Торгівля акціями на біржі з нуля: покрокова інструкція та майстерклас від трейдера

  1. Про що ця стаття
  2. Що таке акції
  3. Для чого потрібен брокер
  4. Як вибрати акції
  5. Потрібно мати на увазі
  6. Післямова

Вітаю вас, шановні передплатники та гості мого блогу! Сьогодні слово «акція» (не плутати зі знижками в гіпермаркеті!) Знайоме чи не кожному старшокласнику. Ними торгують сотні тисяч росіян, трейдери та інвестори обмінюються досвідом і дають поради.

У нас в Росії, чверть століття тому все ще тільки починалося, а тепер багато учасників тих подій отримують хорошу прибавку до пенсії у вигляді дивідендів. Хочете забезпечити собі гідну і активну старість? Тоді саме час розібратися, як торгувати акціями на біржі.

Про що ця стаття

Коли під час ваучерної приватизації громадяни Росії отримували свої перші цінні папери, лише небагато хто знав, як правильно вибрати акції, де ними торгують, де потім їх продати або навпаки докупити, як навчитися визначати відповідний момент для купівлі-продажу.

З тих пір багато чого спростилося: цінні папери стали бездокументарними, торгівля ними відбувається через інтернет, з'явилося безліч навчальних курсів для початківців. Звичайно, курси це добре, але знання і досвід практиків не менше корисні.

Сьогодні я постараюся розвіяти побоювання тих з вас, які вже майже дозріли для торгівлі акціями, але не зовсім впевнені, що у них це вийде. Спочатку освіжимо пам'ять.

Що таке акції

Акція, як відомо, закріплює за власником ряд прав, до числа яких відносяться права на частину майна (в разі ліквідації) акціонерного товариства, а також частина його прибутку у вигляді дивідендів, на участь в зборах акціонерів, а також (при наявності великого пакета акцій ) на участь в управлінні компанією.

Щоб стати акціонером, перш за все, потрібно придбати акції, що документально оформляється у вигляді запису в реєстрі акціонерів. Є кілька способів вирішення цього питання. Найпростіший і зручний - стати клієнтом брокерської компанії.

Фізична особа не має прямого доступу до біржових торгів і посередництво ліцензованих для цієї діяльності компаній - єдина можливість торгувати цінними паперами за ринковими котируваннями.

Для чого потрібен брокер

Чи можливі угоди без брокера? Так, можливі. Наприклад, дві фізичні особи можуть укласти договір купівлі-продажу акцій. У ньому обов'язково повинні бути прописані такі дані:

  1. Тип акцій (прості або іменні).
  2. Емітент, тобто назва акціонерного товариства.
  3. Номінальна ціна 1 ЦБ, тобто ціна на момент випуску.
  4. Число паперів в штуках.
  5. Поточна ціна 1 акції.
  6. Повна сума угоди.

Право володіння акціями переходить від одного власника до іншого тільки після відповідних змін в реєстрі акціонерів. Для цього до реєстру вноситься запис про перехід права власності від продавця до покупця.

Необхідна умова - передавальне розпорядження з боку продавця на адресу реєстроутримувача. Крім того, оформляються додаткові додатки, що містять порядок врегулювання можливих розбіжностей. Покупець відкриває особовий рахунок в реєстрі, де будуть враховуватися акції, для чого заповнюється спеціальна анкета.

Погодьтеся, такий шлях трудомісткий і їм можна скористатися, коли акції не перебувають в обігу на відкритому ринку, або якщо угода відбувається за цінами, сильно відрізняються від ринкових. До того ж, торгівля без брокера ускладнюється проблемами з пошуком продавців і покупців.

Можлива також покупка акцій безпосередньо у емітента (в разі додаткової емісії, після зворотного викупу і в деяких інших випадках). Але новачкам не обов'язково вникати в такі тонкощі, оскільки подібні угоди зазвичай проводяться з метою реструктуризації пакетів цінних паперів між великими акціонерами.

Отже, якщо прийнято рішення торгувати акціями через брокера (питання вибору брокера - окрема тема), необхідно укласти з ним договір на надання брокерських послуг.

У договорі прописуються права та обов'язки сторін при виконанні брокером доручень клієнта, а також порядок оформлення угод кліринговою палатою. Після цього все, що залишається зробити, це завантажити програму - торговий термінал і приступити до самої торгівлі.

Але залишається питання вибору акцій: з яких почати? Російські брокерські компанії на кшталт, чи, дозволяють торгувати не тільки російськими акціями, а й американськими.

Як вибрати акції

Наприклад, компанія «Фінам» дозволяє отримати доступ до торгівлі на Московській біржі (до грудня 2011 року ММВБ) і на Нью-Йоркській фондовій біржі NYSE (в просторіччі «найс»).

Всі угоди можна здійснювати з єдиного торгового рахунку. Для правильного вибору, корисно порівняти прибутковість російських і американських акцій. Ось що відбувається в американському інформаційному секторі в 2017 році:

Ось що відбувається в американському інформаційному секторі в 2017 році:

Для порівняння, TOP-3 серед російських звичайних акцій, що входять в індекс ММВБ.

Для порівняння, TOP-3 серед російських звичайних акцій, що входять в індекс ММВБ

Однак, є т.зв. акції другого ешелону, більш ризикові, але потенційно набагато більш дохідні:

акції другого ешелону, більш ризикові, але потенційно набагато більш дохідні:

Складним для початківців може виявитися те, що ці акції менш ліквідні, тобто при необхідності їх важче продати. Співвідношення торгованих паперів на відкритому ринку в Росії показано на діаграмі:

Співвідношення торгованих паперів на відкритому ринку в Росії показано на діаграмі:

Так все ж: якими краще торгувати? Для цього потрібно проаналізувати ряд факторів:

  • Стан галузі, до якої відноситься компанія
  • Потенціал зростання акції (фактична прибутковість, чи є переоцененённость або недооцененённость)
  • Дивідендна історія компанії

Наприклад, акції АТ «Мечел» до літа 2014 впали більш ніж в 90 разів відносно максимуму січня 2011 року. Компанія була в тяжкому кризі. Але грамотна робота керівництва дозволила врятувати виробництво і зараз папери торгуються вже в 15 раз вище свого мінімуму з великим потенціалом подальшого зростання.

Потрібно мати на увазі

Часто запитують, як на Форексі торгувати акціями. Самі форекс-дилери часом нав'язують цю послугу новачкам. Але це обман. Інструмент, торгується в подібних компаніях, називається CFD (Contract For Difference) - контракт на різницю.

Це означає, що трейдер не купує акції, а заробляє на різниці котирувань за певний період. Це також можливо, але при реальній торгівлі акціями ви стаєте акціонером з усіма правами, та й гроші в разі чого не пропадуть разом з компанією-одноденкою, яких багато серед форекс-дилерів.

На тему акцій постійно видаються книги, як стали класикою, так і нові. Для початківців підійде хороший довідник:

А якщо ви хочете пройти експрес-курс технічного аналізу ринку, познайомитися з популярним торговим терміналом QUIK і підготуватися до реальної торгівлі, подивіться цей безкоштовний відео вебінар від гуру російського ринку - Дмитра Міхнова. Буде цікаво!

Післямова

У цій статті я не ставив завдання навчити вас торгувати акціями. Я лише хотів показати, що в цьому немає нічого складного.

Підписуйтесь на новини блогу, тут ви знайдете корисні матеріали про практику біржової торгівлі та інвестування з розбором конкретних ситуацій.

Хочете забезпечити собі гідну і активну старість?
Але залишається питання вибору акцій: з яких почати?

Дополнительная информация

rss
Карта