Україна прибирає ГОСТи: що зміниться

Експерти кажуть, що без ГОСТів ковбаса гірше не стане / Фото: Олександр Яремчук

Україна прибирає ГОСТи: що зміниться Христина Коновалова, Олександр Панченко https://cdn.segodnya.ua/img/article/6761/47_main.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article/6761/47_tn.jpg 2015 -12-17T07: 49: 23 + 02: 00 Економіка Замість радянських ГОСТів, товари будуть випускати по технічним регламентам єврозразка

В Україні гряде революція якості: вже в січні 2016 року Мінекономрозвитку збирається ліквідувати 12,8 тис. Державних стандартів, які були розроблені ще до 1992 року. Йдеться про систему радянської стандартизації (так звані ГОСТи), за якими в нашій країні регламентуються характеристики вироблених товарів - зокрема, їх якість, безпеку та експлуатаційні можливості.

У список ГОСТів, які будуть ліквідовані, потрапили продукти харчування: зернові і бобові, пшеничне борошно, зернопродукти, комбікорми, чай. Є в переліку і інші найменування, важливі для споживачів: текстильні матеріали, нитки, швейні вироби, гумові робочі чоботи і презервативи.

Індекси ГОСТу виробники країн пострадянського простору використовували, щоб підкреслити, що їх товар - високої якості, адже вважається, що в СРСР вимоги до виробленим продуктам були дуже високі. Тепер ці товари в Україні вироблятимуть по зовсім іншим, європейським стандартам.

ЩО ДАЛІ. У Мінекономіки пояснюють: міжнародні стандарти, яких відтепер будуть дотримуватися наші виробники, - це перехід до європейської моделі, яка заснована на застосуванні технічних регламентів і добровільному використанні стандартів.

"У техрегламенту містяться необхідні вимоги щодо безпечності продукції. Але, на відміну від застарілих ГОСТів, регламенти не висувають вимог щодо конструкції або дизайну виробів. Наприклад, стандарт регулює, скільки ніжок повинно бути у стільця і ​​якої висоти спинка. А техрегламенти вимагають тільки, щоб стілець був безпечним, і виробленим з екологічного матеріалу. Ну а скільки ніжок у нього буде, це особисте рішення виробника ", - пояснює заступник міністра економіки Максим Нефедов.

За його словами, підприємцям побоюватися новацій не варто, адже більшість скасованих ГОСТів будуть діяти до початку 2018 го: "Якщо комусь дуже подобається цей стандарт (та хоча б з маркетингових міркувань - наприклад," в наших валянках ще Чапаєв ходив! " ), то він може затвердити його наказом підприємства ".

ЕКСПЕРТИ. На думку глави "Укркожобувьпром" Олександра Бородиня, скасування держстандартів на роботу українського бізнесу не вплине: "Наші виробники добровільно користуються тими чи іншими ГОСТами. Відповідно, вони знають, що потрібно для якісного товару, а що зайве. Тому набагато важливіше відміняти не старе, а гармонізувати європейські техрегламенти в Україні ".

А керівник секретаріату Ради підприємців при КМУ Андрій Забловський зазначає, що багато галузеві асоціації вже як мінімум два роки займаються перекладом євростандартів на українську мову з метою подальшого їх підтвердження: "У майбутньому це допоможе нашому бізнесу виробляти якісний товар і для реалізації в ЄС, і для продажу в Україні. Тому що техстандарти будуть єдині - і на міжнародному, і національному рівнях ".

Чи не погіршить скасована ГОСТів якість, наприклад, ковбаси, сиру, молока ?, - запитала "Сегодня" у аналітика консалтингового агентства "ААА" Марії Колесник

"Ні, побоювання безпідставні, оскільки у нас паралельно посилюється контроль безпеки продуктів. - отеть нам Колесник. - Споживач не постралает, оскільки за час існування ГОСТу рецептура тієї ж ковбаси цілком інакша, хоча б з причини, більшої доступності різних прянощів. А їх додавання до продукту було б порушенням стандарту. також велика кількість стандартів стосувалося дизайну, форми, а не суті продукту. Виробники також не постраждають, оскільки існує 2-х річний період для того щоб вони встигли пекло аптіроваться ".

За її словами, в Європі немає таких стандартів, а є жорсткий контроль якості і висока ступінь відповідальності для виробника. Нам потрібно прагнути в першу чергу до підвищення рівня такої відповідальності.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Чи не погіршить скасована ГОСТів якість, наприклад, ковбаси, сиру, молока ?

Дополнительная информация

rss
Карта