studio arch4 - студія арх4

06 фпреля 2012

Втомившись від некомпетентних суджень, самі звертаємося до першоджерел і іншим радимо. Вашій увазі пропонується переклад керівництва RIBA "як замовнику і архітектору знайти спільну мову". Запрошуємо до обміну думками та аналогічними матеріалами.

Запрошуємо до обміну думками та аналогічними матеріалами

Душевний спокій
Коли Ви наймаєте архітектора, то Ви отримуєте професіонала, відмінно знає тонкощі своєї сфери діяльності. Ви будете взаємодіяти з висококласним фахівцем, який інтенсивно навчався своєї професії як мінімум 7 років.
Ніхто інший в будівельній галузі не проходить настільки ретельну програму навчання плануванню і інженерії, та ще й на такому високому рівні.

Кваліфікація «Архітектор» охороняється законодавством Великобританії, а фахівці, які претендують на її отримання, повинні складатися в, свого роду, «Реєстраційній палаті» для архітекторів - Architects Registration Board (ARB).
Практикуючі архітектори можуть потрапити в список «RIBA Chartered Practice» (це приблизно відповідає назві «Сертифікована RIBA діяльність»), що є визнаним знаком якості і гарантує, що носій цього титулу надає першокласні послуги. На цій підставі фахівці, зараховані в списки RIBA, можуть доповнити назву своєї професії, яке буде виглядати як «Архітектор RIBA» (за винятком студентів). На даний момент в RIBA перераховано близько 44000 фахівців в галузі архітектури, дизайну і інженерії.
Що стосується «сертифікованої RIBA діяльності», то на сьогоднішній день зареєстровано лише трохи більше 3000 випадків зарахування в цей почесний список, причому у вигляді одного запису фіксувалися як професіонали індивідуальної практики, так і цілі колективи, що працюють по всьому світу.
Якщо замовник вибирає послуги такого фахівця, то він отримує стовідсоткову гарантію якості послуг і наявність у архітектора спеціальної професійної страховки від збитків (Professional Indemnity Insurance - PII). Зрозуміло, в вартість включається система управління якістю, ризиками, планування і всі інші управлінські технології, що спрощують задоволення запитів замовника в повному обсязі. Але не варто помилятися, вважаючи, що у професіонала з титулом «Архітектор RIBA» буде маса недоліків і звертатися треба тільки до тих, чия робота сертифікована RIBA. Обидві групи фахівців прекрасно знають свою справу, а відрізняються вони лише досвідом, можливостями і формою роботи, ну і, звісно ж, вартістю своїх послуг.

Що архітектор може для Вас зробити
Фахівець, що має на руках сертифікат «RIBA Chartered Practice» або є архітектором RIBA, може надати своєму замовнику істотно більше, ніж набір креслень і візуалізацій. Досвід такого фахівця дозволяє йому «заглянути в майбутнє», побачивши стан проекту на всіх стадіях аж до здачі в експлуатацію і заселення.
Вони можуть передбачити найбільш виграшну планування і дизайн, посприяти отриманню необхідних погоджень, здійснювати авторський і проектний нагляд, при всьому цьому ставлячи на чільне місце затверджені терміни і з повагою ставлячись до виділеного бюджету.

підготовка
Консультація з архітектором на передпроектної стадії дозволить йому відчути потреби і запити свого замовника. Формалізувати ідеї клієнта, архітектор готує приблизну оцінку майбутнього проекту і його бюджету.
Такий підхід дозволить відразу визначити найбільш чутливі місця і знизити загальну вартість робіт. Клієнт отримує уявлення про порядок сум, необхідних для реалізації своїх побажань, а також, що навіть важливіше, - строків їх втілення.
Архітектор отримує ключові реперні точки і може на їх основі створити максимально докладний план-графік із зазначенням всіх стадій робіт за проектом і їх вартості.

Розробка плану
Точне перекладення думок і побажань замовника у вигляді чітких ліній плану - завдання, яке під силу лише кваліфікованому архітекторові. Фахівці такого рівня не тільки формалізують початкові побажання, але і пропонують свої варіанти зміни проекту, творчо переробляючи побажання клієнта. Найважливіша користь від такої процедури - виявлення найбільш виграшною конфігурації простору, що дозволяє максимально задіяти всі переваги як приміщення, так і матеріалів, з яких воно буде створено і якими потім буде наповнюватися.
Результатом таких робіт буде набір наочно візуалізованими ідей і креслень, в повній мірі враховують вимоги замовника. Часто буває і так, що замовнику подобається кілька варіантів, запропонованих архітектором. Запозичення з різних версій можуть в результаті дати абсолютно приголомшливий ефект, який був би неможливий при проходженні виключно попереднім планом. Такі дії мають на увазі певну гнучкість як з боку замовника, так і з боку архітектора.

Процес узгодження
Архітектор може допомогти своєму клієнтові в одержанні необхідних погоджень. Залежно від законів даної місцевості, можуть знадобитися різні дозволи, протоколи відповідності екологічним, санітарним, енергозберігаючим і іншим стандартам. Окремим рядком йде пункт про необхідність забезпечення
доступу в будівлю для інвалідів та осіб з обмеженими фізичними можливостями.

стадія будівництва
Коли фінальний план затверджений і отримані всі погодження, починається стадія безпосереднього втілення ідей в камені, дереві, склі та металі. Прекрасно знаючи гравців в своїй галузі, архітектор може порадити клієнтові послуги підрядників, чиї розцінки вписуються в затверджений бюджет і терміни, а також володіють достатнім критерієм співвідношення ціни і якості. Також він може здійснювати нагляд і представляти інтереси замовника. В цьому випадку його обов'язком є ​​стеження за темпами просування робіт і витрачанням бюджету. При будь-якому відхиленні від плану архітектор негайно сповіщає замовника і викладає суть питання. Контроль здійснюється на всіх стадіях аж до здачі об'єкта замовнику. По суті, архітектор високого рівня організовує роботу так, як якщо б він будував об'єкт для себе.

Як же знайти висококласного архітектора?
Не існує двох однакових проектів, так само як і двох однакових замовників з однаковими ж побажаннями. З цієї причини кожен опис проекту унікально. Для нього немає одного рішення, яке може бути запропоновано будь-яким випадково взятим архітектором.

Підбір фахівця є одним з найважливіших рішень, яке належить прийняти замовнику. RIBA може посприяти тому, щоб висококласний архітектор і замовник зустрілися, знайшли спільну мову і змогли втілити в життя свої ідеї.
Так як же знайти таку людину? Перед початком пошуків замовник повинен сам собі відповісти на наступні питання:
- Які найбільш складні місця проекту?
- Скільки грошей Ви готові витратити?
- Наскільки важливо для вас, щоб архітектор працював або проживав з вами в одному регіоні?
- Якими специфічними знаннями повинен володіти шуканий архітектор?
- Який дизайн або філософія Вам ближче (наприклад, традиційний, сучасний, еко-будинок, мінімалізм, брутализм і тд.)

RIBA пропонує кілька способів підбору архітектора:
- Списки «сертифікованих RIBA» в інтернеті і в вигляді паперових каталогів;
- Послуги для клієнтів RIBA;

списки
У списках RIBA значиться понад 3000 архітекторів індивідуальної практики і творчих колективів, чия робота відповідає стандартам RIBA і пройшла процес добровільної сертифікації. Кожен з них надає всі свої контактні дані, викладає приклади робіт і фотографії. Уточнюючі запити допоможуть відфільтрувати список за категоріями місця роботи, послуг, що надаються, можливостей роботи за межами Великобританії і областей компетенції. Результуючий список складається з прямих посилань на сайти архітекторів і організацій, які відповідають критеріям пошуку.

Послуги для клієнтів RIBA
Якщо проект обіцяє бути дуже складним і вимагатиме неухильного дотримання специфічних вимог, то замовник може скористатися системою пошуку за індивідуальними параметрами.
Пошук буде проведений по всій базі даних RIBA (понад 40000 найменувань), а його результати дозволять сформувати попередній список найбільш підходящих вимогливому замовникові кандидатів (з урахуванням кваліфікації, форми роботи, досвіду і наявності необхідних ресурсів). Також можна сформулювати суть проекту в звичайному e-mail і відправити його на адресу RIBA. При необхідності RIBA може виступити в якості представника замовника і сама вийти на контакт з архітектором або організацією (як одноразово, так і на регулярній основі).

Список «сертифікованих RIBA» - знак якості
Система акредитації та сертифікації, в результаті якої архітектор або архбюро може потрапити в список RIBA, існує для підвищення стандарту надання послуг в архітектурі та суміжних областях. За допомогою цієї процедури відбираються найкращі представники професії, які володіють не тільки високим рівнем професіоналізму, але можуть забезпечити найкращі умови виробничої практики і підтримки замовника, що, в кінцевому підсумку, йде на користь як самому професіоналу, так і його клієнту. Багато архітекторів є членами RIBA, але лише кращі з них можуть бути зараховані до списку представників професії, чия робота була оцінена, перевірена і сертифікована RIBA. І коли замовник звертається в RIBA з приводу пошуку архітектора, відповідні йому фахівці рекомендується шукати спершу в списку «сертифікованих RIBA», а потім переходити до загальної бази.

Як скласти опис проекту
По суті, опис є перерахуванням всіх побажань до проекту, які є у замовника. Щоб архітектор відразу почав працювати в правильному напрямку, важливо скласти цей список з особливою ретельністю. Цей документ повинен бути недвозначним, тобто він повинен описувати ключові вимоги до проекту, окреслювати допустимі межі (стилістичні, технічні та фінансові) та передавати особисті відчуття замовника. Опис проекту має також включати: його основну функцію, яку він буде виконувати при експлуатації, напрямок дизайну, в якому замовник його бачить, способи прийняття рішень при виникненні спірних моментів, реалістичні часові рамки і бюджет. Але не треба побоюватися, що такий опис повинен
складати виключно замовник. Це - результат його спільної роботи з архітектором, в якій, проте, першорядні саме максимально докладно викладені ідеї саме замовника. Архітектор може допомогти їх сформулювати, але він не може придумати проект, не знаючи побажань, пристрастей і мотивації свого клієнта.
Роль архітектора на даному етапі зводиться до позиції «мудрого візира», що допомагає замовнику визначитися зі своїми побажаннями. Досвід архітектора допоможе, грунтуючись на інформації від замовника, з високим ступенем точності визначити фінансові та часові рамки проекту. Плюс до цього, він може запропонувати найкраще просторове рішення проекту і, базуючись на аналізі місцевості, висунути ідеї щодо поліпшення життєвого простору. Відкритість замовника тут грає вирішальну роль, так як максимум інформації, переданої архітектору на початку роботи, дозволить йому детально розробити найбільш підходящу концепцію, не витрачаючи сили на пошук рішень, які потім будуть відхилені. Так що тут грамотно поставлена ​​задача - половина успіху всього проекту.

Взаємовідносини замовника і архітектора
Після вибору архітектора, його відносини з замовником формалізуються у вигляді договору. Є різні тонкощі, які залежать від типу робіт (наприклад, об'єкт будується з нуля або ж робота ведеться в експлуатується будівлі), але його основні компоненти незмінні. До них відносяться такі параметри як: опис робіт і послуг, розрахунок вартості та тривалості всіх робіт, можливість залучення будь-якого стороннього консультанта, архітекторська страховка і найвідповідальніший період архітектора, а також опис процедури вирішення спорів. В рамках договору архітектор зобов'язується надавати послуги і виконувати роботи чесно і сумлінно, при необхідності представляти свого замовника і консультувати його з питань в рамках своєї компетенції, постійно відстежувати відповідність виконання робіт погоджених термінів, масштабами і вартості, не вносити в проект не узгоджених з замовником змін і не укладати договори субпідряду без його схвалення.
Але і замовник теж повинен бути готовий до виконання деяких зобов'язань на кшталт точного розміщення пріоритетів проекту, надання максимально зважених, деталізованих і точних описів своїх побажань, адекватного реагування на питання і прохання архітектора, своєчасної оплати всіх рахунків в повному обсязі.
Важливо також пам'ятати про необхідність отримання всіх погоджень до початку будівельних робіт. Цю частину цілком можна отримати архітекторові, але слід пам'ятати, що погодженням підлягає вже остаточна редакція опису проекту. Проте, RIBA рекомендує укладати контракт на будівництво. Він покликаний позбавити боку від різного роду несподіванок, які не були враховані при формалізації проекту. Мова йде про, наприклад, непередбаченому поводженні грунту. Це, в свою чергу, може накласти обмеження на результуючий вигляд об'єкта. Грамотно складений контракт між замовником і будівельною фірмою послужить додатковою страховкою від непередбачених обставин.

управління витратами
Тарифи, що виставляються архітектором, завжди є предметом торгу. Не існує якогось стандарту або є ухваленою фіксованої вартості. Сума залежить від складності проекту, витраченого часу і ресурсів. Наприклад, проекти, що включають в себе розширення будівель або їх перебудову, можуть бути більш ресурсоємними в порівнянні з будівництвом об'єкта з нуля. А за реконструкцію історичної будівлі архітектор отримає ще більше в силу наявності ряду обмежень, що накладаються законодавством на такі роботи.

гонорар архітектора
Архітектор може позначити свій гонорар як відсоток від загального кошторису або назвати фіксовану суму. Якщо фронт робіт спрогнозувати важко або будуть потрібні додаткові передпроектні дослідження, то архітектор має право на непрофільні роботи ввести погодинну оплату з додатком обґрунтування трудовитрат, оцінки часу і тарифу по кожному типу робіт за годину. Допускається ведення оплати не по годинах, а по днях. Це допустимо в разі реалізації масштабних робіт, особливо - в сфері нагляду за реалізацією проекту.

Витрати і порядок оплати
Сума витрат зазвичай додається до кошторису гонорару і обчислюється з вартості поїздок, скоєних за розпорядженням замовника, оплаті копій документів і креслень, оплаті місцевих зборів при написанні додатків до проекту, які потрібні для проходження погоджень.
Архітектор, який притягається на весь проект, може запропонувати різний порядок оплати своєї праці. Але досить часто зустрічається така схема: третина суми він отримує на проектній стадії, другу третину - на стадії тендеру та залишок отримує на стадії будівництва. Але нерідко складається план помісячних виплат архітекторові (особливо актуально для великих проектів) або вибирається інша періодичність.

Клієнт завжди правий, але ...
Задоволення замовника від перебування в будинку своєї мрії залежить не тільки від архітектора, але і від нього самого. При виборі архітектора важливо налагодити з ним контакт не тільки з професійної позиції, але і з людської. Зрозуміло, всі сторони зацікавлені в максимальній вигоді для себе, але це не виключає необхідності надання довіри. Треба бути готовим проявити деяку гнучкість, якщо професіонал пояснить непридатність будь-якої з ідей замовника. І, звичайно, не можна впадати в крайнощі і йти на поводу у архітектора, яким би кваліфікованим він не був. Адже для них найкращий замовник - це той, який точно знає свої потреби і може їх чітко сформулювати, залишаючись готовим до того, що деякі задумки можуть так і залишитися нереалізованими. І все ж, будь-який професіонал вміє відчувати свого замовника, намагаючись максимально втілити в життя його бажання.

Переклад за матеріалами офіційного сайту RIBA

Арх-4



Як же знайти висококласного архітектора?
Так як же знайти таку людину?
Скільки грошей Ви готові витратити?
Наскільки важливо для вас, щоб архітектор працював або проживав з вами в одному регіоні?
Якими специфічними знаннями повинен володіти шуканий архітектор?

Дополнительная информация

rss
Карта