Ми проаналізували рекламні розміщення в нашій біржі за літній період 2015 року, вибравши і розподіливши по темам 100 спільнот, що опублікували найбільше рекламних постів.
Результат показав, що рекламодавці найчастіше воліли спільноти теми «Гумор та розваги». Рідше їх вибір припадав на майданчики з жіночого, чоловічого тематикою і кінопаблікі.
Органічна реклама «ВКонтакте» ділиться на дві категорії:
- реклама сторонніх майданчиків, головна мета яких - подальша монетизація шляхом залучення рекламодавців;
- реклама продукції, продаж якої відбувається через групу або аккаунт у соціальній мережі, сайт або Лендінгем.
Розглянемо зв'язок між сферою діяльності рекламодавця та тематиками, які він вибирає:
В тематиці «Гумор та розваги» ми бачимо рекламу найрізноманітніших товарів і послуг - від продажу моноподів до просування онлайн-семінарів з особистісного росту. Широка аудиторія передплатників таких груп дозволяє рекламувати продукцію, розраховану на масовий сегмент.
В цьому випадку менша увага приділяється таким характеристикам, як статева приналежність, вік і географічне положення потенційних покупців.
У «жіночої тематики» очікувано переважає продукція, цікава в першу чергу жінкам, - косметика, жіночий та дитячий одяг, домашній текстиль, дієтичне харчування, весільні послуги. Рідше рекламуються товари для рукоділля, ювелірні прикраси і кухонне приладдя.
У «чоловічих групах» серед товарів впевнено лідирують годинник і мультибрендові магазини годин. Тут ми також бачимо рекламу пристроїв (найчастіше це смартфони, планшети, відеореєстратори, шоломи віртуальної реальності), ножів, чоловічого одягу та аксесуарів (шкарпетки, сонячні окуляри, портмоне), мікрокредітних організацій. Рідше зустрічається реклама онлайн-ігор і послуг для бізнесу.
Категорія «кіно» багата на рекламу YouTube-каналів. Крім відеоблогів, популярні товари для чоловіків - в більшості кіноспільнотою чоловіча аудиторія приблизно на чверть перевищує жіночу.
Реклама в інших категоріях передбачувана.
- «Будинок і сім'я» - дитячі іграшки, книги та одяг;
- «Подорожі» - екскурсійні та туристичні бюро;
- «Культура і мистецтво» - товари для творчості;
- «Наука і техніка» - освітні установи, навчальні курси і розумні гаджети;
- «Музика» - музичні сайти і комікси.
Крім того, в групах часто зустрічається реклама товарів масового споживання.
Слід пам'ятати, що в цілому реклама однієї і тієї ж тематики в різних спільнотах може сильно відрізнятися, а кінцеве рішення про публікацію приймає адміністратор майданчика.
Тому оголошення має відповідати загальній ідеї і контенту обраного спільноти - тоді воно буде органічно вплітатися в майданчик і приносити більший радіус дії.
Важливо вивчити контент групи, враховуючи кількість рекламних публікацій схожої тематики і загальний стиль контенту. Свіжа інформація, підстроєна під звичний формат для читачів конкретної спільноти, сприймається природно і привертає більше уваги.
З цієї інфографіки ми бачимо, що рекламодавці роблять вибір на користь середніх майданчиків з аудиторією від 10 тисяч до півмільйона передплатників. Відчутно менше оголошень виявлено у великих і дрібних спільнотах.
Групи з менш ніж 10 тисячами передплатниками мають невисокий рекламний охоплення, тому рекламодавці вважають вкладення коштів недоцільним. Однак існують майданчики з мінімальною кількістю передплатників, але при цьому з якісним спеціалізованим контентом і активною аудиторією. Якщо мова йде про цільовому сегменті, публікація в такому співтоваристві виявиться набагато ефективніше реклами в «мільйоннику».
Майданчики з аудиторією понад 500 тисяч передплатників часто мають високу вартість розміщення. Рекламодавці рідше розміщують там рекламу, побоюючись, що вкладені кошти не окупляться. Як правило, оголошення в таких групах вибирають клієнти з серйозними бюджетами рекламних кампаній, для яких важливо отримати швидкий результат у вигляді приросту аудиторії або збільшення продажів.
Ціна одного рекламного оголошення в середньому становить 153 рубля, а в популярних тематиках не перевищує 350 рублів (найдорожча реклама знаходиться в групах категорії «Наука і техніка» - 332 рубля, а найдешевшою виявилася чоловіча тематика - 112 рублів). Ці значення ми отримали, зібравши інформацію про всі майданчиках, що відносяться до популярних тематик, де влітку розміщувалися заявки.
Окремо варто відзначити, що ціна реклами на майданчиках, які увійшли в топ-100 за кількістю розміщених замовлень, в середньому становить 58 рублів. Як ми бачимо, рекламодавці воліють публікувати більшу кількість публікацій за менші гроші, а не навпаки.
Не можна сказати однозначно, чи є органічна реклама «ВКонтакте» дешевим або дорогим інструментом. Вартість в різних спільнотах може сильно відрізнятися в залежності від тематики та охоплення реклами.
Вибираючи майданчики для розміщення, не обов'язково орієнтуватися на групи-мільйонники. Ціна повідомлення в них може досягати десятків тисяч рублів. Існує безліч рекламних майданчиків з гарною статистикою і невисокою ціною, тому спробувати органічну рекламу і перевірити її ефективність можна і володіючи мінімальним бюджетом. Розміщуючи рекламу на майданчиках із середньою чисельністю передплатників, можна залучити якісну живу аудиторію.
В першу чергу при плануванні кампанії важливо визначитися з тематиками майданчиків. А на основі статистичних даних можна сформувати приблизний бюджет і вибрати відповідні рекламні майданчики.
Дуже часто власники груп завищують ціну рекламної публікації через значний числа передплатників. У теорії ви платите за те, щоб рекламу побачила вся багатотисячна аудиторія, але кількість залучених учасників виявляється набагато менше. Тому при виборі майданчиків слід орієнтуватися на показник охоплення реклами - число людей, які побачать рекламне оголошення.