маргарин

  1. Трішки історії
  2. Склад і виробництво
  3. Корисні властивості
  4. Шкода і небезпечні властивості маргарину
  5. Правила вибору та умови зберігання
  6. висновки

Маргарин - продукт знайомий нам з самого дитинства Маргарин - продукт знайомий нам з самого дитинства. Всі пам'ятають полки, заповнені цим дешевшим замінником вершкового масла, який міцно увійшов в ужиток в колишньому Радянському Союзі. Адже багато хто з нас користувалися їм при готуванні, особливо при виготовленні домашньої випічки: різноманітного печива, смачних пишних тортів і іншого. І раптом відкрилася страшна правда - виявляється маргарин шкідливий продукт, так як його виробляють з нафти. Чи так це? Давайте розберемося.

Трішки історії

Насправді назва «маргарин» сягає корінням углиб історії. На початку XIX століття французький хімік Мішель Ежен Шеврель винайшов маргаринову кислоту. І дав свого продукту назву від давньогрецького слова «перлина». Можливо тому, що отримана речовина мало перламутровий блиск, схожий з блиском перлини. Як би там не було, згодом, через 50 років, французький імператор Наполеон III призначає нагороду тому, хто придумає якісний, але дешевший аналог вершкового масла, яке в той час у Франції було доступно тільки для аристократичних верств населення.

Конкурс виграв ще один виходець з Франції - хімік Іполит Меже-Мурье, який запропонував гідрогенізовані рослинні олії, видаливши під тиском рідку фазу. Після охолодження продукт кристалізувався і виходила непогана заміна маслу. Назвав він отриманий продукт - олеомаргарин. Згодом слово скоротили до звичного нам - «маргарин», іноді до речі його називають і «олео». Зараз маргарином прийнято називати будь-який продукт - замінник вершкового масла.

У роки Першої світової війни споживання його значно зросла, особливо в країнах, які були розташовані в небезпечній близькості від лінії фронту. Брак молочних продуктів, за рахунок неможливості їх імпортування через бойові дій, підвищила популярність цього більш дешевого аналога. Навіть в США, де до цього проводилася запекла кампанія по його дискредитації. У роки «великої депресії» молочна продукція знову взяла верх, і поширення маргарину знову опинилося під забороною. Але Друга світова війна, знову повернула все на свої місця. Проте в деяких штатах досі діють закони, що забороняють торгівлю маргарином, розфасованим в упаковки вагою понад півкілограма. А в директивах Євросоюзу сказано про те, що цей продукт не повинен називатися маслом, навіть якщо воно є його основною складовою.

Склад і виробництво

Маргарин - це жир, створений на основі рослинних масел і натуральних жирів тваринного походження з додаванням різних компонентів. У його виробництві використовують два види сировини: основне і допоміжне. До основної сировини можна віднести жирову основу маргарину. Це можуть бути як тверді жири , Так і рослинні масла. Для них дуже важливі такі показники як легкоплавкость, намазиваемость, пластичність. В якості допоміжного сировини зазвичай відносять сіль , цукор , воду , Емульгатори, ароматизатори, різні консерванти і вітаміни. Сюди ж можна віднести і молоко , І вершкове масло. Всі ці елементи утворюють так звану водно-молочну фазу маргарину.

Виробництво продукту складається з декількох операцій: Виробництво продукту складається з декількох операцій:

  • приймання сировини;
  • підготовка сировини;
  • складання рецепта;
  • темперування;
  • змішування жирової основи, молока і добавок;
  • емульгування;
  • охолодження і кристалізація;
  • пластична обробка і упаковка.

При прийманні сировини важливо упевнитися в його якості та складі. При підготовці відбувається обов'язкова рафінація рослинних масел, обов'язкова пастеризація молока. Якщо при приготуванні буде використовуватися вершкове масло, то його спочатку зачищають. Темперування - це приведення всіх складових суміші до певної температури. При емульгуванні відбувається розподіл рідин шляхом постійного перемішування. У процесі охолодження і кристалізації продукту відбувається перетворення маргарину в такий, який ми звикли бачити на полицях магазину.

Можна виділити кілька стандартизованих видів маргарину:

  1. Твердий маргарин (МТ). В основному використовується в харчовій промисловості.
  2. Маргарин для листкового (МТС). За допомогою нього виготовляють вироби з листкового тіста.
  3. Маргарин для кремів і різних кондитерських виробів (МТК).
  4. М'який маргарин (ММ). Такий продукт зручно намазувати на хліб , І в принципі використовувати в якості їжі.
  5. Рідкий маргарин (МЖК, МЖП). Використовується для смаження у фритюрі, а також у виробництві хліба.

До його складу крім вищесказаних рослинних і тваринних жирів, також входять ряд вітамінів ( А і Е ) і мікроелементів , таких як магній , фосфор , залізо , кальцій та інші. Потрібно тут згадати і про те, що він також містить в собі пристойну частку трансжирів, що утворюються в процесі його виробництва.

калорійність готового продукту трохи менше вершкового масла і становить 745 кКал на 100 грам продукту.

Будь-який магазин на сьогоднішній день може похвалитися широким асортиментом маргарину. Зустрічається на полицях він і в твердому і в рідкому, пасти вигляді. Часто там же можна побачити і спред, але він не є справжнім маргарином. По суті спред - це просто масляна суміш.

Корисні властивості

Маргарин містить в своєму складі насичені і ненасичені жирні кислоти , Мінерали і вітаміни, які необхідні для нормального функціонування організму.

Якщо цей продукт виробляється на рослинній основі, то він абсолютно позбавлений   холестерину   , Яким так багаті тваринні жири Якщо цей продукт виробляється на рослинній основі, то він абсолютно позбавлений холестерину , Яким так багаті тваринні жири. Ще одним з його плюсів є ціна. Вона набагато нижче цін на вершкове масло, а тому цей аналог користується попитом, особливо при приготуванні випічки. Маргарин - потужне джерело енергії. Він може швидко утамувати відчуття голоду, зарядити бадьорістю і зняти втому.

Шкода і небезпечні властивості маргарину

Зміст в маргарині небезпечних і шкідливих трансжирів, які виходять в процесі гідрогенізації, приносить найбільшу шкоду при використанні продукту. Споживання їх може привести до проблем серцево-судинної системи і навіть до збільшення смертності. Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує утриматися від вживання їх в їжу.

Маргарин є дуже калорійним продуктом, а тому вживання його може привести до ожиріння. Особливо небезпечний він для дітей, оскільки він входить в так улюблений ними шоколад, випічку і морозиво.

Велике споживання цього більш дешевого аналога масла може привести до сумних наслідків. Травна система людини з працею може переробляти входять до його складу штучні компоненти. Саме тому його регулярне використання в їжу може викликати:

  • порушення обміну речовин;
  • зниження імунітету;
  • зайва вага;
  • цукровий діабет;
  • онкологічне захворювання;
  • чоловіче безпліддя.

Також трансжири протипоказані при грудному вигодовуванні, так як можуть погіршити якість молока. І при вагітності, тому що можуть привести до нестачі ваги у народжених в строк немовлят.

Останнім часом все частіше говорять про те, що європейські маргарини, не містять себе цих небезпечних складових, так як технологія їх виробництва значно відрізняється від нашої. Але при цьому ціна, яка так приваблива в вітчизняному продукті, теж відрізняється, тільки в бік збільшення і помітно наближається до ціни вершкового масла. При таких умовах краще зупинити свій вибір все-таки на натуральному продукті, ніж на більш дорогому, нехай навіть і якісному, його аналогу. До всього іншого, штучні компоненти, що входять до складу маргарину, можуть викликати алергічні реакції.

Правила вибору та умови зберігання

При виборі якісного продукту потрібно звертати увагу на кілька факторів. Один з них ціна. Намагаючись заощадити, легко нашкодити самому собі. Найбільш дешеві види маргарину можуть виготовлятися з далеко не корисних здоров'ю організму продуктів. Уважно вивчайте упаковку продукту. Бажано, щоб до складу його не входили барвники та ароматизатори.

Вибирайте продукт переважно в упаковках з харчової алюмінієвої фольги. У ній він краще зберігається. Колір маргарину повинен бути рівномірним, не містити плям і патьоків. Зберігати продукт потрібно в холодильнику не більше 3 місяців. Якщо його смак придбав кислий присмак металу - такий продукт зіпсований і від нього пора позбутися.

висновки

Як бачите, ні про яку нафти мови не йде. Маргарин, це всього лише продукт, створений на основі змішування натуральних або модифікованих рослинних олій та тваринних жирів. Створений він був саме для того, щоб замінити дороге на той момент вершкове масло, і з успіхом виконував свою функцію. Цей замінник, маючи багато мінусів, за рахунок входять до його складу гідрогенізованих жирів, проте широко використовується у виробництві харчової промисловості. Особливо популярний він в кондитерській сфері. Але, варто зауважити, що якщо при виробництві маргарину використовуються якісні продукти, то шкода від його застосування помітно скорочується.

Якщо підходити до питання вибору штучного масла з точки зору мінімальної шкідливості, то варто придивитися до дорожчих видів продукту, вивчити його склад. У дорогих європейських аналогах небезпечних для здоров'я речовин міститься дуже мала кількість або взагалі не міститься.

Не варто зловживати маргарином дітям, жінкам, що годують матусям і вагітним. Так як існує ризик виникнення алергії, за рахунок того, що цей продукт штучний, модифікований, і може містити в собі непотрібні організму консерванти і емульгатори. Але це обмеження можна застосувати і до інших продуктів небажаним для цієї категорії споживачів.

Не можна не згадати про те, що при всіх своїх мінусах, маргарин продукт сильно калорійний, а тому є хорошим джерелом енергії і бадьорості. Він багатий ненасиченими кислотами, вітамінами і мінералами, які корисні для здорової роботи організму. Насправді, якщо вживати його в помірних дозах, і намагатися використовувати більш якісний продукт, то шкоди для здоров'я він не принесе. Не так він страшний, як про нього говорять. Або хочуть, щоб так думали.

Більше свіжої і актуальної інформації про здоров'я на нашому каналі в Telegram. підписуйтесь: https://t.me/foodandhealthru

Чи так це?

Дополнительная информация

rss
Карта