Точка зору: Opera упустила свій шанс

(Від редакції: продовжуємо дискусію про майбутньому Opera , Яка в свою чергу є продовженням ось цього матеріалу. Ось песимістичний, але аргументовану думку одного з читачів).

Після прочитання нижчеописаного може здатися, що я Опера-ненависник, але все зовсім навпаки. Я один з найстаріших і відданих шанувальників компанії, що не заважає мені об'єктивно оцінювати її стан. Я разом з деськтопной Оперою з кудлатого 1999 року і версії 3.60 і до цього часу основним десктопних браузером у мене стоїть опера і міняти її я ні на що не збираюся, тому що до сих пір вважаю його найзручнішим браузером. Тому те, що відбувається з коханою компанія не може мене не засмучувати. Сподіваюся норвежці все-таки почнуть реально дивитися на речі і не доведе компанію до банкрутства, не хотілося б позбутися відмінного десктопного браузера.

Про які перспективи Opera може йти мова? Частка Opera в світовому сегменті зникаюче мала. Єдине місце, де Opera має хоч якусь вагому аудиторію - це країни колишнього СРСР і пара європейських країн типу Польщі. Усе. Більше ніде "Оперу" не знають і вже, боюся, ніколи не дізнаються.

У "Опери" був шанс, коли Internet Explorer був неповоротким малофункціонального монстром, а альтернатив в особі Netscape вже не залишилося. Але тоді "Опера" була платною, і люди, вже звиклі до безкоштовних браузерам, не розуміли, навіщо їм платити за браузер, якщо є безкоштовні.

А потім прийшов Firefox. Більш функціональний і безпечний, ніж Internet Explorer, і при цьому безкоштовний. Апологети вільного софта розтрубили на всіх форумах про новий, "краще-ніж-Internet Explorer" браузері з опенсорс-ідеологією. Народ почав потихеньку переповзати на вогнелис. "Опера" дивилася-дивилася на це кілька років, та й зробила свій браузер безкоштовним, але момент був упущений. До того ж у "Опери" не було тієї всесвітньої підтримки опенсорс-ентузіастів, які просували Firefox серед всіх, до кого вони могли дотягнутися.

Другим моментом, вирішило долю "Опери", стала підтримка плагінів. Вірніше, її повна відсутність. Справедливості заради треба визнати, що плагіни в браузерах вперше з'явилися саме в "Опері" (там вони називалися віджетами), але реалізація цієї ідеї була непродуманою. Віджети вантажилися в окремому вікні, і до переглядається сторінці мали мало відносини, представляючи собою різні ігри, плеєри, годинник тощо - загалом, даремний непотріб, місце якому на робочому столі, а не в окремому вікні. З приходом Windows Vista (а потім і Windows7), що мали вбудовану систему гаджетів, віджети "Опери" і вовсем втратили залишки сенсу.

Тим часом Firefox підхопив ідею плагінів і вдало переробив її. У вогнелис плагіни убудовувалися в сам браузер, були завжди на виду і не вимагали окремого відкритого вікна. До того ж плагіни в "Файрфокс", в основному, розширювали функціональність браузера або приносили новий функціонал. В результаті такої кастомізації кожна людина могла домогтися будь-якої необхідної йому функціональності. "Опера" ж поставлялася як є, і зробити з неї більше нічого було не можна. Були, звичайно, всякі твики і хакі, але все це не було очевидно і прозоро, а вимагало певних навичок. В результаті більш функціональна Opera виглядала слабкою тінню набагато менш функціонального в стандартному постачанні, але обчіпляного плагінами "Файрфокс". Скільки разів чув від людей, яким я радив "Оперу": "Та ти що, там же немає такого-то і такого-то плагіна як в вогнелис, а я без них як без рук". Так, в одинадцятій версії, нарешті, через стільки років, реалізували нормальну систему плагінів, але поїзд вже знову пішов.

Багатовіконний інтерфейс, Speed ​​Dial, плагіни, відновлення закритих сторінок, сесії і багато-багато іншого, що спочатку з'явилося в "Опері", тепер є стандартом де-факто в кожному браузері. Самий новаторський браузер, з самого моменту свого заснування придумав масу нових можливостей, які потім розтягнули конкуренти, раз по раз втрачав втрачав шанси вирватися вперед. Я вважаю, що помилки керівництва, який брав невірні рішення, поховали працю чудових програмістів та інженерів компанії. І неправильні рішення продовжують прийматися, підтвердженням цього є те, що відбувається з мобільною версією "Опери".

З мобільною версією справи йдуть не краще. Сучасні телефони, як вже було сказано в статті, поставляються зі своїми цілком функціональними браузерами. Єдиний ринок для Opera залишається в країнах, що розвиваються на зразок Бразилії, Індії, Індонезії і тому подібних, де телефони з iOS, Android і Windows занадто дорогі, і люди купують дешеві трубки, на яких безальтернативно господарює "Опера". Але очевидно, що довго це тривати не буде, Android буде розширюватися все далі вниз, поки найдешевші трубки не виходитимуть з "андроїдом" на борту.

Вже зараз китайські виробники починають вбудовувати Android в дешеві телефони, призначені для внутрішнього ринку, справедливо вважаючи, що немає сенсу писати свою убогу операційну систему, якщо існує безкоштовний і набагато більш привабливий варіант. Звичайно, залишиться ринок зовсім вже копійчаних і малопотужних телефонів, де залізо не потягне навіть сильно урізаний і Оптимізований Android, але власники таких телефонів - за визначенням не ті, хто буде кликати по рекламних посиланнях, приносячи доходи "Опері". Це бідна, погано монетизованими аудиторія.

Що залишається робити "Опері" в такій ситуації? Намагатися запропонувати такий функціонал, щоб забезпечені власники iOS, Android або Windows Phone 7 захотіли поставити "Оперу" додатковим браузером. Більш зручний інтерфейс, більш плавна анімація, швидке відтворення флеша і т.д і т.п. Поліпшень можна додати масу, немає межі досконалості.

Чи не опускати руки і конкурувати з уже дуже функціональними штатними мобільними браузерами - ось єдиний вихід. Що ж робить "Опера"? Вона робить все, щоб людина поставивши, ніколи більше не користувався їх браузером. І це ще одне неправильне рішення, яке прийняло керівництво: випустимо мобільний браузер під всі основні платформи для галочки, типу позначимо свою присутність, а там хоч трава не рости.

Для прикладу візьмемо браузер для iPhone. Ось вже де золота жила у вигляді забезпечених власників айфонів. В даному випадку завдання полегшується тим, що не треба навіть нічого придумувати, адже стандартний браузер Apple не підтримує Flash, і будь-яка альтернатива буде прийнята на ура! Я розумію, що в прямому вигляді Джобс б Flash на айфони не пропустить, але ж можна було зробити так, як зробили в браузері Skyfire, з перекодуванням флеша в HTML5 на своїх серверах. Або ще що-небудь придумати, проблема нагальна, багато б з радістю поставили альтернативу, що доводить доля браузера Skyfire, який за одну тільки тиждень продався на 1 млн. Доларів. А безкоштовна альтернатива і зовсім стала б бомбою.

Замість цього "Опера" випускає браузер, який не приносить на iPhone ніякої додаткової функціональності, змушуючи при цьому користувачів, які звикли до дизайну iPhone-додатків, відчувати культурний шок від свого зовнішнього вигляду і показуючи кострубато кожну другу сторінку. Що це за страшний зум на сторінці? iPhone - НЕ Series 40, у нього потужний процесор, і він здатний на плавне пріблженіе і видалення без смикань, що і демонструє штатний Safari. А зум для мобільного браузера - це одна з основних функцій, так як в силу малого розміру екрану мобільних пристроїв постійно доводиться наближати ті чи інші ділянки сторінки.

Далі, виділення тексту або посилання на сторінці в Opera Mini для iPhone - це верх знущання над людиною. Дізнатися заздалегідь, де опиниться курсор для виділення тексту, неможливо, при цьому міняти розмір початкового виділення можна. І це при тому, що в айфоне зроблений найзручніший спосіб виділення тексту серед всіх мобільних платформ. Навіщо винаходити велосипед і мучити людей, якщо можна використовувати стандартну системну функцію?

А зовнішній вигляд? Я розумію, типу впізнаваність, корпоративний стиль і все таке, але ж потрібно і дизайнерські гайди дотримуватися тієї платформи, на яку пишеться браузер, а не тупо ставити той же інтерфейс, що на Symbian і Windows Mobile. Якщо на тих, досить непоказних платформах, Opera виглядала навіть стильно, то на айфоне вона нічого крім жаху не викликає і виглядає як чужорідне тіло, яке хочеться закрити і ніколи більше не відкривати.

Навіть в "Майкрософті", по всіх усюдах пропихати свої стандарти, розуміють, що під чужу платформу програму потрібно робити згідно з місцевими Гайда. Додаток має не різати очі і не виглядати чужорідним елементом, інакше його ніхто не буде купувати. Тому офіс для маку має зовсім інший зовнішній вигляд, ніж під Windows, і елементи інтерфейсу там все макінтошние.

Гаразд, чорт з ним, з дизайном, найголовніше в браузері - це все-таки результат його роботи. Але навіть він нічого крім роздратування не викликає. Сторінки відображаються криво, деякі посилання на сторінці не відкриваються зовсім. Загалом, все сумно. Після нетривалого використання браузер був знесений і забутий як страшний сон. "Опера" примудрилася випустити браузер, який за всіма параметрами, крім стиснення трафіку, гірше штатного (і навіть стиснення трафіку під питанням - я, наприклад, не відчув ніякої різниці в швидкості завантаження).

Суцільна низка помилок в прийнятті рішень при проектуванні браузера для Iphone викликає безліч запитань. Навіщо було ставити жахливу систему виділення / копіювання, якщо існує відмінна системна функція? Чому не дотримувалися iPhone Human Interface Guidelines при проектуванні інтерфейсу під айфон? Чому в програмі такий кострубатий зум, коли штатний браузер показує, що можна зробити плавний? Чому так криво відображаються сторінки, тоді як в Safari вони виглядають як точні зменшені копії того, що показує десктопна версія браузера, тобто один-в-один без будь-яких спотворень? Чому все це в кінці-кінців не було потім виправлено, незважаючи на численні негативні відгуки про програму? Я думаю, відповідь в тому, що керівництво прийняло рішення випустити браузер просто для галочки, щоб був, заради того, щоб потім вставити в річний звіт красиву фразу про те, що компанія тепер присутній і на платформі iPhone, охоплення якої становить стільки-то мільйонів людина. Такі фрази адже так подобаються інвесторам і акціонерам.

Ще одним підтвердженням цього є те, що незважаючи на багатотисячні відгуки в App Store з описом всіх численних помилок в роботі браузера, ніяких оновлень з виправленнями помилок не виходило ось уже ПІВРОКУ! Це величезний термін для програм в App Store. За цей час кожна програма оновлюється мінімум пару раз, а нормальні програмісти оновлюють свої програми за цей час раз по десять. В "Опері" ж вважають, що все нормально. Навіщо виправляти помилки, якщо метою був паперовий анонс. Ніколи в житті не повірю, що в "Опері" серйозно розраховували потіснити мобільний "Сафарі". Так це не робиться, і якщо вони дійсно в це вірили, то це сумно і печально.

Те, що сталося з Opera для айфона, називається дискредитацією компанії. Ті, хто поставив і зніс браузер, більше його вже не поставлять, як би потім компанія не лізла зі шкіри. Просто тому, що у людей був негативний досвід, вони видаляють програму і перестають стежити за долею додатки. Єдиною аудиторією, яка буде плакати, але продовжувати жерти кактус, тобто користуватися "Оперою" на айфоне, будуть власники меделенних телефонних з'єднань, що живуть в глухих районах. Для них буде корисна можливість стиснення трафіку, всі інші вже при наявності нормального GPRS-з'єднання різниці в швидкості не відчують, не кажучи вже про 3G. В таких умовах у "Опери" не буде жодних шансів.

Це тільки про айфон, на інших мобільних платформах ситуація схожа. Що залишається у "Опери"? "Опера" з оптимізмом дивиться на сегмент ТБ-приставок, але я цього оптимізму не розділяю. У цьому сегменті повторюється ситуація з мобільними телефонами. До тих пір, поки ринок смартфонів був нерозвинений, Opera була на коні, тепер же ринок сформувався, основні мобільні платформи визначені, і всі вони мають свій власний функціональний браузер. З телеприставки відбудеться те ж саме: поки цей ринок не сформувався, там встигла закріпитися "Опера", але на наших очах відбувається формування цього ринку, свої права на нього вже заявили Google і Apple. І, боюся, через кілька років ми прийдемо до того, що велика частина людей буде дивитися ТБ через софт від цих компаній. А "Опера" буде стояти на телевізорах тільки в якихось зовсім нерозвинених країнах на кшталт Росії.

Ось такі нерадісні перспективи.

Про які перспективи Opera може йти мова?
Що залишається робити "Опері" в такій ситуації?
Що ж робить "Опера"?
Що це за страшний зум на сторінці?
Навіщо винаходити велосипед і мучити людей, якщо можна використовувати стандартну системну функцію?
А зовнішній вигляд?
Навіщо було ставити жахливу систему виділення / копіювання, якщо існує відмінна системна функція?
Чому не дотримувалися iPhone Human Interface Guidelines при проектуванні інтерфейсу під айфон?
Чому в програмі такий кострубатий зум, коли штатний браузер показує, що можна зробити плавний?
Чому так криво відображаються сторінки, тоді як в Safari вони виглядають як точні зменшені копії того, що показує десктопна версія браузера, тобто один-в-один без будь-яких спотворень?

Дополнительная информация

rss
Карта