Четвертий за чисельністю абонентів мобільний оператор Росії визначився зі своєю стратегією на найближчі п'ять років. Компанія до 2018 року повинна увійти до трійки за кількістю клієнтів на вітчизняному ринку, ну а головним драйвером зростання повинен стати 3G і LTE. Основними помічниками оператора в цій справі повинні стати магістральні мережі "Ростелекома" і кредити як мінімум одного з акціонерів Tele2, банку «ВТБ».
Tele2 довгий час був єдиним великим мобільним оператором, який не надавав послуги на базі 3G і LTE. Що цікаво, цей факт не дуже-то сильно впливав на фінансове становище компанії. Оператор мав стабільно високу рентабельність на рівні 37-40% і постійно відвойовував клієнтів у конкурентів. Індекс лояльності у оператора був набагато вище, ніж у «великої трійки». Абонентів залучали низькі тарифи при гідній якості послуг зв'язку. Але партнери по ринку були спокійні, оскільки розуміли, що у дискаунтера немає майбутнього без мобільного Інтернету. Але, якщо б так було і далі.
До злиття Tele2 володів виключно мережами стандарту GSM в 41 регіоні. У "Ростелекома" були GSM-ліцензії в 71 регіоні, причому мережі були побудовані тільки в 31 регіоні. Крім того, «Ростелеком» володів 3G-ліцензіями в 75 регіонах, включаючи Москву і Санкт-Петербург, і LTE-ліцензією на всю територію країни. При цьому мережі 3G були побудовані в 22 регіонах, а LTE де-факто був доступний тільки в Краснодарському краї, та й то, не на всій території.
Першочерговим завданням команди Tele2 стала інтеграція існуючих мереж компанії з мережами "Ростелекома". Ну, а стартовим етапом на цьому шляху виявився запуск мережі 3G в Санкт-Петербурзі. Крім цього, мобільний оператор отримає доступ до всієї магістральної мережі "Ростелекома" по всій Росії. Відповідну угоду вже підписано і працює в повному обсязі.
Запуск 3G в 2014 році - подія неординарна. І, треба сказати, в Tele2 підійшли до цього з гумором. У запрошеннях на захід красувалися прапорці а-ля СРСР з написом: «Спасибі, що дочекалися!», Натякаючи на велику затримку з того моменту, коли аналогічні сервіси запустили їх конкуренти. Ну, а оформлення залу було схоже на залу очікування залізничного вокзалу середини 70-х років.
Для Tele2 особливо важливо, що, завдяки «Ростелекому», компанія отримає можливість надавати послуги високошвидкісного мобільного інтернету в стандартах 3G і LTE. До сих пір відсутність такої можливості не дозволяло компанії повноцінно конкурувати з операторами «великої трійки». Про це розповів Олександр Провоторов, заст. генерального директора Tele2.
Санкт-Петербург став першим регіоном, в якому абонентам Tele2 доступна послуга швидкісного мобільного інтернету. Запуск мережі 3G став можливим завдяки використанню існуючих мереж "Ростелекома" і їх інтеграцією з інфраструктурою Tele2.
На даний момент оператор забезпечує стійке покриття 3G на території Санкт-Петербурга і деяких міст Ленінградської області. У першому кварталі 2015 року компанія істотно розширить охоплення мережі, збільшивши кількість базових станцій з підтримкою 3G в регіоні в два рази.
3G-мережу в Санкт-Петербурзі підтримує технології HSPA + і Dual Carrier, що забезпечує абонентам максимальну швидкість скачування даних до 21 Мбіт / с і 42 Мбіт / с відповідно (при наявності сумісних пристроїв). Мережа 4G в Санкт-Петербурзі планується запустити в майбутньому році.
У грудні 2014 року Tele2 планує запустити мережі 3G в Новосибірській, Челябінській і Тамбовської областях, а ось в Тульській області оператор введе в експлуатацію мережу 4G на базі LTE-1800, реалізуючи принцип технологічної нейтральності, що дозволяє будувати мережі нового покоління на частотах GSM. Основна причина запуску LTE в Тулі в обхід 3G - відсутність ліцензії "Ростелекома" на частоти в діапазоні 2100 МГц. Протягом 2015 року швидкісний мобільний інтернет в стандартах 3G і 4G стане доступний абонентам Tele2 більш ніж в 50 регіонах країни. На решті території Росії LTE з'явиться в 2016 році.
На закиди про значні капітальні вкладення в 3G і запуск LTE лише в 2015-2016 роках в Tele2 заявили, що зараз лише 5% абонентських терміналів підтримують 4G, тоді як підтримку 3G мають більше 35% телефонів, що знаходяться у абонентів. Таким чином, на LTE в даний момент заробити неможливо, а ось на 3G - можна і потрібно.
«Здійснивши перший запуск мережі 3G, Tele2 пройшла важливий етап на шляху до побудови нового федерального оператора стільникового зв'язку з повним набором сучасних послуг. У 2015 році швидкісний мобільний інтернет за низькими цінами стане доступним для переважної більшості абонентів Tele2. В результаті розвитку мереж 3G і 4G ми чекаємо припливу нових абонентів і зростання виручки », - зазначив Олександр Провоторов.
В цілому оператор планує побудувати більше 80 тис. Нових мультістандартних базових станцій по всій країні (без урахування працюючих в мережах «Ростелекома»). Така кількість базових станцій потрібно компанії, щоб почати надавати якісні послуги в нових регіонах і модернізувати мережі в наявних для підтримки 3G і 4G. Плюсом можна вважати дісталися від "Ростелекома" мережі 3G, обладнання яких є найбільш свіжим в порівнянні з іншими мобільними операторами ( «Ростелеком» будував мережі в 2013-2014 роках). Основним обладнанням, як і раніше, будуть рішення Ericsson і Huawei. Однак, в регіонах, де мереж 3G не побудовано, будуть проводитися окремі тендери на поставку кінцевого обладнання. За цю справу компанія погодила програму капітального будівництва мереж третього покоління на 2015-2018 роки. За словами Олександра Провоторова, це «мільярди доларів». Проте, точної суми він не назвав.
Тим часом, витрати оператора в IT-інфраструктуру і технологічний розвиток мережі в другому кварталі поточного року вже зросли більш ніж в три рази: 4,1 млрд руб. замість 1,4 млрд руб. Рентабельність по EBITDA за цей же період скоротилася майже на 6 процентних пунктів: з 36,3% до 30,7%.
В Tele2 відзначили, що не відчувають будь-яких складнощів із залученням позикових коштів на ринку, незважаючи на складну ситуацію в економіці Росії і санкції з боку Заходу. Одночасно з цим менеджмент оператора нагадав, що одним із співвласників компанії є банк «ВТБ». У разі виникнення різного роду складнощів можна буде розраховувати на його допомогу.
Крім технічної інтеграції мобільних мереж Tele2 і "Ростелекома", в 2015 році почнеться процес ребрендингу мобільних активів "Ростелекома" під єдиний бренд Tele2. За словами Олександра Провоторова цей процес повинен завершитися до кінця 2016 року.
Разом з запуском швидкісного мобільного Інтернету в лінійці тарифів Tele2 з'являться нові пакетні тарифи з абонентською платою: «Чорний», «Дуже чорний» і «Найчорніший». Тарифи відрізняються обсягом включеного інтернет-трафіку, кількістю хвилин і SMS.
Зокрема, в Санкт-Петербурзі тариф «Дуже чорний» включає 3 Гбайт трафіку без обмеження по швидкості, безлімітні дзвінки на Tele2 в рамках регіону, 350 хвилин дзвінків на телефони всіх операторів регіону і Tele2 по всій Росії, а також 150 SMS. Абонентська плата становить 290 рублів на місяць.
Крім цього, оператор передбачив різні тарифні опції для тих абонентів, хто хоче користуватися швидкісним мобільним інтернетом, але вважає за краще залишатися на поточному тарифі. Наприклад, опція «Пакет інтернету» (5 Гб трафіку в місяць) обійдеться в Санкт-Петербурзі 250 рублів на місяць.
Крім технічного і технологічного розвитку мереж передачі даних Tele2 збирається активно продавати кінцеві пристрої для Інтернету. В першу чергу це USB-модеми, роутери та доступні смартфони. В даний час досягнуто домовленостей з азіатськими партнерами на поставку обладнання. Перша партія очікується в продажу в першому кварталі 2015 року.
«Після запуску мереж 3G ми очікуємо сплеск продажів смартфонів і обладнання для Інтернету в нашій фірмовій мережі, - розповів Роман Володін, комерційний директор Tele2. - Крім цього у нас з'являється великі можливості для розвитку контент-послуг, яким потрібні високі швидкості передачі даних. В першу чергу це відео і музичні сервіси. Найближчим часом ми плануємо запустити власний відеосервіс, користувачі якого зможуть дивитися ефірні телеканали на своєму смартфоні. У них також буде свій постійно поповнюваний каталог різноманітних відеоконтенту. Друга послуга - музичний сервіс, користувачі якого отримувати доступ до великої бібліотеці файлів ».
Окремою темою для обговорення стало питання роботи з клієнтами "Ростелекома", що використовують крім фіксованих послуг зв'язку та мобільний зв'язок. В Tele2 підкреслили, що протягом найближчого року не мінятимуть формат договорів, тарифи та умови співпраці. Надалі всім B2B абонентам будуть запропоновані схожі з пропозиціями «Ростелекома» умови обслуговування. Однак всі зміни будуть вирішуватися з конкретними комерційними компаніями в індивідуальному порядку.