Температура процесора: яка нормальна, як дізнатися

  1. Як дізнатися температуру процесора на ПК під управлінням Windows
  2. Як дізнатися температуру процесора на ПК під управлінням Mac OS
  3. Моніторинг температури ЦПУ на комп'ютері під керуванням Ubuntu 64 bit
  4. Моніторинг температури ЦПУ на комп'ютері під керуванням FreeBSD
  5. Перевірка температури ЦПУ в Біосе комп'ютера
  6. Зменшуємо температуру ядер процесора
  7. Оптимальна температура процесора
  8. підводимо підсумок
  9. Відео по темі

Дуже часто ноутбуки і стаціонарні комп'ютери ламаються через перегрів центрального процесора. Такі поломки зазвичай проявляються у вигляді постійних зависань, спонтанної перезавантаження або виключення і синього екрану смерті. Причин перегріву процесора може бути кілька.

Найбільш частою причиною перегріву ЦПУ є забруднення системи охолодження (далі - СО). Забруднення системи охолодження відбувається через те, що більшість комп'ютерів використовують СО на активній основі. Активна система охолодження складається з радіатора, який охолоджується потоком холодного повітря завдяки прикріпленому до нього вентилятора. Через певний час СО на активній основі забруднюється. Це відбувається через потрапляння при охолодженні в систему охолодження пилу.

Наступною причиною перегріву є поломка самого центрального процесора. Поломка найчастіше відбувається через брак самого процесора.

Також перегрів може статися через розгону процесора. Щоб вирішити проблему з перегрівом і стабілізувати температуру центрального процесора, ми підготували матеріал, в якому докладно опишемо рішення цього завдання. У цій статті буде описано рішення поставленого завдання для комп'ютерів з різними операційними системами. Тому наш матеріал буде корисний користувачам комп'ютерів з операційними системами Mac OS, Ubuntu, FreeBSD і Windows.

Як дізнатися температуру процесора на ПК під управлінням Windows

Якщо ваш персональний комп'ютер працює під управлінням ОС Windows, то визначення температури його ЦПУ є досить простим завданням, оскільки для визначення його температурних характеристик існує безліч ПО. Найбільш цікавою програмою для цих цілей є HWMonitor. Утиліта підтримує всі актуальні версії Windows, починаючи з XP і закінчуючи Windows 10. Завантажити цю утиліту можна на її офіційному сайті www.cpuid.com. Установка утиліти в ОС Windows досить проста і з нею впорається практично будь-який користувач. Після установки запустимо HWMonitor.

У вікні видно, що робоча температура процесора, яку утиліта витягла з датчика, становить 60 градусів Цельсія. В даному комп'ютері встановлений Intel Core i3-530 і використовується ОС Windows 10 64 bit. Критична температура для Intel Core i3-530 становить 72.6 градусів Цельсія. З цього можна відзначити, що при 60 градусах Цельсія цей комп'ютер повинен нормально функціонувати. Але що робити, якщо на Intel Core i3-530 температура підніметься і стане вище критичної, як показано нижче.

В цьому випадку пора задуматися про зниження цього показника.

На наступному зображенні показано ще одне вікно HWMonitor в Windows 10 64 bit з системою на базі процесора Intel Core i5 3550S.

На наступному зображенні показано ще одне вікно HWMonitor в Windows 10 64 bit з системою на базі процесора Intel Core i5 3550S

У цьому вікні видно, що середня температура ядер ЦПУ Intel Core i5 3550S становить 60 градусів Цельсія. Критичний показник теплових показників Intel Core i5 3550S становить 69.1 градусів Цельсія, тому 60 градусів для нього є оптимальними, але все ж високими. Якщо теплове значення буде вище 69.1 градусів, в цьому випадку необхідно буде знизити його до оптимального.

1 градусів, в цьому випадку необхідно буде знизити його до оптимального

Крім визначення фактичної температури процесора, в Windows за допомогою HWMonitor можна також дізнатися теплові показники відеокарти, вінчестера і чіпсета материнської плати. Всю наведену інформацію утиліта HWMonitor може зберігати в текстовий файл.

Крім HWMonitor, існує ще безліч різних утиліт для моніторингу температури в Windows. Ознайомитися з іншими утилітами можна в окремій статті, присвяченій програмами для вимірювання температури процесора .

Як дізнатися температуру процесора на ПК під управлінням Mac OS

Компанія Apple робить дуже якісні і надійні комп'ютери, але і у їх продукції нерідко відбувається перегрів центрального процесора. З цього випливає, що для комп'ютерів з Mac OS також слід проводити моніторинг теплових значень процесорної частини. Для тесту ми візьмемо Apple MacBook. В цьому ноутбуці встановлений чотирьохядерний процесор Intel Core i7. Також в залежності від комплектації на цій моделі може бути встановлений Intel Core i5 або Intel Core i3. Простий і безкоштовною для нашої задачі є утиліта HWSensors для Mac OS, яку можна завантажити з її офіційного сайту http://hwsensors.com. Після завантаження встановимо і запустимо утиліту.

Утиліта має запуститися у вікні, в якому видно, що температура ядер Intel Core i7 становить в середньому 45 градусів. Також для обліку історії нагріву комп'ютерних компонентів в Mac OS користувач може скористатися графічної історією в HWSensors.

З малюнків вище видно, що утиліта також може визначати температуру вінчестера, чіпсета материнської плати і відеокарти.

З прикладу можна відзначити, що здійснювати моніторинг температури за допомогою HWSensors на Mac OS досить просто. Крім HWSensors для Mac OS випускається ще одна утиліта під назвою Hardware Monitor. Цю утиліту для Mac OS можна завантажити на офіційному сайті www.bresink.com.

Утиліта також як і HWSensors може моніторити всі температурні характеристики з датчиків в Mac OS.

Моніторинг температури ЦПУ на комп'ютері під керуванням Ubuntu 64 bit

Для тесту ми візьмемо комп'ютер з 64 бітовим процесором AMD Athlon II X2 250. Максимальна критична температура нагріву AMD Athlon II X2 250 становить 74 градуси. Цей комп'ютер працює на базі 64 бітної операційної системи Ubuntu 64 bit. Тому щоб дізнатися температуру нагрівання AMD Athlon II X2 250, ми скористаємося утилітою Psensor для 64 бітної Ubuntu. Для цього запустимо комп'ютер і перейдемо до програми Ubuntu Software.

В Ubuntu Software введемо в пошуку «Psensor».

У знайденому результаті Ubuntu Software натиснемо кнопку Встановити, після чого почнеться інсталяція програми. Після установки на панелі Unity з'явиться ярлик програми Psensor. Кликнемо по ярлику, після чого програма запуститься.

У вікні програми видно, що температура ядер процесора AMD Athlon II X2 250 становить 60 градусів, що є прийнятним результатом для нього. Крім того, щоб швидко дізнатися скільки становить температура AMD Athlon II X2 250, необхідно клікнути на індикатор у вигляді градусника на панелі завдань.

З прикладу видно, як легко за допомогою Psensor можна дізнатися температуру ядер процесора AMD Athlon II X2 250 в Ubuntu 64 bit. Таким же чином, як описано в прикладі, можна дізнатися температуру в 64 бітної Ubuntu на системах з іншими процесорами.

Крім температури ЦПУ утиліта Psensor також, може дізнатися, скільки становлять теплові показники відеокарти, HDD і чіпсета материнської плати в ОС Ubuntu 64 bit.

Моніторинг температури ЦПУ на комп'ютері під керуванням FreeBSD

Для тесту ми візьмемо комп'ютер з процесором Intel Core 2 Duo E4300 під управлінням ОС FreeBSD. Максимальна критична температура нагріву Intel Core 2 Duo E4300 складає 60 градусів. Щоб дізнатися температуру ядер Intel Core 2 Duo E4300 в FreeBSD, необхідно завантажити модуль, який має підтримку температурних датчиків. Для цього вводимо в консолі FreeBSD команду «coretemp»:

Після цього підтверджуємо завантаження модуля.

Завантаживши модуль, введемо команду в консолі: # sysctl -a | grep temperature Вона покаже нам температуру ядер процесора Intel Core 2 Duo E4300 в FreeBSD.

На малюнку видно, що температура ядер процесора Intel Core 2 Duo E4300 в ОС FreeBSD становить 39 градусом. Ця температура є оптимальною для Intel Core 2 Duo E4300.

З прикладу видно, що в операційній системі FreeBSD не потрібно встановлювати додаткових утиліт для перевірки температури центрального процесора Intel Core 2 Duo E4300.

Особливо зручно в FreeBSD перевіряти теплові показники ЦПУ на серверах, так як на них стабільна робота має особливе значення. Крім цього, завдяки розширеним мережевим можливостям ОС FreeBSD у адміністраторів є можливість проводити контроль теплових показників Intel Core 2 Duo E4300 віддалено. Віддалене зняття показників температури особливо актуально на веб-серверах FreeBSD, на яких цілодобово працюють тисячі сайтів.

Перевірка температури ЦПУ в Біосе комп'ютера

Зараз материнські плати від різних виробників випускаються з новим UEFI БІОС. Щоб перевірити температуру процесора, в UEFI BIOS є вбудована утиліта для моніторингу теплових параметрів процесора. Для тесту ми розглянемо систему на базі материнської плати MSI A58M-E33 і процесора AMD Athlon X2 340. Тепер завантажимо в BIOS цієї системи і перейдемо на вкладку «Hardware Monitor».

У текстовому блоці «CPU» видно, що температура AMD Athlon X2 340 становить 38 градусів, що є дуже хорошим показником. Для процесора AMD Athlon X2 340 критично допустима температура становить 74 градусів. Якщо допустима температура на AMD Athlon X2 340 піднімається від 60 градусів і вище, то вам пора задуматися про його охолодженні. Крім як ідентифікувати температуру процесора AMD Athlon X2 340 в «Hardware Monitor», ще можна дізнатися температуру чіпсета і швидкості обертання вентилятора кулера.

Також в лівій частині вікна на графіку можна спостерігати зміну температурних показників ЦПУ і швидкості обертання вентилятора.

З тіста видно, як легко можна виміряти температуру ядер процесора в Біосе, не завантажуючи при цьому Windows, FreeBSD або іншу ОС.

Зменшуємо температуру ядер процесора

Якщо ви визначили, що процесор вашого ноутбука або стаціонарного комп'ютера перегрівається, то настав самий час охолодити його.

Щоб відповісти на питання, як зменшити температуру процесора , Спочатку потрібно з'ясувати причину його нагрівання.

Причини можуть бути такі:

  • Система охолодження забита пилом і повинна бути очищена;
  • Термопаста процесора висохла і повинна бути замінена;
  • Процесор несправний або бракований.

Розглянемо приклад очищення від пилу системи охолодження на ноутбуці Lenovo G580. У ноутбуці Lenovo G580 використовується процесор Intel Core i7-3612QM. Для очищення системи охолодження Lenovo G580 його необхідно розібрати. Перед тим як розбирати ноутбук Lenovo G580 для очищення, ви повинні бути обережні. При розбиранні будь-якого ноутбука його можна пошкодити, тому якщо ви цього ніколи не робили, краще зверніться до фахівця. Також хочеться відзначити, що безліч варіантів розбирання і чищення ноутбуків ви можете знайти на www.youtube.com. Розбирання ноутбука Lenovo G580 починається зі зняття акумулятора і нижньої кришки.

Після цього знімаються DVD-ROM, вінчестер і оперативна пам'ять. Далі знімається клавіатура і відкручуються всі нижні і верхні болти.

Подальшим кроком буде зняття верхньої панелі ноутбука Lenovo G580, після чого також відкручуються всі залишилися болти і від'єднуються всі шлейфи.

Відкрутивши всі залишилися болти, можна зняти материнську плату ноутбука Lenovo G580.

Подальшим дією буде від'єднання системи охолодження, яку необхідно очистити від пилу.

Знявши систему охолодження, необхідно акуратно стерти стару термопасту з процессрах Core i7-3612QM і нанести нову. Завдавши термопасту на Core i7-3612QM і очистивши СО, можна збирати ноутбук. Зібравши ноутбук Lenovo G580 з очищеної СО і нової термопастой, ви помітите, як зменшився рівень шуму вентилятора і нагрів ноутбука, так як нормальна температура процесора ноутбука відновилася.

Для очищення стаціонарного комп'ютера необхідно зняти кришку корпусу і відкріпити кулер від материнської плати. Після цього можна очистити кулер і нанести нову термопасту. Очищення кулера і заміна термопасти на стаціонарних комп'ютерах на базі процесорів Intel і AMD дуже проста, тому з цим завданням впорається будь-який користувач ПК.

Якщо вам не допомагає очищення СО і заміна термопасти - це значить що ваш процесор або материнська плата комп'ютера несправні. У цьому випадку необхідно звернутися в сервісний центр для заміни комплектуючих або комп'ютера.

Оптимальна температура процесора

З розглянутих вище тестів нормальна температура ядер була на рівні від 35 до 60 градусів. З цього випливає, що температурні показники від 35 до 60 градусів є оптимальними для сучасних процесорів. Якщо температура ядер процесора буде вище 60 і 70 градусів, в цьому випадку її варто зменшувати.

Ще хочеться відзначити дуже важливий момент. У більшості сучасних процесорів, коли температура ЦПУ піднімається і наближається до критичної, задіє механізм захисту, який називається троттлінг. Наприклад, розглянемо новий процесор від Intel на новій архітектурі Skylake під маркуванням Intel Pentium 4405Y. Критична температура процесора Intel Pentium 4405Y становить 100 ° C. Якщо на Intel Pentium 4405Y вона піднімається до 100 градусів, то в процесорі включиться троттлінг і він буде пропускати машинні такти. Внаслідок пропуску тактів на Intel Pentium 4405Y повинна викликати нестабільність роботи, але він продовжить стабільно функціонувати.

З цього випливає, якщо ви хочете домогтися максимальної продуктивності процесора, то не допускайте його перегріву.

Якщо розглянути нову архітектуру Skylake більш детально, то щоб сильно нагріти ці чіпи, потрібно ще постаратися. Наприклад, в процесорах Intel Pentium G4400T, Intel Pentium G4400 і Intel Pentium G4500 компанія зовсім не вказує критичне значення температури. Це пов'язано з тим, що завдяки 14 nm техпроцесу ці чіпи вийшли дуже холодними і прогріти їх до високих температур практично не вийде. З цього випливає, що здійснювати контроль теплових показників цих процесорів не потрібно.

підводимо підсумок

З розглянутого матеріалу можна підкреслити, що через високу температуру процесора страждає як продуктивність, так і стабільність системи в цілому. Тому слід зменшувати температуру ядер процесора і здійснювати її моніторинг способами, описаними вище. Крім розглянутих в статті методів моніторингу теплового значення ЦПУ не хочеться випускати з уваги спосіб отримання значення температури для відеокарти. Виміряти теплові значення відеокарти можна за допомогою утиліти GPU-Z. Наприклад, нижче зображені показники датчиків для відеокарти Radeon HD 7540D.

До того ж якщо ви захочете ознайомитися з іншими способами зняття теплових значень датчиків відеокарти, радимо ознайомитися зі статтею про гаджетах, що показують температуру процесора і відеокарти .

Сподіваємося в недалекому майбутньому, завдяки переходу на нові техпроцеси, процесори стануть холодними і їх перегрів залишиться в минулому. Також сподіваємося, що наша стаття допоможе нашим читачам здійснити моніторинг температури ядер процесора в операційних системах Mac OS, Ubuntu, FreeBSD і Windows і запобігти його перегрів.

Відео по темі

гарна реклама

Дополнительная информация

rss
Карта