Статус дитини, яка постраждала від війни на Донбасі: Які пільги і гарантії передбачені

Статус дитини, яка постраждала від війни на Донбасі: Які пільги і гарантії передбачені

Фото джерело: Pixabay

В Україні тисячі дітей відчувають негативні наслідки збройного конфлікту на сході України. Для створення необхідних умов підтримки таких дітей 5 квітня 2017 року Кабінет міністрів України (КМУ) прийняв Постанову № 268, якою затверджено «Порядок надання статусу дитини, яка постраждала в результаті військових дій і збройних конфліктів». У квітні 2018 року в Постанова № 268 внесені зміни, які значно спростили зазначену процедуру. Які пільги та гарантії передбачені цим статусом, сьогодні, 25 жовтня, роз'яснили в прес-службі представництва Норвезької ради у справах біженців в Україні (NRC).

«Статус дитини, яка постраждала в результаті військових дій і збройних конфліктів, отримати можна. Законодавча база для цього передбачена. Реальні пільги і механізми реабілітації постраждалих дітей фактично відсутні », - йдеться в повідомленні.

Зараз у Верховній Раді України зареєстровано два проекти постанов, спрямованих на часткове вирішення цього питання:

  • проект Постанови № 8254 від 10.04.2018 «Про деякі питання соціального захисту дітей, які постраждали в результаті військових дій і збройних конфліктів» доручає КМУ внесення на розгляд уряду проект закону про додаткові соціальні гарантії для постраждалих дітей. Такі соціальні гарантії передбачають надання одноразової компенсації збитку, нанесеного здоров'ю, щорічну допомогу на оздоровлення, пільги на безкоштовний проїзд, безкоштовне оздоровлення, позачергове забезпечення місцями в дошкільних навчальних закладах і т. П .;
  • проект постанови № 8546 від 03.07.2018 «Про невідкладні заходи щодо організації оздоровлення та відпочинку дітей, які постраждали в результаті військових дій і збройних конфліктів».

«Обидва проекти постанов внесені до порядку денного дев'ятої сесії ВРУ восьмого скликання. Однак, як показує практика, далеко не всі проекти, внесені до порядку денного, розглядаються на відповідній сесії », - зазначають правозахисники.

У Донецькій області за кошти обласного бюджету батькам (законним представникам) постраждалих дітей виплачується одноразова грошова допомога. Виплата зазначеної допомоги передбачена «Порядком надання у 2018 році одноразової грошової допомоги дітям, які отримали статус дитини, яка постраждала в результаті військових дій і збройних конфліктів на території Донецької області, за рахунок обласного бюджету», затвердженим розпорядженням голови обласної військово-цивільної адміністрації від 17 квітня 2018 року № 493 / 5-18.

Однак, зазначають правозахисники, будь-які інші виплати або пільги для таких дітей поки не передбачені.

Наступний проблемне питання - придбання статусу дітьми, які отримали фізичну або психологічну травму на непідконтрольною уряду України території. Оскільки документи, видані на непідконтрольною уряду України території, є недійсними, то для отримання такого статусу законні представники дітей мають зібрати всі необхідні документи на підконтрольній уряду України території. «А значить, проходити через додаткові бюрократичні процедури, і іноді знову піддавати дитину травмуючим спогадами. На практиці також виникають ситуації, коли один з батьків звертається в службу у справах дітей з заявою про надання такого статусу, а інший виступає проти цього. Сьогодні законодавство не містить прямої норми про порядок дій представників уповноваженого органу в подібній ситуації », - повідомили в NRC.

«Пильна увага до теми захисту дітей, як з боку законодавця, так і з боку суспільства, вселяє надію, що дуже скоро ситуація зміниться. Незважаючи на те, що процес надання статусу не проходить без перешкод, звертатися до уповноважених органів за призначенням можна і потрібно, адже належна реабілітація безумовно є запорукою майбутнього дітей, які постраждали в результаті збройного конфлікту », - підсумували в організації.

Про те, як дитині отримати статус потерпілого в результаті військових дій і збройних конфліктів, читайте тут. Статус дитини, яка постраждала від військових дій, дається один раз і на все життя.

Нагадаємо, статус дитини, яка постраждала від військових дій, дітям Донбасу, в тому числі внутрішньо переміщеним особам (ВПЛ), необхідно оформляти вже зараз, щоб в майбутньому мати можливість отримати допомогу.

Як повідомлялося, в Україні серед дітей-переселенців 35 тисяч потенційних кандидатів на отримання статусу постраждалих внаслідок військових дій. На поточний момент такий статуc отримали 1 665 дітей.

ДЖЕРЕЛО

Дополнительная информация

rss
Карта