: вилов залізними петлями, зміст в тісних клітках і потім - зовсім гуманний забій.
Багато людей зараз, звичайно, вже знають, що таке служба відлову. Жителі міста закидають акимат скаргами з приводу жорстокого поводження з тваринами службою відлову, і керівництво міста не може більше ігнорувати такі заяви. Дуже велику роботу в плані гуманізації існуючої системи вже зробила, і продовжує робити наша Робоча група (Проект_Добрий_Город).
Так, наприклад, нам, при активній підтримці "Управління сільського господарства" Алмати, вдалося домогтися державного фінансування Програми масової стерилізації собак і кішок для всього міста. Програма поки що діє, і кожен житель міста ще може встигнути абсолютно безкоштовно стерилізувати свого вихованця - або, наприклад, тварин, що живуть у дворах житлових будинків, на дачах, - і тим самим врятувати від неминучого вилову і смерті десятки і сотні цуценят і кошенят. Це дуже важливий крок на шляху до гуманізації, який ми, соместно з владою міста, зробили.
Однак служба відлову, звичайно, дуже тримається за свої позиції. Адже вони повністю фінансуються з бюджету міста, і кошти на їх утримання виділяються чималі. Звичайно, вони хочуть виправдати своє існування, тому намагаються всіляко «обілити» себе. Зокрема, свій ізолятор вони часто називають «притулком». Але це ж брехня! Ізолятор - це не притулок, ні в якому разі! В ізоляторі тварини сидять в залізних клітках, часом - без води і без їжі, на спеці, серед бруду і інфекції ... а потім болісно гинуть. Однак служба вилову часто вводить населення в оману, - а люди, мабуть, і не хочуть знати страшну правду. І здають своїх тварин ось в такий "притулок" ... Як "розважаються" казахстанські шкуродери
Так, в це важко повірити, але ми зіткнулися з тим, що чи не більшість тварин, що знаходяться в цьому ізоляторі, - це домашні тварини, яких люди самі здали отловщікам. Служба очищення їздить по місту, і збирає у населення стали їм "непотрібними" тварин. В день в ізолятор привозять 10-20 тварин, котів та собак. Чи не 90, звичайно; це сильно перебільшена цифра.
- Але чому люди все-таки віддають своїх вихованців туди?
- Багато людей - банально неосвічені, і вважають за краще йти "легкими шляхами". Замість того, щоб стерилізувати вихованців - вони дозволяють їм розмножуватися, а приплід здають на забій. Їм так, напевно, зручніше ... Здають і дорослих собак, і котів. Наприклад, зателефонувала жінка; у неї собаки підкопали грядки, і вона здала їх в вилов. А інша жінка попросила забрати її семирічну собаку тому, що їй "скоро привезуть нову, молоду" ... Не знаю, чи віддають ці люди собі звіт в тому, який жахливий вчинок вони роблять.
Служба вилову ж заспокоює їх, переконуючи, що їх вихованців з ізолятора "заберуть волонтери". Але волонтери можуть забрати якісь одиниці, а відсотків 95 тварин в ізоляторі неминуче загине, і смерть їх буде болісним.
Заступник начальника ЦВ, наприклад, заявив в інтерв'ю , Що в вилові проводиться евтаназія. Насправді, немає там ніякої евтаназії. Тому що прийняте в усьому світі визначення евтаназії має на увазі гуманне умертвіння тварин , Без болю і страждань. Для цього, за правилами, тварині вводиться наркоз, воно втрачає свідомість, і тільки після цього йому вводиться смертельна ін'єкція. Тому ця процедура і називається "приспанням".
У нашому ж вилові препарати наркозу для тварин просто не закуповуються. Працівники "очищення" просто вводять тваринам препарат, що викликає болісну смерть від задухи, від якого тварина довго мучиться і важко вмирає. Хоча, введення цього препарату в достатній дозі не повинно викликати таких довгих мук, - але для визначення цієї самої "достатньої дози" тварина потрібно спочатку зважити, все розрахувати за вагою, а це - довго ... Тому дозування часто буває дуже довільній, що призводить до невиправданих і довгим мукам. В очищенні ж все відбувається дуже швидко: вкололи ін'єкцію, і, поки тварина ще б'ється в болісних конвульсіях, - його вже закидають закидають у вантажівку і відвозять на скотомогильник.
- Чого добилася ваша робоча група?
- Нашою Робочій групі вдалося домогтися значних змін у вилові, - але ці зміни далися нам з великими труднощами, буквально, з боєм. Адже вилов звик працювати "по-старому»; це ж завжди була дуже закрита структура, категорично не приймаєш ніяких змін. Так, наприклад, ми домоглися, щоб у тварин були миски з водою, - а їх там просто не було! Самі волонтери зібрали кошти , купили ці миски і тепер мало не щодня їздять туди, й стежать, щоб тварин напували і годували. Інший важливий крок - нам вдалося домогтися того, щоб наші незалежні спостерігачі з Робочої групи могли працювати там і стежити за дотриманням гуманності в вилові. Так наприклад, наша Волонте , В якості незалежного спостерігача, пропрацювала в вилові два місяці, і та завдяки її невсипущому, щоденного нагляду умови утримання тварин в ізоляторі покращилися.
Ще один важливий крок: ми домоглися, щоб ЦВ закупив м'які гумові петлі для вилову тварин. Наші ветеринари та кінологи провели навчання ловчих того, як потрібно гуманно і не травматично для тваринного ловити його.
Також ми домоглися того, щоб тварин видавали господарям і волонтерам до 22 години вечора, а також, щоб був збільшений термін утримання тварин в ізоляторі, - і це збільшило шанси на порятунок тварин в десятки разів. Домоглися ми і установки навісів від палючого сонця, і багатьох інших поліпшень. На щастя, Акімат міста і "Управління сільського господарства» у всіх питаннях, що стосуються гуманних змін у вилові, йдуть нам назустріч.
Зараз ми добиваємося впровадження процедури гуманної евтаназії, - адже кошти для цього є, вони виділяються містом. Ось наприклад, г-н Тлесбаев озвучив цифру: 6816 тенге на кожну тварину день виділяє акимат. Однак прокурорська перевірка показала, що з цих грошей на тварину вилов витрачає всього 540 тенге! Але ж на ці гроші цілком можна забезпечити тварину і нормальним вмістом, і ветеринарної допомогою, і препаратами для гуманної евтаназії.
Але чому люди все-таки віддають своїх вихованців туди?Чого добилася ваша робоча група?