- [+] Сьогодні в програмі
- Windows RE
- System (EFI)
- MSR (Microsoft System Reserved)
- Windows
- Інші розділи (Recovery і т.д.)
- Вид на конфігурацію розділів з Windows
- Створення конфігурації розділів для розмітки GPT
- Спосіб 1 - програма установки Windows (рекомендую)
- Спосіб 2 - утиліта diskpart
- дискусія
Ви замислювалися над тим, що відбувається під час установки Windows після того, як ви натискаєте чарівну кнопку Далі у вікні управління дисками?
Програма установки створює конфігурацію розділів, над кожним з яких вона згодом виконує різні дії.
[+] Сьогодні в програмі
Приклад конфігурації розділів на ПК з UEFI
Давайте розглянемо приблизну конфігурацію дисків в розмітці GPT на UEFI-системі. порядок розділів залежить від ОС .
збільшити малюнок
Windows RE
У розмітці GPT розділ Windows RE розміром 300-500MB (в залежності від ОС) містить середовище відновлення . Аналогічний розділ розміром є і на системах з розміткою MBR - там він називається System Reserved і поряд з RE містить файли, необхідні для завантаження Windows.
Середовище відновлення знаходиться в файлі winre.wim.
Він потрапляє на розділ Windows RE в процесі установки ОС на відформатований диск або під час підготовки ПК виробником. В обох випадках принцип однаковий:
- У процесі створення структури розділів для Windows RE призначається спеціальний атрибут 0x8000000000000001. Він є комбінацією двох атрибутів - один блокує автоматичне призначення букви диска, а інший - позначає розділ як обов'язковий для роботи системи, що перешкоджає його видалення з оснащення управління дисками.
- До розділу Windows застосовується образ системи - стандартний install.wim або налаштований custom.wim . Як наслідок, winre.wim виявляється в папці Windows \ System32 \ Recovery.
- На розділі Windows RE створюється папка Recovery \ WindowsRE, після чого це розташування середовища відновлення реєструється утилітою reagentc. W: \ Windows \ System32 \ reagentc.exe / setreimage / path T: \ Recovery \ WindowsRE / target W: \ Windows
Утиліта входить до складу Windows, але не Windows PE або RE, тому запускається вона саме з розділу операційної системи. Поряд з реєстрацією RE команда переміщує winre.wim з розділу Windows на службовий розділ Windows RE. Якщо ви хочете побачити файл, спочатку призначте диску букву за допомогою утиліти diskpart. Оскільки файл має атрибути системний і прихований, швидше за все його покаже команда dir / ah.
В результаті цих дій завантаження в середу відновлення відбувається з розділу Windows RE. Подробиці процесу я покажу в прийдешньому оповіданні про відновлення резервної копії.
Розділ Windows RE не є обов'язковим для роботи Windows. Середовище відновлення може бути відсутнім або перебувати прямо на розділі з операційною системою. Однак розміщення Windows RE на окремому розділі переслідує дві мети:
- Завантаження в середу відновлення на ПК з зашифрованим розділом Windows. У середу відновлення неможливо завантажитися, якщо вона знаходиться на розділі з Windows, який зашифрований. Розділ Windows RE виключений з шифрування, тому завжди можна потрапити в середу і скористатися її інструментами.
- Захист середовища відновлення від пустотливих рук. Оскільки розділ неможливо видалити в оснащенні управління дисками, ймовірність його смерті по необережності трохи нижче, хоча при бажанні його нескладно видалити за допомогою diskpart.
System (EFI)
Розділ EFI, відформатований в FAT32, є обов'язковим для розмітки GPT на системах з UEFI. Стандартний розмір розділу EFI становить 100MB, але на дисках розширеного формату 4K Native (сектори 4KB) він збільшений до 260MB зважаючи обмежень FAT32. Виробники ПК можуть зберігати на цьому розділі якісь свої інструменти, тому його розмір варіюється в залежності від виробника.
У розмітці GPT розділ EFI виконує одну з ролей, яка покладена на розділ System Reserved в розмітці MBR. Він містить сховище конфігурації завантаження (BCD) і файли, необхідні для завантаження операційної системи.
Під час установки Windows на ньому створюється завантаження всього однією командою утиліти bcdboot. Програма установки знає букву розділу Windows (до нього застосований install.wim):
bcdboot W: \ Windows
Команда створює в корені розділу EFI папку EFI \ Microsoft \ Boot, копіює в неї файли завантаження і формує конфігурацію завантаження (BCD).
У деяких елементах графічного інтерфейсу російської Windows (наприклад, в diskmgmt.msc) EFI помилково називається шифрованих системним розділом. Ніякого шифрування там немає, так само як в англійській ОС про це не згадується.
MSR (Microsoft System Reserved)
Розділ відформатований в NTFS і займає в Windows 8 і 8.1 - 128MB, а в Windows 10 - 16MB. Він також є обов'язковим для розмітки GPT, тому що вона не дозволяє використовувати приховані сектори диска (на відміну від MBR). Як наслідок, розділ MSR необхідний для службових операцій вбудованого і стороннього ПО (наприклад, конвертування простого диска в динамічний). Але Windows може працювати і без нього, звичайно. 1
Незважаючи на наявність "System Reserved" в назві, розділ MSR не має нічого спільного з розділом System Reserved в розмітці MBR. Крім того, його не видно в файлових менеджерах і оснащенні управління дисками, хоча diskpart його показує.
Windows
Це розділ з операційною системою, до якого застосовується стандартний образ install.wim або налаштований образ.
Інші розділи (Recovery і т.д.)
Виробники ПК також додають додаткові розділи, наприклад, один для зберігання своїх інструментів відновлення (замінює стандартний Windows RE), а інший - з резервним чином системи для відкоту до фабричним налаштуванням. Вони можуть мати особливі атрибути GPT з тих же причин, що і Windows RE.
Так, процес розгортання ОС на ПК може починатися зі збереження заводського WIM-образа на розділі R. Це дозволяє спочатку застосувати його до розділу з системою, а потім зареєструвати в якості резервного способу однією командою.
W: \ Windows \ System32 \ reagentc / setosimage / path R: / target W: \ Windows / index 1
В результаті на цей образ спираються кошти відновлення Reset і Refresh Your PC , Хоча виробники можуть впроваджувати і свої шляхи відкату після натискання функціональних клавіш.
Вид на конфігурацію розділів з Windows
В оснащенні управління дисками (diskmgmt.msc) описана вище конфігурація виглядає так.
збільшити малюнок
Розділи йдуть в тому ж порядку:
- 300MB - Windows RE
- 99MB - EFI
- MSR (не відображається)
- C - Windows, розділ з ОС
В утиліті diskpart цю конфігурацію можна подивитися командами list par (після вибору диска) і list vol. У моєму прикладі є також не відносяться до розповіді томи: том 0 - це DVD-привід, а тому 4 - розділ іншої фізичної диска.
збільшити малюнок
Ви можете легко зіставити томи з розділами, орієнтуючись на стовпець «Розмір». Зверніть увагу, що список томів не містить розділу MSR розміром 128MB, як і в оснащенні.
Створення конфігурації розділів для розмітки GPT
Ви можете створити розглянуту вище конфігурацію:
- За допомогою графічного інтерфейсу програми установки Windows
- У командному рядку утилітою diskpart.
Я покажу обидва способи.
Раніше я рекомендував diskpart, але тепер раджу по можливості створювати структуру розділів програмою установки Windows. Вона автоматично створює правильну структуру розділів під конкретну ОС, на всі випадки життя і відповідно до поточного підходом Microsoft.
Зміна курсу обумовлена низкою причин. Рекомендована структура розділів у Microsoft варіюється в різних поколіннях ОС , А тепер ще й від збірки до збірки Windows 10 . Так, відрізняється розмір і розташування розділу Windows RE (він необхідний, наприклад, для відновлення диска, зашифрованого BitLocker).
Microsoft сама не встигає оперативно відображати ці зміни в своїй документації, куди вже мені :) Та й не планував я створювати репозиторій скриптів diskpart на кожен чих. Спочатку сама стаття і перша версія скрипта diskpart в ній були покликані запобігти проблему з недостатнім розміром розділу RE , Яка проявлялася при створенні образу системи вбудованими засобами в Windows 8 і 8.1, що зараз втратило актуальність.
Спосіб 1 - програма установки Windows (рекомендую)
Цей спосіб працює тільки при наявності інсталяційного диска, звичайно. Досить почати установку, дійти до екрану конфігурації дисків і створити розділ на незайнятому просторі.
Програма установки автоматично створить всі необхідні розділи.
Спосіб 2 - утиліта diskpart
Незважаючи на відсутність графічного інтерфейсу, цей спосіб має важливу перевагу: він працює незалежно від того, чи є в наявності інсталяційний диск.
Примітка. Скрипт нижче узятий з опису MSDN для Windows 10 (на кінець 2016 року) і прибутк для всіх підтримуваних ОС Windows. Порядок розділів і їх розміри можуть не збігатися з документацією до тієї чи іншої ОС, але на роботу Windows це не впливає. Перфекціоністам і сумнівається рекомендую використовувати програму установки або слідувати документації. Подальше оновлення скрипта і посилань на документацію не планується.
Всі команди виконуються в середовищі Windows PE .
Для прискорення процесу я рекомендую вам заздалегідь зберегти файл з з другим блоком команд, наприклад, на настановної флешці.
У команді нижче замініть N на номер диска.
diskpart list disk sel disk N
Тепер виконуйте наступні команди або відкрийте раніше збережений файл в блокноті, скопіюйте весь текст і вставте правою кнопкою миші у вікно командного рядка. Підказка. Якщо блокнот ще не відкритий, необов'язково виходити з diskpart. Відкрийте ще одну командний рядок поєднанням Shift + F10 і наберіть notepad.
clean rem == CreatePartitions-UEFI.txt == rem == These commands are used with DiskPart to rem create four partitions rem for a UEFI / GPT-based PC. rem Adjust the partition sizes to fill the drive rem as necessary. rem select disk 0 rem clean == convert gpt rem == 1. System partition ========================= create partition efi size = 100 rem * * NOTE: For Advanced Format 4Kn drives, rem change this value to size = 260 ** format quick fs = fat32 label = "System" assign letter = "S" rem == 2. Microsoft Reserved (MSR) partition ==== === create partition msr size = 16 rem == 3. Windows partition ======================== rem == a. Create the Windows partition ========== create partition primary rem == b. Create space for the recovery tools === shrink minimum = 500 rem ** NOTE: Update this size to match the rem size of the recovery tools rem (winre.wim) plus free space ** rem == c. Prepare the Windows partition ========= format quick fs = ntfs label = "Windows" assign letter = "W" rem === 4. Recovery tools partition ============ ==== create partition primary format quick fs = ntfs label = "Recovery tools" assign letter = "R" set id = "de94bba4-06d1-4d40-a16a-bfd50179d6ac" gpt attributes = 0x8000000000000001 list volume list par exit
Так, я знаю, що diskpart можна «заскріптованних», але я не можу передбачити правильний номер диска, тому метод копіювання-вставки оптимальний з точки зору стислості пояснень і швидкості виконання завдання :)
Структура розділів створена! Дві останніх команди перед виходом з diskpart покажуть вам розклад по томах і розділах диска.
збільшити малюнок
Тут я хочу звернути вашу увагу на три моменти:
- Картинка не відповідає командам, тому що останні неодноразово оновлювалися :)
- Ключовим розділах призначені букви W, T і S, але вони діють виключно в цьому сеансі Windows PE. У завантаженій системі тільки розділ Windows отримає букву - C.
- Утиліта diskpart автоматично створює перший розділ зі зміщенням 1024KB, що оптимально для SSD.
дискусія
Цей запис не претендує на всеосяжний FAQ по GPT, тим більше що він вже є у Microsoft (Мені здається, я навіть бачив його російську версію, але відразу не знайшов). Я просто хотів відкрити завісу над одним з етапів установки Windows, а також прояснити вельми заплутану термінологію і зняти базові питання про створення структури розділів. У наступній статті я розповім про тонкощі і стратегіях резервного копіювання ПК з UEFI.
Взагалі, наявність UEFI в материнській платі не виключає можливості використання розмітки MBR. До речі, напишіть в коментарях, яка у вас система і розмітка! Якщо MBR на UEFI, розкажіть, чому так вийшло. Якщо у вас виникали проблеми при створенні розмітки GPT, напишіть, в чому вони полягали і як ви їх вирішили.