Якщо ви - людина творча, якщо постійно генеруєте нові ідеї і охоче діліться ними зі своїми друзями і знайомими, якщо любите галасливі компанії і вечірки, якщо весь час щось затіваєте, організуєте, створюєте, то напевно вже не раз стикалися з проблемою "озвучування "своїх думок, ідей і творінь. Відеофільми та аматорські вистави, студентські капусники і випускні вечори, КВК та презентаційні шоу - все вимагає вмілої "озвучки" і якісної музики. Благо, старі фонограми реставрувати ми вже вміємо ( "Домашній ПК", # 6, 2000. ). Тепер давайте навчимося здійснювати Многодорожечной запис, панорамувати звук, вдало виділяючи і підкреслюючи в ньому гідності головних музичних партій.
Основні елементи майбутніх Многодорожечной композицій, як правило, переписуються з самих різних джерел: наприклад, зі старих магнітних стрічок, з вінілових платівок, з компакт-дисків, імпортуються з звукових файлів, знайдених в Internet, і т. Д. І все це потрібно зібрати воєдино, вдало змікширувати. Професійне обладнання звукових студій, на якому висококваліфіковані фахівці вирішують подібні завдання, коштує десятки тисяч доларів. Маючи ж в своєму розпорядженні персональний комп'ютер, створювати подібні твори може практично будь-який з нас.
Могутня купка
Яким же додатком для цих цілей краще всього скористатися? Вибір воістину широкий, і тут в першу чергу хотілося б виділити професійні віртуальні аудіостудія Cubase VST 5.0 компанії Steinberg і Cakewalk Pro Audio 9 фірми Cakewalk . Однак коштують вони недешево, а велика кількість їх специфічних можливостей навряд чи так вже необхідно домашньому користувачеві. Тому для вирішення описаних вище завдань найкраще застосовувати більш прості продукти, такі, як SAW Plus 32 компанії IQS , N-Track Studio v2.1 фірми Fasoft , Samplitude 2496 v5.57 виробництва німецького відділення корпорації Sek'd America . Є й безліч інших, безкоштовних або умовно-безкоштовних програм, наприклад AnvilStudio від Willow Software, CoolEdit Pro від Syntrillium і ін. Їх можна виявити на серверах, що поширюють подібні додатки, наприклад на www.tucows.com .
Ми не ставимо за мету розповісти про можливості всіх вищезазначених пакетів - кожен з них заслуговує окремої книги. Ми вирішили вибрати один, щоб на його прикладі розглянути основні прийоми роботи з такими програмами та пояснити принципи створення Многодорожечной композицій. Після деяких роздумів ми зупинилися на пакеті Samplitude 2496 v5.57, по-перше, тому що його можливості цілком задовольнять не тільки новачка-любителя, але і професіонала, по-друге, його інтерфейс досить простий і інтуїтивно зрозумілий, і нарешті, по- третє, його демо-версія, яку можна завантажити на сайті компанії, являє собою повноцінну програму, справно працює протягом цілих 14 днів. Я думаю, що цих аргументів цілком достатньо, щоб перейти до розгляду цього пакета.
2496 - "магічне число"
Дивне на перший погляд число 2496 в назві Samplitude говорить про те, що цей додаток підтримує оцифровку звуку з розрядністю 24 біта і частотою дискретизації 96 kHz.
При першому запуску програми з'являється вікно Startup Screen , В якому ви зможете переглянути відеофрагменти, наочно демонструють основні прийоми роботи з програмою по створенню Многодорожечной композицій, записи CD (на жаль, в демо-версії, взятої з Internet, вони недоступні, їх слід завантажувати додатково, розділ Tutorial), ну а якщо ви новачок в цій справі, то обов'язково візьміть до уваги рада дня.
Роботу в Samplitude 2496 починають зі створення нового проекту (File - New Multitrack Project). У вікні Setup for new VIP вкажіть всі основні характеристики проекту: його ім'я, кількість доріжок, частоту дискретизації, можливе час звучання заключній фонограми, розмір тактів синхронізації (для відображення "тимчасової лінії" доріжок відзначте опцію Grid) і ін. Якщо для запису і відтворення композицій ви хочете використовувати кілька аудіокарт, поставте прапорець Init Play / Record devices for Multi Card Mode. Дуже часто на початку роботи над проектом ми не знаємо, скільки доріжок нам може знадобитися. Але зневірятися не варто, нові саундтреки до вже відкритого проекту легко додавати за допомогою команди Edit - Edit TracksAdd - Track (s).
Якщо ж при старті програми відразу відкривається проект з деякою кількістю порожніх доріжок, заданим за замовчуванням, не засмучуйтеся, просто слід зняти прапорець Opens VIP and Record Window on program start у вікні System ( File - Preferences - System ). До речі, в цьому ж вікні можна змінити ще ряд важливих загальних параметрів програми, наприклад перевизначити шляху до створюваних файлів або збільшити час попереднього прослуховування ефектів, що застосовуються для обробки фонограм (Preview Time, за замовчуванням - 4 с). Значення полів RAM Buffer, HD Buffer, VIP Buffer, Real Time Buffer, Buffer Number, HD Record Buffer, задані за замовчуванням, слід змінювати, якщо під час запису або відтворення фонограм будуть спостерігатися деякі затримки. Варіюючи розміри буферів, ви зможете змусити Samplitude Studio прийнятно працювати навіть на застарілих моделях комп'ютерів.
На початку роботи з проектом варто визначитися і з іншими настройками програми, які доступні в меню File - Preferences: перепризначити в разі необхідності порти введення / виводу MIDI (File - Preferences - MIDI Options); змінити алгоритми синхронізації (File - Preferences - Synchronization) з метою сумісності проекту з популярними MIDI-секвенсорами; відредагувати або задати потрібні клавіатурні комбінації для швидкого виклику часто зустрічаються команд (File - Preferences - Edit Keyboard Shortcuts); відрегулювати глибину рівнів скасування вчинених дій в діапазоні від 1 до 100 (File - Preferences - Undo Definitions); задати розміри вікна для виведення AVI-файлів при редагуванні відповідних їм звукових доріжок (File - Preferences - Video Height); на свій смак налаштувати колірну гамму інтерфейсу програми (File - Preferences - Colors), а також змінити ще безліч інших установок, перераховувати які ми не будемо через обмежений обсяг даної статті.
Основні характеристики доріжок
Тепер давайте більш детально розглянемо вікно з поки ще порожніми треками . У його лівому верхньому куті ви бачите букву "P:" (Position). Число праворуч від неї буде вказувати поточну позицію курсора на доріжці в вибраних одиницях виміру. Трохи нижче розташовані наступні кнопки: MultiCard, активізує режим, який дозволяє вести запис / відтворення відразу з декількох пристроїв (до речі, їх загальна кількість не обмежена), і 5.1 Surround, що відповідає за створення ефекту "оточення звуком", але для цього в системі потрібно мати кілька каналів. Всю інформацію про властивості окремої доріжки ви дізнаєтеся і зможете "підправити" необхідним чином, якщо клацнете на кнопці зі знаком питання. У діалоговому вікні Track Info задається ім'я треку в Многодорожечной проект, вибирається пристрій для запису і відтворення, вказується ім'я файлу, в який буде виконуватися запис, задається режим (моно, стерео, тільки лівий або правий канал). Тут же визначають глибину оцифровки записи (16- чи 32-бітову), налаштовують все опції для запису MIDI, а також задають деякі інші параметри. Для зберігання окремих треків в Samplitude застосовується два види файлів - з розширеннями * .hdp і * .rap. Перші з них відразу записуються на жорсткий диск, другі ж (для їх використання слід зазначити прапорець Record in RAM), хоча також зберігаються на диску, проте під час запису і для відтворення вантажаться в оперативну пам'ять ПК, що значно прискорює процедури їх обробки. Правда, в останньому випадку обсяг ОЗУ в вашому ПК повинен складати як мінімум 128 MB.
У лівій частині кожного треку знаходяться "бігунки" регулювань гучності і балансу звуку, індикатор рівня запису і ряд кнопок, з функціями яких ми зараз ознайомимося детальніше. Для того щоб відключити трек при відтворенні композиції, натисніть на кнопку M1. І навпаки, якщо хочете прослухати тільки обрану доріжку, натисніть кнопку S. Внісши всі необхідні зміни в трек, не забудьте скористатися кнопкою L, щоб заборонити перетягування при його редагуванні, властивості якого визначаються у вікні Object Lock Definition (але про це трохи пізніше). Кнопка V дає можливість довільно змінювати рівень гучності фонограми або деякого її фрагмента, а P - регулювати баланс між правим і лівим каналом (або панораму звуку). Для виконання всіх цих дій необхідно на відповідній обвідної попередньо виставити ключові точки за допомогою подвійного клацання миші і перетягувати їх в потрібному напрямку по вертикалі і горизонталі. Ну і нарешті, кнопка R1 служить для виділення відповідного треку з метою подальшого запису на нього потрібної фонограми.
Швидко повертатися до різноманітних параметрів інтерфейсу Samplitude можна за допомогою кнопок S і Z в лівому нижньому кутку вікна VIP-проекту, але для цього необхідно, природно, їх попередньо налаштувати. Якщо, утримуючи клавішу Shift, натиснути одну з кнопок S, то ви збережете режим відображення елементів екрану, заданий у вікні Object Draw Mode in Virtual Projects (View - VIP Display Mode - Definition), поточне значення масштабу і навіть положення бігунка на нижній смузі прокрутки . Комбінація <Shift + кнопка Z> дозволить запам'ятати лише поточне значення масштабу.
Тихо! йде запис
Отже, ми тепер практично готові до того, щоб здійснити запис на потрібний трек (до речі, Samplitude 2496 дозволяє записувати до 1024 стереоканалов). Послідовність дій така.
1. З'єднуємо за допомогою відповідного кабелю аудіовихід вибраного пристрою (магнітофона, програвача вінілових дисків, музичного центру, телевізора і т. Д.) З входом звукової карти, встановленої на вашому ПК. (Якщо в системі присутні більше ніж одна аудіоплата, то, як вже зазначалося вище, можна проводити запис відразу з декількох пристроїв завдяки команді File - Record Multiple Files.)
2. Виділяємо потрібну доріжку за допомогою кнопки R1.
3. Натискаємо кнопку Record на панелі інструментів (вона відзначена червоним кружечком).
4. У вікні Record Parameter вказуємо деякі параметри оцифровки фонограми і задаємо ім'я файлу, в якому вона буде міститися. Перевірте також, чи поставлено прапорець Create VIP Object - це дозволяє поміщати графічні образи записаних фонограм на відповідні треки.
5. Включаємо режим відтворення запису на відповідному пристрої і натискаємо кнопку Record в вікні Record Parameter для ініціалізації записи.
Якщо необхідно записати трек з музичного компакт-диска, то слід вчинити трохи інакше.
1. Вставте потрібний диск в привід CD-ROM.
2. Викличте вікно CD-ROM Drive List (File - Load Audio CD Track (s) ...).
3. Натисніть кнопку Track List ... Copy, Play.
4. У вікні CD Track List виділіть потрібні композиції і натисніть кнопку Copy Selected Track (s).
5. У наступному стандартному вікні Windows під назвою Export Sample задайте ім'я файлу, в який буде поміщений CD-трек, і натисніть OK.
Крім того, в проект можна вставляти вже готові файли, завантажені, наприклад, з Internet або є продуктом "життєдіяльності" іншого звукового редактора або аудіоконвертора. За допомогою команди File - Import Sample легко імпортувати в Samplitude 2496 аудіофайли самих різних форматів: WAVE, AIFF, MIDI, MPEG і навіть AVI. Так, послідовно записавши всі необхідні треки, можна приступати до монтажу загальної многодорожечной композиції.
Основні принципи редагування треків
Давайте відразу запам'ятаємо кілька основних принципів редагування записів в Samplitude 2496. За допомогою спеціальної сірої лінії графік звукової хвилі кожної доріжки в режимі Universal Mode (його кнопка - крайня зліва в другій зверху панелі інструментів) ділиться на дві частини - верхню і нижню. Після того як ви помістіть курсор миші у верхній панелі, він прийме форму маленького прямокутника зі стрілкою, що дозволить виділяти довільні фрагменти фонограми. Для цього, утримуючи ліву кнопку миші, ведемо курсор уздовж графіка звукової хвилі, коли ви відпустіть кнопку, закінчиться виділення потрібного блоку. За допомогою відповідних команд з меню Edit (Cut, Delete, Copy, Clear, Paste / Insert Clip і ін.) Можна як завгодно маніпулювати такими фрагментами: вирізати і копіювати їх, накладати і вставляти в будь-які частини всіх наявних доріжок. Щоб перетворити виділений фрагмент в окремий об'єкт, скористайтеся командою Object - Split Objects.
Двічі клацнувши мишею на верхній панелі об'єкта, ми зменшимо масштаб відображення на екрані тимчасової лінії фонограми. Відновити його можна, якщо натиснути кнопку із зображенням лупи з "плюсом" всередині праворуч від нижньої смуги прокрутки. Після подвійного клацання на нижній панелі об'єкта з'явиться вікно Object Editor , Що надає потужні можливості редагування самостійного фрагмента. З його допомогою ви налаштуєте в разі необхідності ефекти Fade In / Out. Причому наростання / загасання звуку можна задавати за лінійним, синусоидальному, косинусоидальной, експоненціального та логарифмическому законам. Тут же легко створювати різні панорамні ефекти, змінювати амплітуду графіка звукової хвилі на весь об'єкт, регулювати насиченість, тембр і забарвлення звуку за допомогою трисмуговий параметричного еквалайзера.
Активні об'єкти можна перетягувати за допомогою миші з треку на трек або уздовж однієї і тієї ж доріжки, "буксируючи" їх за нижню панель. Крім того, кожен виділений об'єкт має п'ять спеціальних точок: три вгорі і дві внизу. "Потягнувши" вниз середню верхню точку, ми тим самим зменшимо рівень сигналу при відтворенні фрагмента. Переміщаючи всередину блоку крайні верхні точки, зможемо реалізувати ефекти зростання / загасання звуку (на зразок Fade In / Out). Пересуваючи в різні боки нижні активні точки, ми будемо збільшувати або зменшувати тривалість відтворення об'єкта.
Коли об'єкт займе потрібне положення, обов'язково закрийте його "на замок", "ключик" від якого розміщується в нижній частині графіка. "Замкнути" об'єкт можна і за допомогою меню Object - Lock Object, визначивши у вікні Object Lock Definition (Object - Lock Object - Lock Definition) всі необхідні властивості "віртуального комори".
Для зручності роботи міняйте кольору об'єктів (Object - Background Color, Object - Foreground Color), давайте їм свої власні імена ( Object - Objectname ). Видаляються виділені фрагменти фонограм за допомогою клавіші Delete. Для видалення активного об'єкта слід скористатися відповідною командою з контекстного меню або комбінацією клавіш <Ctrl + Delete> (самостійний фрагмент).
При редагуванні фонограм часто буває важливо, щоб об'єкти автоматично з'єднувалися один з одним. Для цього у вікні Snap definition (View - Snap Setup) визначте параметри такого сусідства і натисніть кнопку Snap On. Іноді зручно прив'язувати об'єкти до тимчасової сітці, задати форму якої можна за допомогою меню View - Grid Setup, а відобразити її в вікні легко, виконавши команду View - Show Grid.
При роботі з об'єктами діють відомі правила Windows: якщо ми хочемо виділити відразу кілька самостійних фрагментів записів в довільному порядку, то натискаємо кнопку Ctrl і послідовно клацніть на кожному з них. Якщо об'єкти розташовані один за іншим, то тиснемо Shift і клацніть на першому і останньому або виконуємо звичні маніпуляції типу "ласо" за допомогою миші.
Виділивши таким чином кілька елементів, їх можна згрупувати (Object - Group Objects), а складений об'єкт, навпаки, разгруппировать (Object - Ungroup Objects).
Всі операції над об'єктами у віртуальному проекті Samplitude 2496 не можуть пошкодити вихідні записи. Вони виконуються лише над їх образами, якщо хочете - ярликами, які показують звуковому редактору, в який момент часу і з якими параметрами потрібно відтворити той чи інший фрагмент фонограми. До речі, такий принцип неруйнівного редагування впроваджений у багатьох сучасних аудіо-, відео- і графічних редакторах. Вигоди від нього в наявності: не потрібно створювати резервні копії вихідного матеріалу.
Є в Samplitude 2496 і потужний віртуальний мікшер (Window - Mixer), з панелі якого можна регулювати стільки каналів, скільки представлено в вашому проекті. Доступ до них здійснюється за допомогою горизонтальної смуги прокрутки, розташованої внизу вікна мікшера. Для кожного каналу існують тут регулятори рівнів гучності і панорами, доступні настройки трьохсмугового еквалайзера, компресора, ефекту "відлуння", а також віртуальні резистори для керування інтенсивністю сигналу при передачі його на зовнішні пристрої (AUX).
цифрові звукові ефекти
Кроме опис вищє ЗАСОБІВ Редагування и відтворення фонограм, Samplitude 2496 надає в ваше Розпорядження Величезне набір цифрових аудіоефектів (меню Effects). Много з них Вже спричиняв за собою Зміни "першоджерел" треків, т. Е Застосовуються смороду безпосередно до файлів, в якіх зберігаються ОКРЕМІ доріжкі. Для того щоб всі пункти меню Effects були Доступні, клацніть правою кнопкою міші в будь-Якій точці цікавить вас об'єкта и з контекстного меню віберіть пункт Destructive Editing. На екрані з'явиться вікно, что містіть графік звукової хвилі "першоджерела". Віділівші тут Потрібний фрагмент, ми зможемо застосуваті до него будь-які ЕФЕКТ . Если ви все-таки хочете мати можлівість вернуться до первісного запису, стежте за тим, щоб в різніх вікнах ефектів булу відзначена прапорцем опція Create Copy. На щастя, попередній результат своїх дій можна практично завжди почути, якщо клацнути на кнопці Preview (або Test), і тоді остаточно вирішити, чи варто застосовувати обраний ефект до всієї фонограмі або ж до її виділеного фрагмента.
А тепер коротко про найбільш важливих пунктах меню Effects.
Normalize. Змінює рівень гучності виділеного фрагмента в межах від 0 до 400% від початкового.
Switch Channels. Перемикає (т. Е. Змінює місцями) лівий і правий канали.
DirectX PlugIns. Дозволяє використовувати додаткові модулі розширення можливостей Samplitude, що поставляються окремо.
Трьохсмуговий Parametric Equalizer і п'ятиполосний Graphic Equalizer. З їх допомогою можна надавати звуку різні відтінки (причому в реальному часі), будувати дво- і тривимірні діаграми розподілу частот, завантажувати вже готові налаштування і зберігати свої власні. Кроме того, Parametric Equalizer дозволяє задавати в своєму вікні відразу три різних види установок (EQ1, EQ2 і EQ3) і тут же перемикатися між ними, порівнюючи звучання.
FFT Filter / Analyzer . Тут можна не тільки дуже тонко виконати частотну обробку записи, але і за допомогою миші малювати огибающую бажаного фільтра, виділяючи і посилюючи потрібні частоти і позбавляючись від зайвих.
Compressor / Expander. Дозволяє робити різні види динамічної обробки всієї фонограми в режимі реального часу, залишаючи або видаляючи цілі "пласти" непотрібних частот.
Room Simulator . Служить для імітації акустичних умов різних приміщень.
Echo / Delay / Reverb. Необхідний для створення однойменних ефектів.
Declipping. Дозволяє уникати сильних спотворень звуку, що виникають в результаті перевантаження аналогово-цифрових перетворювачів при записі.
Remove DC Offset. Видаляє постійну "паразитичну" складову з частотного спектра об'єкта.
Convolution. Служить для перетворення одного звукового файлу за зразком іншого.
Get Noise Sample. Виділивши ділянку "чистого шуму" в фонограмі і виконавши цю команду, Samplitude "знатиме", як в подальшому "боротися" з такими перешкодами. Тобто за допомогою цієї команди ми вказуємо програмі на "зразок" шумів, від яких необхідно позбутися, а Samplitude виробляє спектральний аналіз його частот.
Noise Reduction . Ця процедура служить для очищення записи від шуму з урахуванням частотного аналізу зразка, про що йшла мова в попередньому абзаці.
Dehissing. Ця функція допоможе позбутися вам від шипіння і свисту на деяких ділянках фонограми, наприклад при проголошенні звуків "П" і "С".
Resample / Timestretching. Дозволяє сповільнювати або прискорювати відтворення запису, створюючи ефект "несправного магнітофона".
Change Sample Rate. Служить для здійснення редіскретізаціі записів.
Stereo Enhancer. За допомогою цієї функції можна створювати приголомшливі стереоефекти.
Fade In / Out. Реалізує процес наростання / загасання звуку.
Set Zero. Дозволяє на виділеній ділянці фонограми отримати "абсолютну тишу", т. Е. Графік сигналу перетворюється в пряму, що проходить через нульову позначку.
Invert Phase. Служить для інвертування фази на різних каналах.
Reverse. Дозволяє програвати запис в зворотному порядку.
Ще кілька корисних порад і властивостей
Після того як ви завершите редагування двох, трьох або більше доріжок і застосуєте до якого вони об'єктам необхідні ефекти, має сенс звести кілька треків в один HDP-файл (особливо це актуально, якщо потужність вашої комп'ютерної системи не дозволяє належним чином працювати з великою кількістю доріжок ). Для цього слід виділити відповідні треки і виконати команду Tools - Track Bouncing. Після чого можна виключити вихідні доріжки з проекту, замінивши їх отриманим HDP-файлом. Таким чином економиться і підсумкове час, витрачений на обробку композиції, і місце на диску. До речі, про останній: не забувайте видаляти непотрібні об'єкти - для цього користуйтеся функцією Tools - Remove unused Samples.
Серед інших, не менш цікавих і цінних властивостей Samplitude 2496, слід назвати алгоритми розбиття стереотрека на дві окремі доріжки (Special - Stereo Wave to 2 Mono) і, навпаки, злиття двох монотреков в один стереоканал (2 Mono - Stereo- / LR-Wave ), а також широкі можливості компоновки і запису Audio CD (меню CD). Багато в чому полегшують роботу в редакторі різнопланові панелі інструментів, відобразити які легко через меню Windows. Кнопки на них забезпечують швидкий доступ до найбільш важливих функцій програми.
І на закінчення не можна не відзначити надійність роботи цієї програми. За десять днів "тісного спілкування" з нею я не пригадаю жодного випадку "зависання".