- Що нам знадобиться
- Чи підходить Raspberry Pi на роль торрентокачалкі?
- Оптимальний torrent-клієнт для Raspberry Pi
- підготовчі дії
- Збільшуємо розмір файлу підкачки
- Створюємо директорію для завантаження торрентів
- Установка і настройка Transmission
- Як повністю відключити Upload
- Замість висновку: випробування Raspberry Pi 3 в якості торрент-гойдалки
У сьогоднішній статті з циклу публікацій про використання Raspberry Pi 3 я розповім, як зробити на базі цього мікрокомп'ютера безшумний і енергоефективний Torrent Box (торрентокачалку), який може працювати цілу добу, не обтяжуючи власника додатковими витратами на електроенергію і не заважаючи спати ночами видаваним шумом .
Установка торрент-клієнта з можливістю віддаленого управління є частиною великого проекту з перетворення Raspberry Pi 3 в багатофункціональний домашній сервер.
Що нам знадобиться
Для здійснення описуваних в цій статті дій знадобиться:
Про те, як правильно підключити зовнішній жорсткий диск до Raspberry Pi розказано в цій статті .
Чи підходить Raspberry Pi на роль торрентокачалкі?
Перед тим, як обговорювати процес установки і настройки торрент-клієнта на Raspberry Pi, хотілося б торкнутися питання того, наскільки вона взагалі підходить для роботи з торрентами.
У Raspberry Pi є кілька загальновідомих слабких місць:
- Ethernet тільки на 10 / 100Mbit
- відсутність SATA
- Всі 4 USB-порту і Ethernet-адаптер висять на одній шині
Тобто, замість швидкого інтерфейсу SATA доступ до жорсткого диска буде здійснюватися за більш повільного інтерфейсу USB 2.0, максимальна пропускна здатність якого становить 480Мбіт / с. Більш того, ця максимальна пропускна здатність буде розподілятися на всі 4 USB-порту і Ethernet-контролер.
Давайте розбиратися далі.
Ethernet-контролер, що працює на швидкостях до 100 Мбіт - це погано. Тому що сучасні роутери і гігабітні Ethernet-адаптери підтримують набагато більші швидкості. Але погано це тільки всередині локальної мережі. Тому що за межами локальної мережі ви все одно впираєтеся в обмеження у вигляді швидкості інтернет-каналу, яка у переважної більшості користувачів не перевищує 100 Мбіт, а багато хто не має навіть і такої швидкості.
Йдемо далі. Припустимо, що з 480Мбіт / с максимальної пропускної спроможності 100 Мбіт / с від'їдає під себе Ethernet. Залишається 380Мбіт / с для жорсткого диска, підключеного до одного з USB-портів.
380Мбіт / с це менше, ніж 6Гбіт / с за стандартом підключення SATA-III. Але все ще більше, ніж 100 Мбіт / с - максимальна швидкість, з якою дані можуть скачиваться на "малину" з інтернету. Таким чином, низькі ТТХ "малини" не є "пляшковим горлечком" при завантаженні файлів з інтернету - таким в даному випадку є сам інтернет-канал.
Висновок: Raspberry Pi 3 буде добре почуватися як TorrentBox в будь-якому випадку, а якщо швидкість вашого інтернет-каналу нижче 100 Мбіт / с, то паралельно із завантаженням торрентів можна здійснювати інші операції з містяться на підключеному до Raspberry Pi жорсткому диску файлами - наприклад, відтворювати музику або відео. Пропускної здатності вистачить на все.
Оптимальний torrent-клієнт для Raspberry Pi
Існує 3 основних торрент-клієнта, які зазвичай використовуються на Raspberry Pi:
- Deluge
- rTorrent
- Transmission
З них Deluge і Transmission підтримують віддалене управління "з коробки", а rTorrent є консольним торрент-клієнтом, веб-інтерфейс до якого прикручується окремо.
У плані швидкості і якості роботи все три цих клієнта приблизно однакові. Тому мають досвід роботи з Linux-системами користувачі зазвичай віддають перевагу знайомому клієнту: користувався rTorrent на комп'ютері - встановлюєш звичний собі rTorrent на Raspberry Pi, користувався Deluge - встановлюєш Deluge і т.п.
Я ж вибрав Transmission. Тому що з усіх трьох клієнтів він, на мій погляд, найбільш простий і зручний в установці та налаштування.
Transmission є популярним торрент-клієнтом, підтримує віддалене управління через веб-інтерфейс як по локальній мережі так і по інтернету, існує вже багато років і є стандартним додатком в деяких дистрибутивах Linux.
Його і будемо встановлювати.
підготовчі дії
Перед установкою торрент-клієнта потрібно зробити два простих кроки - створити папку для завантаження і зберігання торрентів і збільшити розмір файлу підкачки.
Збільшуємо розмір файлу підкачки
Насамперед збільшимо розмір файлу підкачки зі стандартного значення в 100Мб до 512Мб.
Він буде використовуватися якщо раптом з якихось причин Raspberry Pi 3 перестане вистачати розміру своєї оперативної пам'яті.
Навряд чи це станеться, 1Гб RAM за очі вистачає "малині" для виконання функцій домашнього сервера, але про всяк випадок варто підстрахуватися.
Відкриваємо для редагування файл настройок:
sudo nano / etc / dphys-swapfile
І міняємо значення CONF_SWAPSIZE зі 100 на 512.
Зберігаємо зміни і перезавантажуємо "малину" щоб вони вступили в силу:
sudo reboot
Створюємо директорію для завантаження торрентів
Тепер створимо на жорсткому диску папку, в яку будуть завантажуватися торренти, і відкриємо повний доступ на читання і запис в неї:
sudo mkdir / mnt / usbstorage / Torrents sudo chmod 777 / mnt / usbstorage / Torrents
На цьому підготовка завершена. Залишається тільки встановити і налаштувати Transmission.
Установка і настройка Transmission
Торрент-клієнт Transmission є постійно запущене і працює в тлі додаток. Такі додатки в Linux-середовищі називають демонами (daemon).
Встановлюємо Transmission:
sudo apt-get update sudo apt-get install transmission-daemon
Після установки демон Transmission запуститься автоматично. Необхідно його відключити на час налаштування, інакше внесені зміни не будуть зберігатися:
sudo /etc/init.d/transmission-daemon stop
Тепер налаштуємо Transmission під себе через правку файлу налаштувань:
sudo nano /etc/transmission-daemon/settings.json
У цьому файлі нас цікавлять такі рядки:
"Download-limit": 100000,
- Максимальна швидкість закачування в кілобітах в секунду. Можна обмежити її за своїм бажанням. Мій інтернет-канал працює зі швидкістю 50Мбіт днем і 100 Мбіт вночі, тому я виставив 100000, що відповідає 100 Мбіт / с - максимальної пропускної спроможності мого інтернет-каналу, виходячи з міркувань, що "малина" все одно не вибере і половини теоретично доступного межі.
"Download-dir": "/ mnt / usbstorage / Torrents",
- Шлях до папки, в яку будуть зберігатися завантаження. Міняємо на свій шлях до папки на зовнішньому жорсткому диску, інакше завантаження зберігатимуться на microSD-карту з системою, що незручно і прискорює її знос.
"Incomplete-dir": "/ mnt / usbstorage / Torrents",
- Можна налаштувати так, щоб незавершені закачування зберігалися в окрему директорію. Справа смаку, я вважаю за краще не розділяти готові і незавершені закачування по різних папках.
"Incomplete-enabled": false,
- Відключення опції поділу по різних теках готових і незавершених закачувань.
"Download-queue-size": 5,
- Максимальна кількість одночасно запущених закачувань. Якщо Transmission почне виснути при роботі, то це значення необхідно зменшити спершу до 3, а якщо зависання не припиняться, то до 1. При значенні 1 все закачування йтимуть по черзі і потужності Raspberry Pi гарантовано вистачить.
"Rpc-enabled": true,
- Включення віддаленого управління (через веб-інтерфейс). Ця опція включена за замовчуванням, її не чіпаємо.
"Rpc-whitelist": "192.168. *. *",
- Білий список IP-адрес, з яких можливо віддалене управління. 192.168. *. * - маска локальної мережі, що дозволяє отримувати доступ до веб-інтерфейсу Transmission з будь-якого комп'ютера, але тільки зі своєї локальної мережі. Якщо планується управляти торрент-завантаженнями через інтернет, то настройки потрібно змінити: або додавши в "білий список" свої зовнішні IP-адреси, або відключивши "білий список" і включивши замість нього парольний аутентифікацію.
"Rpc-whitelist-enabled": true,
- Включення "білого списку" IP-адрес, про який йшла мова вище.
"Rpc-authentication-required": false,
- Відключення парольного захисту доступу до веб-інтерфейсу Transmission, яка спочатку включена. Якщо її не відключити, то веб-інтерфейс перестає відкриватися в браузері Safari на iOS. Крім того, при обмеженні доступу "білим списком" IP-адрес необхідність пральний захисту відпадає.
"Rpc-username": "логін",
- Логін для віддаленого управління, використовується якщо парольний захист все-таки активована.
"Rpc-password": "пароль",
- Пароль для віддаленого управління, використовується якщо парольний захист все-таки активована. Пароль потрібно вписувати в чистому вигляді (як він буде вводитися), після перезапуску Transmission його значення в цьому полі буде автоматично зашифровано.
"Rpc-port": 9091,
- Порт для доступу до віддаленого управління. Його треба запам'ятати - надалі він буде використовуватися для доступу до веб-інтерфейсу Transmission.
"Rpc-url": "/ transmission",
- Адреса, за якою буде розташовуватися веб-інтерфейс для віддаленого управління.
"Prefetch-enabled": 0,
- Відключення кешування.
"Preallocation": 0,
- Відключення попереднього резервування місця під файли.
На цьому основну настройку Transmission можна вважати завершеною. Тепер потрібно запустити демон Transmission повторно:
sudo /etc/init.d/transmission-daemon start
Якщо стандартні настройки використовуваного порту не змінювалися, то торрент-клієнтом можна користуватися, відкривши адреса http: // ip-адрес-raspberry-pi: 9091 в будь-якому браузері:
Як повністю відключити Upload
Окремо напишу як повністю відключити сидирування роздач в Transmission.
Робити це не обов'язково і навіть суперечить етиці користування торрентами.
Але по мені, так більшість роздається в мережі контенту прекрасно проживе навіть якщо я не буду витрачати ресурс свого жорсткого диска і завантажувати вихідний канал заради того, щоб стояти на роздачі. І більшість публічних торрент-трекерів в цьому питанні зі мною згідно і вже давно відключило у себе облік співвідношення завантаженого і відданого кожним конкретним користувачем.
Відключення роздач в Transmission відбувається через правку того ж файлу налаштувань:
sudo nano /etc/transmission-daemon/settings.json
В якому потрібно відредагувати наступні рядки:
"Ratio-limit": 0, "ratio-limit-enabled": true,
- Виставляємо межа співвідношення завантаженого до відданому, після якого автоматично припиняється сидирування роздачі. Якщо виставити цю межу на 0, то сидирування навіть не буде починатися.
"Speed-limit-up": 0, "speed-limit-up-enabled" true,
- Виставляємо обмеження максимальної швидкості роздач на 0. Просто як додаткову гарантію, що сидирування не почнеться навіть якщо випадково буде відключений виставлений нами на 0 ratio limit.
Крім того, ці дві опції можна відредагувати пізніше вже з веб-інтерфейсу Transmission, натиснувши на іконку з гайковим ключем у лівому нижньому кутку і вибравши в меню спершу "Stop seeding at ratio: 0" на вкладці Torrents, а потім "Upload (kB / s): 0 "на вкладці" Speed ".
Замість висновку: випробування Raspberry Pi 3 в якості торрент-гойдалки
Подивимося, як працює Transmission на Raspberry Pi 3.
Зайдемо в веб-інтерфейс з віддаленого комп'ютера і поставимо на закачування якийсь торрент:
Швидкість скачування 5,46Мб / с (мегабайт в секунду), що відповідає 43Мбіт. Швидкість мого каналу днем - 50Мбіт. Виходить, що "малина" задіє канал майже повністю, і ні застарілий Ethernet-адаптер, ні USB 2.0 замість SATA-III їй не перешкода.
А ось так виглядає інтерфейс Transmission на екрані айфона :
І в горизонтальному положенні на тому ж айфоне:
Інтерфейс добре масштабується, все елементи досить великі для управління з сенсорного екрану. А процес управління Transmission нічим не відрізняється від управління будь-яким звичним торрент-клієнтом під Windows.
Transmission розуміє magnet-посилання, дозволяє додавати .torrent-файли з комп'ютера або завантажувати їх прямо з торрент-трекерів.
При підключенні жорсткого диска достатнього обсягу можна розвантажити свій основний комп'ютер від завдань по скачуванню торрентів, повністю передоручивши цю справу Raspberry Pi. Це просто, зручно і технологічно :).
Raspberry Pi 3B (англійська збірка) в інтернет-магазині GearBest Raspberry Pi 3B (китайська збірка) в інтернет-магазині GearBest
Чи підходить Raspberry Pi на роль торрентокачалкі?