Коли ви форматуєте внутрішній або зовнішній жорсткий диск, USB-накопичувач або SD-карту , Windows пропонує вам вибрати файлову систему NTFS, FAT32 або exFAT. Діалог форматування в системі Windows не пояснює в чому різниця, так що ми візьмемо це на себе.
FAT32 - стара файлова система, яка здебільшого використовується для USB-флеш-накопичувачів і інших зовнішніх дисків. Windows застосовує NTFS для свого системного диска. Крім цього даний формат відмінно підходить для інших внутрішніх накопичувачів. exFAT - сучасна заміна FAT32 і його підтримує набагато більше пристроїв, ніж, скажімо, NTFS, хоча він ще не так широко поширений, як FAT32.
Вік цієї файлової системи має свої переваги і недоліки. Оскільки вона так стара, то є стандартом де-факто. Флеш-накопичувачі, які ви купуєте, часто будуть відформатований в FAT32, щоб забезпечити максимальну сумісність не тільки з сучасними комп'ютерами, а й іншими пристроями, на зразок ігрових консолей або будь-яких гаджетів з USB портами.
Однак вік накладає свої обмеження. Розмір індивідуальних файлів на дисках з FAT32 не може перевищувати 4 Гб. Це максимум. Розділ FAT32 повинен бути менше 8 Тб, що вже не так важливо, але все одно помітно, якщо у вас є один їх нових механічних дисків великого об'єму.
Хоча цієї файлової системи досить для USB-накопичувачів і інших зовнішніх носіїв, краще не використовувати її для внутрішніх дисків. У ній відсутні дозволи та інші функції безпеки, вбудовані в більш сучасну файлову систему NTFS. Сучасні версії Windows не можна встановити на FAT32, вони вимагають, щоб диск був відформатований в NTFS.
Сумісність: Працює з усіма версіями Windows, Mac і Linux, ігровими консолями, а також практично будь-якими пристроями, обладнаними USB портами.
Обмеження: Максимальний розмір файлу - 4 Гб, максимальний розмір розділу - 8 Тб.
Ідеальна сфера застосування: Використовуйте дану файлову систему для зовнішніх носіїв, щоб домогтися максимальної сумісності з найширшим спектром пристроїв, якщо, звичайно у вас немає файлів більше 4 Гб.
NTFS - сучасна файлова система, яку любить використовувати Windows. Коли ви встановлюєте Windows, вона форматує системний диск в файлової системі NTFS. Теоретично, обмеження на розмір файлів і розділів в NTFS настільки великі, що ви ніколи в них не упретеся. NTFS вперше з'явилася в призначених для користувача версіях Windows разом з релізом Windows XP .
Крім цих обмежень, NTFS забезпечена іншими сучасними функціями. Вона підтримує файлові дозволу з метою безпеки, тіньові резервні копії, шифрування, межі дискової квоти, жорсткі посилання має журнал змін, що дозволяє швидко виправляти помилки, якщо комп'ютер зависне, і інші особливості. Багато з них, особливо дозволу для файлів, мають величезне значення для системного диска.
Ваш системний розділ Windows обов'язково повинен бути відформатований в NTFS. Якщо у вас є другий жорсткий диск, на який ви плануєте встановлювати програми, для нього теж варто використовувати NTFS.
Однак NTFS не так сумісна з іншими операційними системами. Вона буде працювати з усіма недавніми версіями Windows, аж до Windows XP, але має обмежену сумісність з іншими системами. Mac OS X за замовчуванням може тільки зчитувати дані з NTFS дисків, а не записувати їх. Деякі дистрибутиви Linux можуть включити підтримку записи на NTFS, інші здатні тільки читати інформацію. Жодна з консолей PlayStation від Sony не підтримує NTFS. Навіть Xbox 360, власна консоль Microsoft, не вміє читати NTFS диски, хоча новий Xbox One на це здатний. Імовірність підтримки NTFS в інших пристроях ще нижче.
Сумісність: Працює з усіма версіями Windows, на Mac за умовчанням тільки для читання, на деяких дистрибутивах Linux можлива як запис, так і читання. Інші пристрої, за винятком Xbox One від Microsoft, ймовірно, не будуть підтримувати NTFS.
Обмеження: Ні реалістичних обмежень на розміри файлів і розділів.
Ідеальна сфера застосування: Використовуйте її для системного диска Windows і інших внутрішніх пристроїв зберігання, які будуть працювати під управлінням Windows.
exFAT
exFAT була представлена в 2006 році і додана до старих версій Windows за допомогою оновлення для Windows XP і Windows Vista.
Це файлова система, оптимізована для флеш-накопичувачів. Вона розроблена як легка файлова система на зразок FAT32, але без додаткових функцій NTFS і обмежень, властивих FAT32.
Як і NTFS, exFAT не має особливих обмежень на розмір файлів і розділів. Це означає, що ви можете зберігати окремі файли більше 4 Гб на флеш-накопичувачах або SD-картах, якщо вони відформатовані в exFAT. exFAT у всьому перевершує FAT32 і повинна стати кращим рішенням для зовнішніх носіїв, якщо вам необхідна легка, але сучасна файлова система без обмежень на розміри файлів.
exFAT також відрізняється більшим ступенем сумісності, ніж NTFS. У той час як Mac OS X підтримує лише читання для NTFS, комп'ютери Mac пропонують як читання, так і запис на exFAT. На Linux доступ до дисків у форматі exFAT можна отримати, встановивши відповідне програмне забезпечення.
Хоча exFAT повністю сумісна з комп'ютерами Apple і деякими іншими пристроями, які не підтримують NTFS, наприклад, цифровими камерами, подальший список не дуже вражає. Xbox 360 від Microsoft не вміє працювати з даної файлової системою, а ось Xbox One вже це може. PlayStation 3 не підтримує диски exFAT, хоча PlayStation 4, за повідомленнями компанії, на це здатна. Різноманітні старі пристрої можуть мати лише підтримкою FAT32, а не exFAT.
Сумісність: Працює з усіма версіями Windows і сучасними версіями Mac OS X, але вимагає додаткового програмного забезпечення на Linux. exFAT підтримує більшу кількість пристроїв, ніж NTFS, але деякі, зокрема старі, гаджети вміють працювати тільки з FAT32.
Обмеження: Ні реалістичних обмежень на розміри файлів і розділів.
Ідеальна сфера застосування: Використовуйте для USB-флеш-накопичувачів і інших зовнішніх дисків, особливо якщо вам потрібно переносити файли розміром більше 4 Гб. Якщо припустити, що всі пристрої, з якими ви будете використовувати накопичувач, підтримують exFAT, вам варто відформатувати свій накопичувач в форматі exFAT замість FAT32 .
NTFS ідеально підходить для внутрішніх дисків, а exFAT призначена для флеш-накопичувачів. Проте, іноді вам може знадобитися зовнішній накопичувач в форматі FAT32, якщо потрібний пристрій не підтримує exFAT.