Статистика не підтримує стереотипи про жінок-водіїв - винуватцями більше 80% аварій зі смертельними наслідками є чоловіки

  1. Чоловіки їздять ризиковано

В аварії, що сталися з вини нетверезого водія, винуватцем в 95% випадків є чоловік. Фото: Anni Riit'aho / Yle

«Жінка за кермом - мавпа з гранатою», свідчить стара шовіністична прислів'я, покликана в карикатурній формі підкреслити стереотип, що жінки нібито програє чоловікам в водійських талантах. У той же час провідний експерт агентства транспортної безпеки Trafi і керівник досліджень при Організації по освіті в області безпеки дорожнього руху Liikenneturva заявляють, що в світлі статистики чоловіки виглядають набагато більш ймовірними кандидатами на роль «мавпи з гранатою».

Якщо брати, наприклад, статистику аварій, що сталися з вини п'яного водія, то винуватцем в 95% випадків є чоловік.

- У свою чергу, якщо розглядати статистику нещасних випадків на дорогах, які спричинили за собою смерть, було б краще, якби за кермом сиділи тільки жінки, - каже Юха Валтонен. - Більше 80% смертельних аварій здійснюють чоловіки.

Чоловіки їздять ризиковано

Згідно зі статистикою видачі водійських прав, у віці 20 років чоловіків серед водіїв на 13% більше, ніж жінок. За словами Валтонен, це пояснюється тим, що дівчата зазвичай пізніше юнаків йдуть в автошколу.

Ці показники порівнюються серед людей у ​​віці близько 30, коли різниця між кількістю жінок-і чоловіків-водіїв становить всього близько 1,5%.

Серед водіїв у віці жінки зазвичай раніше відмовляються від прав, ніж чоловіки.

Провідний експерт агентства транспортної безпеки Trafi Юссі Похьонен підтримує Валтонен, кажучи про те, що чоловіки набагато частіше стають винуватцями аварій, ніж жінки. Він, однак, нагадує, що статистика замовчує про те, наскільки активними є водії.

- Існують люди, які отримують права і потім кладуть їх на полицю, ніколи більше не сідаючи за кермо або роблячи це епізодично, - коментує Юссі Похьонен.

На думку Похьонена, статистика нещасних випадків також пояснюється тим, що водіями важкого транспорту найчастіше є чоловіки, які також більш схильні їздити на таких травмонебезпечних транспортних засобах, як мотоцикл і квадроцикл.

Однак навіть ці фактори не пояснюють усієї кількості аварій, винуватцями яких стають чоловіки.

Похьонен вважає, що образливі прислів'я про жінок за кермом виникли на самій зорі автомобільної ери.

- Світ автомобілів був дуже маскулінних аж до 1960-х. Частково причиною таких приповідок є щире здивування, тому що жінки за кермом були явищем винятковим. Зрозуміло, не обійшлося і без стереотипів, - говорить Похьонен.

Дополнительная информация

rss
Карта