Спалах мультимедіа в Adobe Flash CS3

Програма Adobe Flash CS3 (раніше виходила під ім'ям Macromedia Flash) є оптимальною не тільки для проведення експериментів зі створення анімації, але і по роботі з аудіо і відео.

Розгляду цих можливостей у Flash, а також цікавим анімаційним ефектів і буде присвячена дана серія уроків.

Мабуть, жодна інша технологія не здатна конкурувати з Flash по простоті та оперативності отримання бажаного результату - кліпу, багатого аудіо- та відеонаполненіем, векторної анімацією і растровою графікою. Такий кліп, який займає мінімум місця в мережі, легко завантажити на мобільний телефон або запустити як презентацію.

Почнемо з роботи зі звуком: де його знайти, як підготувати і яким чином правильно використовувати. До речі, Flash вже була присвячена серія уроків «Світ Flash MX на прикладах» ( «Мир ПК», №10 / 04-8 / 05; http://www.osp.ru/search?text=%D1%EB%E5%EF%F7%E5%ED%EA%EE&sub=9p ).

Де знайти аудіо для кліпу?

Робота зі звуками в Flash починається з підготовки аудіофайлів, які потрібно імпортувати, т. Е. З пошуку потрібних матеріалів і доведення їх до розуму. Зізнаюся, підготовчі заходи у мене займають набагато більше часу, ніж безпосередньо налаштування звуку в програмі Flash.

Якщо ви вирішили зайнятися звуковим наповненням своїх кліпів, то перед вами постане питання, де взяти необхідні матеріали. Адже іноді, перш ніж знайдеш «ту саму» мелодію, доводиться переслухати тонни музичного асорті.

Звукова «матчастину» підрозділяється на два великі класи. У перший входять пісні і мелодії, в Мережі зазвичай представлені в MP3-форматі. Але крім музики в нашому звичному розумінні є цілий клас аудіозаписів, який до музики ніяк не віднесеш. Я маю на увазі різноманітні голоси живої природи, крики тварин і спів птахів, а також звуки техногенного походження. Ці всілякі звуки і шуми, як правило, відтворюються в форматі WAV. Давайте ж знайдемо в Мережі джерела таких звуків.

1. Музичні бібліотеки. Існує безліч сайтів з музикою на будь-який смак, сучасної і класичної, з популярними мелодіями і саундтреками з фільмів. Причому ресурсів багато як платних, так і безкоштовних. Якщо ви вирішили переписати музику, вас швидше за все попросять зареєструватися на сайті. Нижче наведено кілька веб-адрес безкоштовних музичних ресурсів.

  • http://www.musicfilesarea.com - тут зручно організована навігація дозволяє вести пошук серед зарубіжних і російських виконавців, а також з різних музичних напрямків. На головній сторінці представлений рейтинг популярності (по числу «завантажень») альбомів і виконавців.
  • http://mp3.retroportal.ru/ - хороша підбірка ретромузика: джаз, вокально-інструментальні ансамблі, солісти опери, виконавці народної музики. У розділі «Грамзаписи з приватних колекцій» можна знайти рідко виконувані твори.
  • http://www.muzoff.ru - без реєстрації, безкоштовно можна переписати свіжі музичні альбоми популярних виконавців.
  • www.muzudar.ru - регулярно оновлювана бібліотека, що містить не тільки найбільш відомі твори світової естради, а й раритетні записи. Велика колекція MP3 хорошої якості.

Втім, досвід показує, що важко знайти не стільки відповідну музичну композицію, скільки певний звук.

2. Шумотекі. Скрипи, шарудіння, кроки і гуркіт грому - найчастіше саме вони потрібні для озвучування кліпу. Звичайно, за допомогою мікрофона можна записати потребується звук, але це не дуже-то легко. В Інтернеті є безліч так званих шумотек - бібліотек, що містять різноманітні звуки. В основному всі звукові колекції представлені в WAV-форматі.

Врахуйте, переважна більшість корисних ресурсів слід шукати на англомовних сайтах.

Який звук сподобається Flash?

Перелік звукових форматів, з якими згоден працювати Flash, зовсім невеликий, але основні формати - WAV і MP3 - підтримуються. Також можна скористатися AIFF-файлами. Розглянемо, в чому ж полягають особливості перших двох форматів.

WAV - дітище Windows (Windows Wave). Він довгий час був основним звуковим форматом та й зараз залишається в статусі крос-платформного, оскільки його підтримують і комп'ютери Macintosh.

MP3 - дана технологія стиснення звуку дозволяє отримати оптимальне співвідношення між обсягом і якістю, таке необхідне для Flash-кліпів, адже обсяг того ж WAV-файлу після перетворення в MP3-формат на порядок зменшується. Це відбувається за рахунок того, що в процесі перетворення аудіо програма аналізує всі складові звуки і «утилізує» схожі, різницю між якими, на її погляд, не здатний розрізнити людське слух. Звичайно, під загальну гребінку потрапляє і частина «хороших» звуків, в результаті чого знижується якість. Але за все треба платити, особливо за невеликий обсяг звукової інформації.

До речі, обидва формати можна оптимізувати, задавши потрібні параметри розрядності, дискретизації і т. П. Але якщо ви хочете імпортувати щось, не включене в даний список, то доведеться скористатися сторонніми програмами для конвертації звуку в підтримуваний формат. Редагувати звук також краще в програмах, спеціально призначених для роботи з ним.

Для звукової корекції рекомендую вийшов цього літа новий продукт - Adobe Soundbooth CS3 (рис. 1), який входить в пакет Adobe Creative Suite 3 Production Premium Edition. Він простий у вивченні, і з його допомогою без будь-яких особливих знань легко на звичайному комп'ютері вирішувати нескладні завдання аудіокоррекціі: видаляти шуми, перешкоди і небажані звуки, додавати ефекти і фільтри, створювати свою музичну композицію. Безсумнівний плюс цієї програми - її інтеграція з Adobe Flash.

Безсумнівний плюс цієї програми - її інтеграція з Adobe Flash

Для тих, хто хоче познайомитися з різними програмами звуковий корекції, буде корисна стаття А. Красоткіна «Скільки коштує звук побудувати» ( « Світ ПК », №4 / 07 , С. 84).

Як імпортувати звуковий файл і створити свою аудіотеку

Тепер, коли ви маєте в своєму розпорядженні усіма необхідними матеріалами, то можете завантажити програму Flash CS3. Спочатку потрібно імпортувати звуки в бібліотеку наступним чином.

  1. Скористайтеся меню File • Import • Import to Library (Файл • Імпорт • Імпортувати в бібліотеку).

  2. У діалоговому вікні Import to Library пропонується вибрати відразу декілька файлів для імпорту. Спростіть завдання пошуку, зазначивши в списку File Type (Тип файлів) пункт All Sound Formats (Всі звукові формати).

  3. Клацанням на кнопці Open (Відкрити) поверніться в програму.

  4. Натиснувши, викличте панель Library (Бібліотека) і переконайтеся, що там знаходяться всі необхідні звуки.

Щоб було зручніше працювати, має сенс створити власну звукову бібліотеку. Для цього виконайте такі дії.

  1. Імпорт в новий Flash-документ всі ваші звуки.

  2. Відкрийте панель Library, створіть тематичні папки і розсортуйте по ним звуки.

  3. Для створення нової папки використовуйте значок New Folder. Перетягування здійснюйте мишею. Щоб перемістити відразу кілька мелодій, потримайте.

  4. Коли все буде розсортовані, збережіть отриманий документ як audio. fla.

  5. Помістіть файл в папку Libraries. Якщо ви не вибирали особливий шлях під час установки програми Adobe Flash CS3, то папка буде знаходитися на диску С: Program FilesAdobeAdobe Flash CS3enConfigurationLibraries.

  6. Тепер ваш файл став загальною бібліотекою. Звернувшись до меню Window • Other Panel • Common Libraries (Вікно • Інші панелі • Загальні бібліотеки), ви зможете в цьому переконатися, оскільки назва audio з'явиться в списку (рис. 2).

2)

Примітка. Таким чином можна приєднувати будь-які власні бібліотеки, будь то заготовки кнопок, растрові малюнки або векторні об'єкти. Крім того, приєднати до свого кліпу бібліотеку іншого Flash-ролика можна за допомогою пункту Open External Library (Відкрити зовнішню бібліотеку), що знаходиться в меню File • Import (Файл • Імпорт). При цьому в діалоговому вікні Open as Library (Відкрити як бібліотеку) потрібно вибрати той файл, яким ви хочете скористатися. Після чого весь вміст бібліотеки обраного документа буде перебувати на панелі Library нового.

Ви зібрали всі необхідні аудіоматеріали і можете почати наступний етап роботи.

«Потік» або «Подія»: вибір типу звуку Audio Stream або Audio Event

Отже, що ж заготовлено у Flash для роботи зі звуком? Щоб додати аудіо в кліп, досить на Timeline (Монтажна лінійка) перейти до ключового кадру, з якого буде починатися звук. На панелі Properties (Властивості) із списку Sound (Звук) виберіть бажаний музичний фрагмент, після чого на відповідному шарі Timeline з'явиться ламана крива звуку (рис. 3).

Це найпростіший варіант, але ж сенс використання звуку і складається в підпорядкуванні його подій кліпу. А для цього треба знати, звук якого типу коли слід використовувати. Давайте розберемося, як відрізняти так зване потокове аудіо (Audio Stream) від подієвого (Audio Event), і розглянемо приклади застосування звуку.

Потокове аудіо (Audio Stream) почне відтворення відразу ж після того, як завантажиться достатній обсяг даних для перших кадрів. Воно синхронізується з анімацією панелі Timeline, т. Е. Зупиняється тоді, коли зупиняється або закінчується кліп.

Подієве аудіо (Audio Event) перед відтворенням повинно бути повністю завантажено. Причому після того як анімація закінчиться, звук буде звучати до тих пір, поки його не вимкнуть. Алгоритм потокового аудіо економічніше подієвого, тому що не ввійшли в кліп звуки не впливають на розмір кліпу. При роботі зі звуком доводиться вирішувати такі завдання.

  • Звук як фон - музика грає до тих пір, поки не закінчиться, незалежно від того, що відбувається на сцені.

  • Звук, узгоджений з анімацією, - виникає при певних подіях кліпу, наприклад при натисканні на кнопку або появі нового учасника ролика, т. Е. Початок відтворення і припинення програшу в ключових кадрах кліпу.

За питання узгодження звуку і руху відповідає розділ Sync на панелі Properties. Саме там із списку можна вибрати алгоритм синхронізації. Розглянемо ці алгоритми більш докладно.

  • Event (Подія) - аудіофрагмент буде повністю програний починаючи з того моменту, як ви задасте його певного кадру панелі Timeline. Навіть якщо кліп закінчиться раніше, ніж звук, музика все ж звучатиме до кінця.

  • Start (Початок) - опція запобігає програш двох однакових звукових фрагментів в один і той же момент часу, що сталося б у першому випадку, якби ви захотіли повторно запустити ролик.

  • Stop (Закінчення) - якщо ви збираєтеся в будь-який момент часу зупинити звучання, то потрібно на цьому кадрі вибрати цю опцію.

  • Stream (Потік) - на відміну від режиму Event буде програна та частина звукового фрагмента, яка присутня на панелі Timeline. Після закінчення дії кліпу відтворення музики також буде призупинено незалежно від її «довжини».

Налаштування фонової музики

Розглянемо приклад налаштування звуку, який буде фоном Розглянемо приклад налаштування звуку, який буде фоном. Найголовніше - правильно задати параметри появи музики в кліпі, щоб звукові фрагменти НЕ нашаровувалися один на одного, утворюючи какофонію при повторних програші кліпу. Налаштуйте панель Properties згідно рис. 4.

  1. Створіть новий шар і на панелі для Sound виберіть імпортований музичний фрагмент.

  2. Увага! У списку Sync (Синхронізація) визначте для нього варіант Start (Початок). Це дозволить уникнути повторного запуску звуку до тих пір, поки поточний не програти до кінця.

  3. У другому списку виберіть Loop (Петля), щоб автоматично зациклити програш фрагмента протягом усього фільму. Протестуйте звук. Це можна зробити і в робочому оточенні програми - просто навпроти пункту Mute Sound (Заглушити звук) в меню Control (Контроль) не повинен стояти прапорець.

озвучування кнопки

Кнопки, що реагують на наведення або натискання попискування або іншим звуковим сигналом, виразніший від своїх «безголосих» побратимів. Розглянемо, як зробити так, щоб при наведенні на кнопку вона реагувала на це звуком.

  1. Двічі клацніть на ній і в Timeline перейдіть на стан кнопки Over (Над).

Редагування звуку в Flash

У Flash для звуку передбачено кілька ефектів, отримати доступ до яких можна через пункт Effect (Ефект) панелі Properties. Відкрийте його, натиснувши на кнопку Edit (Редагувати). У діалоговому вікні Edit Envelope (Редагувати криву) розміщені як стандартні ефекти, так і два графіка кривих, що дозволяють вручну налаштувати звук (рис. 6).

6)

Попереджаю: не чекайте чудес, особливо якщо ви вже мали справу зі спеціалізованими програмами для роботи зі звуком. Отже, можливі такі ефекти.

  • Left Channel (Лівий канал), Right Channel (Правий канал) - дозволяють відтворити звук тільки в одному каналі.

  • Fade Left to Right (Послабити лівий канал в порівнянні з правим), Fade Right to Left (Послабити правий канал в порівнянні з лівим) - якщо ви хочете приглушити якийсь із каналів, виберіть відповідну опцію.

  • Fade In (Послабити), Fade Out (Посилити) - в залежності від того, який пункт обраний, до кінця звук буде затихати або наростати.

  • Custom (Замовлений) - останній режим, в якому передбачається активна робота з двома графіками.

Тепер коротко висвітлимо редагування вручну каналів в діалоговому вікні Edit Envelope.

Канали. Тут представлені два канали: верхній - правий, нижній - лівий. На кожному з них розташоване по маркеру у вигляді білого квадратика. Від того, де він знаходиться, залежить гучність звуку: вгорі - гучність максимальна, внизу - мінімальна. Таких маркерів може бути нескінченно багато, ви самі їх створюєте, клацаючи мишею по потрібних вам моменту програшу і пересуваючи квадратик на потрібну позицію. Виразність звучанням додасть плавне збільшення або зменшення гучності звуку.

Тривалість фрагмента. Між графіками каналів відображається вузька смужка з мітками часу. Ви можете скоротити музичний фрагмент, пересуваючи дані маркери. Зокрема, ця функція дуже корисна для того, щоб прибрати «час тиші», яке присутнє на початку і в кінці практично будь-якого звукового фрагмента. Потягніть за бічні маркери, щоб позбутися від порожнечі. Неактивна зона звуку при цьому буде затоновані (див. Рис. 6).

Примітка. Про «часу тиші» можна судити по слабкій «кардіограмі» графіка, коли звивиста крива прагне стати прямою.

Так, використовуючи обмежувач звучання і тип Stream, можна добиватися того, щоб була програна тільки певна частина аудіофрагмента. Експериментуйте з налаштуваннями ефектів звуку, тестуючи натисканням на значок в лівому нижньому кутку панелі Edit Envelope.

* * *

Ми розглянули ще не всі можливості аудіо в Flash. У наступному номері читайте про те, як налаштувати параметри експорту звуку і як допомагає ActionScript-програмування при управлінні програванням звуку.

ПРО АВТОРА

Ксенія Свиридова - аспірантка кафедри «Автоматизовані системи управління» НТУ «ХПІ», e-mail: [email protected] .

Ru/search?
Де знайти аудіо для кліпу?
Який звук сподобається Flash?

Дополнительная информация

rss
Карта