Багато користувачів ПК вважають, що установка Windows XP на ноутбук або комп'ютер для них справа нездійсненне і що зробити це зможе людина, що володіє спеціальною освітою, знаннями на високому рівні і т.п. Виходячи з цього, вони відносять свої комп'ютери в сервісні центри або запрошують фахівців на будинок, хоча знайти відповідь на питання як правильно встановити Windows XP можна цілком і самому.
Насправді процес установки найпоширенішою операційної системи Windows XP на стільки простий, що з цим може навіть впорається людина, що володіє самими мінімальними знаннями про комп'ютер. Не варто думати, що процес установки (переустановлення) windows цю справу, яке під силу будь-яким програмістам або хакерам, з ранку до вечора сидять за монітором.
Мінімальні системні вимоги - цей мінімум конфігурації, яким повинен володіти комп'ютер, на який ми збираємося встановлювати систему. Для Windows XP вони такі:
- процесор з частотою 300 МГц або більше;
- 128 МБ оперативної пам'яті або більше;
- 1,5 ГБ вільного місця на жорсткому диску;
- відеокарта Super VGA з роздільною здатністю 800 X 600 або більш високим;
- дисковод для читання компакт-дисків;
- миша і клавіатура.
Перше про що ми повинні подбати перед установкою ОС це те, щоб наш комп'ютер завантажувався з CD-ROM (за замовчуванням завантажується з жорсткого диска). Для цього необхідно виконати деякі настройки в BIOSе. Тільки не треба думати що то типу «ну все починається ...», тут немає нічого складного і ви в цьому зараз переконаєтеся. Для переходу в BIOS перезавантажте комп'ютер і в момент початкового завантаження, коли почнеться процес тестування обладнання (цей процес називається POST), коли з'явиться ось такий напис внизу екрана «Press DEL to enter SETUP» слід швидко кілька разів натиснути клавішу «Delete». Тут слід зазначити, що на ноутбуках або на різних версіях BIOSa це може бути і інша клавіша, наприклад, на моєму ноутбуці це клавіша «F2»).
Тільки дивитеся не прогавте цей момент, тут все потрібно зробити швидко (пам'ятаю сам скільки разів прогавив цей момент). Якщо не встигли, перезавантажте комп'ютер і начините знову. Якщо все зробили правильно, то перед вами повинен буде відкритися інтерфейс BIOS SETUP (сині літери на білому фоні або навпаки).
Слід ще раз нагадати що у різних версій BIOS інтерфейс може виглядати по іншому і меню може бути представлено по іншому. Але це не повинно вас лякати. Принцип у них у всіх один.
Тут нас цікавить тільки один параметр (по крайней мере, поки, для установки системи) - Boot (Завантаження). У різних Біосил він може називатися по різному - Boot, Boot Device, Boot Priority або що то типу того. Якщо ви не можете знайти шуканий параметр, то просто «прогуляйтеся» по BIOS, використовуючи клавіші «вгору», «вниз», «вліво», вправо »і натискайте« Enter », щоб зайти в потрібний розділ.
У нашому випадку (дивіться картинку вище) меню Boot знаходиться в розділі «Advanced Setup». Зайшовши в цей розділ, можна знайти наше меню, тут воно називається «Boot Device Priority», натискаємо «Enter» для переходу в меню.
Тепер нам потрібно зробити першим пристроєм CD-ROM, з якого буде завантажуватися комп'ютер, тобто параметр «1st Boot Device» змінити з HDD (як видно на картинці) на CD-ROM. Для цього поставте курсор на відповідний пункт і клавішами переміщення курсору, або клавішами «Page Up» і «Page Down», або просто натиснувши «Enter» і вибрати CD-ROM. Другим пристроєм ви можете зробити HDD, змінивши пункт «2nd Boot Device». Для чого це потрібно? Для того, щоб якщо раптом диска в CD-приводі не опиниться комп'ютер відразу почне завантажуватись з жорсткого диска і вам навіть не доведеться «лазити» в BIOS і міняти що то.
Після всіх цих операцій нам слід зберегти всі ці операції і вийти з БІОС. Для цього необхідно вибрати пункт «Save & Exit Setup», інакше наші зміни не будуть збережені. У вашому варіанті БІОС це може називатися і по іншому, але в будь-якому випадку має бути присутнім слово «Save».
Так, з BIOS ми розібралися, тепер слід перейти безпосередньо до самої установки Windows XP.
До початку установки (переустановлення) системи нам будуть потрібні виконати наступне:
- придбати інсталяційний (установчий) диск - це диск, на якому знаходяться файли операційної системи, а також драйвера для деяких компонентів ПК. Установка виконується за допомогою спеціальної програми установки і копіюванням файлів з CD на вказаний нами розділ жорсткого диска. Ця програма знаходиться на самому інсталяційному CD і без неї процес установки неможливий. Установчий диск слід купувати тільки в спеціалізованих магазинах, тому що на ринках, або в інших магазинах вам можуть підсунути піратську версію. Якщо у вас ноутбук, то інсталяційний CD повинен поставлятися разом з ноутбуком виробником. До диску також додається серійний номер, який в подальшому ми повинні ввести у відповідне поле. Як правило, серійний номер друкується на самій обкладинці компакт диска.
- Далі нам слід переконатися в працездатності CD-приводу (CD-ROM / DVD-ROM). Вам заздалегідь слід подбати про те, щоб установка операційної системи йшла саме з нормально працюючого CD-приводу, інакше процес установки або завершення установки буде неможливий.
- Крім інсталяційного диска нам необхідно мати також пакет драйверів для обладнання, встановленого на комп'ютері. При покупці комп'ютера або окремих комплектуючих в комплекті, як правило, повинні йти диски з драйверами. На крайній випадок їх можна скачати з сайту виробника. Кожному обладнанню або компоненту ПК слід встановлювати відповідні йому драйвера, інакше можуть виникнути проблеми через конфлікт пристроїв і система взагалі не запуститься.
- Наступний крок - збереження інформації. Ви повинні заздалегідь подбати про збереження на жорсткому диску цінної інформації. Взагалі бажано щоб той диск, на який буде встановлюватися система була порожня. Всі наявні файли слід перемістити на інший логічний диск.
Будемо вважати, що у вас вже все готово і ми можемо приступити. Вставте диск в CD-ROM і перезавантажте комп'ютер. Завантаження почнеться з інсталяційного диска.
Відразу ж після початку процедури установки слід приділити увагу на одну деталь - справа в тому, що для деяких комп'ютерів, що містять в собі круті жорсткі диски SCSI або якийсь RAID масив потрібні особливі драйвера (драйвер контролера HDD). Для цього програма виведе повідомлення і попросить натиснути клавішу «F6». Тільки не пропустіть це повідомлення. Якщо ви не знаєте або не впевнені чи потрібен він вам, то швидше за все нічого не потрібно. Якщо ж ви відведе на екрані повідомлення типу «Програма встановлення не виявила жорстких дисків у вашій системі», то слід його встановити. Ці драйвера поставляються виробниками на компакт дисках, на крайній випадок їх можна скачати з сайту виробника (що я і зробив, коли встановлював собі Windows XP). Так що подбайте заздалегідь про це і в разі появи такої помилки натисніть клавішу «F6» і дотримуйтесь інструкцій на екрані.
Після першого копіювання необхідних файлів з'явиться перше меню, в якому попунктно нам запропонують подальші дії.
Тут немає нічого складного, читайте уважно і вибирайте потрібні варіанти, натискаючи відповідні клавіші. В даному випадку для продовження установки слід натиснути клавішу «Enter».
Далі з'явиться усіма нами нелюбиме ліцензійну угоду, яке ніхто ніколи не читає. Просто натискаємо «F8» і йдемо далі.
Прийнявши ліцензійну угоду ми дійшли до того місця, де слід вибрати на який з розділів жорсткого диска слід встановити систему, а також тут можна створити розділ, змінити його простір, форматувати в відповідно до файлової системи. Новачків це може злегка шокувати. Що за розділи? Що за файлова система? Так що розберемо це все по кісточках докладніше.
Давайте розберемося для початку що таке розділи жорсткого диска. Для того щоб на новий диск або на диск з якого були вилучені всі дані записувати дані потрібно його підготувати, або як ще кажуть відформатувати. Форматування - це підготовка диска для створення на ньому розділів. При форматуванні диска з його поверхні видаляються абсолютно всі дані.
Розділ - це логічна область на жорсткому диску, що застосовується файлової системою (NTFS, FAT32). Один диск може містити кілька розділів. Іншими словами розділи диска це як би подумки розбиті області, фактично диск один. Кожен з розділів жорсткого диска можуть мати свою файлову систему.
Кожен розділ маркується латинськими літерами (C, D, E, і т.д.). Це потрібно для перерозподілу інформації між дисками, крім того це необхідно, якщо на вашому комп'ютері будуть встановлені дві операційні системи (файли кожної ОС повинні бути записані в окремому розділі). Чим ще хороші розділи, так це тим, що якщо раптом що трапиться з одним розділом (ненавмисно отформатировали диск, видалили дані), то на іншому розділі дані збережуться. Тому рекомендується робити резервні копії дуже потрібних файлів і тримати їх у вільному від операційної системи розділі жорсткого диска.
Ну, на цьому ліричний відступ закінчено і повернемося знову до нашої установці. Нам потрібно розбити диск на розділи. Якщо на вашому комп'ютері вже є розділи, то просто виберете розділ C (поставте курсор і натисніть «Enter»), тому що в основному ОС встановлюється саме на логічний диск C.
Як показано на зображенні у нас немає розділів (про це свідчить напис «нерозмічена область»). Як і написано для того, щоб створити розділ в неразмеченное області натискаємо клавішу «C».
При розбитті диска я б порадив вам відвести під систему (логічний диск на якому буде встановлена ОС) мінімум 30 Гб, тому що в процесі роботи на комп'ютері розмір операційної системи буде зростати. Якщо ж у вас обсяг ЖД маленький, наприклад, 100 Гб, то можна і менше - 15-20 Гб.
І так, далі ви повинні вказати обсяг створюваного розділу в мегабайтах. Вводите потрібний розмір і натискаєте «Enter». Таким чином ми створили перший розділ. У нашому випадку він всього один. Якщо ж у вас ще повно вільного простору, то ви можете створити таким же чином ще кілька. Якщо ви раптом помилилися з розміром, то вам достатньо натиснути клавішу «D», щоб видалити створений розділ. У такому випадку з'явиться знову нерозмічена область і можна почати все заново.
Якщо все зробили правильно, то ставимо курсор на створений розділ C і натискаємо «Enter».
Так, розділ ми створили і вибрали для установки в нього ОС. Далі нам потрібно вибрати яку файлову систему буде використовувати наш диск. Для установки Windows XP можна використовувати дві файлові системи - NTFS і FAT32. Файлова система це як би база даних, яка містить в собі всю інформацію, записана на жорсткий диск.
На сьогоднішній день для установки Windows XP використовують файлову систему NTFS, тому що FAT32 вже давно застаріла (вона сумісна в основному з Windows 95-98). По суті, файлова система FAT32 має ряд недоліків. Основні з них - обмеження на максимальний обсяг файлу, ви не зможете записати на диск з файловою системою FAT32 файл розміром більше 4 Гб, а це, я думаю, влаштує небагатьох; продуктивність у FAT32 набагато менше, ніж у NTFS, це можна помітити вже при копіюванні файлів з диск на диск; розділ жорсткого диска, що містить файлову систему FAT32 не може перевищувати 32 Гб.
Виходячи з вище перерахованого, ми забуваємо про FAT32 і не вимовляємо його назву в компанії, де обговорюються такі питання, щоб не бути засміявся.
Файлова система NTFS - це ідеальний вибір для користувача, який вирішив встановити собі операційну систему Windows XP. У порівнянні з FAT32 NTFS володіє більшою стабільністю і безпекою на рівні файлів, тому що NTFS розроблялася як повна заміна FAT32.
З файлової системою все ясно, тепер перейдемо до форматування.
Якщо ви не забули ми вибираємо NTFS і наш розділ буден відформатований зі створенням відповідної структури. Нагадаю, що під час форматування видаляються всі дані. Тут є два варіанти форматування - швидке і повне. Рекомендується виконувати швидке форматування, тому що повне використовується при пошкодженому диску, та й часу на неї припадає менше.
Після того, як розділ буде відформатований, програма установки буде копіювати файли на диск, після чого комп'ютер автоматично перезавантажиться і почнеться новий етап графічної установки.
Весь процес установки ОС, починаючи з графічного етапу до останнього перезавантаження системи займає в середньому 30-50 хв (залежить від конфігурації ПК).
Після перезавантаження комп'ютера ми побачимо знайому нам заставку Windows, але на цьому процес установки ще не завершений. Ще якийсь час програма установки буде налаштовувати драйвера і конфігурувати необхідні служби і пристрої, не вимагаючи від нас ніяких дій. Через деякий час, від нас буде потрібно відповісти на деякі питання. Тут теж немає нічого складного, розберемо все по порядку.
У першому ж вікні нам запропонують налаштувати параметри мови і регіональних стандартів. Якщо ви встановлюєте російську версію Windows, то в регіональних стандартах за замовчуванням буде вже вибрано Росія і нічого чіпати не варто.
Я не буду зупинятися на цьому докладно, тому що всі ці настройки мови та регіональних форматів можна налаштувати і потім, вже після установки системи. Тим більше, що складно тут нічого немає і можна розібратися в повніше самому.
Йдемо далі. У наступному вікні нам треба ввести своє ім'я і назву організації. Тут не має значення яке ім'я ви введете, можна будь-, а в поле «Організація» можна ввести просто Home або нічого не вводити. Після всього цього натискаємо «Далі».
У наступному вікні нам треба ввести код продукту, який закріпить за нами дану копію продукту. Ключ ви цей можете знайти на обкладинці диска або на сертифікаті, який додається разом з продуктом. Код потрібно вводити латинськими буквами в кожне поле, після чого тиснемо «Далі».
У наступному вікні нам слід ввести ім'я комп'ютера і пароль адміністратора. За даним імені комп'ютера ваш комп'ютер буде видно в локальній мережі. Якщо ви не збираєтеся підключати свій комп'ютер до мережі, ім'я тут значення не має. Але про всяк випадок можна і ввести. Хто його знає, раптом з'явиться можливість порубиться по мережі в Контр-страйк або в Андеграунд. Також введіть пароль і підтвердження пароля і запам'ятайте його, а краще запишіть куди-небудь.
Ввівши ім'я комп'ютера і пароль, натискаємо далі і далі перед нами з'явиться наступне вікно, в якому потрібно встановити дату, час і часовий пояс. Виберете свій часовий пояс і обов'язково поставте галочку на «Автоматично переходити на літній час і назад», щоб нам не доводилося в ручну переходити на літній і зимовий час, комп'ютер це зробить за нас. Налаштували? Натискаємо «Далі».
У наступному вікні нам слід вказати мережеві настройки. Тут залишаємо перемикач на «Звичайні параметри» і Windows сама налаштує все автоматично. В іншому випадку вибираємо «Особливі параметри».
Тут знову таки, я не буду детально описувати всі ці параметри, про це я напишу в іншій статті. Всі ці настройки можна провести також і після установки системи. Як правило, вибравши звичайні параметри ОС знаходить все драйвера, мережеві компоненти і протоколи сама, тому що має досить солідною бібліотекою драйверів для самих різних пристроїв.
Наступне вікно - ми повинні вказати чи буде комп'ютер входити в робочу групу або домен. Виберете перший перемикач, якщо ваш комп'ютер входить або не входить в мережу і для нього не налаштований домен Active Directory. Якщо комп'ютер підключений до мережі, то вам слід вказати потрібну робочу групу. За замовчуванням це WORKGROUP.
Якщо це ваш домашній комп'ютер, то залишаємо перемикач на верхньому значенні і в поле нічого не вводимо (залишаємо значення WORKGROUP без зміни). Після всього натискаємо «Далі».
Ось ми поступово і підходимо до кінця установки.
Вибравши робочу групу і клацнувши на кнопочку «Далі» програма встановить залишилися файли і після чого комп'ютер автоматично буде перезавантажений.
З першим завантаженням системи автоматично оптимізується дозвіл монітора (стежимо і натискаємо два рази «Ok»). Після цього відкриється майстер першого запуску з анімованої заставкою і приємною мелодією. Тут також уважно читаємо і відповідаємо на питання.
Тут простіше не буває - натискаємо «Далі». У новому вікні вибираємо один з двох варіантів: Захистити комп'ютер зараз, включивши автоматичне оновлення; Відкласти цю дію.
Рекомендується вибрати перший перемикач. При автоматичному оновленні запускається служба оновлення ОС. Оновлення робить ОС більш захищеним від будь-яких небезпек і вірусів, а також збільшує його швидкодію. Якщо вам раптом знадобитися відключити цю функцію це можна зробити і потім.
Клацнувши «Далі», відкриється вікно, в якому буде перевірятися чи ваш комп'ютер до мережі чи ні. Якщо у вас немає виходу в Інтернет натисніть на кнопку «Пропустити».
У Наступний вікні нам запропонують зареєструваті нашу копію Windows (Увага, если ви Придбай НЕ ліцензійну копію Windows, то про реєстрацію НЕ может буті й мови). Зареєструвавші вашу копію, ви можете стежіті за новинами про вихід новой Версії Windows XP. В іншому від цього немає толку. Вирішуйте самі і натисніть «Далі».
Тепер перед вами відкриється вікно, в якому вам буде запропоновано дати назву облікового запису головного користувача (адміністратор), а також імена тих, хто також будуть користуватися комп'ютером. Насправді розробники Windows придумали чудову функцію створення облікового запису кожному користувачеві.
Зареєструвавшись кожен під своїм ім'ям, користувач отримує свої індивідуальні настройки робочого столу, установки програмного забезпечення, інших різних налаштувань і мн. ін. Якщо крім вас більше ніхто не користується комп'ютером, то просто введіть своє ім'я в поле «Ім'я вашого профілю» і ви будете мати права адміністратора. Додати ще одного користувача в систему можна і пізніше.
Все це був останній крок установки операційної системи Windows XP.
Після того, як ми встановили Windows нам слід далі встановити всі необхідні драйвера для чіпсета материнської плати і всіх інших пристроїв, ну а також і додаткового ПЗ забезпечення.
В процесі установки ОС деякі драйвера встановлюються автоматично. Але для стабільної роботи системи слід встановити пакет «рідних» драйверів, які йдуть в комплекті з пристроєм.
Насамперед встановимо всі необхідні драйвера на материнську плату, а саме на чіпсет. Для цього вставте диск з комплектом драйверів від материнської плати (йде в комплекті з комп'ютером) в CD-привід і дотримуйтесь вказівок інструкції. Також аналогічно встановлюємо драйвера і для відеоадаптера, звукового адаптера, мережевої карти і інших пристроїв. По ходу установки комп'ютер може вимагати перезавантаження, дотримуйтесь рекомендацій і продовжуйте установку далі.
Якщо у вас немає під рукою диска з драйверами і все драйвера ви завантажили з інтернету, то їх установку слід проводити в тому ж порядку, що описано вище.
Встановивши всі необхідні драйвера можна приступити до установки програм. Не варто встановлювати всі програми поспіль. Встановлюйте лише ті, які вам необхідні. Чим менше програм буде встановлено на ПК, тим стабільніше буде працювати система.
Програми можна взяти де завгодно: купити в магазині; взяти у одного; якщо у вас швидкісний інтернет, то їх можна скачати з мережі.
Увага! Після установки Windows, драйверів і всіх необхідних програм рекомендується провести оптимізацію ОС, а потім створення точки відновлення (резервної копії). Так ви убезпечите себе від непотрібної роботи в разі краху системи.
comments powered by HyperComments Для чого це потрібно?Що за розділи?
Що за файлова система?
Налаштували?