Путін поставив підпис - під заборону потрапили і засоби для обходу блокування інтернет-ресурсів, і право на анонімність
31 липня президент Росії Володимир Путін підписав пакет змін до законів, які відчутно "б'ють" по користувачам інтернету. По-перше, тепер в Росії заборонені анонімайзери і VPN-сервіси, за допомогою яких можна було відвідувати сайти з обмеженим доступом. По-друге, зміни стосувалися анонімності в месенджерах - відтепер все акаунти повинні бути "прив'язані" до телефонних номерів та інформація про користувача може бути надана спецслужбам.
Остаточний тотальну заборону Росією доступу до «неправильних» інтернет-ресурсів - останній цвях у труну свободи слова. Порівнюючи цю ситуацію з забороною російських ресурсів Яндекс, Вконтакте і Однокласники в Україні, бачимо, що у нас на меті було лише обмеження впливу російської пропаганди, без, до речі, блокування можливості обходу цієї заборони. У Росії - заборонені джерела неупередженої інформації є давно, а блокування можливості цю заборону обійти - це ні що інше, як радикальне обмеження самої можливості опозиційного мислення. В Україні - захист, в Росії - агресія. Чому так? Ще раз повторюємо: у нас залишилися способи обійти обмеження, а в Росії - практично немає.
Заборонили (не) все?
Анонімайзери, проксі-сервери і VPN-сервіси - найпопулярніші інструменти для відвідування сайтів з обмеженим доступом. Анонімайзери і проксі - безкоштовні, VPN-сервіси - недорогі. Для прикладу, на популярному сайті ZenMate, який поширює цю "обманку", підписка коштує не дорожче 9 доларів.
Після заборони деяких соціальних мереж, незалежних інтернет-видань та інших сайтів в Росії, стався тимчасовий сплеск популярності засобів обходу. Це був чи не єдиний вихід дізнатися світові новини з першоджерела, а не спотворені путінської пропагандою. Але цей канал буде існувати вже недовго - з 1 листопада найпопулярніші сайти остаточно стануть забороненими.
Основна ідея більшості "обманок" - заміна геолокації. Наприклад, VPN-сервіс саме на цьому і побудований - змінює твоє місцезнаходження, де не діють ні обмеження на сайт, ні будь-які заборони щодо анонімності.
Невже блокування обійти неможливо?
за інформації російського сайту Comss, безпосередньо займатися пошуком, блокуванням анонімайзерів, проксі і VPN і відстежувати порушників будуть ФСБ і МВС. Також вони повинні будуть вносити інформацію про заборонені сайтах в базу Роскомнадзора і повідомляти власникам браузерів і пошукових систем про підозри.
Крім того, тепер ФСБ і МВС зможуть відправити запит власникам месенджерів і отримувати інформацію щодо того чи іншого облікового запису - його власника, його мобільний номер, навіть геолокацію (де він знаходиться).
Яким буде реальний алгоритм обмеження доступу до "обманки" - поки ніхто не знає. З анонімайзерами ситуація зрозуміла - це звичайний сайт, який просто буде заблокований браузером або інтернет-провайдером. А ось з VPN буде складніше: цей сервіс використовується не тільки для доступу на якийсь заборонений сайт, але і приватними і державними підприємствами - для збереження своїх даних. Заблокувати всі приватні мережі неможливо.
Крім того, VPN сервіс платний. А значить, на думку російського порталу Медуза , Роскомнадзор заблокує перші 10-20 посилань, який "видає" пошуковик у відповідь на запит "Купити VPN". Схоже на те, що це буде «вічний двигун», замість заблокованих ресурсів будуть створюватися всі нові і нові сайти, які знову будуть блокуватися згідно рішень відповідальних за це державних структур - ФСБ, МВС тощо. Але повністю заблокувати VPN навряд чи вийде.
Про анонімності і не мрійте!
Відтепер законодавством РФ заборонена анонімність користувача в соцмережах і на форумах. Яким чином ця норма буде контролюватися? Інформація від адміністратора соцмережі буде надана ФСБ лише на першу вимогу. І рішення суду не потрібно! Наприклад, за публікацію поста щодо законну належність Криму до України, відповідно до сучасного російського законодавства, можна потрапити за ґрати. Публікація поста прирівнюється до публічного висловлення, а це, в свою чергу, передбачає кримінальну відповідальність. Так само був випадок , Коли громадянин в соцмережі Вконтакте розкритикував купання на Водохреща, за що був засуджений до 1 року в колонії. Кажуть, образив почуття віруючих.
Власники месенджерів, соціальних мереж і т. П. Тепер зобов'язані передавати особисті дані на вимогу спецслужб. Після підриву метро в Санкт-Петербурзі влада активно обговорювала заборону месенджерів, мовляв, там терористи обговорюють майбутні атаки. І їх таки заборонили! Не всі, звичайно, російський Телеграм залишили, як і Viber. Але тепер власник месенджера зобов'язаний прив'язувати номери телефонів до акаунтів. Навіщо? Відстежувати і карати всіх, хто «не сподобається».
Китай з обмеженнями живе вже багато років
Коли в середині 90-х років Всесвітня Мережа почала свій наступ на країни і континенти це, звичайно, не обрадувало тоталітарні чи авторитарні режими. Можна сказати, що вони пережили шок, але досить швидко ті з них, які були непогано технологічно і фінансово забезпечені, схаменулися і перейшли в контрнаступ. Наприклад, в Китаї ще з 2003 року існує "Великий китайський файрвол" - фільтр інформації. Тобто, вона надходить з міжнародних мереж, фільтрується, і тільки після "очищення" передається провайдерам.
Що блокують? Всі канали зарубіжної інформації. Китайським ЗМІ не можна на них посилатися. В першу чергу блокують соціальні мережі - Facebook і Twitter. Також блокують всі сервіси, що дозволяють зберігати інформацію в віддаленому доступі. Зокрема, Google Play - коли його заблокували, автоматично полетіли всі "гугловський" додатка.
Яким чином блокують? Вищезгаданий файрвол відстежує ключові слова і автоматично "відсіває" їх. Провайдери отримують вже відфільтровані дані.
Але в Китаї як раз і розквітає активно ринок VPN-сервісів, мабуть, покарання за це за китайськими мірками досить м'яке. Тобто, державні органи періодично блокують такі ресурси, але на їх місці з'являються все нові і нові сайти, які продають VPN. За даними провайдерів, кожен десятий житель Китаю користується цими сервісами.
Власне, це і дає нам можливість прогнозувати, що в Росії буде те ж саме.
Микола Романюк, Київ
Чому так?Заборонили (не) все?
Невже блокування обійти неможливо?
Яким чином ця норма буде контролюватися?
Навіщо?
Що блокують?
Яким чином блокують?